Księgi metrykalne_DEKANAT TROKI_Parafia RYKONTY

Zaczęty przez lupo, Październik 18, 2018, 11:56:14 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lupo

Witam,
Jestem pierwszy raz na forum. Poszukuję ksiąg parafialnych Dekanatu Troki z okresu wcześniejszego niż 1798 r. oraz od 1915 r. Interesuje mnie miejscowość Rykonty, która w 1744 r. należała do Parafii Troki, a w latach późniejszych była filią Parafii Troki. Parafia była prowadzona przez Dominikanów. W archiwach w Krakowie i Białymstoku też nie wiedzą. Kilka dokumentów widniało w katalogu portalu BARIS, jednak portal od kilku lat nie działa. Jeśli ktoś z Państwa wie gdzie znajdują się takie dokumenty, to bardzo o to proszę o pomoc.

Teresa

A. Rybalko

Sugeruję, żeby napisać po polsku dobrze przemyślanego maila do parafii w Rykontach:

http://www.vilnensis.lt/parapijos/parapija/49/

Może w ten sposób uda się uzyskać jakieś informacje, przynajmniej co do nowszych ksiąg. Jak wyczytałam w wikiperii, kościół przeszedł ciężkie koleje losu, np. został zdewastowany w 1812, możliwe, że wiele ksiąg zniszczono bezpowrotnie.

Z drugiej strony - ze względu na bliskość innych parafii (np. Troki są odległe o 9 km), możliwe jest, że uda się Pani  odnaleźć metryki w tych parafiach. To warto sprawdzić z mapą w ręce.

Ala2

może pomoże poniższe:
https://www.familysearch.org/search/catalog/2317996?availability=Family%20History%20Library
Metrical books : Deanery, 1700-1938 Roman Catholic Deanery. Troki (Troki)

ps. ja ostatnio napisałam do X Proboszcza jednej z Parafii k/Wilna w sprawie   interesującego mnie nazwiska .Otrzymałam przemiłą odpowiedź , iż mogę liczyć na Jego pomoc.

lupo

   
       Witam:) Rozmawiałam z księdzem i pisałam do niego. Odpowiedział mi, że mają księgi od 1944 roku. U mormonów znalazłam skany z lat 1798-1914. Wertując notatki natknęłam się na informację, że od 1688 r. Rykonty były filią Parafii Jewie. Dziwne, że  nie mogę zlokalizować Dekanatu Troki z okresu wcześniejszego niż 1798 r. Jestem chyba jedyną osobą w Polsce, która szuka przodków z Parafii Rykonty. Podobno dokumenty Parafii Jewie są na Białorusi, ale nic nie mogę znaleźć online.

Pozdrawiam,Teresa   

Ala2

Parafię Jewie masz w tych filmach z Trok. Trzeba cierpliwie przeglądać stronę po stronie na filmie.

lupo

Cytat: Ala2 w Październik 19, 2018, 09:21:04 PM
może pomoże poniższe:
https://www.familysearch.org/search/catalog/2317996?availability=Family%20History%20Library
Metrical books : Deanery, 1700-1938 Roman Catholic Deanery. Troki (Troki)

ps. ja ostatnio napisałam do X Proboszcza jednej z Parafii k/Wilna w sprawie   interesującego mnie nazwiska .Otrzymałam przemiłą odpowiedź , iż mogę liczyć na Jego pomoc.

Cytat: lupo w Październik 19, 2018, 09:38:18 PM
   
     
Dziękuję za link, ale na tych skanach ,,pracuję" i jest to super kolekcja Dekanatu Troki. W opisie znajduje się wskazanie, że skany mikrofilmów są od 1700 roku, lecz zakres lat nie jest zgodny z faktyczną zawartością prezentowanych dokumentów. Gdyby były od 1700 roku to byłabym o prawie 100 lat do przodu, znaczy do tyłu!
Pozdrawiam:) Teresa

lupo

Cytat: Ala2 w Październik 19, 2018, 09:46:47 PM
Parafię Jewie masz w tych filmach z Trok. Trzeba cierpliwie przeglądać stronę po stronie na filmie.



Wiem, że tam jest Parafia Jewie. Jest tam też Parafia Rykonty (kluczowa w moich poszukiwaniach). Księgi parafialne są od 1798 r., a nie tak jak sugeruje zapis od 1700 r.

Pozdrawiam, Teresa

A. Rybalko

A tak z ciekawości pytam: jaką najstarszą metrykę rodzinną posiada Pani z tej parafii?

lupo

Cytat: A. Rybalko w Październik 20, 2018, 12:01:33 AM
A tak z ciekawości pytam: jaką najstarszą metrykę rodzinną posiada Pani z tej parafii?


Najstarsza z 1803 r., dokumentująca urodziny córki moich prapraprapradziadków.

A. Rybalko

To praktycznie maksimum, co można tych naszych stronach osiągnąć...

lupo

Cytat: A. Rybalko w Październik 21, 2018, 04:45:52 PM
To praktycznie maksimum, co można tych naszych stronach osiągnąć...

Jest nadzieja, że jakieś księgi Dekanatu Troki znajdują się nieodkryte i załączone do innych parafii. Pozostaje szukać, czytać i czekać.
Pozdrawiam, Teresa