Wprowadzenie - rodzina Hlebowiczów

Zaczęty przez Sarannki, Marzec 25, 2022, 06:44:04 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sarannki

Cześć wszystkim,

Nazywam się Sarah i jestem wdzięczna za udział w tym forum. Moje zainteresowania badawcze to rodzina Hlebowiczów z Grodna - mój prapradziadek Michał Jan Hlebowicz, 2 maja 1851 lub 1855 - 1932, jego pierwsza żona Rosalie Schmidt, 1868-1902 i druga żona Anna Barbara Hlebowicz, 14 październik 1881 lub 1884 - 1971.

Przed przyjazdem do Stanów Zjednoczonych Michał i Rozalie wymienili swoją ostatnią rezydencję jako miasto Grodno. Anna wymieniła swoją ostatnią rezydencję jako miasto Hlebowicze. Anna i Rosalie mogły być siostrami lub przyrodnimi siostrami.

Rodzina ta miała również siostrzeńca (imię nieznane), który służył w jednym z pułków ułanów. Może miał na nazwisko Hlebowicz, Schmidt lub Kautzman. Mam jego zdjęcie w mundurze. Domyślam się, że służył w 4 Pułku Niemańskim.

Z amerykańskiego rekordu naturalizacyjnego Anna wynika, że ​​w Hlebowiczu urodził się również Michał. Próbowałem je znaleźć w księgach metrykalnych parafii Indura bez powodzenia. Kilka lat temu wynająłem też dżentelmena do sfotografowania wszystkich grobów Hlebowicza na Cmentarzu Parafialnym w Indura. Żaden z grobów na tym cmentarzu nie był przeznaczony dla rodziców Michał ani Anna. Hlebowiczów jest wielu, ale nie jestem pewien, jak wszyscy jesteśmy teraz połączeni.

Rodzicami Michała byli Jan Hlebowicz i Aniela Hlebowicz. Rodzicami Anna byli Wincenty Hlebowicz i Aniela Hlebowicz.

Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć jakiekolwiek informacje, które pozwolą potwierdzić tożsamość mojego krewnego, który służył w Pułku Ułanów oraz cokolwiek na temat braci lub sióstr Michał i Anna. Próbuję również potwierdzić, czy Anna i Rosalie były siostrami, jak głosiły historie rodzinne.

Mieszkałem w Stanach Zjednoczonych, gdzie mam pracę w służbie cywilnej, a także mam doświadczenie w projektowaniu stron internetowych i sztuce komercyjnej.

Nie mogę się doczekać wspólnej nauki i współpracy.

Z poważaniem,
Sarah

Rafał Jurowski

Czy ta data 14 październik 1881 to data urodzenia Anny Hlebowicz ?
Skąd pochodzą informacje o rodzicach Michała Jana Hlebowicza i jego żony Anny Hlebowicz ?

W moich notatkch znalazłem jeden ślub 27 /1901 rok Bernardyński kościół Grodno
Stanisław Hlebowicz syn Jana i Anny z ?  żeni się z Aleksandrą Spirczyk ? córka Waleriana i Anny z Kozłowskich

Może to jakiś trop ?

Rafał Jurowski


Sarannki

#3
Cześć,

Dziękuję bardzo za odpowiedź! Jesteś poprawny, 14 października 1881/1884 jest urodziny dla Anna Hlebowicz.

Informacje o rodzicach Anna i Michał pochodzą z ich amerykańskiej licencji małżeństwa i amerykańskiego świadectwa śmierci Michał.

Jest to bardzo interesująca uwaga, zastanawiam się, czy Stanisław może być bratem Michału!

Z poważaniem,
Sarah.




Rafał Jurowski

#4
Dzień Dobry,

Wszystko jest możliwe. Mnie też trochę interesuje rodzina Hlebowiczów.

Proponuję założenie wątku na naszym forum o Hlebowiczach z okolicy Hlebowicze.
A może tylko zmienić temat tego wątku na forum?

Myślę, ze warto popracować nad innymi liniami rodu, wtedy może przez elimminację, uda się dotrzeć na okrętkę do Pani linii.

Proszę zobaczyć jak ładnie rozrósł się wątek dotyczący Bohatyrewiczów, dzięki imformacjom od wielu osób. 

https://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=423.0

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

Ala2

Proponuję prześledzić Piwoszuny :
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSM1-J988-5?i=316&cat=1647690

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSM1-J98Q-H?i=324&cat=1647690
1842 akt 61   U 12 sierpnia  Chlebowicz Kamila córka Jana i Ewy zd. Sartanowicz     Miciunce  Piwoszuny skan 325  pracowici
ps. pisane jest nazwisko przez Ch -, ale różnie z tym wówczas bywało .

Albink

Witam
Najważniejszą sprawą w tym przypadku jest ustalić punkt zaczepienia do dalszych poszukiwań. Mamy na razie podane osoby, które nie wiadomo jak je połączyć, bo jest problem z danymi.  W księgach w Grodnie i Indurze nie ma osób, które pasowałyby do podanych dat. Hlebowicze występowali prawie w każdej parafii dekanatu grodzieńskiego i w większości parafii dekanatu sokólskiego. W innych dekanatach też, ale w naszym przypadku chodzi prawdopodobnie o dekanat grodzieński. Potrzebna jest precyzja.
Michał Jan Hlebowicz z Rozalią Schmidt, a potem z Anną Barbarą Hlebowicz gdzie brali ślub? W którejś z parafii na Grodzieńszczyźnie czy już w Ameryce?  Dziwią mnie te podwójne imiona, bo np.  Anny Barbary nie ma w metrykach w par. Indura. Podobnie jest z Michałem Janem. Być może gdzieś tam po "drodze" drugie imię zostało dopisane.
W Hlebowiczach była jedna rodzina Hlebowiczów, w której jest ojciec Wincenty, matka Aniela /ale nie Hlebowicz/ i dzieci Anna ur. 1880r, Michał ur. 1878 r, i jeszcze czworo innych dzieci, mi.in. Józef, który ożenił się z Anną Cydzik.
Pozdrawiam
Albin

Sarannki

Rafał Jurowski,

Dziękuję za tę informację. Zbadam miejsce, które zaproponowałeś do badań wojskowych i zacznę osobny wątek dla Hlebowicza z okolic Hlebowicz.


Ala2,

Dziękuję za sugestię. Zaloguję się na moje konto Family Search i zacznę obserwować.


Albink,

Dziękuję za odpowiedź. Michał Jan Hlebowicz i Rozalia Schmidt pobrali się gdzieś w okolicach Grodna. Michał i Anna pobrali się w Stanach Zjednoczonych. Ta rodzina z Wincentym i Anielą bardzo mnie interesuje, ponieważ poprzez badania DNA wierzę, że jesteśmy w jakiś sposób związani z rodziną Cydzików. Utworzę nowy wątek z dodatkowymi informacjami.