Dowgiert, Dowgird, Dowgierd

Zaczęty przez Arek1975, Listopad 04, 2016, 02:09:16 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Arek1975

Witam,
Szukam aktu ślubu Jana Witkowskiego i Marianny Dowgiert (Dołgiert) oraz informacji o parafiach, w których występowała (w połowie XIX w.) rodzina Dowgiert (Dowgird).
Dzieci Jana i Marianny rodzą się w parafii Krynki (dekanat grodzieński) w latach 1840-1858. Pierwsze dziecko w lutym 1840. Przeszukałem Krynki (1800-1864) i nie znalazłem Dowgiertów w ogóle. Co do Witkowskich to występuje tylko jedna para – Jan Witkowski i Marianna Kalinowska, rodzice Jana (ur. 1810) oraz Kaliksta i Benigny. Założyłem, że to mój Jan Witkowski ze ślubu z Dowgiert, bo mój Jan jest kilka razy chrzestnym dzieci Kaliksta i odwrotnie. Rzadkość występowania nazwiska w Krynkach i imię Kalikst skłoniła mnie do tego założenia.
Nie wiadomo, gdzie brali ślub Jan Witkowski z Marianna Dowgiert, ani jego brat Kalikst Witkowski z Heleną Waszkiewicz. W poszukiwaniu pierwszego ślubu przejrzałem oprócz Krynek cały dekanat grodzieński (1837-1839), Archidiakonat Białostocki (1838-1839, Sokółkę jeszcze kilka lat wcześniej, bo tam dziś występują Dowgierdowie) oraz (kierując się różnymi wskazówkami, np. publikacją Cz. Malewskiego) za lata 1838-1839 przejrzałem akta następujących dekanatów: raduński, oszmiański, słonimski, wołkowyski, Lida, pobojski (bo wg geneteki w Suderwie występowali Dowgiertowie), solecznicki, knyszyński. Lata 1838-1839 wybrałem celowo, założyłem, że skoro dzieci rodzą się tej parze przez 18 lat, to jest mało prawdopodobne (choć wiem, że możliwe) żeby brali ślub przed 1838 r.
Jan Witkowski umiera w 1861 r. w Krynkach, zostawia małe dzieci (najmłodsze 3 lata) ale do 1864 w Krynkach brak kolejnego ślubu jego żony Marianny. W 1861 i 1862 nie wyszła ona za mąż w jakiejkolwiek parafii w dekanacie grodzieńskim.
Wszystkie ww. rodziny to na początku XIX w. drobna szlachta, potem jednodworcy i tzw. mieszczanie. Ani Witkowscy ani Dowgiertowie nie występują w spisach unitów w Krynkach.
Będę wdzięczny za informacje nt. występowania Dowgirdów. Może ktoś z Was ma ich w swoim drzewie lub natknął na nich podczas poszukiwań.
Pozdrawiam,
Arek

Albink

Panie Arkady
Znam większość odpowiedzi na powyższe pytania, włącznie ze ślubem Jana Witkowskiego z Marianną Dowgiert /różnie pisano to nazwisko/. Wszystkie te dane mógł Pan mieć już pół roku temu, ale różniliśmy się w podejściu do sposobu prowadzenia poszukiwań i zrezygnował Pan z mojej pomocy. Trochę jeszcze zebrałem danych o Sidorowiczach i zaprzestałem dalej szukać ze względu właśnie na czas, który trzeba poświęcić na takie poszukiwania. Widzi więc Pan, ile  czasu poświęcił na poszukiwania tego, co już było dawno odnalezione? A czas to pieniądz. I nie zawsze poszukiwania kończą się sukcesem.
Pozdrawiam
Albin

Arek1975

Panie Albinie,
Genealogiczne fora internetowe służą niesieniu pomocy innym. Może Pan sprawdzić ile razy ja pomogłem innym (mój nick na genealodzy.pl to Arek_Bereza). Może Pan także sprawdzić moją działalność w zakresie indeksacji (parafia Starawieś i Seroczyn to mój niewielki wkład i podziękowanie za pracę innych). Jeśli nie chce mi Pan pomóc proszę tego nie robić.
Ja wierzę w ludzi i nie oczekuję, że ktokolwiek poda mi cokolwiek na tacy, ale mam nadzieję, że jednak znajdzie się ktoś, kto da mi wędkę w postaci podpowiedzi. Jeśli nie, to i tak będę szukał, bo poszukiwania są moją pasją. Ale ma Pan rację czas jest ograniczony, zamiast indeksować przeszukuję kolejne dekanaty. I nie zrezygnuję. I wierzę w to, co robię i jak robię.
Życzę Panu wszystkiego dobrego,
Arek Bereza

wd

Rozmaite Dowgierciątka urodzone w XVIII wieku w parafii sokólskiej:

