Baza Litewskiego Centralnego Archiwum Państwowego w Wilnie (LCVA)

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Lipiec 25, 2018, 06:23:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Witam serdecznie,

Niedawno jako przedstawiciel Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich odwiedziłem kilka wileńskich archiwów. Dość nieoczekiwanie odwiedziłem także archiwum LCVA (Litewskie Centralne Archiwum Państwowe) https://www.archyvai.lt/lt/lcva.html).

Archiwum to jest odpowiednikiem naszego Archiwum Akt Nowych. Na zasób tego archiwum składają się dokumenty wytworzone w okresie 1919-1990 na terenie obecnie należącym do Państwa Litewskiego, choć nie tylko. Znajdują się tam także dokumenty wytworzone przez polską administrację m.in. na terenach obecnej Białorusi np. dawny powiat lidzki.

Zwykle po przybyciu do archiwum o zasobie którego nie wiem zbyt wiele próbuję dowiedzieć się czy w archiwum nie ma jakiejś elektronicznej bazy za pomocą której szybko można odszukać namiary na ciekawe dokumenty. Często w archiwach takich baz niestety nie ma, ale dostępne są inwentarze, których przeszukiwanie jest niestety  czasochołonne a w dodatku do ich przeszukania potrzebna jest pewna wiedza, aby sie orientować co w danym zespole może się znajdować.

Zadanie to może być trudniejsze jeżeli inwentarze nie zawierają żadnych skorowidzów nazwisk. A to przecież dokumenty związane z konkretnym nazwiskiem, genealoga interesują najbardziej !

Wielkim więc zdziwienim było dla mnie istnienie w archiwum LCVA sporej elektronicznej bazy zawierającej prawie 3 i pół miliona rekordów ! Kolejnym zdziwieniem było odnalezienie nie tylko wielu nazwisk związanych z Grodzieńszczyną, ale także i z moją rodziną.  Na przykład udało się odnaleźć informacje oraz zdjęcie zaginionej na kresach kuzynce dziadka o której nikt nic nie wiedział a także nie posiadał jej zdjęcia !

Jedną z wielkich wad tej bazy jest to, że niestety jest dostępna jedynie z wewnęrz archiwum. Pozwolono mi jednak na zrobienie zdjęć odszukanych rekordów.

Tutaj pewna próbka...

https://photos.app.goo.gl/q1dtyfmbzf8vb8sK8

W oparciu o wyszukane sygnatury udało mi się przejrzeć kilka jednostek, które okazały się zawierać wiele niezwykle ciekawych dokumentów oraz co ważniejsze zdjęcia wielu naszych krewnych i przodków !

Są to na przykład dokumenty:

- podania do komisarza  Rządu na miasto Wilno od osób wracających z terenów dawnego imperium rosyjskiego o wydanie dowodu osobistego. Dokumenty te często zawierają zdjęcia wnioskujących osób.

- podania do Zarządu Miejskiego w Wilnie (oddział Ewidencji Ludności) odnośnie dowodów osobistych

- poświadczenia tożsamości

- odpisy metryk chrztu osób wnioskujących

- dowody osobiste

- wyciągi z ksiąg meldunkowych

- księgi wydanych dowodów osobistych wg. wzoru (często zawierają zdjęcia)

- teczki żołnierzy interweniowanych na terenie Litwy.

zapewne także wielu innych dokumentów. A tu znajduje się pewna próbka

https://photos.app.goo.gl/85BE4b3WjyAGQzHH6

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

Gordian

Byłem w tym archiwum raz z 10 lat temu. Takich baz w tedy nie było. Były książkowe inwentarze. Znalazłem dane o krewnych studiujących na USB. I inne akta, część dotyczyła także województwa białostockiego (czyli powiaty Grodno i Wołkowysk).
Kapitalną sprawą mogą być akta sądu apelacyjnego w Wilnie. Apelacja wileńska obejmowała powiat grodzieński, zachodnia część woj. białostockiego należała do apelacji warszawskiej.
Mieli też ciekawe dokumenty geodezyjne plany majątków - coś dziś już często nieistniejącego. Ale właśnie były tam tylko inwentarze książkowe co siłą rzeczy ograniczało możliwości znalezienia czegoś ciekawego.
Pozwalali też robić fotki. Panie w czytelni znała polski.
Gratuluję odkrycia
Pozdrawiam
Gordian   

