Kwiatkowski/Uhlik/Obuchowicz z Starzyny

Zaczęty przez Toras, Lipiec 21, 2023, 09:54:07 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Toras

Dzień dobry,
Szukam informacji o Stefanie Kwiatkowskim synu Józefa. Stefan Kwiatkowski pojawił się w 1826 roku w Starzynie, biorąc ślub z Marianną Orechwa. Wszyscy świadkowie są z Orechwicz lub Starzyny. Chrzestnymi ich dzieci byli raczej ich sąsiedzi, żaden o nazwisku Kwiatkowski. Przed ślubem Stefan nigdy nie był świadkiem albo chrzestnym w parafii Jeziory. Pojawił się znikąd i jakby nie miał żadnych kontaktów z poprzednim miejscem zamieszkania. Zmarł w 1837. Może ktoś ma jakiś pomysł skąd mógł przyjechać. Ponadto szukam informacji o jego potomkach, jeżeli macie Państwo jakieś informacje będę wdzięczny za pomoc.
1.   Stefan Kwiatkowski + Marianna Orechwa
1.1Stefan Kwiatkowski ur. 01.04.1830  + Julia Kondracka córka Józefa i Anny z Korozów. Dzieci:
1.1.1.Konstanty ur. 1855 + Maria Olendzka z Ejsmontów córka Antoniego i Marty z Sipowiczów. Konstanty odbył służbę wojskowa najpierw za siebie a potem podobno za brata Tadeusza(nie wiem czy to możliwe, prędzej za młodszego Józefa) i wrócił w rodzinne stronny jako staruszek.
1.1.2. Tadeusz ur. 1858 + Antonia Czerniawska ze Starzyny, zmarli w trakcie II wojny światowej, mieli 4 córki 
1.1.3. Anna ur. 1860 + Konstanty Grobicki syn Kazimierza i Marianny z Obuchowiczów //nie mam o nich informacji
1.1.4.Stefania ur. 1864  + Adolf Dzieżyc z Szorkin/Szarkin parafia Lack, mieli synów Dionizego ur. 1887 i Kazimierza ur. 1889 // nie mam o nich informacji
 1.1.5 Emilia ur.1865 + Adam Obuchowicz syn Mikołaja i Wiktorii z Lisowskich wiem tylko że mieli córkę Jadwigę zonę Konstantego Bohatyrowicza z okolicy Bohatyrowicze
1.1.6. Józef ur. 1867 + Maria Jankowska mieszkali w Starzynie, zmarli po wojnie, 3 synów i 2 córki
1.1.7.Salomea ur. 1868 + Benedykt Obuchowicz  syn Mikołaja i Wiktorii z Lisowskich //nie mam o nich informacji
1.1.8.Julia Obuchowicz ur.1873 Mikołaj Obuchowicz syn Mikołaja i Wiktorii z Lisowskich //nie mam informacji

1.2 Marianna Kwiatkowska ur. 1834 + Wacław Obuchowicz ze Starzyny, dzieci:
1.2.1 Józef + Emilia Pyrska
1.2.1.1 Rudolf +Begina Lisowska dzieci: Władysław, Antonina, Regina
1.2.2 Stanisław
1.2.3 Antoni
1.2.4 Jan
1.2.5 Michał + Jadwiga Ejsmont dzieci: Michał i Anna
1.2.6 Marianna
1.2.7 Anna


Po śmierci męża Marianna Kwiatkowska zd. Orechwa poślubiła w  1837 r. Wincentego Uhlika. Ich dzieci:
2.1 Jan Uhlik 1838 - 1884 + Aleksandra Kondracka córka Józefa i  Marianny Strupińskiej, zamieszkali w Orechwiczach, dzieci:
2.1.1 Józef + Marianna Ejsmont z okolicy Ejsmonty, córka  Andrzeja i Franciszki z Lisowskich.
2.1.2 Piotr + Ewa Ejsmont z okolicy Ejsmonty córka Wincentego
2.1.3 Antoni + Emilia Strupińska z okolicy Ejsmonty  córka Dominika i Józefy z Czerniewskich
2.1.4 Ksawery// nie mam żadnych informacji

2.2 Wawrzyniec Uhlik ur. 1840  urzędnik grodzieńskiej kasy// nie mam innych informacji

2.3 Rozalia Uhlik urodzona 4.09.1846 r. poślubiła 03.02.1863 r. w kościele parafialnym w Jeziorach  Łukasza Olędzkiego z Orechwicz, kawalera lat 20, syna Felicjana i Anny z Obuchowiczów. Ich syn Jan poślubił Jadwigę Płonską.




Rafał Jurowski

#1
Dziękuję za ten wpis!

Kwiatkowskim będzie się trzeba przyjrzeć dokładniej!

Znam dalsze losy kilku potomków trzech sióstr Kwiatkowskich i ich mężów braci Obuchowiczów..

Takie układy, aby trzech braci pożeniło się z trzema siostrami chyba zbyt częste nie były na jezierskiej parafii...? :)

Jeżeli gospodarstwa Kwiatkowskich i Obuchowiczów były obok siebie, to było to chyba bardzo korzystne rozwiąznie?

Uczuciami się chyba nikt nie przejmował, a może się mylę ?

Rodzina (nazwisko) Uhlik choć znane ze słyszenie, jest dla mnie ziemią kompletnie niepoznaną :)

A. Rybalko

#2
Trochę na marginesie rodziny Kwiatkowskich: warto zajrzeć do naszego starego wątku na tym forum o Klemensie Eysymoncie: https://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=1079.0
Jego żoną była Marianna Uhlik / Uhlikowska, przypuszczalnie spokrewniona z Wincentym  Uhlikiem (siostra?). Może to drobiazg, ale przyda się do ogólnego oglądu.

