Tołłoczkowie

Zaczęty przez Artur_tolloczko, Marzec 20, 2012, 04:45:17 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Artur_tolloczko

Witam,

Moja rodzina posiadała majątek Wodmińce (Odmieńce), niedaleko Zarasai (Jeziorosy).
Większość mojej rodziny na Kresach mieszka w Wilnie i po stronie Łotewskiej.

Udało mi się skompletować drzewo genealogiczne mojej rodziny od 1600 roku, dzięki archiwom Wileńskim.

Niestety nie mam już najbliższej rodziny nazwiskiem Tołłoczko. Wszyscy mężczyźni w 3 pokoleniach wyginęli. Stąd chętnie poszukałbym dalszych krewnych. (jak na razie osoby mojego nazwiska, które znam mają ze mną wspólnych przodków w XVII/XVIII wieku).

Chętnie podzielę się drzewem z osobami zainteresowanymi.

Pozdrawiam
Artur

Sławomir Olczyk

Jestem niezmiernie ciekaw. Proszę przysłać.

Pozdrawiam serdecznie.

Rafał Jurowski

#2
Witam,

Niedawno na stronie http://www.lvva-raduraksti.lv/en.html natrafiłem na Tołłoczków w księgach  jakiejś parafii z Dyneburga  lub parafii  Kałkuny około roku 1866 roku. Plik miałem zapisany, niestety ostatnio była u mnie mała katastrofa komputerowa  i wiele danych utraciłem możliwe że także te, jeszcze poszukam o ile informacja o tej rodzinie będzie przydatna.

Co do Tołłoczków z mojej rodziny to siostra mojej babci Kamila Radziwanowska ur. 1869 wyszła za mąż za Stefana Tołłoczkę z okolicy Zapole.

Mieli sześcioro dzieci:

1. Franciszkę ur. ok 1905 roku która wyszła  za mąż za Stanisława Obuchowicza
2. Felicję Tołłoczko która wyszła za maż za Piotra Obuchowicza
3. Antoni 1908-1975 + Stella Poczopko
4. Jan Tołłoczko +?
5. Stanisław Tolłoczko urodzony przed 1908 + Gertruda Jabłońska
6. Kazimierz Tołłoczko + Maria

Nigdy nie dotarłem do potomków Felicji, Stanisława, Kazimierza oraz Jana. Ich brat Antoni Tołłoczko był wybitnym białostockim chirurgiem. Może ktoś coś skojarzy i naprowadzi mnie na tą rodzinę.


Pozdrawiam
Rafał

anna sobczak (grobicka)

Witam
Ja również jestem zainteresowana ponieważ mój prapradziadek nazywał się Tołłoczko.
Tomasz Tołłoczko (1848-1927) + Tekla Tołłoczko zd Trzeciak (1854-1932):
- Anna Strupińska zd Tołłoczko
- Bolesław Tołłoczko
- Stefania Lisowska zd Tołłoczko
- Maria Czerniewska zd Tołłoczko
- Apolonia Stupińska zd Tołłoczko
- Magdalena Lisowska zd Tołłoczko (moja prababcia) + Jan Lisowski mieli córkę Teklę Grobicką zd Lisowską (moja babcia)
Pozdrawiam

Sławomir Olczyk

A jakie były roczniki tych dzieci Tomasza i Tekli?

anna sobczak (grobicka)

Niestety nie wiem, ale moja babcia Tekla Grobicka zd. Lisowska, czyli ich wnuczka urodziła się w 1910 roku.

Jolanta Klawe

RODY GRODZIEŃSKIE
Mój 2xpradziad, a tym samym moja prababcia nosili nazwisko Tołłoczko. Zauważyłam, iż Pani Anna Sobczak z d. Grobicka - jest moją kuzynką.
Tomasz Tołłoczko (1848-1927) + Tekla Tołłoczko zd Trzeciak (1854-1932):
- Anna Strupińska zd Tołłoczko (15.06.1880-9.09.1962) żona Mieczysława(1873-26.12.1964)
- Bolesław Tołłoczko , żona Waleria
- Stefania Lisowska zd Tołłoczko, mąż Adam
- Maria Czerniewska zd Tołłoczko (1865-1938) żona Konstantego (1855-1926) - moi pradziadkowie
- Apolonia Stupińska zd Tołłoczko żona Władysława
- Magdalena Lisowska zd Tołłoczko (prababcia Anny Sobczak) + Jan Lisowski mieli córkę Teklę Grobicką zd Lisowską (babcia)

Maria i Konstanty Czerniewscy mieli dziesięcioro dzieci, dwoje zmarło w dzieciństwie. Pozostałe dzieci to 5 synów: Adam, Edward, Michał, Mikołaj i Władysław oraz 3 córki Helena - żona Wincentego Klawe - moi dziadkowie, Apolonia - żona Mateusza Ejsymonta oraz Rufina - żona Kazimierza Orechwy. Jeśli kogoś interesują bardziej szczegółowe informacje - chętnie się podzielę.

