Autor Wątek: Aktualny stan indeksacji  (Przeczytany 127 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline A. Rybalko

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 7
 • Karma: +1/-0
Aktualny stan indeksacji
« dnia: Luty 08, 2017, 10:27:34 pm »
Moi drodzy Ekonomowie,

bardzo przydalaby sie regularnie odnawiana informacja o aktualnym stanie indeksacji. W tej chwili trzeba jej szukac po roznych watkach i tematach. Konieczne jest rowniez zaznaczenie autora indeksacji. Mogloby to wygladac np. nastepujaco:
Dek. Grodno, par. WE, sluby 1827-1850 - indeks. Slawomir Olczyk, dostepne w temacie "Indeksy parafialne i USC"
Dek. Wolkowysk, par. Repla, chrzty 1797-1818 - indeks. A. Rybalko, vnukinga, dostepne w portalu genealodzy.pl
Dek. Wolkowysk, par. Szydlowicze, chrzty 18xx-18xx - w trakcie indeksowania (N.N.)

Wiele osob indeksuje, to mozolne zajecie. Ale czasem warto wiedziec, kto i co robi, albo przynajmniej ma zamiar zrobic.

W jaki sposob zorganizowac to stale odnawianie informacji, a rowniez w ktorym miejscu na forum powinna sie ukazywac - o tym mozna podyskutowac. Moim zdaniem, nie powinien to byc zaden regularny watek ani temat, przy ktorych zaraz pojawiaja sie "odrosty" odpowiedzi. Indeksy nie musza byc dostepne online, ale fakt ich istnienia, lokalizacji i autorstwa moglby byc podany na forum do wiadomosci ogolnej.

Inna kwestia - to jeszcze zmudniejsza niz indeksowanie kontrola jakosci indeksow. Nasi przodkowie mieszkali na terenach wielu narodow, nazwiska w WXL sa znacznie trudniejsze do odcyfrowania dla polskiego oka niz nazwiska w Koronie. Indeksujac, niejako wskrzeszamy nazwiska z martwych. Z pietyzmu dla minionych pokolen, a takze z uwagi na kolejne pokolenia poszukiwaczy korzeni powinnismy unikac przekrecania tych obco brzmiacych nazwisk, niepoprawnie je odczytujac. Idealnie byloby, gdybysmy do kazdej metryki byli w stanie zastosowac zasade "dwoch par oczu". Nawet ta sama para oczu po pewnym czasie odkrywa niemalo bledow we wlasnych indeksach. Do kontroli nikt nie moze nikogo zmusic ani zobowiazac. Jednak warto przynajmniej zastanowic sie nad jej przymiotami.

Pozdrowienia,

Alicja

Offline vnukinga

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 50
 • Karma: +0/-0
Odp: Aktualny stan indeksacji
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 12, 2017, 02:43:51 pm »
Doskonaly pomysl Alicjo.
Oficjalny grafik indeksacji z pewnoscia pomoglby nam wszystkim.
:)
Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dogil (Dagiel),Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dogil/Dogiel (przed 1795)

Offline Piotr Paweł CYPLA

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 133
 • Karma: +3/-1
  • strona genealogiczna
Odp: Aktualny stan indeksacji
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2017, 09:05:30 am »
Szanowne Panie – Alicjo i Kingo,

Oczywiście macie Panie w 100% rację – grafik indeksowania parafii interesujących nas dekanatów jest konieczny z wielu przyczyn. Pragnę jednak przypomnieć, że takie próby były już czynione, jednak z efektem miernym. Możliwości rozwiązania tego problemu jest wiele, jednak podstawą do ich realizacji jest zrzeszenie się w bardziej zorganizowaną formę. Kolejny raz powrócił temat stworzenia organizacji pożytku publicznego tj. „Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich” – pod tym pojęciem należy rozumieć nie tylko Dekanat, czy parafie, ale całą Ziemię Grodzieńską, jako nierozerwalną cześć dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. O ile stowarzyszenie powstanie (a mam wielką nadzieję, że tak się stanie) nasze działania muszą zostać sformalizowane również w zakresie wykonywanych przez nas prac, w tym indeksowania ksiąg metrycznych i tym podobnych działań. Podstawa to opracowanie jednolitego frontu działań, gromadzenie w jednym miejscu wszystkich wykonanych indeksów, wola indeksujących do podporządkowania się pewnym zasadom i jedna osoba odpowiedzialna za dany projekt.

Na portalu rodygrodzienskie.pl (nie na forum) jest założony dział „Metrykalia rzymsko-katolickie” http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=431 jak również „Metrykalia greko-katolickie (unickie)” http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=1324 Tam właśnie staramy się zbierać informacje, który mają największy wpływ na badanie historii Rodów Grodzieńskich.