heniedz


Ala2

Jeżeli uda się Wam znaleźć w wyszukiwarce LCVA interesujące Was nazwisko z sygnaturą  akt w archiwum  / mnie się udało/ , możecie napisać do LCVA z podaniem sygnatury akt.  Ja napisałam e-maila do archiwum w języku polskim po kilku dniach otrzymałam wyczerpującą odpowiedź   e-mailem   w języku polskim . Archiwum poinformowało mnie, że owszem mogą zeskanować dokumenty – cena strony A4 to 0,90 Euro , cena strony z korekcją obrazu 1,80 Euro i podano nr konta . Najpierw trzeba dokonać przelewu na konto bankowe , a  wtedy zamawiana usługa zostanie wykonana przez archiwum.
                                                    życzę powodzenia , pozdrawiam Alicja

A. Rybalko

Lubię konkretne postawienie sprawy! To Archiwum, jak widać, jest dobrze urządzone i przyjazne dla klienta. Dzięki, Alu, za info.

Rafał Jurowski

Witam,

A dostęp do bazy miała Pani na miejscu, czy udało się dostać do tej bazy z zewnątrz  ?

Pozdrawiam
Rafał

Cytat: Ala2 w Lipiec 28, 2018, 10:32:06 AM
Jeżeli uda się Wam znaleźć w wyszukiwarce LCVA interesujące Was nazwisko z sygnaturą  akt w archiwum  / mnie się udało/ , możecie napisać do LCVA z podaniem sygnatury akt.  Ja napisałam e-maila do archiwum w języku polskim po kilku dniach otrzymałam wyczerpującą odpowiedź   e-mailem   w języku polskim . Archiwum poinformowało mnie, że owszem mogą zeskanować dokumenty – cena strony A4 to 0,90 Euro , cena strony z korekcją obrazu 1,80 Euro i podano nr konta . Najpierw trzeba dokonać przelewu na konto bankowe , a  wtedy zamawiana usługa zostanie wykonana przez archiwum.
                                                    życzę powodzenia , pozdrawiam Alicja

Rafał Jurowski

#6
Cytat: Gordian w Lipiec 25, 2018, 07:09:10 PM
Byłem w tym archiwum raz z 10 lat temu. Takich baz w tedy nie było. Były książkowe inwentarze. Znalazłem dane o krewnych studiujących na USB. I inne akta, część dotyczyła także województwa białostockiego (czyli powiaty Grodno i Wołkowysk).
Kapitalną sprawą mogą być akta sądu apelacyjnego w Wilnie. Apelacja wileńska obejmowała powiat grodzieński, zachodnia część woj. białostockiego należała do apelacji warszawskiej.
Mieli też ciekawe dokumenty geodezyjne plany majątków - coś dziś już często nieistniejącego. Ale właśnie były tam tylko inwentarze książkowe co siłą rzeczy ograniczało możliwości znalezienia czegoś ciekawego.
Pozwalali też robić fotki. Panie w czytelni znała polski.
Gratuluję odkrycia
Pozdrawiam
Gordian

Witaj,

Dziękuję !
Ciekawe, że są tam dane studentów, czy są tam jakieś teczki z życiorysami itd. ? Czy w LVIA też się coś znajduje ?
Myślałem, że w Bibliotece Uniwerytetu Wileńskiego znajdują się jakieś dokumenty, okazało się jednak, że mają tylko książkę z listą studentów.

