Mapka parafii katolickich oraz unickich dekanty gub. grodzieńskiej

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Marzec 24, 2021, 10:42:24 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Kontynuacja wątku rozpoczęgo tutaj http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=1232.msg5264;topicseen#msg5264

Mapka na razie wygląda tak jednak trzeba się zastanowić jak ją udoskonalić, przed dalszą pracą.

Jakie kolory itd...

Przyjąłem zasadę unickie w odcieniach koloru czerwonego a katolickie z odcieniach koloru niebieskiego

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1fSmOtakD90YUumcEuScEEEWubz3k_tAs&usp=sharing

Proszę o sugestie ...


A. Rybalko

Stopniowo i wspólnym wysiłkiem uzupełnimy mapkę.

Na początek parafie unickie, które "dublują" katolickie:
 
Mała Brzostowica
Wielka Brzostowica
Krynki
Grodno

Parafie unickie w dekanacie Wołkowyskim (nie wszystkie!) w porządku alfabetycznym:
Białawicze 
Choroszewicze
Dereczyn 
Dzięciołowicze 
Gudziewicze 
Hornostajewicze 
Iwaszkiewicze 
Izabelin 
Kołątaje 
Kuźmicze 
Łopienica 
Łysków
Mścibów 
Nowy Dwór
Pieski 
Podorosk
Połonka 
Porozów 
Roś 
Samojłowicze 
Sedelniki
Sławatycze
Stary Dworzec 
święcica 
Szczara 
Wołpa 
Zelwa 
Zelzin

Na podstawie wyliczonych parafii, do których sporządzono "inwentarze" wiernych w latach 1825-1828:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G9G3-1L73?i=122&cat=1117155




Rafał Jurowski

#2
Dekenat wołkowyski dodany... :)  Pewnie jeszcze nie raz trzeba będzie poprawić i dodać nazwy parafii i ich dokładniejsze umiejscowienie o ile to możliwe, ale to na początek..

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1fSmOtakD90YUumcEuScEEEWubz3k_tAs&usp=sharing

Sławatycze chyba nie te zaznaczyłem...? Proszę o weryfikację także innych miejsc.

A. Rybalko

Dodaj jeszcze po katolickiej (niebieskiej) parafii w następujących miejscowościach:

Łopienica 
Łysków
Mścibów 
Pieski 
Porozów 
Roś 
Wołpa 
Zelwa 

Błędy póki co dwa.

Kuźmicze znajdowały się w pobliżu Werejek, gdzie znajdował się dwór Bispingów, później państwa Swieczynów: on opiekował się cerkwią w Kuźmiczach, ona (jako Bispingówna) - kościołem w Werejkach. wyszukaj Werejki tu: https://www.kami.net.pl/kresy/, zobaczysz malutką wieś Kuźmicze na południe od Werejek, to był wtedy tylko punkt na mapie, a teraz pewnie nie istnieje.

Tę samą procedurę wykonasz z Samojłowiczami, są w pobliżu Piesków /Piasków i Rohoźnicy, od Wołkowyska na północ.

Rafał Jurowski

Poprawione, co dalej robimy? I co z tymi Sławatyczami robimy, czy to na pewno te, które zaznaczyłem, bo trochę daleko ? :)

A. Rybalko

W dekanacie Wołkowysk brak katolickiej par. Międzyrzecz (między Zelwą a Łyskowem), na południe od Międzyrzecza znajdują się Sławatycze.
Połonka jest też inna, nie ta w dekanacie Nowogródzkim, ta była parafią katolicką. Właściwa Połonka leży troszeczkę na wschód od Swisłoczy Wołkowyskiej.

bozenaczar

Przygotowałam parafie słonimskie
Słonim
Zdzięcioł
Dworzec
Dereczyn
Różana
Kosów Poleski
Rędzinowszczyzna
Mołczadź
Łukonica
Rohotna
Dziewiątkowicze Nowe
Olszew
Według ,,Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego..." powiat Słonimski był podzielony na 4 dekanaty (błahoczynia) prawosławne: słonimski, kosowski, byteński, zdzięciolski razem 50 parafii.
Parafie słonimskie:
Słonim św. Trójca
Dereczyn
Derewna
Górka
Jeziernica
Łukonica
Milkanowicze
Ostrowo
Porzecze
Synkowicze
Szczara
Szydłowicze
Żyrowicze monaster


A. Rybalko

To wspaniale, Bożeno, że przyłączyłaś się do tej akcji tworzenia mapy! Słonim jest po prostu konieczny, kiedy się myśli o Grodzieńszczyznie.

Należałoby jednak rozróżnić między parafiami unickimi a prawosławnymi, bo to nie to samo. Parafie prawosławne powstały później, były podległe Moskwie, a przez to i carowi. Natomiast parafie unickie istniały od początku unii, czyli od 16 wieku i podlegały Rzymowi.

Skierujmy wzrok ku tym małym unickim parafijkom, które istniały podczas spisu w latach 1824-1828, a potem stopniowo były likwidowane lub przerabiane na prawosławne. Były to stosunkowo ubogie drewniane cerkiewki, ale zostaly po nich księgi metrykalne, dostępne na fs, a w księgach można odkryć wiele nazwisk, które są nam bliskie i znane. Czasem po parafii został tylko sam spis, a żadnych ksiąg. Czasem trudno namierzyć
nawet to miejsce, gdzie parafia się znajdowała. Tak np. Radziwonowicze, po których nie było już śladu na przedwojennych mapach, nie mówiąc o dzisiejszych.

