Nazwy ulic Grodna kiedyś i dziś

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Grudzień 31, 2014, 01:05:47 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Pamiętam jak kilka lat temu męczyłem się, aby odnaleźć obecną nazwę ulicy na której przed wojną w Grodnie mieszkała moja rodzina. Pomimo, że znałem jej Polską nazwę nie było to łatwe zadanie :)

Aby pomóc sobie jak i innym udającym np. się w sentymentalne podróże do Grodna, ponad rok temu rozpocząłem tworzenie pliku w którym umieściłem przedwojenne, polskie nazwy ulic Grodna oraz ich dzisiejsze odpowiedniki.

Pliku tego, jak to zwykle u mnie bywa - do dziś nie ukończyłem :( I myślę, że szybko nie ukończę. Uczciwie rzecz biorąc, w sumie nie pamiętam już nawet gdzie skończyłem i co by trzeba jeszcze zrobić. Na pewno konieczne jest dodanie nazw ulic w języku Białoruskim, ale trzeba jeszcze całość skorygować.

Postanowiłem jednak udostępnić to co już zrobiłem. Może już to się komuś przyda, a może ktoś to ukończy albo mnie zmotywuje...

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Aoi-RAF-0o94dGFwdU14THNxY2lyaVh5bGNQYlotYUE&usp=sharing

Listę ulic utworzyłem porównując przedwojenną mapę Grodna wydaną przez Księgarnię E. Iberskiego:

http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata?id=11871&from=&dirids=1&ver_id=&lp=1&QI=

ze  współczesną mapą Grodna na przykład tą znajdującą się tutaj:

http://map.by/Grodno

Iwona

Jeśli mogę dodać to ulice odchodzące od ulicy Podolnej w stronę Niemna mają w swojej nazwie liczebnik: pierwszy, drugi ...rejon Podolnej. Przedwojenna ulica Przejazd to obecnie "Piąty Rejon Podolnej". Tej ulicy już praktycznie nie ma. W 2012 była to zarośnięta ścieżka znajdująca się miedzy chyba ostatnim domem na Podolnej (nr 80 lub 90?) a sklepem, a właściwie skupem opakowań szklanych. Przy tej uliczce po prawej stronie stał (i pewnie stoi nadal)  drewniany przedwojenny "dom". Poniżej, bliżej rzeki znajdował się jeszcze jeden niewielki dom, podpalony w 2009 roku. Gdyby interesowało to Kogoś to mam kilka zdjęć z tej uliczki - chętnie je udostępnię.

Rafał Jurowski

#2
Witam,

Tutaj musiałem mieć spory problem gdyż tych pierułków niemało :)

Ulica Przejazd na starej mapie wygląda mi przy porównywaniu z mapą (http://map.by/Grodno) na 1-й Пригородный Переулок (Prigorodnyj Piereulok) a dochodzi do  5-й Подольный Переулок  (Podolnyj Piereulok) i to pewnie "Piąty Rejon Podolnej" no i jest wątpliwość. Ulica 5-й Подольный Переулок wygląda tak jakby przedłużenie Tartacznej, choć nie do końca. Wygląda na to, że miejsce to było mocno przebudowane.
Na razie wstawiłem na czerwono obie ulice- do wyjaśnienia.

Czy wiadomo jakie to kiedyś były ulice od 1-й do 7-й Пригородный Переулок oraz  od 1-й do 5-й Подольный Переулок (oczywiście bez ulicy Przejazd) ? Chodzi pewnie o: Kozią, Pieszą, Tartaczną, Zdrojową, Pieszą, Pustą, Małą, Kryniczna, Przemysłową, Czystą, choć tam mogło się wiele zmienić.

Pozdrawiam
Rafał

LucjaZatorska

poszukuje nazwisk: Zaniewski,Szepielewicz,Puljanowski
poszukuje miejscowosci:okolica Zaniewicze,Lunna,Grodno

heniedz


Iwona

Według mapy przesłanej przez Panią Łucję :http://maps.yandex.ru/?.....  Ulica 5-й Подольный Переулок znajdowała się między budynkami nr 91 a 93A (przy ul. Podolnej). Idąc od Podolnej w dół w stronę Niemna skręcała w lewo do tartaku, czyli prawdopodobnie łączyła się z Tartaczną. Natomiast ulica Kozia to prawdopodobnie  1-й Пригородный Переулок , ale tego nie jestem pewna. Jest taka książka: "Strzępy wspomnień z Grodna, zesłania i wojny" Romana Marchwickiego. Autor tych wspomnień mieszkał właśnie na ulicy Koziej. Znakomicie zresztą naszkicował plan okolicy o której piszę.                           
Pozdrawiam, Iwona

Njula

Przez większość dzieciństwa mieszkałam w jednym z dwóch domków przy 5-tym Podolnym Piereułku.
Na dole, bliżej Niemna były dwa domy, z obu właściciele się wyprowadzili. Jeszcze wcześniej, w latach 60-70 był domek naprzeciwko - po lewej stronie od Pierieułka, patrząc w kierunku Niemna. To był dom rodzinny mojej babci, ja pamiętam tylko ruiny.

Niestety w tym miejscu nie byłam od ponad pięciu lat - nie wiem jak jest teraz. Słyszałam, że jeden dom spłonął, ale drugi wciąż stoi. Przejścia przez uliczkę (raczej ścieżkę wśród drzew i krzaków) teraz może nie być. Już 30 lat temu był kłopot z przedostaniem się przez nią jesienią i zimą. A skup butelek kiedyś był całkiem dobrze funkcjonującym sklepem. Niejedną godzinę spędziłam tam stojąc w kolejce po kiełbasę lub masło. Do dziś pamiętam pierwszą Pepsi Colę właśnie z tego sklepiku.
Moim zdaniem ta ulica jest dobrze oznaczona na mapie Yandex.

Iwona

To niesamowite opisuje Pani miejsca po których chodzili moi dziadkowie, moja mama... Byłam tam w 2009 i 2012 roku. Odnalazłam starą ulicę Przejazd. Schodząc w dół do Niemna po prawej stronie stoi drewniany dom. Poznałam tam pana Kazimierza, chyba siostrzeńca Jadwigi Kozyr. Starego domu Kozyrów faktycznie nie było, a dom podpalony w 2009 to  dom p. Nowikowej.