Milkowszczyzna/Мильковщина

Zaczęty przez memelka, Listopad 10, 2014, 06:46:42 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

memelka



Miyujisx

Это новые знания, которые только что узнали о упомянутых проблемах.

Tadeusz

Jakie miejscowości i uroczyska wchodziły w skład dóbr Milkowszczyzna po przejęciu ich przez Elizę Orzeszkową. Czy do tych dóbr należało uroczysko Sikorzyca? Komu i kiedy zostało ono sprzedane?
Tadeusz.

Rafał Jurowski

#4
Bardzo możliwe, że tak było. W Archiwum w Grodnie (Fond 1 opis 16 dzieło 748 ) odnalazłem prośbę z 1879 roku Adama Piotrowicza Jurowskiego pisarza I klasy do władz o zgodę na zakup ziemi w uroczysku Sikorzyca od ziemianki Elizy Orzeszko. Choć nie do końca jestem pewien, musiałbym to powoli przetłumaczyć... :)

Tadeusz

Panie Rafale.
Tak . To jest to. Przypuszczam, że wieś Sikorzyca powstawala właśnie w tych latach. W tym fondzie, być może są też podobne prośby Bronisława Bohatyrewicza, Stanislawa Parczewskiego, Chocianów, koleśników i Hryncewiczow. i innych . To wlaśnie potwierdz moje przypuszczenia. Pamiętam, że gdy około roku 1945 znalazłem, na naszym polu ołowianego konika, bez jeźdźca to mama powiedziała, że zgubiła go Orzeszkowa.
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Tadeusz

Panie Rafale.
Czy mógłby Pan przysłać mi te dokumenty na maila to je przetłumaczę.
Być może ten Jurowski, ubiegający sie o kupno działki o powierzchni 22 dziesięciny mieszkal lub zamieszkał w Pieszcznce, która graniczyła z uroczyskiem Sikorzyca. On pisze ze jest wyznania rzumsko katolickiego, a w spisie mieszkańców tego wyznania z roku 1926 takiej rodziny nie ma.
Według moich przypuszczen Wieś Sikorzyca własnie powstawała w ostatniej ćwiartce XIX wieku. I do niej przeniósł się mój dziadek z rodziną , który wcześniej mieszkał w Pieszczance.Pozdrawiam.
Tadeusz.

Rafał Jurowski

Panie Tadeuszu,

Wcześniejsze pokolenia tej rodziny faktycznie mieszkały w Pieszczance. Potem różnie. W latach 20-tych XX wieku Jurowskich w Pieszczance, z tego co pamiętam, już nie było. Adam Piotrowicz Jurowski wyjechał do Sankt Petersburga w 1896 roku, życie swoje prawdopodobnie zakończył w Wilnie. Jego syn Józef byl pianistą być może jego żoną była znana artystka Ekaterina Jurowskaja https://izvestia.kiev.ua/item/show/1631/19

Dokumentów jest trochę więcej, jak znajdę czas na ich sfotografowanie to Panu wyśłę na maila.
Mam gdzieś wypisanych Bohatyrewiczów, którzy znajdują się w inwentarzu Fondu 1 archiwum w Grodnie, tylko znowu, potrzebuję czasu na przepisanie i odszukanie tych notatek.

Pozdrawiam
Rafał

Tadeusz

Tłumaczenie krótszego dokumentu.
Do stóp Waszej wysokości z naspująca prośbą najpokorniej proszę
o wydanie mnie urzędowego zaświadczenia (upoważnienia? na zakup
wzmiankowanej wyżej działki ziemi.

Adam Jurowski
Listopad 7 dzień 1879 roku
Miejsce przebywania (zamieszkania)
wlasność 4 klasy b urpczysku Sikorzyca.

Dokument drugi.

Do Jego wysokości Pana Gubernatora Grodzieńzkiego

Zaliczony do rejestru Armii pisarz 1 stpnia
Adama Jurowskiego syna Piotra.
         
Prośba.
Po powrocie do kraju ja obarczony znaczną rodziną, nie mając środkow do egzystencji
zajmuję się gospodarstwem rolnym., chcę powiększyć gospodarstwo o działkę ziemi po
wyciętym lesie w guberni i powiecie grodzieńskimna uroczysku Sikorzyca od ziemianki
Elizy Orzeszkowej o powierzchni 22 dziesięciny.
Ja jako wyznający religię rzymsko- katolicką nie mogę kupować ziemi w zachodnim kraju,
bez zgody władz zwierzchnich, Ale ośmielam się . (Prosić o taką zgodę ?)

Nie jest ro dokładne tłumaczenie ale jego treśc jest zgodna z tekstem rosyjskim.
Tadeusz.

Rafał Jurowski

Bardzo dziękuję Panie Tadeuszu, sygnaturk i resztę dokumentu ogarnę, mam nadzieję, że w niedzielę !

Pozdrawiam
Rafał

Rafał Jurowski

Tutaj wypisałem sygnaturki, które udało mi się przepisać z inwentarza Archiwum w Grodnie

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=843.msg3677#msg3677

Tadeusz

Według dokumentu z roku 1890 - "Spisok  ziemiewładienij w grodnienskoi guberni" Milkowszczyzna byla już we wladaniu
- 984 dziesięcin - Grigorija Mozolewskiego,
- 350 1/2 dziesięciny - Nadieżda Szirma oraz
-   Osip Gulmantowicz brak wiedzy o areale,
199 dziesięcin wies Milkowszczyzna.

Dodatkowo do dóbr Milkowszczyzna należalo również uroczysko Sikorzyca, które podzieline na dzialki zostalo sprzedane różnym osobom.
Wedlug wymienionego wyżej dokumentu uroczysko Sikorzyca liczylo 242 dziesięciny.  i należalo do wielu wlaścvicieli, którzy być może później połączono w wieś Sikorzyca.
Ponadto -25 1/2 dziesięciny posiadał tu Sidor Grań oraz 33 dziesięciny Osip Gulmantowicz, ktorego wlasność składała się części uroczyska Sikorzyca, uroczyska Puste oraz części Milkowszcyzny.
Tadeusz.