Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Dialogi / Odp: Księgi metrykalne_DEKANAT TROKI_Parafia RYKONTY
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Październik 20, 2018, 12:01:33 am »
A tak z ciekawości pytam: jaką najstarszą metrykę rodzinną posiada Pani z tej parafii?
2
Dialogi / Odp: Księgi metrykalne_DEKANAT TROKI_Parafia RYKONTY
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lupo dnia Październik 19, 2018, 10:03:27 pm »
Parafię Jewie masz w tych filmach z Trok. Trzeba cierpliwie przeglądać stronę po stronie na filmie.Wiem, że tam jest Parafia Jewie. Jest tam też Parafia Rykonty (kluczowa w moich poszukiwaniach). Księgi parafialne są od 1798 r., a nie tak jak sugeruje zapis od 1700 r.

Pozdrawiam, Teresa
3
Dialogi / Odp: Księgi metrykalne_DEKANAT TROKI_Parafia RYKONTY
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lupo dnia Październik 19, 2018, 09:52:06 pm »
może pomoże poniższe:
https://www.familysearch.org/search/catalog/2317996?availability=Family%20History%20Library
Metrical books : Deanery, 1700-1938 Roman Catholic Deanery. Troki (Troki)

ps. ja ostatnio napisałam do X Proboszcza jednej z Parafii k/Wilna w sprawie   interesującego mnie nazwiska .Otrzymałam przemiłą odpowiedź , iż mogę liczyć na Jego pomoc.

   
     
Dziękuję za link, ale na tych skanach ,,pracuję" i jest to super kolekcja Dekanatu Troki. W opisie znajduje się wskazanie, że skany mikrofilmów są od 1700 roku, lecz zakres lat nie jest zgodny z faktyczną zawartością prezentowanych dokumentów. Gdyby były od 1700 roku to byłabym o prawie 100 lat do przodu, znaczy do tyłu!
Pozdrawiam:) Teresa
4
Dialogi / Odp: Księgi metrykalne_DEKANAT TROKI_Parafia RYKONTY
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ala2 dnia Październik 19, 2018, 09:46:47 pm »
Parafię Jewie masz w tych filmach z Trok. Trzeba cierpliwie przeglądać stronę po stronie na filmie.
5
Dialogi / Odp: Księgi metrykalne_DEKANAT TROKI_Parafia RYKONTY
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lupo dnia Październik 19, 2018, 09:38:18 pm »
   
       Witam:) Rozmawiałam z księdzem i pisałam do niego. Odpowiedział mi, że mają księgi od 1944 roku. U mormonów znalazłam skany z lat 1798-1914. Wertując notatki natknęłam się na informację, że od 1688 r. Rykonty były filią Parafii Jewie. Dziwne, że  nie mogę zlokalizować Dekanatu Troki z okresu wcześniejszego niż 1798 r. Jestem chyba jedyną osobą w Polsce, która szuka przodków z Parafii Rykonty. Podobno dokumenty Parafii Jewie są na Białorusi, ale nic nie mogę znaleźć online.

Pozdrawiam,Teresa   
6
Dialogi / Odp: Księgi metrykalne_DEKANAT TROKI_Parafia RYKONTY
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ala2 dnia Październik 19, 2018, 09:21:04 pm »
może pomoże poniższe:
https://www.familysearch.org/search/catalog/2317996?availability=Family%20History%20Library
Metrical books : Deanery, 1700-1938 Roman Catholic Deanery. Troki (Troki)

ps. ja ostatnio napisałam do X Proboszcza jednej z Parafii k/Wilna w sprawie   interesującego mnie nazwiska .Otrzymałam przemiłą odpowiedź , iż mogę liczyć na Jego pomoc.
7
Indeksacja parafii Grodzieńskich / Krótkie opisy parafii grodzieńskich - Szydłowicze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Październik 19, 2018, 11:17:09 am »
Dane parafii   Szydłowicze

Oceny dokonano na podstawie indeksów z 5 lat 1797-1801.
Brak ksiąg UMZ: 1800 styczeń-kwiecień.

