Stan indeksacji - dekanaty Grodno, Sokółka, Wołkowysk

Zaczęty przez A. Rybalko, Styczeń 01, 2018, 10:07:39 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

A. Rybalko

#75
Witam serdecznie,

Zajęłam się ostatnio Strubnicą i Pieskami – bardzo mi się tam spodobało! To taki zakątek, który można porównać do ,,borowikowego" lasu, gdzie raz po raz człowiek natyka się to na szambelana, to na podkomorzankę, to na wojskiego grodzieńskiego Ferdynanda Eysymontta, który się tam jakoś zabłąkał, usiłując dobrze wydać córunię za mąż. Już nie mówię o Bispingach, Strubnica to właściwie ich włości. Piaski są natomiast bardzo niewielkie, dlatego tym razem indeksów będzie znacznie więcej.
Dla kontrastu powracam też do starej dobrej Sokółki – to olbrzymie miasto w porównaniu z tymi wołkowyskimi parafijkami. Dlatego trochę dłużej potrwa indeksacja tych paru zaplanowanych lat.
Udało się też uzupełnić braki w Mścibowie, w drugiej kopii metryk odnalazło się ponad 260 aktów, których brakło w kopii pierwszej.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:

Dekanat Sokółka

Sokółka
U 1816-21      w trakcie opracowania   A. Rybałko


Dekanat Wołkowysk

Mścibów (uzupełnienie)
U 1797-1801      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
M 1797-1801      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Z 1797-1801      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko

Piaski a. Pieski
U 1797-1818      w trakcie opracowania   A. Rybałko
M 1797-1818      w trakcie opracowania   A. Rybałko
Z 1797-1818      w trakcie opracowania   A. Rybałko

Strubnica
U 1797-1801      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
M 1797-1801      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Z 1797-1801      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

Witam serdecznie,

Pieski zostały zakończone, miło się indeksowało, ale póki co wystarczy. Zabieram się do Sokółki, która po Pieskach wydaje się trochę monotonna, a nawet nudna. W 1819 roku w Sokółce czuło się już całkiem współczesną cywilizację: wszyscy byli równi, choć niektórzy trochę równiejsi. Liczyły się miejsca pracy w administracji, w sądownictwie, taka była nowa śmietanka towarzyska. Aż człowiekowi cni się za mamutami podkomorzymi oraz szambelanami, których obowiązki były czysto fikcyjne. Ale cóż, i takie indeksy są potrzebne, może nawet potrzebniejsze od tych starszych.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Wołkowysk

Piaski a. Pieski
U 1802-1818      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
M 1802-1818      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Z 1802-1818      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko

Strubnica
U 1802-1805      w trakcie opracowania   A. Rybałko
M 1802-1805      w trakcie opracowania   A. Rybałko
Z 1802-1805      w trakcie opracowania   A. Rybałko


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

Witam serdecznie,

Trochę się tych indeksów ostatnio uzbierało. Po zakończonym nadplanowym fragmencie Strubnicy należałoby uzupełnić i nawet poprawić ,,krótki opis" tej parafii, znalazły się bowiem nowe wątki. Indeksy z Sokółki zostały już wysłane do geneteki i prawdopodobnie pojawią się w niedzielę, jak nie w tę, to w następną.
W planach – powrót do korzeni, czyli do napoczętych już parafii Sidra i Łunna. W pierwszym z tych miasteczek urodziła się Babcia, w drugim – Mama. Suchowola została zaplanowana w całości i już od dawna przez dwie indeksatorki, postępom przyglądam się z przyjemnością, bo tam prowadzą moje dalsze tropy rodzinne.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:

Dekanat Grodno

Łunna
UMZ 1802-1818      w trakcie opracowania   A. Rybałko


Dekanat Sokółka

Sidra
UMZ 1826-1830      w trakcie opracowania   A. Rybałko

Sokółka
U 1816-1821      niedługo dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
M 1817-1820      niedługo dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Z 1818-1820      niedługo dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko

Suchowola
M 1852-1853      dostępne w portalu genealodzy.pl   E. Witkowska


Dekanat Wołkowysk

Strubnica
UMZ 1802-1818      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

