Paszporty Stare z Grodzieńszczyzny

Zaczęty przez Tomasz, Styczeń 17, 2019, 02:31:32 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomasz

Jestem ciekawy czy ktoś wie czy w archiwum gdzieś istnieją wczesne paszporty z Grodzieńszczyzny?

Wiem że w około 1919 paszporty z zdjęciami byli wprowadzone i są one wspaniałe źródło nie tylko informacji ale też czasami jedyny źródło zdjęcia dla pewnych członków rodziny. W moich badaniach znalazłem że się pokazują w dwóch formach: w tych czasach jak ktoś umarł to paszport był zwrócony do urzędu, oraz urzędy mieli ksegi dokumentując wszystkie wydane paszporty, i w tym było wklejone kopię zdjęcia.

Do tej pory dostałem kopie oryginalnych paszportów zwróconych do urzędach w archiwach w Kownie i w Petersburgu, i nie dawno temu Mormoni dodali skany paszportów oraz tych księgów o których wspomniałem z całej Łotwy (pochowany w archiwum w Rygi). Zastanawiam się czy podobne dokumenty w ogulę istniały na Grodzieńszczyźnie i czy może jeszcze istnieją w archiwach?

Przepraszam za mój błędny Polski język, mam nadzieję że moje pytanie jest zrozumiały!

Pozdrawiam,
Tomasz

Staniszewski Jan

Też chciałbym wiedzieć.
wczoraj dostałem od rodziny paszporty z 1916 roku moich pradziadków:
Stanisława i Agaty Sosna z domu Zancewicz

Rafał Jurowski

Witam,

Trochę paszportów w Archiwum Historycznym w Grodnie jest, nawet przeglądałem jedną czy dwie jednostki.
Poszukam numeru Fondu.

Pozdrawiam
Rafał

Rafał Jurowski

Mam

Ф. 1884 - паспортные книжки жителей Российской империи за 1895-1919 гг. 66 ед.хр.

Przeglądałem chyba 2 jednostki, każda z nich zawierała kilkanaście, kilkadziesiąt paszportów zszytych w jedną księgę.
Z tego co widziałem nie ma żadnego indeksu w tym zbiorze.

Gordian

Dzięki Rafale - to cenna informacja
Ja mam paszport po mojej babce - wydany przez niemców w 1916 roku - był jeszcze używany w czasie okupacji niemieckiej w II wojnie światowej
Pozdrawiam
Gordian

Rafał Jurowski

Witaj !

Cieszę się, że znalazłem coś cennego dla Ciebie.
Ja niestety tak cennych pamiątek nie mam.

Pozdrawiam
Rafał

Tomasz

Dziękuję za informacji o fondzie 1884, to może być ważny źródło dla niektórych osób!