Kamionka   27/11/1741   Jerzy           Dougert   Wawrzyniec   Zofia      
Wierzchlesie 12/12/1725   Tomasz           Dougierd   Mikołaj      Marianna   
Kamionka    24/07/1707   Jakub           Dougiert   Marcin      Teodora   
Kobylznoha 17/02/1709   Konstancja   Dougiert   Mikołaj      Maria   
Kobylznoha 16/03/1710   Ewa                   Dougiert   Kazimierz      Regina   
Kamionka   19/06/1710   Jan                   Dougiert   Marcin      Teodora   
Bilminy   01/11/1711   Katarzyna           Dougiert   Jakub      Jadwiga   
Kamionka   18/02/1720   Maciej           Dougiert   Mikołaj      Konstancja   
Kamionka   14/02/1722   Jerzy           Dougiert   Kazimierz      Magdalena
Kamionka   18/11/1726   Ewa                   Dołgierd   Jakub      Barbara
Pawełki   13/08/1741   Bartłomiej   Dołgiert   Wawrzyniec      Anastazja
Pawełki   11/10/1743   Katarzyna           Dołgiert   Wawrzyniec   Anastazja
Sokółka   25/10/1746   Marcin           Dołgiert   Eliasz      Anna
Kamionka   17/09/1724   Anastazja           Dougiert   Józef              Łucja   
Kamionka   22/10/1724   Marcin           Dougiert   Jakub      Barbara   
Kamionka   29/09/1726   Magdalena   Dougiert   Józef              Łucja   
Kamionka   12/04/1705   Jerzy           Dowgiert   Tomasz      Zofia   
Pawełki   13/01/1726   Katarzyna           Dowgiert   Mikołaj      Konstancja   
Kamionka   03/01/1706   Bazyli           Dowgird   Marcin      Teodora   
Kamionka   06/12/1705   Anna           Dowgird    Marcin      Marta   

W XIX wieku także ich nie brakowało, szczególnie we wsiach Pawełki i Kamionka (Stara).

wd

Wygląda na to, że format się rozleciał po wysłaniu wiadomości...

Dla wyjaśnienie zatem:
-miejsce urodzenia
-data
-imię Dowgierciątka
-imię ojca
-imię matki

Arek1975

Bardzo dziękuję, Sokółkę sprawdziłem dość dokładnie pod kątem szukanego ślubu. Sprawdzę zatem pozostałe parafie.
Pozdrawiam,
Arek

Albink

Panie Arkady
Parafia Szudziałowo 1839/14. Tam jest poprzekręcane nazwisko, ale na pewno to jest poszukiwana metryka ślubu. W rubryce nowożeńców i z boku nazwisko zapisano Wiktorowski, w rubryce rodziców jest właściwe Witkowskich.
Żeby nie musiał Pan tracić czasu na poszukiwania, Marianna Dołgiert ur. 1820.04.14 w parafii Szudziałowo.
Skąd ten pomysł, że wyszła ona po raz drugi za mąż? Nic takiego nie miało miejsca.
Pozdrawiam
Albin

Arek1975

Panie Albinie,
Bardzo, bardzo dziękuję. Przegapiłem ze względu na Wiktorowskiego. Drugi z szukanych aktów odnalazłem dzięki Panu Olczykowi, któremu dziękuję, bo pokazał mi także, że akta z Krynek są w internecie. Coś Panu obiecałem i slowa dotrzymam.
Pozdrawiam
Arek

Agnieszka

http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/APH-Wilno/ArchidiakonatBialostocki/ArchBialostocki_WM33_1832b-1833a_p1/Sokolany/1-B/WM33_0714.jpg  pod nr 114:

1833.08.27 w kościele parafialnym w Sokolanach ochrzczono dziecię imieniem Franciszka córka pracowitych Stanisława po Kazimierzu i Katarzyny z Baranowskich Dougiertów ze wsi Żuki

Arek1975

Agnieszko,
Dziękuję, to może być wskazówka do dalszych poszukiwań, bo akt ślubu dzięki Panu Albinowi odnalazłem, podobnie jak i akt urodzenia Marianny Dowgiert (Dołgiert, Dougiert) a nawet akt ślubu jej rodziców - Bazylego i Józefaty Popławskiej (co do dwóch ostatnich są indeksy w genetece, tylko pisownia nazwiska za każdym razem inna).
Pozdrawiam,
Arek