Uzupełnijmy naszą mapę o unickie parafie  powiatów słonimskiego i lidzkiego, jako najbliżej położonych na wschód.


Rafał Jurowski

#8
Cytat: A. Rybalko w Marzec 27, 2021, 02:30:46 PM
W dekanacie Wołkowysk brak katolickiej par. Międzyrzecz (między Zelwą a Łyskowem), na południe od Międzyrzecza znajdują się Sławatycze.
Połonka jest też inna, nie ta w dekanacie Nowogródzkim, ta była parafią katolicką. Właściwa Połonka leży troszeczkę na wschód od Swisłoczy Wołkowyskiej.

Poprawione, czy Choroszewicze na pewno dobrzez zaznaczyłem, bo to już trochę daleko, według mapki już wchodzą na dek. Słonim ?

Rafał Jurowski

Cytat: bozenaczar w Marzec 27, 2021, 06:38:35 PM
Przygotowałam parafie słonimskie
Słonim
Zdzięcioł
Dworzec
Dereczyn
Różana
Kosów Poleski
Rędzinowszczyzna
Mołczadź
Łukonica
Rohotna
Dziewiątkowicze Nowe
Olszew
Według ,,Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego..." powiat Słonimski był podzielony na 4 dekanaty (błahoczynia) prawosławne: słonimski, kosowski, byteński, zdzięciolski razem 50 parafii.
Parafie słonimskie:
Słonim św. Trójca
Dereczyn
Derewna
Górka
Jeziernica
Łukonica
Milkanowicze
Ostrowo
Porzecze
Synkowicze
Szczara
Szydłowicze
Żyrowicze monaster

Dodałem parafie katolickie dek. Słonim... na razie jedynie znaczniki. Jeżeli chodzi o unickie to dodałem tylko te, które odnalazłem, jednak dobrze byłoby kierować się tymi spisami, na podstawie których Alicja stworzyła listę parafii unickich dekanatu wołkowyskiego. Na razie skupmy się nad konkretnym okresie.

Przy danej parafii możemy dodać notatkę od kiedy parafia istniała jako unicka od kiedy jako prawosławna...

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1fSmOtakD90YUumcEuScEEEWubz3k_tAs&usp=sharing

A. Rybalko

#10
Cytat: Rafał Jurowski w Marzec 28, 2021, 02:59:13 PM
Cytat: A. Rybalko w Marzec 27, 2021, 02:30:46 PM

Poprawione, czy Choroszewicze na pewno dobrzez zaznaczyłem, bo to już trochę daleko, według mapki już wchodzą na dek. Słonim ?


 
Choroszewicze dziś nie istnieją, ale na przedwojennej mapie były aż trzy punkciki, wszystkie jakby "dwory". Tak rzeczywiście było i w XIX wieku. Istniał dwór Choroszewicze, najwyraźniej tuż przy nim była mała parafia. Zaznaczysz w pustym polu, niestety. Od Porozowa na wschód w linii prostej znajduje się wieś Zadworzanie, Choroszewicze umieścisz po drugiej stronie rzeczki, bliżej Porozowa.
We dworze mieszkali państwo Cierpiccy, potem Sasuliczowie, ich dzieci chrzcili parochowie z Choroszewicz: Benedykt Pluciński i Mikołaj Szyrynski - a wiemy o tym, bo metryki zostały zapisane również w księgach katolickiej parafii Łysków. Innych metryk niestety nie ma...

A. Rybalko

#11
Skończmy jeszcze z katolickimi parafiami dekanatu Wołkowysk.

Brakuje:
Jałówka (dziś w Polsce) - parafie katolicka i unicka
Narewka (dziś w Polsce), zdaje się również podwójna
Hniezna
Krzemienica
Strubnica
Szydlowicze
Świsłocz - katolicka i unicka
Werejki
Łopienica (zaznaczona jako unicka, ale dodaj jeszcze katolicką)

Proponuję, żeby pisać polskie wersje nazw, bo aktualnie są te nazwy zapisane raz tak, raz inaczej.

bozenaczar

Parafie Słonimskie katolickie widzę, że już zamieszczone. Źle jest tylko zaznaczona Rędzinowszczyzna, zamiast niej są Nienadowicze, trzeba przesunąć wzdłuż drogi na północny wschód, jest tam symbol kościoła.
Brakuje jeszcze Olszew - pozwolę sobie pokierować gdzie go znaleźć:). Najlepiej od Kosowa Poleskiego na południe, aż się znajdzie drogę numer P136 wzdłuż niej nadal na południe i między jeziorami jest miejscowość Al'sheva i to jest właśnie Olszew, zaraz za m. Piaski

Rafał Jurowski

#13
Poprawione, proszę sprawdzić. Nad dokładnym położeniem kościołów, obecnych cerkwi popracujemy później, grunt aby dobrze wybrać miejscowość.
Czy Łopienica Mała to ta Łopienica ? A Jak to było z Rohoźnicą Wielką ? Tam też jest obecnie kościół ?

Rafał Jurowski

Ok Rohoźnica jest parafią dopiero od 1928 roku wcześniej Łysków.