Mnie z kolei interesują losy rodziny KLAWE, Emilii i Seweryna Dolińskich. Może ktoś wie więcej o Onufrym Klawe żyjącym na przełomie XVIII i XIX wieku. Będę wdzięczna za każdą informację.
Pozdrawiam
Jolanta Klawe

Sławomir Olczyk

Spotkałem się z nazwiskiem Klawa. Niestety forma Klawe w materiałach z przełomu XVIII i XIX stulecia nie jest mi znana.

Pozdrawiam serdecznie.

PS. A coś więcej o tym Onrum Klawie?

Jolanta Klawe

Mój 3 x pradziadek Onufry KLAWE zył na przełomie XVIII/XIX w. Udało mi się ustalić imiona trzech jego synów
- Antoni Klawe ur. 1808 r zm. 1871, jego żoną była Anna Klepacka  zm. w 1978 r.
- Jan Klawe ur. 1820 r., żona Ewa córka Jana ur. 1825 r.
- Maciej Klawe ur. w 1825 r. żona Julia córka Pawła ur. 1829
Zapewne między Antonim a Janem urodziły się jakieś dzieci

Kolejne pokolenie, o którym mam wiadomości to dzieci Antoniego Klawe i Anny Klepackiej (mój 2 x pradziadkowie)
- Piotr ur. 1832
- Ewa ur. 1834
- Adam Justyn (1836-1920) - jego żoną była Julia Łozowicka ur. 1836, ślub 12.02.1856, mieli ok. 12 dzieci
- Antonina ur. 10.07.1839
- Józef Klawe ur. 16.04.1842 zm. 1929, żona Elżbieta Świokło (1842-1924) - moi pradziadkowie
- Ksenia  ur. 23.01.1845
- Jan ur. 1.11.1846

Józef Klawe i Elżbieta Świokło - moi pradziadkowie mieli 15 dzieci. Tylko troje dożyło dorosłości, reszta umierała w dzieciństwie. Przeżyli:
- Rozalia Klawe  (1863-1960) wyszła za Feliksa Bylczyńskiego.
- Emilia (1871-1913) żona Seweryna Dolińskiego
- Wincenty (1886 lub 87 - 1928) był dwa razy żonaty I żona Aleksandra Czerniawska (?-1917); II żona Helena Czerniewska  (1891-1950)

Wincenty i Helena to moi dziadkowie.
Wszystkie informacje pozyskane zostały w Archiwum w Grodnie z ksiąg kościoła bernardyńskiego. Potomkowie Onurfrego Klawe mieszkali przede wszystkim we wsiach Kulbaki i Kaplica. Z całą pewnością w księgach znajdują się wpisy nazwiska KLAWE
Pozdrawiam Jolanta Klawe


Jolanta Klawe

Witam
Ciekawa jestem w jakich dokumentach z przełomu XVIII i XIX w można znaleźć nazwisko Klawa? Proszę o podanie szczegółów.
W spisie miejscowości nie znalazłam także wsi Kulbaki, leżącej na NE od Grodna.Od kilku lat. Kulbaki są częścią Grodna (ul. Kulbacka). W kulbakach do dzisiaj mieszka wielu Polaków, w tym między innymi rodzina Tołoczków - sąsiedzi moich dziadków.
W miejscowości tej w okresie przedwojennym była tzw. "Pakubiacka Górka". Czy może ktoś wie coś więcej na ten temat.
Z góry dziękuję - Jolanta Klawe

Rafał Jurowski

#10
Poszukuję potomków następujących par:

1. Marianny Jurowskiej ur. ~ 1858 oraz Konstantego Tołłoczki ur.~1851, który pochodził z okolicy Zapole

mieli na pewno syna Antoniego urodzonego w 1883

2. Julii Jurowskiej ur.~1857 i  Józefa Tołłoczko ur.~1855 z okolicy Zapole

para ta miała synów:

Zygmunta Tołłoczko ur.~1881, który ożenił się Katarzyną Radziwanowską ur. ~ 1896 oraz

Konstantego Tołoczko, który ożenił się z  Wandą Horbatowską


Piotr Paweł CYPLA

#11
Według spisu parafian parafii Kozłowicze z 1926 roku (posiadam tylko fragment dotyczący okolicy Zapole) TOŁŁOCZKO Konstanty lat 34 (ur. około 1892), żona HORBATOWSKA Wanda lat 27 (ur. około 1899), córka Irena lat 5 (ur. ok. 1921), córka Helena lat 3 (ur. około 1923), syn Czesław 1 miesiąc (ur.1926) i matka wdowa Julia TOŁŁOCZKOWA z JUROWSKICH.

W spisie wymieniony jest także TOŁŁOCZKO Zygmunt (to chyba syn wdowy Julii i brat Konstantego) - w 1926 roku jego wiek określa się na 45 lat (ur. ok. 1881), jego żona to RADZIWONOWSKA Katarzyna lat 30 (ur. ok. 1896), córka Petronela lat 7 (ur. ok. 1919), syn Kazimierz lat 5 (ur. ok. 1921) i córka Zuzanna lat 2 (ur. ok. 1924).
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: Rafał Jurowski w Marzec 23, 2012, 01:04:57 AM
Co do Tołłoczków z mojej rodziny to siostra mojej babci Kamila Radziwanowska ur. 1869 wyszła za mąż za Stefana Tołłoczkę z okolicy Zapole.

Mieli sześcioro dzieci:

1. Franciszkę ur. ok 1905 roku która wyszła  za mąż za Stanisława Obuchowicza
2. Felicję Tołłoczko która wyszła za maż za Piotra Obuchowicza
3. Antoni 1908-1975 + Stella Poczopko
4. Jan Tołłoczko +?
5. Stanisław Tolłoczko urodzony przed 1908 + Gertruda Jabłońska
6. Kazimierz Tołłoczko + Maria

W spisie parafian parafii Kozłowicze z 1926 roku w okolicy Zapole mieszkał TOŁŁOCZKO Kazimierz kawaler lat 29 (ur. ok. 1897) jego matka TOŁŁOCZKO Kamila z RADZIWONOWSKICH wdowa lat 56 (ur. ok. 1870) i rodzeństwo Kazimierza - Stanisław lat 23 (ur. ok. 1903), Antoni lat 17 (ur. ok. 1909), Jan lat 13 (ur. ok. 1913). Wymieniany jest także przy tej rodzinie KIENIEK Mamert (?) lat 62 zmarły prawdopodobnie w 1926 roku.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Rafał Jurowski

Cytat: Piotr Paweł CYPLA w Styczeń 08, 2016, 05:25:16 PM
Według spisu parafian parafii Kozłowicze z 1926 roku (posiadam tylko fragment dotyczący okolicy Zapole) TOŁŁOCZKO Konstanty lat 34 (ur. około 1892), żona HORBATOWSKA Wanda lat 27 (ur. około 1899), córka Irena lat 5 (ur. ok. 1921), córka Helena lat 3 (ur. około 1923), syn Czesław 1 miesiąc (ur.1926) i matka wdowa Julia TOŁŁOCZKOWA z JUROWSKICH.

W spisie wymieniony jest także TOŁŁOCZKO Zygmunt (to chyba syn wdowy Julii i brat Konstantego) - w 1926 roku jego wiek określa się na 45 lat (ur. ok. 1881), jego żona to RADZIWONOWSKA Katarzyna lat 30 (ur. ok. 1896), córka Petronela lat 7 (ur. ok. 1919), syn Kazimierz lat 5 (ur. ok. 1921) i córka Zuzanna lat 2 (ur. ok. 1924).

Tak więc szukamy pokolenia wyżej lub też niżej, zależy jak kto liczy :)

Piotr Paweł CYPLA

o potomkach Konstantego TOŁŁOCZKO i Wandy zd. HORBACZEWSKA sporo informacji podaje Halina MAJKOWSKA zd. TOŁŁOCZKO

http://www.genealogiapolska.pl/getperson.php?personID=I492&tree=Majkowska

Z powyższego wynika, że po 1945 roku z falą repatriantów przybyli do Polski i osiedlili się w Giżycku. Konstanty był jak wynika z opisu dwukrotnie żonaty, tak więc do Polski udał się raczej z drugą zoną (Marianną) z którą miał ponoć dwóch synów - Kazimierza i Leopolda. Z pierwszą żoną (Wandą) wg Pani Haliny Konstanty ożenił się 21 I 1918 roku w kościele katedralnym w Mińsku (może ktoś posiada ten akt). Pani Halina podaje, że Konstanty był synem Józefa i Julii z domu JUROWSKA (ur. ok. 1856), a więc to zapewne Panie Rafale pański obszar zainteresowań. Rodzonym bratem Konstantego był Adolf (ur. ok 1894), którego żoną była Apolonia zd. TOŁŁOCZKO (oboje wymieniani w spisie parafian parafii Kozłowicze z 1926 roku). W przypadku tej rodziny również wynika, że po 1945 roku przybyli do Polski i osiedlili się w Giżycku (tam przynajmniej zmarł jeden z ich synów).

Mnie natomiast bardziej interesuje wiedza na temat przodków Konstantego i Adolfa - czy coś Panu wiadomo w tym temacie?
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)