Odnośnie sądów to faktycznie, mogą być tam ciekawe informacje.
Ja znalazłem w inwentarzu Fondu 129. Vilniaus apygardos teismas (Sąd Okręgowy w Wilnie) jedną interesującą mnie sprawę i  której dowiedziałem się z gazety "Obwieszczenia Publiczne dodatek do Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości" https://photos.app.goo.gl/6m3sPcfB4DsyA2Tj8

Jakby ktoś nie wiedział to np. Inwentarze fondu 127. Vilniaus apeliacinis teismas (Sąd Apelacyjny w Wilnie) oraz fondu
175 Stepono Batoro universitetas Vilniuje (Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie) można znaleźć na stronie

http://iaps-pub.archyvai.lt/en/web/guest/aprasu-paieska

Wystarczy w pole 'Full text search' wyszukiwarki wpisać np. sąd apelacyjny..a potem klikamy Search .. I wchodzimy z zestaw inwentarzy danego fondu

Tylko czy to wszystko ?

Pani w czytelni LCVA faktycznie zna język polski, zresztą w Archiwum Historycznym też są takie osoby !

Pozdrawiam Rafał

Tomasz

Dzięki za wiadomość. Szkoda że ne ma dostęp do wyszukiwarki po za archiwum, z Kanady to wycieczka do LVCA to nie tak łatwo!

Pozdrawiam.

Rafał Jurowski

#8
Witam,

Szkoda, szkoda może kiedyś ? Proszę spróbować do nich napisać ...
Tylko może lepiej proszę nie powoływać się na mój post ... :P

Adres tej bazy to: http://lcvadb.archyvai.lt ale nie mam dostepu.. może jakiś haker pomoże ... :)

Pozdrawiam
Rafał

Ala2

nie ,nie byłam w archiwum w Wilnie, w kraju przeszukiwałam zasoby archiwum w internecie . Dziękujemy za informację, że są wewnętrzne dokumenty, a   nie dostępne   w internecie. Sądzę, że gdyby zwrócić się do archiwum z konkretnym nazwiskiem i zlecić poszukiwania byłoby
możliwym uzyskania większej ilości informacji.  Zdaję sobie sprawę, że koszty poszukiwana przez pracowników archiwum mogły by  być spore.

Rafał Jurowski

#10
Witaj,

Trzeba próbować ! Faktycznie, własnie podsunełaś mi pomysł, może można zajrzeć do papierowych inwentarzy które są na stronie ...
I tam są wykazny nazwisk ?
Niestety po odszukaniu Fondu 64 Magistrat miasta Wilna, dostępu obecnie nie ma jest jakiś problem informatyczny ... :( A

http://iaps-pub.archyvai.lt/en/web/guest/aprasu-paieska

Ale mozna sobie poczytać przynajmniej o jednym z zespółów, który przeglądałem...


64. Vilniaus miesto magistratas (Magistrat miasta Wilna)
Fond data:

Fond holder
Lietuvos centrinis valstybės archyvas
Chronological range
1864--1941 m.
Volume
series - 28
files - 195708
Author name
Vilniaus miesto magistratas (Magistrat miasta Wilna)
Author biography
Vilniaus miesto magistratas (Magistrat miasta Wilna) (1919-05-08--1939 m.)