W dziale „Metrykalia rzymsko-katolickie” na chwilę obecną wymienione są 3 Dekanaty: grodzieński, sokólski i wołkowyski, a w nich parafie, które wchodziły w skład tych dekanatów. Wraz z zespołem zajmowałem się (i dalej to czynię) parafią Jeziory (Dekanat Grodzieński). Plan indeksacji oraz to co zostało zrobione jest zamieszczane jest na stronie http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=1950
W ramach indeksacji danej parafii wykonywany jest opis parafii, danego kościoła, analizy zindeksowanych aktów oraz indeksy w formie skróconej każdego rocznika w zakresie chrztów, ślubów i zgonów. Indeksy zamieszczane są jako udostępnione na dysku Google. Niestety nie jestem zwolennikiem publikowania całych indeksów w geneteka.genealodzy.pl. Jak życie pokazało do korzystania z dobrodziejstw wykonanej pracy są dziesiątki, jak nie setki chętnych, ale do wykonania żmudnej pracy indeksowania zaledwie garstka.

Moim zdaniem wykonane do tej pory indeksy powinny przynosić korzyść portalowi rodygrodzienskie.pl lub Stowarzyszeniu Rodów Grodzieńskich, które być może uda się założyć. Wykonane indeksy powinny być udostępniane w całości, ale tylko tym, co biorą aktywny udział w naszej pracy.  Zrzeszenie się w formę prawną (Stowarzyszenie) pozwoli nam na pozyskiwanie środków finansowych, które umożliwią realizację celów podstawowych, którym przede wszystkim będzie kultywowanie tradycji i ocalenie od zapomnienia historii naszych przodków.

Proponuję następujący plan działania:

1.   
Powołanie jednego (jednolitego) „Zespołu Indeksacyjnego Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich” (ZI SRG) – zespół indeksujący wszystkie księgi metrykalne parafii poszczególnych Dekanatów oraz inne dokumenty, których indeksacja wydaje się zasadna (plan indeksacyjny tych dokumentów zostanie opracowany w najbliższym czasie)
2.   
Każda osoba, która chce być członkiem „ZI SRG” powinna:
- zgłosić taki akces podając: imię i nazwisko, adres e-mail, ewentualnie telefon kontaktowy oraz zakres swoich zainteresowań genealogicznych  (na adres rody.grodzienskie@gmail.com)
- przesyłać informację, co do tej pory zrobiła oraz na własnym dysku google  zamieścić wykonane indeksy oraz skany poszczególnych roczników indeksowanych ksiąg
- udostępnić link do tego zasobu i przesłać go na adres e-mail rody.grodzienskie@gmail.com
3.   
Funkcjonowanie „ZI SRG” powinno opierać się na następujących zasadach:
- wykonane indeksy ksiąg metrykalnych i innych dokumentów związanych z dokumentowaniem historii „Rodów Grodzieńskich” powinny stać się dobrem wspólnym (kapitałem) tworzonego „Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich”
- upublicznianie indeksów całościowych i innych opracowań powinno odbywać się za gremialną zgodą ZI SRG lub „Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich”, gdy takowe powstanie
- w celu indeksacji należy korzystać z jednolitych formularzy (do ustalenia pozostaje ich zakres)
- celem indeksacji powinno być stworzenie komputerowej „Bazy Rodów Grodzieńskich” (temat opisany pod adresem http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=236)
- w ramach ZI SRG należy wyłonić tzw. „grupę kontrolną”, której zadaniem byłoby weryfikowanie poprawności wykonanych indeksów
- z pełnych indeksów powinno się wykonywać  indeksy skrócone oraz analizy, które następnie zamieszczone będą na stronach ttp://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=431h lub http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=1324
4.   
W sytuacji, gdy wyniki prowadzonych prac indeksacyjnych miałyby być przedmiotem odpłatnej działalności pożytku publicznego „Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich”, każdy członek Zespołu Indeksacyjnego będący członkiem stowarzyszenia uzyskiwałby prawo do:
- umownego wynagrodzenie za swoją pracę
- korzystania dla własnych potrzeb genealogicznych z wszystkich pełnych indeksów, związanych z tym baz danych oraz opracowań wykonanych przez zespół

To jest na chwilę obecną propozycja do przemyślenia. Stworzenie jednolitego Zespołu Indeksacyjnego jest pod każdym względem zasadne i może przynieść tylko korzyści. Pozostaje mi oczekiwać jedynie na Państwa zgłoszenia.

W imieniu "Ekonomów" rodygrodzienskie.pl
Piotr Paweł CYPLA
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Offline heniedz

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 87
 • Karma: +0/-0
Odp: Aktualny stan indeksacji
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2017, 10:19:29 am »
Plan działania jest przekonywujący , zat
em proszę stosować się do ...

Offline Rafał Jurowski

 • Administrator
 • Sr. Member
 • *****
 • Wiadomości: 366
 • Karma: +1/-0
Odp: Aktualny stan indeksacji
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2017, 08:06:24 pm »
Witajcie,

Myślę, że założenie Stowarzyszenia Rodów Grodzieńśkich dzięki aktywności Piotra stało się obecnie bardzo prawdopodobne, w zasadzie jestem pewny że w przeciągu kilku miesięcy powstanie. Co do indeksacji myślę, że nasza propozycja po przedyskutowaniu i ewentualnych zmianach spotka się z zainteresowaniem potomków szeroko rozumianych Rodów Grodzieńskich, choć może nie tylko !

