Porębszczyzna powiat Słonim

Zaczęty przez Łukasz_Majtka, Czerwiec 15, 2020, 11:54:01 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Łukasz_Majtka

Dzień dobry,

Poproszę o pomoc w poszukiwaniach miejscowości (okolicy/folwarku?) o nazwie Porębszczyzna zlokalizowanej prawdopodobnie w powiecie słonimskim.
Mój rosyjski jest niestety bardzo słaby, ale bazując na załączonym fragmencie wywodu szlacheckiego moich przodków Stacewiczów/Stecewiczów h.Leliwa domniemam/rozumiem, że:
- w 1699r. Wiktor syn Jana kupił Porembszczyznę od Ambrożego Gołębiowskiego(?)
- w 1743r. Wiktor darował Porenbszczyznę swoim synom: Janowi, Bartłomiejowi i Stanisławowi
- przy tej drugiej dacie pojawia się nazwa miejscowości Żirowice(?) Czy może chodzić o miasteczko Żyrowice, ok.10km na płd od Słonimia i to gdzieś w tej okolicy należy szukać Porębszczyzny?
Dodam jeszcze, że w innym fragmencie wywodu zapisano, iż Stanisław syn Wiktora w roku 1791 odsprzedał ten majątek niejakiemu Michałowi Sikorskiemu.
Co ciekawe, wszyscy synowie Wiktora chrzczeni byli w parafii Olkieniki i raczej przez całe życie mieszkali w powiecie lidzkim na pograniczu parafii Olkieniki i Ejszyszki a nie w Porębszczyźnie, która jak domniemam musiała być zlokalizowana gdzieś w pobliżu Słonimia...

Google daje tylko jeden wynik dla "Porębszczyzna": https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanydetale_wyszukiwarka_bazy_personalne/211626/
Oczywiście nie wiem czy to jest ta sama miejscowość, ale jeśli tak to najwyraźniej istniała jeszcze na początku XXw...
Szukałem na różnych mapach, ale bez sukcesu...nie wiem czy rewizyjne skazki dla Słonimia są gdzieś dostępne on-line? A może jest szansa, że odnajdzie się na jakichś innych spisach/wykazach miejscowości?
Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc i sugestie.

Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz