Autor Wątek: Rodzina Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович  (Przeczytany 6930 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
Moją praprapraprababcią (4 razy pra) była  Barbara Jurowska z Bohatyrewiczów ur. ok. 1750 roku, niestety jak na razie nie udało się ustalić nic więcej o jej rodzinie.

Poszukuję potomków  Stefana Bohatyrewicza i jego żony Dominiki Jurowskiej urodzonych jeszcze w XVIII wieku, wiadomo mi, że w latach 30-XIX wieku posiadali oni ziemię w okolicy Żuki oraz Jurewicze i tam zapewne mieszkali.

Para ta miała co najmniej czworo dzieci (1) Magdalenę Bohatyrewicz, która wyszła za mąż za  Wincentego Strupińskiego ślub w 1846 roku, (2) Ignacego Bohatyrewicza, który ożenił się z Magdaleną Tołoczko ślub w 1860, ta para miał troje synów Romualda , Mieczysława oraz Rufina Bohatyrewiczów, (3) Annę oraz (4) Jana który prawodpodobnie był mężem Pauliny Dowmont, mieli syna Teodora.

Kolejną poszukiwaną parą jest rodzina Franciszka Bohatyrewicza i Rozali Jurowskiej, w latach 30-tych XIX wieku posiadali ziemię w okolicy Bohatyrowicze i pewnie tam mieszkali, zaś od lat 50-tych w Grandziczach. Potomkami tej pary byli:

(1) Adam Bohatyrewicz który ożenił się z Anną Jarocką, (2) Wincenty Bohatyrewicz  który za żonę miał Marianna Okulicz oraz (3) Antoni Bohatyrewicz który za żonę miał Petronellą..?

Prawdopodobnie rodzina ta była blisko spokrewniona z rodziną gen. Bronisława Bohatyrewicza ur.1870, który też pochodził z Grandzicz i był synem  Kazimierza i Marii z Kowalickich. Z ciekawostek to ojcem chrzestnym generała był Jan Jurowski...prawdopodobnie drugi mąż jego babki Kazimiery Nielubowicz ??

Bratem generała był Karol Bohatyrewicz, który ożenił się w 1897 z Józefą Okulicz.

Ostatnia para których potomków obecnie poszukuję to potomkowie
Jan Bohatyrewicza i Salomei Dawidowicz, która była córką Szymona i Marianny Jurowskiej.

W latach 70-tych XIX wieku w Jurewiczach mieszkał: Antoni Bohatyrewicz z żoną Salomeą, synami: Antonim, Franciszkiem, Janem, Albertem, Ludwikiem córką Julią
oraz Jan Bohatyrewicz z żoną Pauliną synami: Tedorem, Władysławem, Jerzym oraz córkami: Julią, Marianną, Józefą oraz wspomniany już Ignacy z żoną Magdaleną Tołoczko oraz synami.

Liczę na to, że odnajdzie się jakiś przedstawiciel rodziny samych Bohatyrewiczów który będzie zainteresowany zgłębianiem swoich korzeni.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2016, 08:42:24 pm wysłana przez Rafał Jurowski »

Offline Adrian

• Newbie
  • *
Odp: Rodzina Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów)
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 18, 2015, 07:05:32 pm »
O przeszłości Bohatyrewiczów vel Bohatyrowiczów i ich siedziby rodowej krótko, ale bardzo ciekawie pisał Józef Jodkowski.

http://www.tnp.org.pl/ZbiorySpecjalne/2012/Jodkowski%20Jozef.%20U%20grobu%20Jana%20i%20Cecylii.%20Grodno%201935.pdf

Wśród moich bliskich była Cezaria Hamulecka (1877-1957), córka Edwarda, która była żoną Juliusza Bohatyrewicza. Ich dziećmi byli Konstanty, Józefa, Antonina i Janina. Rodzina mieszkała w Brzegu i we Wrocławiu.

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 19, 2015, 09:34:59 am »
Super książką ! Jest jeszcze pozycja "Bohatyrowicze sto lat później". Czy wiadomo skąd pochodził Juliusz ? Czy on był importowny z Bohatyrewicz czy to człowiek z naszej parafii ?
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2015, 03:18:29 pm wysłana przez Rafał Jurowski »

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Full Member
    • Rody Grodzieńskie
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2015, 07:42:46 am »
Witajcie.

A może byśmy tak znaleźli dokumenty dotyczące gen. Bronisława Bohatyrewicza? Ur. się bodaj w Grandziczach 27.02.1870, jako syn Kazimierza i Marri z Kowalickich. Akt chrztu i małżeństwa jego rodziców powinien być AA w Białymstoku. Może pan Albin pomoże? Warto by było odbudować genealogię tego jakże zasłużonego dla Rzeczypospolitej człowieka.

Pozdrawiam serdecznie.

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 21, 2015, 11:10:58 am »
Jestem jak najbardziej za ... wydaje mi się, że mam jeszcze gdzieś spisane jakieś rodzeństwo generała...nie wiem czy ślubu przypadkiem nie szukałem ... ale go nie odnalazłem...
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2015, 11:23:57 am wysłana przez Rafał Jurowski »

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Full Member
    • Rody Grodzieńskie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 21, 2015, 04:36:32 pm »
Dzięki Rafałowi można odczytać część zasadniczą dokumentu.

39
Grandzicze
Bronisław
Bohatyrewicz

14 (26) luty 1870
Dnia 7 (19) marca 1870 roku w Farnym Grodzieńskim Rzymsko-Katolickim kościele parafialnym ochrzczono dziecię płci męskiej imieniem Bronisław, urodzone w Grandziczach, tejże parafii dnia 14 (26) lutego 1870 roku, z urodzonych Kazimierza i Marianny z Kowalickich Bohatyrewiczów ślubnych małżonków, przez ks. K. Gitera, wikarego tejże parafii, z pełnym ceremoniałem przynależnym temuż sakramentowi..

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 21, 2015, 04:42:58 pm »
A gdzie rodzice chrzestni ? :(

Offline Albink

• Full Member
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 21, 2015, 05:00:49 pm »
Witam

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bronis%C5%82aw_Bohaterewicz

Dwaj bracia Bronisława brali ślub w Grodnie:
Konstantyn w 1895 /kawaler 35 lat/ roku ożenił się z Klementyną Pogoską /panną 30 lat/
Karol /kawaler 25 lat/ w 1897 roku ożenił się z Józefą Okulicz /panna 22 lata/, oboje z Grandzicz. - o tym ślubie pisał już Rafał.

A metryka chrztu zacytowana przez Sławomira nie pochodzi chyba z ksiąg metrykalnych znajdujących się w AA w Białymstoku.
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2015, 05:15:57 pm wysłana przez Albink »
Pozdrawiam
Albin

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 21, 2015, 05:03:08 pm »
W moich notatkach odnalazłem jeszcze rodzeństwo generała, brata Józefa ur. 1866 oraz siostrę Stefanie ur. w 1867 roku

Offline Adrian

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 21, 2015, 08:05:01 pm »
Niestety nie wiem skąd pochodził "mój" Juliusz Bohatyrowicz. Słyszałem, że po repatriacji rodziny na teren Dolnego Śląska (prawdopodobnie w 1946 r.) już nie żył. Cezaria pochowana jest na cmentarzu w Brzegu, jej męża tam nie ma. Krewnymi tej rodziny Bohatyrewiczów byli Lewoniewscy, podobno Ci, z których pochodzili lotnicy Józef i Zygmunt (ale to może być jakaś rodzinna legenda).

Offline Adrian

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 21, 2015, 08:12:21 pm »

Marja z Osipowiczów Strzałkowska z dwojgiem dzieci. Fot. Jan Sadowski, l.80-te XIXw.
źródło: http://www.radzima.net/pl/image_miejsce/samostrzelniki.html?id_galley=444

Domek szlachcica Józefa Strzałkowskiego. Fot. Jan Sadowski, l.80-te XIXw.
źródło: http://www.radzima.net/pl/image_miejsce/samostrzelniki.html?id_galley=444

Klemens i Jan Bohatyrowicowie, XIX w. (prawdopodobnie ten san autor jw.)
źródło: http://images.slideplayer.pl/1/419039/slides/slide_21.jpg

Zielarki ze wsi Gladowicze (Hladowicze). Fot. Jan Sadowski, l.80-te XIXw.
źródło: http://www.radzima.net/pl/image_preview/1047.html

