Ostatnie wiadomości

#11
Nekropolie / Odp: Stare nagrobki Grodzieńsz...
Ostatnia wiadomość przez Rafał Jurowski - Marzec 17, 2024, 01:24:27 AM
Cmentarz w Mostach Prawych

TU SPOCZYWA.
S:P: WINCENTY
KAMIŃSKI

ZMARŁY. DNIA 11 LUTEGO.
1838 ROKU. W WIEKU LAT 54
OSIEROCONE ŻONA I CÓRKA POSTAWIŁY MU TEN POMNIK PROSZĄC PRZECHODNIA O ZDROWAŚ MARYA ZA JEGO DUSZĘ

https://photos.app.goo.gl/xSwQKRcJau8ZqEJPA

Dziadek Elizy Orzeszkowej

https://polesie.org/6886/pawlowscy-kamienscy-kaszubowie-w-poszukiwaniu-korzeni-elizy-orzeszkowej/
#12
Nekropolie / Odp: Stare nagrobki Grodzieńsz...
Ostatnia wiadomość przez Rafał Jurowski - Marzec 16, 2024, 12:53:29 AM
Cmentarz w Mostach Prawych

Ś.P.

KAZIMIERZ
ŻYŁ LAT 36.
UM 17 MARCA
1881 R.

KATARZYNA
ŻYŁA LAT 57.
UM. 21 WRZEŚNIA
1906 R.

PLESKACZ

https://photos.app.goo.gl/TWxdU9dHnXrj9Q4b6
#13
Nekropolie / Odp: Stare nagrobki Grodzieńsz...
Ostatnia wiadomość przez Rafał Jurowski - Marzec 14, 2024, 01:47:00 AM
Cmentarz w Mostach Prawych

Ś.P.

IZABELLA Z SZYMKIEWICZÓW
ŁOWICKA
ŻYŁA LAT 74
ZM.27 WRZEŚNIA 1898 R.
PROSI O TRZY ZDROWAŚ MARYJA

Ś.P
ANNA Z KUNCÓW
ŁOWICKA
UR.20 SIERPNIA 1869 R.
ZM.27 MAJA 1901 R.
PROSI O TRZY ZDROWAŚ MARYJA

https://photos.app.goo.gl/kLFpRGNA9vF6UM4g7
#14
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Massalski
Ostatnia wiadomość przez Jerzy Nozdryn-Płotnicki - Marzec 13, 2024, 09:45:22 PM
Witam Państwa!
Mam pytanie czy ktoś z Państwa dysponuje jakimiś materiałami dotyczącymi Massalskich z Pińszczyzny? a  dokladniej z majątku Widziborzec? (Widyborec)
Zajmuję sie opracowaniem genealogii tej linii. To są także moi przodkowie. 
Wiem już sporo, ale nadal brakuje mi pewnych szczegółów pozwalających na odtworzenie całości tej genealogii.
Ostatnim męskim potomkiem był Aleksander syn Mateusza zm. w 1784 r.
W ogóle sa to potomkowie Rafała syna Iwana Protasowickiego. Rafał *ca 1590 niewiadomo dlaczego zaczął nazywać się Massalski Protasowicki (vel Protasowicz)  a później jego potomkowie już tylko Massalski.
z poważaniem
 Jerzy Nozdryn-Płotnicki   
#15
Inne źródła / Odp: Kopia Prawa Okolicy Obuch...
Ostatnia wiadomość przez Rafał Jurowski - Marzec 13, 2024, 01:14:02 AM
Od znajomych mi Obuchowiczów, choć nie tylko, otrzymałem informacje o kilku przydomkach jakimi były określane poszczególne linie Obuchowiczów w Obuchowiczach. Czy ktoś spotkał się jeszcze z innymi?

Niektóre przydomki wydają się mieć genezę jeszcze XIX wieczną, jednak większość przydomków wydaje się, że mają genezę starszą, conajmniej XVIII wieczną.

Czy znacie inne przydomki jakimi jeszcze określano linie poszczególnych Obuchowiczów?


1. Kastusiejczyki
2. Wiktarejczyki
3. Stasiejczyki
4. Mataszejczyki
5. Łukaszejczyki
6. Adamojczowie
7. Jezewczyki
8. Michenki
9. Flerczakowie
10. Szepszele
#16
Indeksacja parafii Litwa / Opisanie sytuacji włościan ma...
Ostatnia wiadomość przez Ala2 - Marzec 12, 2024, 08:10:42 PM
Opisanie sytuacji włościan majętności Januszewo z wyrażeniem ich majątku grunta sadzibnych  przyjemnych oraz opisanie czeladzi służącej ,ludności chatniey i powinności dworney daniny czynszu jako to   suchej  arędy : [registras].  [183?].
https://www.epaveldas.lt/preview?id=VUB01-000443189
#17
Szukam miejscowości / Odp: Balla Kościelna, Łojki – ...
Ostatnia wiadomość przez maplisko1987 - Marzec 11, 2024, 05:26:04 PM
Dzień dobry,

