Wasilewski Dobrowola pow. Wyłkowyski

Zaczęty przez edo71, Luty 05, 2019, 03:03:56 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

edo71

Tworząc drzewo Rodziny Wasilewskich z okolic Bargłowa Kościelnego, Huty Sztabińskiej, Cisowa, Cisówka natrafiłem na mojego przodka Jana Wasilewskiego ur. 1804 r. w Dobowala pow. Wyłkowski syn Franciszka ur. około 1778 r. w ??? i Marianny zd. Budaniec lub Budzyń ur. 1781r. Sprawdzając powiat Wyłkowski natrafiłem na dwie miejscowości o nazwie Dobrowola jedną z parawią w Izabelinie a druga w Świsłoczy o którą chodzi nie wiem. Może ktoś z Szanownych Poszukiwaczy natrafił na interesujące mnie informację. Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.

A. Rybalko

Przypuszczalnie chodzi o powiat Wyłkowyski (miasto Wyłkowyszki, Litwa) a nie Wołkowyski (miasto Wołkowysk, Białoruś).
Słownik geograficzny potwierdza to przypuszczenie: http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_II/80
Natomiast miejscowości Dobrowola nie znalazłam jak dotąd w żadnej księdze dekanatu wołkowyskiego.
Podobne nazwy bywają bardzo mylące.

edo71

#2
Dziękuję za zainteresowanie podobnie myślałem na początku, gdyż jest to bardziej logiczne. Jednocześnie powiązałem fakty, że mój przodek Franciszek od początku pobytu w Cisowie znalazł zajęcie u Hrabiego Karola Brzostowskiego, który urodził się w Michaliszkach, i posiadał majątki w Czechach, Markanach i Michaliszkach około 1820 roku te majątki zostały  sprzedane a Brzostowski jak i mój przodek Franciszek Wasilewski  znależli się w Cisowie. Taką wersję upodabnia fakt, że jego małżonka Marianna zd. Guduniec urodziła się w Borejszunach/Buiwidze. Do układanki nie pasuje mi miejsce urodzenia syna Franciszka Jana, który urodził się w Dobrowola pow. Wyłkowski, gdyż do Cisowa jest znaczna odległość od Dobrowoli poe. Wyłkowyszki na Litwie jest znacznie bliżej ale to pozostaje kwestią moich badań.

A. Rybalko

Jak to często bywa: szukając czego innego, natknęłam się dziś na Dobrowolę w parafii Szumsk /Šunskai, obecnie w dekanacie Miariampol. Tu pod linkiem w lewym górnym rogu akt nr 12: http://www.epaveldas.lt/object/recordDescription/ARCH/1463/1/3

Nie twierdzę, że to ta sama Dobrowola, ale sugeruję sprawdzenie. Warto, bo akurat jest mnóstwo aktów z tego Szumska.



edo71

Faktycznie znalazłem sporo wpisów z Dobrawoli ale jeszcze nie trafiłem na rodzinę Wasilewskich. Bardzo dobre skany ale aby je dokładnie przejrzeć muszę poświęcić sporo czasu ale zrobię to na pewno. Dziękuję z udostępniony link i Pozdrawiam.