Szukam informacji o Hryniewiczach z okolic Słonimia.

Zaczęty przez Marcin Batory, Luty 06, 2020, 12:57:04 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Marcin Batory

Dzień dobry.

Szukam informacji o moich przodkach z rodziny Hryniewiczów, w szczególności:

1. pradziadek Władysław Edward Hryniewicz, urodzony 1 marca 1872 w Junidziłowiczach (dziś Jundziły), ochrzczony 5 marca 1872 w Różanie
Był geodetą (ziemliemierom) - nie wiem gdzie studiował, osiedlił się w guberni kostromskiej, gdzie w miejscowości Pljos nad Wołgą urodził się mój dziadek Zygmunt Hryniewicz (1908-1980)
Po rewolucji wrócił z żoną (Marią Ludwiką z Jasińskich Hryniewiczową) i synami do Polski, gdzie zmarł  w 1926 r. (Łódź).

2. Mój pradziadek miał starszego brata - Franciszka Eligiusza Hryniewicza (ur. 09.11.1868 w folwarku Mochnacze - zm. 1933 w Łomży). Franciszek był od czasów carskich urzędnikiem w mieście Łomży, potem przewodniczącym rady miejskiej. Był niezwykle aktywny - socjalista, działacz społeczny. Jeden z założycieli i liderów kilku towarzystw: Łomżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego w 1902 r., w którym pełnił różne funkcje, Stowarzyszenia Spożywczego ,,Chleb" w 1906 r., Powszechnej Spółdzielni Spożywców (PSS), powołanej w 1922 r., działacz Towarzystwa Krajoznawczego, (Polskiej) Biblioteki Publicznej, Straży Ogniowej, Towarzystwa Opieki nad Więźniami ,,Patronat", redaktor ,,Wspólnej Pracy", prezes Rady Miejskiej, dziennikarz łomżyński po 1918 r., działacz PPS.

3. poza tym była jeszcze Jadwiga Hryniewicz ur. 08.08.1874 także w Jundziłowiczach, o której dalszych losach nic nie wiem...

4.  ojciec pradziadka - Adam Hryniewicz (ur. 18.08.1838 w Miłowidach, chrzest w Krywoszynie 25.08.1838), prawdopodobnie brał udział w Powstaniu Styczniowym, z tego czasu zachował się w rodzinie stalowy sygnet rodowy z herbem Przyjaciel (złoty sygnet został oddany na Skarb Narodowy), zmarł prawdopodobnie w okresie międzywojennym w Słonimiu.

5. Żoną prapradziadka Adama Hryniewicza była Dorota z Rabuszyców, nigdzie nie mogę znaleźć miejsca, daty ich ślubu, ani w ogóle kogokolwiek o nazwisku Rabuszyc, będę wdzięczny za każdą wiadomość o niej. Prawdopodobnie zmarła w okresie międzywojennym w Słonimiu.

6. Ojcem prapradziadka Adama Hryniewicza był Piotr Hryniewicz, a matką Ewa z Maculewiczów Hryniewiczowa, którzy przed przeprowadzką do Miłowidów mieszkali w Słonimiu, gdzie około 1833 r. urodził się im syn Wincenty Hryniewicz, który zmarł na suchoty 04.10.1835 w Słonimiu i został tam pochowany.

Będę bardzo wdzięczny za wskazanie jakichkolwiek informacji nt. ww. osób. Służę ze swej strony skanami aktów metrykalnych odnoszących się do opisanych powyżej zdarzeń.

Sławomir Zgrzywa

Szukam kontaktu z autorem tego wątku.
Sławomir Zgrzywa

Arek1975