Zwróciłabym uwagę na Grodno (farę), była tu para Wincenty Kwiatkowski i Teresa, której nazwisko pisano na rozmaite możliwe sposoby, ale przypuszczalnie brzmiało ono Uhlikowska. Para wzięła ślub w Grodnie 1817, troje dzieci. Nierzadko zawierano małżeństwa "rodzinnie", bo trudno przecież poznać przyzwoitą pannę i odpowiedniego narzeczonego gdzieś na ulicy. Para byłaby jeszcze jednym dowodem na związki towarzyskie Kwiatkowskich i Uhlikowskich.
Pozostałe szczegóły łatwo odszukać w genetece. Zwracam uwagę, że nazwiska Uhlik i Uhlikowski muszą być poszukiwane osobno, bo nie są odbierane przez wyszukiwarkę jako tożsame.
 

Victor

Witam!

Oto skan spisu parafjalnego kościoła w Jeziorach z 1871 r. (w języku rosyjskim), są tam rodziny Kwiatkowskich, Jurowskich i Uhlików, i inne...

Pozdrawiam
Poszukuję rodzin: Woronowicz, Kazieka, Rapecki, Matys, Teżyk z okolic Jeziory, Hubinka, Kaniewicze, Kańczatka (gmina Jeziory)

Toras

Dziękuję za odpowiedzi oraz za spis.

Również uważam że żona Klemensa Ejsmonta to najprawdopodobniej Marianna Uhlik córka Ignacego, siostra Wincentego.
Ale czy Teresa Kwiatkowska miała  nazwisko panieńskie Uhlikowska to nie jestem przekonany, ale też sprawdzałem ten trop.

Gospodarstwa Kwiatkowskich w Starzynie i Obuchowiczów w Obuchowiczach były o kilkanaście kilometrów od siebie, także to mało ekonomiczne rozwiązanie.
Ich ojciec Stefan Kwiatkowski poślubił Julię Kondracką a jego przyrodni brat Jan Uhlik poślubił przyrodnią siostrę Julii. Obie były jedynymi dziećmi Józefa Kondrackiego mieszkającego w Ejsmontach i Kozlowiczach. Może ojciec zostawił im jakąś ziemię w spadku.
Pozdrawiam

Krzysztof Gorczyca

    Dzięki wątkowi poświęconemu ww rodom związanym z parafią w Jeziorach mogłem uzupełnić swoją wiedzę o osobach występujących w moim drzewie. Dziękuję Ci Toras za rozpoczęcie tej dyskusji, która w moim przypadku pokazuje jakie na przestrzeni dwóch wieków powstały powiązania rodzinne moich szeroko pojętych przodków, w efekcie czego mogę teraz przedstawić moje pokrewieństwo z nimi:
-Żona Stefana Kwiatkowskiego (1) Marianna po jego śmierci wyszła za Wincentego Uhlika – pradziadka Stefana Uchlika, męża Jadwigi z d. Sipowicz, siostry mojej mamy Zofii.
- Konstanty Kwiatkowski (1.1.1) ożenił się z Marią Olędzką, której matka Marta jest córką Adama Sipowicza – mojego 3 x pradziadka
- Teść Piotra Uhlika (2.1.2) Wincenty Ejsmont z okolicy Eysymonty to brat mojej prababki Józefy Ejsmont.
    Poniżej podaję kilka uzupełnień do rodu Uhlików zachowując identyfikację osób wprowadzoną na początku wątku:
Wincenty Uhlik ur. ok.1800 r., syn Ignacego (ok. 1770-1820) i Marii z Prużyńskich (~1771-1831) + Marianna Kwiatkowska z d. Orechwa.
Ich dzieci:
2.1 Jan Uhlik 1838 - 1884 + Aleksandra Kondracka córka Józefa i  Marianny Strupińskiej, zamieszkali w Orechwiczach.
2.1.1 Józef ur. ok.1874 + Marianna Ejsmont ur. ok. 1888 z Okolicy Ejsymonty, córka  Andrzeja i Franciszki z Lisowskich.
2.1.1.1 Stefan (1904-1980) + Jadwiga z Sipowiczów
2.1.1.2 Franciszka (ur. 1909)
2.1.1.3 Rufina (ur.1913)
2.1.1.4 Aleksandra (ur.1917)
2.1.2 Piotr Paweł (1881-1962) + Ewa Ejsmont z okolicy Ejsmonty córka Wincentego i Antoniny z d. Cydzik
2.1.2.1 Stanisław (ur. ~1930) + Jadwiga z d. Jarmułowicz
2.1.2.2 Antoni
2.1.3 Antoni + Emilia Strupińska z okolicy Ejsmonty córka Dominika i Józefy z Czerniewskich
2.1.4 Ksawery
2.2 Wawrzyniec Uhlik ur. 1840

Nazwisko Uhlik występuje m. in. w odmianach Uglik, Uchlik . Tej ostatniej pisowni używają potomkowie Stefana 2.1.1.1. Łącznie aktualnie  w Polsce żyje 203 osoby o tych nazwiskach (Nazwiska występujące w rejestrze PESEL 2023).

A. Rybalko

To bardzo miła wiadomość. Nie zawsze tego rodzaju sukcesy docierają do forumowiczów, a świadczyłyby przecież o korzyściach z zamieszczania tutaj postów.

Nazwisko Uhlik/Uchlik jest dość rzadkie i wygląda na endemiczne, przynajmniej jeżeli chodzi o Grodzieńszczyznę. Można by przypuścić, że wszystkie osoby pochodzące tych stron są ze sobą w jakiś sposób spokrewnione. Spodziewam się, że z czasem pojawią się w tym wątku nowe informacje.