Pozdrawiam
Rafał

Offline heniedz

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 87
 • Karma: +0/-0
Odp: Aktualny stan indeksacji
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2017, 08:12:34 pm »
uuuuuuuuuuuura :)  hn

Offline A. Rybalko

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 7
 • Karma: +1/-0
Odp: Aktualny stan indeksacji
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 14, 2017, 10:18:46 pm »
Zdumiewajace, ile znaczen ma czasem jedno slowo.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Moja skromna propozycja miala na celu wylacznie ustalenie statusu quo, nie mialam na mysli zadnego grafiku ani programu dzialania. Nie tak dawno zapoznalam sie watkami, dotyczacymi prob utworzenia Stowarzyszenia, a mialy te proby miejsce ostatnio latem 2016. Rozumiem, ze nie jest latwo o zdecydowane dzialania, i dotyczy to nie tylko Ekonomow Forum. Rowniez potencjalni czlonkowie maja prawo byc niezdecydowani. Byc moze nasze zycie zawiera i tak wiele obowiazkow, zakazow i nakazow tudziez terminow, ze kazdy zawaha sie przed przeksztalceniem swojego genealogicznego „hulaj-dusza“ w jeszcze jeden powazny obowiazek.

Mowiac obrazowo, niewielu tutaj kocha zwiazki zalegalizowane, wiekszosc forumowiczow to zawolani flirciarze  :)

Wychodzac z powyzszego zalozenia i nie zaprzeczajac mozliwosci legalizacji naszego hobby, proponuje cos, co bedzie o pare numerow mniejsze niz propozycja pana Piotra. Czyli zwyczajne zgromadzenie w jednym miejscu na forum posiadanych informacji o zindeksowanych metrykach i spisach parafialnych. Jak juz napisalam powyzej, nie musza to byc same indeksy, wystarczy informacja o nich. Na przyklad zindeksowalam w swoim czasie wiele parafii spisu parafialnego dekanatu Sokolka 1909, musialam jednak dac komus slowo, ze poki co indeksow nie opublikuje. Moge jednak przekazac informacje o konkretnym nazwisku czy rodzinie z konkretnej miejscowosci, co juz wiele razy chetnie robilam.

Wydaje mi sie, ze tak postawionemu zadaniu potrafilabym sprostac i ze takie zestawienie powinno okazac sie przydatne.

Alicja
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2017, 10:20:54 pm wysłana przez A. Rybalko »

Offline Piotr Paweł CYPLA

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 133
 • Karma: +3/-1
  • strona genealogiczna
Odp: Aktualny stan indeksacji
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 15, 2017, 12:13:54 am »
Zdumiewajace, ile znaczen ma czasem jedno slowo.

Pani Alicjo,
Bardzo lubię czytać to co Pani pisze i nie jest to absolutnie jakakolwiek złośliwość. Próbowałem wielokrotnie dobić się na Pani maila, ale serwer odrzuca każdą wiadomość. Miałem dla Pani kilka linków do poszukiwanych przez Panią nazwisk. A wracając do tematu...

No cóż, jedni lubią flirtować, a inni raczej preferują związki stałe. Jedni wola "genealogiczną swobodę", a drudzy regulaminy, wytyczne i schematy. Ja "stety" lub niestety należę do tych drugich... to zapewne efekt długoletniej służby wojskowej. A tak na poważnie... każda metoda jest dobra, o ile prowadzi do celu. Temat Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich został poruszony niejako przy okazji i w zasadzie nie ma poważnego związku z zamysłem powołania jednego zespołu indeksacyjnego. Tematem jest INDEKSOWANIE, a w tej materii na chwilę obecną panuje delikatnie rzecz ujmując... nieporządek, choć bardziej adekwatne wydaje się słowo na literę B.

Powodem takiego stanu rzeczy jest właśnie brak ustalonych zasad i niechęć podporządkowania się jakiemuś rygorowi. Wszystko się dzieje na zasadzie "każdy sobie rzepkę skrobie". Parafie indeksowane są po kilka razy przez różne osoby, co jest jawnym marnotrawstwem czasu, nie wspominając o włożonym wysiłku. A to tylko przez to, że kilka osób nie potrafi lub nie chce się porozumieć. Z tego właśnie powodu zachęcony Pani wpisem wieloznacznym pt. GRAFIK, PLAN napisałem, to co napisałem. W dalszym ciągu zachęcam do podjęcia działań w tym kierunku. Działając wspólnie i według określonego schematu zdziałamy chyba więcej niż działając osobno i dublując swoją pracę. Pani pieczołowitość i dążenie do perfekcji w indeksowaniu jest SKARBEM, a wielkim sukcesem byłoby zwołanie pod jedną egidą takich ludzi jak Pani. Jest tylko jedno ALE... flirt nie wchodzi w rachubę, tylko stały nudny i żmudny związek oparty na nudnych i niezmiennych zasadach!!!

Gorąco pozdrawiam
Piotr Paweł Cypla
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)