Hamuleccy (Гамулецкие) herbu Sulima

Zaczęty przez Adrian, Czerwiec 04, 2014, 08:41:53 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Adrian

Poszukuję informacji na temat rodu Hamuleckich. Z ziemią grodzieńską byli związani od XVIII w. gdzie przybyli z Mazowsza. W 1790 r. Jakub zawarł związek małżeński z Agnieszką Baranowicz, mieszkali w Kowszowie k. Skidla. Ich syn Ignacy był szwoleżerem napoleońskim. W najstarszych dokumentach nazwisko zapisywane było czasami przez "ch". Z pewnością od połowy XIX w. zamieszkiwali w Kotrze, par. Jeziory. Uzyskali potwierdzenie szlachectwa w gub. grodzieńskiej (1853, herb Sulima) i riazańskiej (1861). W Kotrze mieszkały rodziny trzech braci Tomasza (1869-1927), Pawła i Piotra, prawdopodobnie synów Edwarda. Była tam tez rodzina Stanisława, syna Edwarda. Nazwisko pojawia się w kilku niepowiązanych ze sobą dokumentach z XVIII w. (Antoni, Jakub, Wojciech, Józef). W 1935 r. w Kotrze nie mieszkała rodzina Piotra, a reszta gospodarowała na kilku i kilkunastu hektarach.

Albink

W 1899 r. zmarł Edward Hamulecki.
W 1902 r. ślub Tomasza Hamuleckiego s. Edwarda z Jadwigą Rauba
W 1910 r. ślub Stanisława Hamuleckiego s. Edwarda z Melanią Kisiel
W 1937 r. ślub Stefana Hamuleckego s. Pawła z Marią Kurczewską
Działo się to wszystko w parafii Kaszubińce.
Pozdrawiam
Albin

Adrian

Dziękuję za informacje! Tomasz i Jadwiga Hamuleccy to moi prapradziadkowie. Jakie jest źródło tych informacji?

Albink

Prowadzę poszukiwania swoich przodków w dekanacie grodzieńskim i przy okazji zauważyłem takie nazwisko. Dane pochodzą z ksiąg metrykalnych znajdujących się w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku.
Pozdrawiam
Albin

Adrian

Hamuleccy (ostatnie pokolenia przedwojenne) byli spokrewnieni z rodzinami o nazwiskach: Kołłupajło-Rudziejewski, Raube, Bohatyrewicz, Pyrski, Ejsymont, Ambrożkiewicz, Dowiedczyk, Burba, Marcinkiewicz i Steckiewicz.

Albink

W dekanacie sokólskim trafiłem na ślub Aleksandra Hamuleckiego z Hlebowiczówną, wdowca, pochodzącego z Kotry, w połowie XIX wieku. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany, proszę o kontakt.
Pozdrawiam
Albin

Adrian

Szukam informacji o Jakubie Hamuleckim, ur. ok. 1775 r. Z tego co udało mi się do tej pory ustalić Jakub miał dwie żony: Agnieszkę Baranowicz (ślub 1790) r. i Rozalię Jakubowską. Z pierwszego związku urodzili się synowie Ingacy i Paweł - szwoleżerowie. Natomiast z drugiego małżeństwa pochodzili Aleksander (ur. 1820) i Tomasz (ur. 1822 zm. po 1891).
W końcu XVIII w. Jakub mieszkał w Kowszowie k. Skidla. Stamtąd prawdopodobnie przeniósł się do Kotry, gdzie urodzili się jego dwaj młodsi synowie.
Może ktoś natrafił przypadkowo na info o rodzinie Jakuba?

Tadeusz

Witaj Adrian.
Poszukując swoich przodkow natrafiłem na następującą informację dot. Hamuleckich. Teodor Bohatyrewicz ożenił się z Józefą Mickiewicz a jej siostra Maria wyszła za mąż za Hamuleckiego mieszkającego w Kotrze. Po wojnie Te rodzina Hamuleckich mieszkała nadal w Kotrze połączonej obecnie ze Skidlem.
Pozdrawiam. Tadeusz.

Adrian

A czy znasz imię męża Marii Mickiewicz? Według moich ustaleń Edward Hamulecki (ur. 1843, zm. 1899) z Kotry był mężem Anny Mickiewicz (zakładam, że z tej samej rodziny), która zmarła po 1899 r.
W Kotrze nadal mieszkają potomkowie wnuka Edwarda - Adolfa.
Pozdrawiam

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: Adrian w Listopad 18, 2015, 08:08:03 PM
Szukam informacji o Jakubie Hamuleckim, ur. ok. 1775 r. Z tego co udało mi się do tej pory ustalić Jakub miał dwie żony: Agnieszkę Baranowicz (ślub 1790) r. i Rozalię Jakubowską. Z pierwszego związku urodzili się synowie Ingacy i Paweł - szwoleżerowie. Natomiast z drugiego małżeństwa pochodzili Aleksander (ur. 1820) i Tomasz (ur. 1822 zm. po 1891).
W końcu XVIII w. Jakub mieszkał w Kowszowie k. Skidla. Stamtąd prawdopodobnie przeniósł się do Kotry, gdzie urodzili się jego dwaj młodsi synowie.
Może ktoś natrafił przypadkowo na info o rodzinie Jakuba?