Vilniaus miesto magistratas atnaujino veiklą 1919 m. pavasarį Lenkijos kariuomenei užėmus Vilnių. 1919-05-08 įvyko pirmasis magistrato posėdis. Vadovaujantis Rytų žemių generalinio komisaro 1919-08-14 potvarkiu ,,Dėl miestų įstatymo" 1919 m. spalio mėn. įvyko rinkimai į Vilniaus miesto tarybą, kuri savo pirmajame posėdyje 1919-10-22 išrinko magistratą: miesto prezidentą, viceprezidentą ir tarėjus.
Magistratas už savo veiklą atsiskaitė Miesto tarybai.
Miesto tarybos ir magistrato veiklą prižiūrėjo Vilniaus miesto ir Vilniaus administracinės apygardos (vėliau -- vaivadijos) bendrosios administracijos įstaigos.
Magistrato veiklą reglamentavo Rytų žemių generalinio komisaro 1919-06-27 potvarkis ,,Dėl laikinojo miestų įstatymo" ir 1919-08-14 potvarkis ,,Dėl miestų įstatymo", Lenkijos Respublikos 1933-03-23 Įstatymas dėl teritorinės savivaldos sistemos dalinio pakeitimo, Lenkijos Respublikos Prezidento 1927-06-07 potvarkis ,,Apie pramonės teisę", Lenkijos Respublikos vidaus reikalų ministro 1928-11-29 potvarkis ,,Apie asmens liudijimus", kiti teisės aktai.
Vilniaus miesto magistratas buvo Vilniaus miesto savivaldybės vykdomoji institucija, o pagal Lenkijos Respublikos 1933-03-23 Įstatymą dėl teritorinės savivaldos sistemos dalinio pakeitimo -- Vilniaus miesto savivaldybės vykdomosios institucijos Miesto valdybos kolegija.
Magistratas vykdė Vilniaus miesto tarybos nutarimus, valdė ir prižiūrėjo miesto turtą, administravo jam pavaldžias municipalines įstaigas bei įmones, rūpinosi švietimo, kultūros ir meno, sveikatos priežiūros, sanitarijos, socialinės globos ir labdaros bei kitų įstaigų, ugniagesių komandos išlaikymu, mokyklų sanitarine būkle, gatvių, kelių, tiltų, parkų, turgaviečių priežiūra, miesto plėtra bei kitais įstatymu ar valdžios jam pavestais reikalais, išduodavo leidimus statyti ar perstatyti namus, steigti pramonės ir prekybos įmones, nustatinėjo pramonės, prekybos, transporto, statybos ir kitų įmonių veiklos tvarką, prižiūrėjo įmonių veiklą ir statinių techninę būklę, tvarkė gyventojų, karo prievolininkų apskaitą, išduodavo vidaus pasus, rengė miesto biudžeto projektus, valdė bendruomenės pajamas ir išlaidas, skirstė gyventojams mokesčius ir prievoles, atstovavo miesto bendruomenei teismuose ir valdžios įstaigose, teikė Miesto tarybai ataskaitas apie savo ir pavaldžių įstaigų veiklą, biudžeto vykdymą, turto bei municipalinių įmonių būklę, Miesto tarybai bei kontroliuojančioms įstaigoms teikė pasiūlymus dėl bendruomenės ūkio tvarkymo.
Pagal 1933-03-23 Įstatymą dėl teritorinės savivaldos sistemos dalinio pakeitimo magistratas rengė biudžeto vykdymo planą, teisės aktus, reglamentuojančius magistrato ir bendruomenės įstaigų bei įmonių veiklą, priėmė sprendimus dėl trumpalaikių paskolų gavimo bei dėl biudžete nenumatytų išlaidų, nustatė mokesčius už naudojimąsi bendruomenės įmonių paslaugomis, sprendė miesto turto nuomos ir koncesijų išdavimo ne ilgesniam kaip 6 metų laikotarpiui klausimus, įgyvendino Miesto tarybos nutarimus dėl statybų bei įmonių steigimo, reorganizacijos ir likvidavimo, nagrinėjo konkursų metu pateiktus pasiūlymus ir priimdavo sprendimus dėl viešųjų pirkimų.
Pagal 1939-10-27 ,,Vilniaus miesto ir jo srities tvarkymo įvedamąjį įstatymą" Vilniaus mieste ir jo srityje įsigaliojo Lietuvos Respublikos teisės aktai. Vilniaus miesto savivaldos institucijos -- Miesto taryba ir valdyba (magistratas) buvo pertvarkytos į Vilniaus miesto savivaldybę. Tiksli Vilniaus miesto magistrato veiklos pabaigos data nenustatyta.
Annotation
Administracijos, Bendrojo, Finansų, Kontrolės, Miesto žemės ir namų, Pramonės, Sveikatos ir socialinės rūpybos, Švietimo ir kultūros, Technikos, Ūkio, Vandentiekio ir kanalizacijos skyrių veiklos dokumentai; rinkimų į Miesto tarybą dokumentai; nekilnojamojo turto savininkų deklaracijos, namų gyventojų registracijos knygos; vaikų namų, vaikų ir senelių prieglaudų globotinių ir kitų asmenų, gavusių socialinę paramą, asmens bylos; asmenų dokumentai vidaus pasui gauti; Vilniaus miesto gyventojų registracijos kortelės.
Languages
vokiečių, lenkų, rusų
Acquisition source
Dokumentų įsigijimo šaltinis ir data nenustatyti.
Changes
Fondo dokumentai sutvarkyti 1955 m., fondas papildytas 1967--2003 m., 2012 m., fondas pertvarkytas 2002--2003 m. Fondo papildyti neplanuojama.
Originals, copies, publications
Rinkimų į Vilniaus miesto tarybą bylų yra Vidurio Lietuvos ir Lenkijos Respublikos rinkimų institucijų ir komisijų fonde Nr. 70.
Physical characteristics
brėžinys, fotografija, mašinraštis, spaudinys, dalis dokumentų rašyti ranka
Search guides
apyrašas, katalogas, rodyklė
Rubric
vietinė valdžia ir savivalda
Child records
Total: 28

