Szukam nazwiska: Miakisz, Kurowszczyzna parafia Sokółka

Zaczęty przez A.Miakisz, Listopad 05, 2019, 11:05:10 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

A.Miakisz

Witam
Odnalazłem ślady pradziadków: Józefa (1889 - 1940) i Anny (1884-1968) Miakisz prawdopodobnie urodzili się w Kurowszczyźnie, pochowani zostali na cmentarzu przy parafii św. Antoniego w Sokółce. Jeżeli ktokolwiek może coś mi o nich powiedzieć byłbym bardzo wdzięczny.
Mam nadzieje, że może ktoś posiada zdjęcie mieszkańców Kurowszczyzny z tego okresu i jest wstanie wskazać na nim moich dziadków.
Pozdrawiam

A.Miakisz

#1
Witam
Dzięki danym ze spisów 1909 i 1864 roku oraz indeksom z genetyki udało mi się ustalić przodków:
1.Józef Miakisz s. Józefa (1889-1940) + Anna Trochim (1884-1968)
2.Józef Miakisz s. Szymona (ok 1847-?) + Urszula Matuk (ok 1856-?)
3.Szymon Miakisz s. Macieja (ok 1822-?) + Rozalia NN (ok 1822-?)
4.Maciej Miakisz (ok 1799-?) + Rozalia Naumowicz (ok 1799-?)
- dokładne daty wpisze po analizie metryk z Sokółki.
Z uwagi na to, że nazwisko Miakisz pojawia się w Sokółce dopiero w 1820 roku, przypuszczam, że mój przodek przybył z innej parafii. Jestem bardzo zainteresowany wszelkimi danymi, dotyczącymi osób noszących to nazwisko, które w parafii Sokółka należy do rzadkich.
P.S. Bardzo dziękuje dla Pani Alicji za pomoc i zaangażowanie w poszukiwaniu nazwiska Miakisz.

A.Markiewicz

#2
B. rzadkie nazwisko.
Jakie jest jego pochodzenie?
rosyjskie miakisz to po polsku miękisz
All U.S., Social Security Death Index, 1935-2014 results for Miakisz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Albink

W 1876r w Sokółce ślub Józefa Miakisza s. Szymona i Rozalii z Kurowszczyzny z Urszulą Matuk c. Karola i Anny Grynczel.
Pozdrawiam
Albin

A.Miakisz

Dziękuję za informacje o Józefie Miakisz.
Co do początków mojego nazwiska wątpię czy wywodzi się ono z miejscowości Miękisz Stary/Nowy. Przedmiotowa miejscowość znajduje się w województwie podkarpackim - to dosyć daleko od Kurowszczyzny albo Słojnik. Według mojej teori Miakisze wywodzą się ze wsi Miękisze powiat bielski gmina Bielsk Podlaski. Zgodnie z Wiki i bielskpodlaski.pl, historia miejscowości, nazwa wsi pochodzi od ruskiej nazwy osobowej Miakisze. W przedmiotowej wsi w 1560 r. funkcjonował młyn Philipa Miakszewica. Kto wie może on jest protoplastą rodu Miakiszów na Podlasiu.
To tylko teoria niepoparta żadnymi dowodami, ale kto wie może z Państwa pomocą uda mi się coś ustalić. Jeszcze dwa dni temu nie miałem o tym pojęcia a dzisiaj mam jakiś punkt zaczepienia.
Pozdrawiam

Albink

W 1882 roku Szymon Miakisz wdowiec s. Macieja i Rozalii Hajmowicz /Naumowicz?/ lat 64 wziął ślub z wdową Franciszką Januszkiewicz lat 50 c. Jana i Elżbiety Galewskiej Grasewicz.
W załączeniu metryka chrztu Szymona Miakisza. /rok 1825-nr 172/
Jednak po dodaniu załącznika mail nie został wysłany, wyskakuje komunikat, że miejsce na załączniki jest pełne i trzeba skontaktować się z administratorem. Nie wiem o co tu chodzi.
Pozdrawiam
Albin

A. Rybalko

#7
Panie Albinie, w pierwszej chwili myślałam, że to genealogiczne bingo, ale kiedy się okazało, że chodzi o Rozalię Naumowicz (zajrzałam do metryki chrztu Szymona), to emocje opadły. Hajmowicz jest bowiem nazwiskiem tylko jednej rodziny w tej parafii, nazwiskiem bardzo rzadkim, podobno obecnie mieszka w Polsce tylko 1 osoba o tym nazwisku. Miałam kiedyś kontakt z ekspertem od Hajmowiczów, stąd moja wiedza.

Wracając do metryki chrztu Szymona - to piękny prezent dla Adama Miakisza, nie tylko od Pana, ale i od losu. Jest tam bowiem wymienione imię dziadka dziecka. Metryki sokólskie były często bardzo dokładne...


wd

Hajmowicz jest bowiem nazwiskiem tylko jednej rodziny w tej parafii, nazwiskiem bardzo rzadkim, podobno obecnie mieszka w Polsce tylko 1 osoba o tym nazwisku.
-------------

Nazwisko to nosi w Polsce 15 osób. 11 kobiet i 4 mężczyzn. Najwięcej bo 8 osób w Gdańsku.

A. Rybalko

Zdaje się chodziło o 1 mężczyznę, bo jak wiadomo kobiety w genealogii się nie liczą :))) Pozostali może poumierali, dane nigdy nie są najświeższe.

A.Miakisz

Dziękuję serdecznie za pomoc. Mam nadzieję, że teraz moje poszukiwania wystartują z kopyta. Jestem pełen podziwu dla Państwa wiedzy i zaangażowania.
Mam nadzieję, że wkrótce będę wiedział więcej o moich korzeniach.

wd

Miakiszów znajdziemy, prócz Kurowszczyzny, również w Słojnikach.

Sławomir Olczyk

Cytat: A. Rybalko w Listopad 13, 2019, 11:17:04 PM
Zdaje się chodziło o 1 mężczyznę, bo jak wiadomo kobiety w genealogii się nie liczą :))) Pozostali może poumierali, dane nigdy nie są najświeższe.

Kobiety w genealogii liczą się najbardziej. Gdyby nie małżeństwo z Konstancją Eysymontt, Siezieniewscy nie mieli by ziemi w Burniewie, Możliwe, że była aktorką.

A. Rybalko

Przykład nr.2

gdyby nie dwie energiczne Bispingówny Aleksandra i Józefa, nie byłoby ordynacji w Massalanach, ani ordynatów Bispingów.


A.Miakisz

Witam
Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim za pomoc i zaangażowanie. Uważam poszukiwania mojej rodziny w linii Miakiszów za zakończone. O ile linie moich prababek wciąż są uzupełniane o tyle linia męskich przodków o nazwisku Miakisz od dłuższego czasu stoi w miejscu.
W załączniku przesyłam wykres przodków od Józefa Miakisz s. Władysława Miakisz i Stanisławy Kozłowskiej.
Z tego co udało mi się ustalić Miakisze pochodzą z Kurył stamtąd trafili do Słojnik a później do Kurowszczyzny.
Pozdrawiam