Witam serdecznie,

Dla osób zainteresowanych parafią Łunna mam dwie wiadomości: jedną dobrą i jedną złą. Nietradycyjnie zacznę od dobrej: indeksy 1802-1818 są już do oglądania w genetece. Zła wiadomość to ta, że księgi wykazują sporo luk i nieco nierzetelności przy przepisywaniu. Szczegóły można przeczytać w przerobionym i uzupełnionym ,,krótkim opisie" tej parafii.
Następną parafią grodzieńską będzie Świsłocz Górna, czyli franciszkańska, tu znajdzie się wiele rodzin przynależnych po części do Wielkich Ejsmontów. Jednocześnie stale i ciągle, aczkolwiek pomaleńku jest indeksowane Grodno.
Jak wiadomo, parafia Kuźnica została już dość dawno zindeksowana, o ile pozwoliły na to zasoby dostępne w sieci. Indeksy te nie były dotąd opublikowane, co ma się w najbliższym czasie zmienić. Pierwsza porcja urodzeń została już wysłana do geneteki.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Grodno
U 1802-1805      w trakcie opracowania   A. Rybałko
M 1830, 1857-59   w trakcie opracowania   M. Wróblewska

Łunna
UMZ 1802-1818   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko

Świsłocz Górna (franciszkańska)
UMZ 1802-1818      w trakcie opracowania   A. Rybałko


Dekanat Sokółka

Kuźnica
U 1809-1840      wysłane do geneteki   wd


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

Witam serdecznie,

tym razem nie trwało to długo, aż pojawiły się ciekawe nowiny. Parafia Mosty, położona strategicznie nad Niemnem, jest z zapałem indeksowana przez pana Doronia, pochodzącego z tych stron i doskonale znającego nazwiska. Wygląda na to, że całkowitej indeksacji mógłby stanąć na przeszkodzie najwyżej brak czasu, ale taka przeszkoda nie jest przecież zbyt poważna! Ponad 2 tysiące indeksów jest od dziś do obejrzenia w genetece.
Grodno jest tak duże, że nie da się go indeksować inaczej, jak kawałeczkami. Jeden z kawałeczków, bagatela – 1300 indeksów, został właśnie zakończony i opublikowany.
Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Grodno
U 1802-1805      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Brak ksiąg: styczeń-czerwiec 1802

Mosty
UMZ 1819-1830   dostępne w portalu genealodzy.pl   F. Doroń


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

#80
Witam serdecznie,

Świsłocz franciszkańska czyli górna już od dawna przyciąga uwagę polskich genealogów, a to ze względu na liczne okolice tam położone. Z indeksami było jednak trochę niemrawo... A parafia to bardzo przyjemna w indeksowaniu, mało nieczytelności: jak nie Zaniewski, to Staniewski, czasem jakiś Biergiel czy Strzałkowski. Nawet jeden Bohatyrewicz się znalazł, wychodźca pono z okolicy Jurewicze, którego rodzice najwyraźniej spędzili swe ostatnie lata w Bohatyrewiczach. Ani chybi rodzina wędrowna. Odnowiłam też krótki opis tej parafii http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=687.msg2684#msg2684

Ze Świsłoczy powędrujemy do Kamionki, do królestwa pana Szczuki, może nawet tego, co go opisał Jan Brzechwa (,,żył pan Szczuka pod Olkuszem, łowił ryby kapeluszem..."). Olkusz to dla rymu, natomiast prawdziwy pan Szczuka mieszkał w owych niegdysiejszych czasach w okolicy Szczuki pod Kamionką! Do tego w dworze Milkowszczyzna urodziła się niejaka Elżbieta Pawłowska, późniejsza pani Orzeszkowa. Ale do roku 1842 jeszcze tak daleko...