64 / 1 Pramonės skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 2 Pramonės skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 3 Personalo bylų apyrašas
64 / 4 Personalo bylų apyrašas
64 / 5 Bendrojo skyriaus Personalo poskyrio veiklos bylų apyrašas
64 / 6 Namų gyventojų registracijos knygų apyrašas
64 / 7 Vandentiekio ir kanalizacijos skyriaus buhalterijos dokumentų bylų apyrašas
64 / 8 Technikos skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 9 Technikos skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 10 Finansų skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 11 Nekilnojamo turto savininkų deklaracijų bylų apyrašas
64 / 12 Miesto žemės ir namų skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 13 Kontrolės skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 14 Socialiai remtų asmenų, globos įstaigų globotinių asmens bylų apyrašas
64 / 15 Socialiai remtų asmenų, globos įstaigų globotinių asmens bylų apyrašas
64 / 16 Administracijos skyriaus Karinio poskyrio veiklos bylų apyrašas
64 / 17 Švietimo ir kultūros skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 18 Ūkio skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 19 Sveikatos ir socialinės rūpybos skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 20 Bendrojo skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 21 Administracijos skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 22 Finansų skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 23 Ūkio skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 24 Sveikatos ir socialinės rūpybos skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 25 Švietimo ir kultūros skyriaus veiklos bylų apyrašas
64 / 26 Asmenų dokumentų vidaus pasui gauti bylų apyrašas
64 / 27 Rinkimų į Miesto tarybą dokumentų bylų apyrašas
64 / 28 Vilniaus miesto gyventojų registracijos kortelių apyrašas

Rafał Jurowski

#11
Witam,

Być może na początku przyszłego a w zasadzie już nowego roku będę w Wilnie, być może odwiedzę archiwum LCVA. Tak więc jeżeli ktoś chce aby sprawdził w bazie jego nazwisko proszę pisać jakie !

Pozdrawiam
Rafał

Ala2

Sąd Grodzki w Landwarowie w LCVA
https://iaps-pub.archyvai.lt/web/guest/aprasu-paieska?p_p_id=inventorysearchportlet_WAR_iapsext2&_facesViewIdRender=%2Fforms%2FinventoryView.xhtml?invType=FOND&invId=269253
41. Miesto teismas Lentvaryje (Sąd Grodzki w Landwarowie) 1919--1940 m.
1. LCVA_F41_ap1.pdf 
Lista spraw karnych   -  nazwiska,  1024 wyniki
2. LCVA_F41_ap2.pdf      Opis spraw cywilnych - 293 wyniki

Tomasz

Cytat: Rafał Jurowski w Grudzień 31, 2018, 08:50:33 PM
Witam,

Być może na początku przyszłego a w zasadzie już nowego roku będę w Wilnie, być może odwiedzę archiwum LCVA. Tak więc jeżeli ktoś chce aby sprawdził w bazie jego nazwisko proszę pisać jakie !

Pozdrawiam
Rafał

Jak Pan sugerował ja napisałem do archiwum i zapłaciłem aby poszukali akta personalne jednej osoby. Odpisali po Litewsku że nic nie znaleźli ale nie było wzmianki które zespoły były szukane. Ja byłbym bardzo wdzięczny za sprawdzenie nazwiska Świątecki, Załęski oraz Urlich/Urlik!

Pozdrawiam,
Tomasz


Rafał Jurowski