TAJEMNICZE ZDJĘCIE KONSTANTYNOWICZÓW?

Zaczęty przez Piotr Paweł CYPLA, Luty 28, 2020, 09:46:57 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotr Paweł CYPLA

Kilka dni temu od jednego z członków Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich otrzymałem kopię kilku zdjęć dotyczących jego rodziny mieszkającej jeszcze w okresie międzywojennym w Kozłowiczach niedaleko Grodna (gmina Wiercieliszki, powiat grodzieński). Ku swojemu wielkiemu zdziwieniu stwierdziłem, że jedno ze zdjęć jest identyczne, jak te które lata temu otrzymałem od swojego kuzyna z Białorusi. Przekazując mi oryginał zdjęcia wykonanego ponoć w 1910 roku stwierdził jedynie, że to ktoś z naszej rodziny, ale nie wiadomo kto. Dodał jeszcze, że w Obuchowiczach u większości rodzin polskiego pochodzenia można odnaleźć podobne zdjęcia (z tymi samymi osobami). Wówczas przypuszczałem, że na zdjęciu jest ktoś z rodziny Bylczyńskich, Hryncewiczów lub Sipowiczów. Pan Jerzy Janicki (członek SRG), który przekazał mi kopię zdjęć stwierdził jednak, że zdjęcie przedstawia Leopolda Konstantynowicza, jego żonę Zofię z domu Janicka i starszą kobietę - być może matkę Leopolda lub Zofii. Mogła to więc być Józefa z domu Gulmantowicz (żona Jana Konstantynowicza, a matka Leopolda) lub Paulina z domu Minuczyc (żona Maksymiliana Janickiego, matka Zofii)...
Problem polega na datowaniu zdjęcia – nie może być ono z 1910 roku, o ile jest na nim Leopold Konstantynowicz. Tenże urodził się dopiero w 1914 roku, a jego żona Zofia w 1919 roku. Musiało to więc być zdjęcie wykonane tuż przed wybuchem II wojny światowej. Pawel Konstantynowicz - może Ty coś będziesz wiedział o Leopoldzie Konstantynowiczu (1914-1986). Jego brat Wacław (1909-1961) został pochowany w tej samej mogile, co ich ojciec Jan (1879-1951) na cmentarzu rzymskokatolickim w Kozłowiczach. Z tej rodziny wywodził się jeszcze Albin (ur. ok. 1924) i Benedykta (ur. ok. 1922). Na drugim zdjęciu ponoć ten sam Leopold, a na trzecim Jan Konstantynowicz - ojciec Leopolda.

Na jednej ze stron poświęconych fotografii przedwojennej znajdujemy taki oto opis atelier, w którym zostały wykonane dwa z trzech opisywanych zdjęć - "Od swojego ojca Meera Gelgora przejął salon fotograficzny Lejba Gelgor. Gelgor fotografował grodnian w ciągu prawie czterdziestu lat i nie miał w tej pracy żadnych konkurentów. Za swoje zdolności był on przyznany członkiem Rosyjskiego Fotograficznego Towarzystwa w Moskwie, miał podziękowania od cara Mikołaja II i prezydenta Polski Ignacja Mościckiego. Fotografie Lejby Gelgora byli wspaniałe pod każdym względem. Wizerunek człowieka był naklejany na szczelny kawałek kartony nazywany winietą. Z odwrotnej strony winiety była rozmieszczana informacja o fotografie z rysunkami zasłużonych przez niego medali i innych odznaczeń. Fotograf przechowywał negatywy szklane w swoim salonie i przychodząc do niego zawsze można było zamówić jeszcze kilka dawniej zrobionych zdjęć."
Winieta pierwszego zdjęcia świadczy, że pochodziła ona jeszcze z czasów Imperium Rosyjskiego - zawiera opisy medali i dyplomów przyznanych w latach 1903-1905


Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Piotr Paweł CYPLA

Zestawiłem fragmenty dwóch zdjęć - czy to może być ta sama osoba.
Po prawej Paulina Minuczyc (zdjęcie z 1910 roku) - późniejsza żona Maksymiliana Janickiego i matka Zofii (późniejszej żony Leopolda Konstantynowicza).
Dodam jeszcze, że Paulina była córką Józefa Minuczyca i Emilii z domu Czerniewska (Czerniawska?).
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

A. Rybalko

Fajne zdjęcia, lubię na takie popatrzeć. Moim zdaniem na zestawionych zdjęciach są dwie różne kobiety. Włosy można sfalować i ufarbować, nos można wyprostować podczas retuszowania. Ale tu inny jest owal twarzy, oczy są osadzone inaczej. Kobiety wydają się mieć odmienny temperament: ta po lewej odważnie patrzy w życie, a ta po prawej jest zatroskana, lękliwa. Ciekawa jestem zdania innych forumowiczów.

Rafał Jurowski

Tak dla porównania zdjęcie z okolic 1917 roku...Z popularnej na tamte czasy pracowni Gelgora.

Piotr Paweł CYPLA

Rafał, jak możesz opisz rodzinę Jurowskich z tego zdjęcia. Może na naszej stronie otworzę dział Lejba Gelgor fotograf Rodów Grodzieńskich
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Rafał Jurowski

To moi pradziadkowie Piotr i Stefania z Radziwanowskich z synami Stefanem, Kazimierzem, Stanisławem, Wacławem oraz Janem zapewne w 1917 roku w Grodnie

Rafał Jurowski

A propos działu to można by otworzyć także dział z różnymi zdjęciami nie tylko pochodzącymi od tego konkretnego fotografa.
Ludzie posiadają różne zdjęcia, którymi być może chcieliby się podzielić.

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: Rafał Jurowski w Marzec 02, 2020, 01:25:47 PM
A propos działu to można by otworzyć także dział z różnymi zdjęciami nie tylko pochodzącymi od tego konkretnego fotografa.
Ludzie posiadają różne zdjęcia, którymi być może chcieliby się podzielić.

A może warto tam czasem zajrzeć https://www.rodygrodzienskie.pl/galeria-2/
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Rafał Jurowski

#8
Znam Piotrze tą podstronę i nie raz widziałem te piękne, artystyczne zdjęcia.
Jednak chodzi mi o to, abyśmy znaleźli miejsce nie tylko dla tych starych i wykwintnych zdjęć, ale także tych może mniej artystycznych, ale bardziej związanych z zwykłym życiem, rodziną itd. w Grodnie czy szerzej Grodzieńszczyźnie. Pewnie takich zdjęć jest u ludzi o wiele więcej. 
Takich kartonikowych z czasów carskich u mojej najbliższej rodziny odnalazłem zaledwie kilka nad czym bardzo ubolewam.

A. Rybalko

Dobrze byłoby, gdybyśmy te zdjęcia mogli jakoś posortować czyli umiejscowić w konkretnej miejscowości. Ja np. mam zdjęcia z Łunny, Sidry, Repli, Grodna - to są różne regiony. Na wielu zdjęciach są nieznane mi osoby. Gdyby te zdjęcia zlokalizować, może ktoś przeglądając rozpoznałby kogoś. Należałoby zaopatrzyć zdjęcia choć w mimalne podpisy. To dużo pracy, wiem. Ale w ten sposób przyczyniamy się do zagłębienia historii tych ziem poprzez konkretne osoby, ich twarze i losy. Historie do zdjęć - to już chyba temat na forum.