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:

Dekanat Grodno

Świsłocz franciszkańska
UMZ 1802-1818      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Brak ksiąg: z 1804, Z 1811

Kamionka
UMZ 1802-1818      w trakcie opracowania   A. Rybałko


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

#81
Witam serdecznie,

Z dużą sympatią indeksowałam Kamionkę, może ze względu na Jurowskich, którzy się tu i ówdzie trafiali? A może też z powodu Milkowszczyzny, w której wyrosła Eliza Pawłowska, później Orzeszkowa? A jeszcze przedtem w tym dworze mieszkali Borzęccy, ród z różnych względów ważny dla Grodzieńszczyzny. Znalazłam metrykę urodzenia Róży Borzęckiej, chyba tej samej, którą potem wydano za Wincentego Zawadzkiego, właściciela ,,mojej" Repli. Odnowiłam też krótki opis tej parafii, bo znalazło się dużo więcej do napisania o niej niż to było przedtem. Zajrzyjcie: http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=687.msg2798#msg2798

Jeden krok na północ - już jesteśmy w Skidlu. Miasteczko wybitnie unickie, później prawosławne. Na pewno warto zająć się tymi nielicznymi metrykami, które ocalały – u mormonów znalazłam tylko urodzenia 1806-1818.

Następny duży odcinek indeksów z Kuźnicy został właśnie opublikowany. Postępują też prace przy urodzeniach z Krynek, niedługo można się będzie spodziewać kolejnej publikacji.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Kamionka
UMZ 1802-1818      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Brak ksiąg: skan 49 (rok 1813)

Krynki
U 1831-1835      w trakcie opracowania         M. Stasikowski

Skidel (gr.-kat.)
U 1806-1818      w trakcie opracowania   A. Rybałko

Dekanat Sokółka

Kuźnica
U 1842-1864      dostępne w portalu genealodzy.pl   wd
Brak ksiąg: 1841


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

#82
Witam serdecznie,

Lato sprzyja rozleniwieniu, ale to pewnie dotyczy nie każdego. Przybyło nam niemało nowych indeksów, z czego lwią część stanowi Usnarz-Makarowce, na którym można prawie postawić kropkę. Prawie – bo na pewno istnieją gdzież dalsze księgi, w internecie niedostępne...

Z niecierpliwością oczekujemy na publikację Krynek, trochę to jeszcze może potrwać.

Tak mi się ten unicki Skidel spodobał, że zajęłam się równolegle Radziwonowiczami. Ta parafia znajdowała się o rzut kamieniem od Łunny, wiele rodzin uczęszczało na zmianę to tu to tam, przynajmniej jeśli chodzi o chrzty noworodków.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:

Dekanat Grodno

Krynki
U 1831-1837      wysłane do geneteki         M. Stasikowski

Radziwanowicze (gr.-kat.)
U 1803-1826      w trakcie opracowania   A. Rybałko
M 1807-1826      w trakcie opracowania   A. Rybałko
Z 1810-1826      w trakcie opracowania   A. Rybałko

Usnarz-Makarowce
UMZ 1821-1864   dostępne w portalu rodygrodzienskie.pl      A. Kożuchowski


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

wd

Do uprzednio umieszczonych tu informacji na temat indeksacji parafii kuźnickiej dodać możemy metryki ślubów z lat 1912-1922. Są gotowe i niezawodnie trafią kiedyś tam gdzie najlepsze dla nich miejsce. W miedzyczasie służę potrzebującym informacjami.

A. Rybalko

#84
Witam serdecznie,

Od razu ciśnie mi się pod pióro słowo ,,nareszcie!..." Nareszcie indeksy z Krynek doznały rozkoszy publikacji. Nareszcie przysiadłam fałdów i uporządkowałam dużą część indeksów z Repli, również ten odcinek, który powierzył mojej opiece pan Kublicki. Było to tak dawno, że jeszcze nie mieliśmy dostępu do internetowych zbiorów na familysearch. Z tego powodu konieczne było linkowanie tych indeksów, a to sprawa czasochłonna.

Wreszcie – nareszcie ruszyły znowu prace przy Wielkich Eysymontach, Sławek obiecuje w najbliżej perspektywie całkowitą indeksację zgonów dostępnych w sieci, a w nieco dalszej – nawet i tych niedostępnych.