Rocznie   100-160 urodzeń
      30-50 małżeństw
      50-100 zgonów
Uwagi:
a)   Parafia pod wieloma względami „bliźniacza” w stosunku do parafii Repla: podobnie gęsto zaludniona, miała kilka dworów z utytułowanymi właścicielami, niewiele szlachty drobnej, brak prawdziwego miasteczka jako centrum parafii, ludność przeważnie wyznania katolickiego.
b)   Kogo interesuje rozwój nazwisk na kresach, ten może znaleźć w Szydłowiczach wiele ciekawych przykładów: Adamienia zamienia się w tym okresie w Adamowicza, Łukaszenia – w Łukaszewicza, Leniec - w Lenczewskiego. Bardzo rzadki przypadek nazwiska od imienia niezamężnej matki: Kacierynczyk (Kaciaryna czyli Katarzyna).
c)   Podobnie jak w parafii Repla nazwiska panieńskie matek w Szydłowiczach bywają zdradliwe i zmienne. Podawane było nie zawsze nazwisko rodowe, ale również samo imię ojca kobiety, np. Ihnatówna, Łauruczykówna, Siemionówna.
d)   Dziwna moda podawania długości życia małych dzieci z nieprawdopodobną dokładnością, np. 1 rok 47 tygodni, 1 rok 4 miesiące 9 dni i tak dalej. Mało kto mógł się poszczycić posiadaniem kalendarza, skąd więc ta wiedza?... Przy sprawdzeniu okazuje się, że podana długość życia dzieci mocno różni się od tej prawdziwej. Czyli liczba miesięcy i dni była po prostu wyssana z palca…
e)   Szpital czyli przytułek szydłowicki był dość licznie zaludniony. Zgodnie z intencją fundatorki marszałkowej WXL Aleksandry Wiesiołowskiej miało tu znaleźć schronienie (w jednej izbie) „dziadów trzech i bab tyluż”. Czyli żadnej dyskryminacji płci. Z akt wiadomo, jak się niektórzy pensjonariusze nazywali: Jerzy Zdanowicz, Konstancja Stanisławczykowa, Jakub Bohdanowicz, Katarzyna Sauczyna. Zgodnie z miłym obyczajem, który pielęgnowali na Grodzieńszczyźnie również majętni obywatele, zapraszano żebraków i ubogich na rodziców chrzestnych oraz świadków ślubu. Szczególnie Jerzy Zdanowicz, inaczej zwany Zdanuk, był wręcz rozrywany: 25 razy został kumem (raz - komisarza powiatu wołkowyskiego Tołoczki, a drugi – cześnikowicza różańskiego Dąbrowskiego) i 34 razy – świadkiem ślubu!
f)   We dworze Sznipów zamieszkała para, która brała ślub w trybie nadzwyczajnym w Mścibowie, 19 marca 1797 roku, czyli cześnikowicz Wincenty Dąbrowski i sędzianka Kunegunda Chodakowska. Para okazała się wręcz niesłychanie namiętna. Dzieci przychodziły na świat w krótkich odstępach czasu, zgodnie z niezdrową zasadą „co rok to prorok”: 1798, 1799, 1800, 1801, 1802. Miały wyszukane imiona, jednak nie dano im było ich rozsławić. Kunegunda oddawała dzieci do mamek, ta opieka była widać niewystarczająca, bo dzieci kolejno umierały w pierwszych miesiącach życia…

Wymienione w metrykach chrztów miejscowości

Miasto: brak
Dwory: Bigienie (Tołoczko), Kusino (Radziwonowski), Ostrowczyce (Bronic), Sznipów (Dąbrowski), Szydłowicze (Niewiadomski, Solecki), Zubowszczyzna (Kozłowski, Wierciński).
Okolice: Łukowica (Andrzejkiewicz, Lewoniewski)
Wsie: Azaranki, Bierdziki, Bigienie, Dychniewicze/Dychnowce, Dziewockowce, Gociewicze, Gombiszki, Hołynka, Hurce, Ihnatowce, Janowicze, Kukołki albo Kukiełki, Kuropatwy, Kusino, Menczele, Miełowce albo Miejłowce, Moszny, Niewiarówka, Ostrowczyce, Piatczyce, Pożarki, Pupki, Sielechy, Słowiki, Snopki, Subocze, Sznipów, Szowki, Szydłowicze, Talkowce, Wilczuki, Wiśniewicze, Zancewicze, Zdobkowszczyzna, Zieniewicze, Zubowszczyzna, Żyniowce.
Wymienione w metrykach sąsiednie parafie: Repla, Roś, Mścibów.