Polecam też książkę Barbary Wachowicz "Ty jesteś jak zdrowie: z Mickiewiczem nad Wilią i Świtezią: ze Słowackim w Krzemieńcu: z Orzeszkową nad Niemnem" wydaną w 1993 r., jest bardzo dużo opisów Grodzieńszczyzny, w tym samego zaścianka Bohatyrowiczów i zyjących w tamtym czasie członków rodziny

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Full Member
    • Rody Grodzieńskie
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 22, 2015, 05:30:45 am »
O przeszłości Bohatyrewiczów vel Bohatyrowiczów i ich siedziby rodowej krótko, ale bardzo ciekawie pisał Józef Jodkowski.

http://www.tnp.org.pl/ZbiorySpecjalne/2012/Jodkowski%20Jozef.%20U%20grobu%20Jana%20i%20Cecylii.%20Grodno%201935.pdf

Wśród moich bliskich była Cezaria Hamulecka (1877-1957), córka Edwarda, która była żoną Juliusza Bohatyrewicza. Ich dziećmi byli Konstanty, Józefa, Antonina i Janina. Rodzina mieszkała w Brzegu i we Wrocławiu.

Panie Adrianie.

Julian Bohatyrewicz był bodaj 1871 rocznik, a urodził się w okolicy Bohatyrewicze (par. Łunna), jako syn Jana i Dominiki z Giecołdów. Cezaria pochodziła z Kotry, była córką Edwarda i Anny z Mickiewiczów.

Pozdrawiam serdecznie.
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2015, 05:33:54 am wysłana przez Sławomir Olczyk »

Offline LucjaZatorska

• Newbie
  • *
  • poszukuje rodziny Bargielski,Zaniewski
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 23, 2015, 05:40:03 pm »
Zdjecie z Bochatyrowicz z ksiazki "Bohatyrowicze sto lat później",gdyby cos bylo trzeba zeskanuje
poszukuje rodziny Bargielski,Zaniewski

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 25, 2015, 09:42:06 pm »
Znalazła się jeszcze taka para tym razem z parafii Dziembrów, lata 30-ste XIX wieku

Adam Bohatyrewicz i Teofila Gradowska okolica Berniki

Offline Tadeusz

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 11, 2015, 12:32:52 pm »
Witaj Rafale. Chcę uzupełnić Twoje wiadomości o rodzicach Teodora Bohatyrewicza. Żoną Jana była Paulina Dołonto ( a nie Dowmont). Posiadam odpis aktu małżeństwa z parafii Jeziory Teodora z drugą jego żoną  - Heleną Lisowską z Huszczyc. Teodor ur. w r. 1837 lub 1840. ( dokumentach jest rozbieżność co do roku jego urodzenia) w Jurewiczach i tam mieszkał  prawdopodobnie do roku 1900 ( ta data nie jest dokładna) W Jurewiczach urodziły się jego dzieci z małżeństwa z Heleną Lisowską. Pierwszą jego żoną była Józefa z Mickiewiczów. Miał z nią jedną córkę Antoninę, która urodziła się w guberni Permskiej w roku 1878. Józefa z Mickiewiczów zmarła w roku 1881 w gub. Permskiej i tam została pochowana. Mam odpis jej aktu urodzenia. Wyszła za mąż za Lucjana Gajdamowicza i mieszkała we wsi (okolicy) Krzywosiołki par. Lack. Teodor jest moim pradziadkiem ze strony matki. Małżeństwo Gajdamowiczów miało 3 córki i jednego syna. Córka Zofia wyszła za mąż za Adama Bohatyrewicza z okolicy Sikorzyca gm. Skidel par. Kamionka.W ten sposób dwie linie Bohatyrewiczów połączyły się. Ja Jestem synem Adama Bohatyrewicz i Zofii Gajdamowicz. Mój ojciec był synem Bronislawa i Walerii z Ejsmontów ( Eysmontów?).Posiadam Materiały dot. Dzieci Teodora z drugiego małżeństwa.Teodor około 1900 roku kupił folwark Ładowszczyzna i tam zmarł w roku 1909. Jego żona zmarła w 1910 roku.Pozdrawiam. Tadeusz Bohatyrewicz. - Siedlce