Moja rodzina ze strony babci - Maria Zdunek (z d. Haponik/Zagórska) wywodzi się z siostrą Janiną ze wsi Sambory koło Grodna i opowiadały, że Gieneczko to nasza rodzina. Niestety po przeprowadzce na Zachód, gdzie przeprowadziły się z rodzicami - Michał i Zofia Zagórscy (właściwie Haponik, bo Michał przyjął nazwisko żony z racji tego, że się ukrywał) oraz ich rodzice Marianna (z domu Janowicz) i Franciszek Zagórscy mieszkali razem w jednym domu w Rusinowie k.
#18
Indeksacja parafii Białoruś / Odp: Muzeum Historii Religii w...
Ostatnia wiadomość przez klocekoi - Marzec 09, 2024, 03:07:11 PM
Dostęp jest możliwy, na zasadach praktykowanych w archiwum historycznym. Można wystąpić o zgodę do dyrektora Muzeum lub zlecić sporządzenie cyfrowej kopii. Cena zapewne identyczna jak w archiwum. Pozostaje kwestia zachowania owych ksiąg, bo o tym nie wspomniano. Myślę, że jednak jest to stan zadowalający.
Słyszałem o muzeum w Gudziewiczach. Mają bogate zbiory w różnych kolekcjach. Chcę w tym roku tam pojechać z miejscową mieszkanką, która podobno ma bezpośrednią znajomość z kierownictwem, aby kwestię metryk lub dokumentów pozamentrykalnych wyjaśnić albo chociaż zgłębić. Oczywiście obecne machanie szabelką europejskich polityków może to skutecznie utrudnić. Jak zawsze byłem optymistą do wyjazdów na Białoruś, tak teraz przeważa pesymizm i postawa zdroworozsądkowa. Zobaczymy, co przyniosą wiosna i lato.
#19
Tereny dzisiejszej Litwy / Druga repatriacja pod koniec I...
Ostatnia wiadomość przez Ala2 - Marzec 04, 2024, 09:30:48 PM
http://kwartalnik_gorowski.historia.org.pl/2015/04/26/druga-repatriacja/
#20
Rzeczy dziwne i ciekawe / Odp: Romeo i Julia spod Wołkow...
Ostatnia wiadomość przez A. Rybalko - Marzec 04, 2024, 05:54:15 PM
Dobrze,że stare wątki są kontynuowane. Już dawno gromadzę informacje o Suchodolskich i Bychowcach, ale wiem, że jeszcze tego za mało, żeby odtworzyć historię tych rodów.
Faktem jest, że chodzi o najbogatsze i najznaczniejsze rody powiatu wołkowyskiego. Wielekroć kojarzyły się ze sobą w mariażach.
Wygląda na to, że Bychowcowie byli w tych stronach wcześniej, ich centrum były Mogilowce koło Łyskowa, przy łyskowskim kościele chowano ich przy przodkach, nawet jeżeli umierali w odległym Grodnie albo w jeszcze odleglejszym Petersburgu. Tak było i z Teresą Bychowcówną, którą w 1769 wydano za Antoniego Suchodolskiego. Zmarła w Grodnie 1827, pochowana w Łyskowie, dwie metryki zgonu. Miała żyć "92 lata", w każdym razie musiało to być około 80 lat, co jest bardzo solidnym wiekiem jak na owe czasy.

Marszałek grodzieński Antoni Suchodolski odziedziczył majątek Rohoźnicę (parafia Krzemienica), gdzie zbudował niemały dwór, prawie pałac. Zdjęcia obejrzeć można tu http://www.dworypogranicza.pl/index.php/bialorus/123-rohoznica , natomiast dane genealogiczne są być może nieścisłe.
Znana jest metryka zgonu Antoniego, 65 lat, 1798 w Rohoźnicy. Uważnie przeglądałam i indeksowałam metryki Krzemienicy, brak tu śladów Teresy. Widać trzymała się Grodna.

Para miała kilkoro dzieci, znane mi są imiona trojga: powyżej wymieniony "młodzian" Ignacy, Jan i Franciszka. Przypuszczalnie również Krystyna, która 1805 poślubiła w Krzemienicy Dominika Włodka, dalsze losy pary nieznane.

Franciszka Suchodolska została żoną znanego skądinąd marszałka grodzieńskiego Ludwika Pancerzyńskiego, córka tej pary Pelagia Pancerzyńska przejęła widocznie Rohoźnicę i przez wiele lat mieszkała w dworze, zanim nie poślubiła w 1836 roku Franciszka Szabańskiego potentata z sąsiedniej par.Pieski. Znany jest rok urodzenia Pelagii 1805, przy ślubie ujęła sobie zręcznie dwa lata (29 zamiast 31 lat).

Jan Suchodolski podskarbi litewski mieszkał w Grodnie z małżonką Teklą Downarowicz. Znane są metryki chrztu 9 dzieci, z których wyróżnili się dwaj synowie artysta malarz January Suchodolski https://pl.wikipedia.org/wiki/January_Suchodolski oraz poeta Rajnold Suchodolski, może niezbyt wyrafinowany, ale "czujący bluesa": jego strofy "Witaj majowa jutrzenko" i "Dalej bracia do bułata" znane są chyba każdemu. To są grodnianie z krwi i kości, warto o tym pamiętać.

Nareszcie Ignacy Suchodolski, który w podeszłym wieku powziął zamiar poślubienia dużo młodszej panny Grobickiej. Nie znam jego metryki urodzenia, może sobie parę latek ujął. W każdym razie ślub odbył się za indultem, bez ogłaszania zapowiedzi w kościele, chyba okoliczność była raczej żenująca niż radosna. Grobiccy nie byli specjalnie zamożni, a taki Suchodolski był nie lada gratką, wręcz polisą ubezpieczeniową na starość. Pannie pewnie klarowano, że mąż długo nie pożyje, a jako młoda i niebiedna wdowa zaraz znajdzie sobie odpowiedniego partnera. Na pewno dowiemy się, co było dalej z tym małżeństwem.