Duchowieństwo

Proboszcz: Franciszek Cybulski vice-dziekan wołkowyski
Wikary: Antoni Tyborowski, nazywany również „commendarius”.
Duchowni uniccy: Wojciech Leszczyński par. Kuźmicze, Szymon Rzewuski par. Hornostajewicze
Goście duchowni: Jan Brodowski, wikary par. Mścibów (1 chrzest 1799), Józef Chmielewski komendarz par. Mścibów (1 chrzest 1801).

Uwagi:
a)   Wydaje się, że na plebanii w Szydłowiczach panowała niezmącona harmonia. Pleban Cybulski udzielał przede wszystkim ślubów, ale też wspierał czynnie wikarego Tyborowskiego przy codziennej pracy, jaką było udzielanie chrztów: jedna strona księgi zapisana przez proboszcza, druga - przez wikarego, i tak dalej.
b)   Tyborowski przebywał w tym okresie również krótko w Wielkiej Brzostowicy (jako wikary) i w Hnieźnie.
c)   Parafię wizytował w 1797 roku proboszcz z Repli, Kazimierz Szczukocki. Nie tylko wizytował, ale również sporządził kopię metryk – może pragnął być pożyteczny dla gospodarza. Bardzo szczegółowa metryka pewnego zgonu sugeruje rodzinne konotacje proboszcza. W dworze Sznipów zmarła 3 lipca 1799 Anna Grabska sędzina powiatu wołkowyskiego z domu Szczukocka (stolniczanka powiatu wołkowyskiego) primo voto Dąbrowska (cześnikowa powiatu różańskiego). Miała 56 lat i mogła być młodszą siostrą ks. Kazimierza Szczukockiego (ok. 1736-1805).

8
Dialogi / Odp: Księgi metrykalne_DEKANAT TROKI_Parafia RYKONTY
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Październik 19, 2018, 11:06:57 am »
Sugeruję, żeby napisać po polsku dobrze przemyślanego maila do parafii w Rykontach:

http://www.vilnensis.lt/parapijos/parapija/49/

Może w ten sposób uda się uzyskać jakieś informacje, przynajmniej co do nowszych ksiąg. Jak wyczytałam w wikiperii, kościół przeszedł ciężkie koleje losu, np. został zdewastowany w 1812, możliwe, że wiele ksiąg zniszczono bezpowrotnie.

Z drugiej strony - ze względu na bliskość innych parafii (np. Troki są odległe o 9 km), możliwe jest, że uda się Pani  odnaleźć metryki w tych parafiach. To warto sprawdzić z mapą w ręce.
9
Dialogi / Księgi metrykalne_DEKANAT TROKI_Parafia RYKONTY
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lupo dnia Październik 18, 2018, 11:56:14 am »
Witam,
Jestem pierwszy raz na forum. Poszukuję ksiąg parafialnych Dekanatu Troki z okresu wcześniejszego niż 1798 r. oraz od 1915 r. Interesuje mnie miejscowość Rykonty, która w 1744 r. należała do Parafii Troki, a w latach późniejszych była filią Parafii Troki. Parafia była prowadzona przez Dominikanów. W archiwach w Krakowie i Białymstoku też nie wiedzą. Kilka dokumentów widniało w katalogu portalu BARIS, jednak portal od kilku lat nie działa. Jeśli ktoś z Państwa wie gdzie znajdują się takie dokumenty, to bardzo o to proszę o pomoc.

Teresa
10
Inne źródła / Odp: Zachowane dokumenty dot. powiatowych marszałków szlachty w archiwach Białorusi
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rafał Jurowski dnia Październik 15, 2018, 11:12:21 am »
Witam,

W pracowni naukowej Archiwum Historycznego w Grodnie znajdują się ponadto inwentarze nazwisk dla zespłów:

Brzeski powiatowy marszałek szlachty - Fond 89  NIABGr

Bielski powiatowy marszałek szlachty - Fond 90 NIABGr

Wołkowyski powiatowy marszałek szlachty - Fond 91 NIABGr

Inwentarz dla zespołu "Powiatowy marszałek szlachty grodzieńskiej - Fond 92 NIABGr" znajduje się na stronie archiwum.

Inwentarze Fondów 89 oraz 90 są niewielkie, zaś inwentarz fondu 91 jest podobnej wielkości jak fondu 92.

Pozdrawiam
Rafał Jurowski
Strony: [1] 2 3 ... 10