Aleksander HAMULECKI urodzony 14 II 1820 roku w Kotrze był bliźniakiem - jego bliźniaczym bratem był Antoni. Ochrzczeni zostali w kościele jezierskim 15 II przez kanonika katedry brzeskiej/dziekana grodzieńskiego ks. Michała Onacewicza. Ich rodzicami chrzestnymi byli Antoni Lisowski i Marianna Dankiewicz.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: Adrian w Listopad 18, 2015, 08:08:03 PM
Szukam informacji o Jakubie Hamuleckim, ur. ok. 1775 r. Z tego co udało mi się do tej pory ustalić Jakub miał dwie żony: Agnieszkę Baranowicz (ślub 1790) r. i Rozalię Jakubowską. Z pierwszego związku urodzili się synowie Ingacy i Paweł - szwoleżerowie. Natomiast z drugiego małżeństwa pochodzili Aleksander (ur. 1820) i Tomasz (ur. 1822 zm. po 1891).
W końcu XVIII w. Jakub mieszkał w Kowszowie k. Skidla. Stamtąd prawdopodobnie przeniósł się do Kotry, gdzie urodzili się jego dwaj młodsi synowie.
Może ktoś natrafił przypadkowo na info o rodzinie Jakuba?

Jakub HAMULECKI był chyba trzy razy żonaty - 21 VIII 1833 roku w parafii Jeziory jako 68-letni wdowiec z Kotry poślubił 35-letnią wdowę ze Skidla Mariannę KASPERSKĄ I voto WOROSZYŃSKA (?) c. Józefa i Ludwiki zd. CEDROWSKA. Rodzicami Jakuba byli Antoni HAMULECKI i Anna zd. DZIEKOŃSKA. Ślubu udzielił administrator kościoła jezierskiego ks. Piotr Szadziewicz. Świadkami byli ROMELIN (?) Jan i WOŁODKIEWICZ Mateusz. (akt Nr 27/1833)

Rozalia HAMULECKA - druga żona Jakuba zmarła w wieku 45 lat "z gorączki" 2 VIII 1832 roku w Kotrze. Pochowana została na "publicznych parafialnych mogiłkach" (akt nr 49/1832)
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Elżbieta Dawidowicz

Cytat: Adrian w Czerwiec 10, 2014, 12:37:29 PM
Hamuleccy (ostatnie pokolenia przedwojenne) byli spokrewnieni z rodzinami o nazwiskach: Kołłupajło-Rudziejewski, Raube, Bohatyrewicz, Pyrski, Ejsymont, Ambrożkiewicz, Dowiedczyk, Burba, Marcinkiewicz i Steckiewicz.
Nazwisko jest mi znane przez prababcie Jadwigę Dawidowicz z domu Ambróżkiewicz. Wiem,że rodzina mieszkała w Brzegu.
Pozdrawiam.

Tadeusz

Parantela Hamuleckich z Bohatyrewiczami jest następująca:
Edward Hamulecki poślubił Annę Mickiewicz. Ich córka Cezaria poślubiła Juliana Bohatyrewicza z okolicy Bohatyrowicze ale mieszkającego wówczas na Wołyniu. Był on zarządcą dóbr wołyńskich hrabiego Grocholskiego aż do jego śmierci. Później wziął w dzierżawę jakiś folwark. Rodzina Juliana i Cezarii składała się z syna Konstantego ur w 1902 r zamarł w Malborku w 1992 roku, i 3 córek. Po 1945 roku Konstanty zamieszkał z rodziną w Malborku, jego syn Andrzej mgr był pracownikiem Zakładów kolejowych w Bydgoszczy, specjalność lokomotywy spalinowe. Córki wraz z matką po 1945 roku znalazły się w Brzegu. Jedna z córek - Antonina poślubiła Mieczysława Lewoniewskiego, który w 1945 roku był przedstawicielem Rządu a później był chyba starostą w Brzegu. Moim zdaniem nie jest to rodzina pilotów Lewoniewskich. U Jana Bohatyrewicza ojca Juliana w Bohatyrowiczach w roku 1884 ? mieszkała na letnisku Eliza Orzeszkowa. Tak pisał do mnie Konstanty Bohatyrewicz z Malborka. Siostra Anny Mickiewicz - Józefa była żoną Teodora Bohatyrewicza z Okolicy Jeziory. Teodor to mój pradziadek po kądzieli a Józefa prababka.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Tadeusz

Pytanie>
Z jakiej miejscowości pochodziła Anna Mickiewicz, która poślubiła Edwarda Hamuleckiego. Według moich informacji  trzecia siostra Mickiewiczówna wyszła za mąż za Nosowskiego czy Nosowicza, który prawdopodobnie zajmował jakieś kierownicze stanowisko w Cukrowni  Kętrzyn. Ale nie wiem na ile ta informacja jest prawdziwa.
Tadeusz.