Na koniec – już nie ,,nareszcie" tylko w stosownym czasie – przekazuję do szperania indeksy z unickiej cerkwi w Radziwonowiczach, nie istniejących na współczesnych mapach. Musicie mi uwierzyć na słowo, że znajdowały się na północny zachód od Łunny, po drodze do Bohatyrewicz i Miniewicz – te akurat  na mapie są.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Krynki
U 1831-1837      dostępne w portalu genealodzy.pl   M. Stasikowski
Z 1889-1901      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Bereza

Radziwanowicze (gr.-kat.)
U 1803-1826      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
M 1807-1826      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Z 1810-1826      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko

Wielkie Eysymonty
Z 1860-1864      dostępne w portalu genealodzy.pl   S. Olczyk


Dekanat Wołkowysk

Repla
U 1830-1839      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
U 1840-1847      dostępne w portalu genealodzy.pl   W. Kublicki

Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

Sławomir Olczyk

Droga Alicjo.

Zakończeniem prac nad parafią Wielkie Eysymonty będzie również weryfikacja zapisów. Największy problem jest z ekstraktami, gdyż są bardzo niedbałe i zawierają mnóstwo błędów, pominięć itd. we wszystkich rodzajach ksiąg. Trzeba też pamiętać, że w tym samym czasie prowadzono równoległe księgi. Tak było na pewno z chrzcinami i ślubami. Jeszcze w roku 1835 parafia posiadała oryginalne księgi chrztów z lat 1666-1677, 1677-1778, 1736-1784, 1775-1828. Najstarszy zapis o chrzcie na jaki trafiłem to akt chrztu nr 27 z 1666 roku Macieja Cydzika syna Mikołaja.

Pozdrawiam serdecznie.

A. Rybalko

Weryfikacje są dwie.
Jedna - sprawdzenie, czy poprawnie zapisano akty w obrębie poszczególnych rodzin. To można wykonać właściwie tylko wyrywkowo, bo bardzo pracochłonne to zajęcie. Swego czasu próbowałam prześledzić losy każdego z parafian replańskich, urodzonego po 1797. Praca do dziś nie jest zakończona, ale wiele się przy tym nauczyłam. Poprawiłam też wiele błędów, znalazłam wiele nazwisk obocznych, tzw. aliasów.
Druga weryfikacja - to sprawdzenie indeksów wykonanych przez indeksatora nr 1, zgodnie z zasadą "dwie pary oczu to nie jedna". Sprawdzeniem zajmuje się indeksator nr 2. Przegląda księgi i porównuje nazwiska w księdze z nazwiskami odczytanymi przez indeksatora 1, ewentualnie nanosi poprawki. Praca to mozolna, ale jednak znacznie prostsza niż ta pierwsza weryfikacja.

Czy będzie nas na takie weryfikacje stać - oto jest pytanie.

Sławomir Olczyk

Droga Alicjo.

Ze swojej strony zamierzam zrobić monografię Parafii Wielkie Eysymonty na podstawie dostępnych dokumentów. I nie da się zahaczyć o Replę, gdyż często tam zawierano śluby i chrzczono dzieci. Punktem wyjścia jak na razie jest spis z 1836 roku, gdyż porządkuje okolice szlacheckie i wsie.

Pozdrawiam serdecznie.

PS. 1854 na ukończeniu.

A. Rybalko

Witam serdecznie,

Grodzieńszczyzna w ścisłym znaczeniu tego słowa wzbogaciła się o ponad 1000 nowych indeksów, śmiem twierdzić, że bardzo szczegółowych. Grodno i Wielkie Ejsmonty otwierają powoli swoje tajemnice, którym na szczęście nie ma końca.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Grodno fara
M 1802-1810      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Z 1802-1810         w trakcie opracowania      A. Rybałko

Wielkie Eysymonty
Z 1855-1859      dostępne w portalu genealodzy.pl   S. Olczyk

Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

Witam serdecznie,

Zdaje się, nabieramy tempa!... Już przestałam liczyć, ile indeksów w ostatnim czasie dodaliśmy do naszego skarbczyka. Ale będzie to pokaźna liczba.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Wielkie Eysymonty
Z 1849-1854      dostępne w portalu genealodzy.pl   S. Olczyk


Dekanat Wołkowysk

Repla
U 1848-1864      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja