Stan indeksacji - dekanaty Grodno, Sokółka, Wołkowysk

Zaczęty przez A. Rybalko, Styczeń 01, 2018, 10:07:39 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Albink

CytatDziś pragnę podzielić się informacją o pracach indeksacyjnych z dwóch parafii unickich w Kozłowiczach i Żydomli, znajdujących się nieco na wschód od Grodna. Jest to w sumie około 2 tys. bardzo dokładnych indeksów, które sporządzili panowie Cypla i Gorczyca. Wyniki tej pracy mogą być udostępnione wyłącznie członkom Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich (SRG).
Jeśli to prawda, co podała Pani Alicja, to jest problem. Czy można wiedzieć, czym to jest podyktowane? Ja sam jestem przeciwnikiem udostępniania indeksów w takiej formie jak w genealodzy.pl. Człowiek napracuje się i jeszcze czasem jest krytykowany, bo np. wpisał do indeksu nazwisko z literką h zamiast g. Ale zdecydowana większość opracowuje te indeksy i je udostępnia bez ograniczeń. Więc i ja zastanawiam się, czy swoje indeksy trzymać tylko dla siebie i udostępniać je wąskiej grupie osób. Ale to chyba mija się z ideą indeksacji.
Pozdrawiam
Albin

Piotr Paweł CYPLA

Albin - Pani Alicja może się trochę niefortunnie wyraziła. Indeksy będą udostępniane zainteresowanym osobom, ale na pewno nie na portalu genealodzy.pl. Znasz doskonale moje zdanie na temat publicznego udostępniania i chyba sam je po części wyrażasz. Oczywiście nie zamierzamy trzymać wykonanych indeksów w "szufladach", bo to jak sam wspomniałeś trochę wypacza sens indeksacji. Być może zaczniemy nasze indeksy wydawać w formie książkowej, próbując w ten sposób uzyskać jakieś wsparcie finansowe dla działalności Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich. Jak sam doskonale wiesz z gotowych indeksów każdy chce korzystać, ale do wykonania ciężkiej pracy indeksacyjnej chętnych niestety niezbyt wielu i praktycznie można ich policzyć na palcach. Do krytykowania czyjeś pracy też się trafia wielu chętnych, podobnie jak do czerpania korzyści finansowych z czyjeś pracy.

Pozdrawiam
Piotr
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

A. Rybalko

#47
Bardzo chętnie sprostuję moje sformułowanie! Panie Piotrze, czy mógłby Pan podać właściwe zdanie, które umieściłabym pod informacją o indeksach metryk parafii Jeziory, Kozłowicze i Żydomla. Na przykład: "Indeksy na żądanie zostaną udostępnione przez N.N." Albo jakoś inaczej. Pan "wd", który indeksuje Kuźnicę, również nie udostępił indeksów w genetece, ale chętnie pozwala zajrzeć zainteresowanym, wystarczy do niego napisać.

Tu widziałabym dla siebie problem w nawiązywaniu czasochłonnej korespondencji... Ale naturalnie każdy niech postępuje w zgodzie ze swoimi możliwościami i poglądami.

P.S. Publikując indeksy w genetece zawsze myślę o tych, którzy nie wiedzą, gdzie szukać swoich przodków, którzy byli mobilni i często zmieniali miejsce zamieszkania, idąc "za pracą". Tak się ma sprawa z moimi przodkami. Dzięki indeksom powstaje szansa natrafienia na ich ślad.


Piotr Paweł CYPLA

Cytat: A. Rybalko w Sierpień 15, 2018, 05:17:17 PM
Bardzo chętnie sprostuję moje sformułowanie! Panie Piotrze, czy mógłby Pan podać właściwe zdanie, które umieściłabym pod informacją o indeksach metryk parafii Jeziory, Kozłowicze i Żydomla. Na przykład: "Indeksy na żądanie zostaną udostępnione przez N.N." Albo jakoś inaczej. Pan "wd", który indeksuje Kuźnicę, również nie udostępił indeksów w genetece, ale chętnie pozwala zajrzeć zainteresowanym, wystarczy do niego napisać.

Pani Alicjo, indeksy będą w formie skróconej udostępnione na portalu Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich, tak jak to było robione do tej pory. Nie wiem tylko kiedy to nastąpi. O ile ktoś będzie zainteresowany może oczywiście do mnie napisać.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

A. Rybalko

Wspaniale, dziękuję za odpowiedź. Fajnie, że Pan znowu jest na forum. Rozstania są dobre tylko po to, żeby można było wracać.

A. Rybalko

#50
Witam serdecznie,

temperatura na dworze powoli opada, co powinno skutkować wzrostem gorączki pracy przy indeksowaniu. Po wakacyjnej pauzie zaczynają powstawać dalsze indeksy grodzieńskiej fary. Sokółka powoli dojrzewa do publikacji, to w pewnym sensie wyjątkowa parafia, już się cieszę na krótki opis.

A Krynki?.. Właśnie pojawiły się wspaniałe indeksy pana Albina z roczników dostępnych jedynie w archiwum w Białymstoku. To ogromna inwestycja czasowa, za którą będą wdzięczni liczni zainteresowani tą parafią. Z drugiej strony dochodzą indeksy wczesnych roczników urodzeń, w regularnych odstępach zgłaszanych przez panią Margaret.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Grodno – Fara
Śluby 1869-1875   w trakcie opracowania         M. Wróblewska

Krynki
Chrzty 1816      w trakcie opracowania         M. Stasikowski
Chrzty 1865-1874   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski
Śluby 1865-1874   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski
Zgony 1865-1874   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski

Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

#51
Witam serdecznie,

wydało mi się, że sporo więcej czasu minęło. Ale nie – to tylko dwa z górą tygodnie od ostatniego wpisu. Może dlatego, że indeksacja Sokółki więcej nakładu pracy potrzebuje, niż się spodziewałam. Ale kto kiedy stanie u mety – to już rzecz losowa. Dziś z satysfakcją zawiadamiam o już opublikowanych indeksach z Małej Brzostowicy i z Usnarza – obie te parafie znajdują się dziś na Białorusi, tuż za granicą. Natomiast Krynki, aczkolwiek już gotowe z tydzień temu, czekają jeszcze na pojawienie się w genetece. Może to się zdarzyć lada dzień.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Brzostowica Mała (par. unicka)
Śluby 1781-1795   dostępne w portalu genealodzy.pl      T. Urlich

Krynki
Chrzty 1812-1818      dostępne w portalu genealodzy.pl      M. Stasikowski

Usnarz-Makarowce
Chrzty 1811-1820   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski
Śluby 1811-1820   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski
Zgony 1811-1820   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

A. Rybalko

#52
Witam serdecznie,

Nareszcie mamy przepiękną deszczową pogodę, przynajmniej tu w Europie. Doskonały czas, żeby się zagłębić w stare metryki, szperać, pogłębiać stan wiedzy – do tego gorąco wszystkich zachęcam. Dziś nowości z wszystkich trzech dekanatów. Udało mi się nie tylko zakończyć porządny kawałek Sokółki, ale i indeksy opublikować, co staje się z wolna niemałym osiągnięciem! Mścibów wyślę do geneteki lada chwila, to taka średnia zgrabna parafia, o której warto powiedzieć słów kilka w ,,krótkim opisie". Rosną też indeksy samego Grodna, szczególnie łakomy kąsek stanowią małżeństwa. Krynki jak zawsze – miarowo do przodu!

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Grodno fara
Śluby 1876-1885   w trakcie opracowania      M. Wróblewska

Krynki
Chrzty 1819-1820   w trakcie opracowania   M. Stasikowski


Dekanat Sokółka

Sokółka
Chrzty 1808-1815   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Chrzty 1816      w trakcie opracowania         A. Rybałko
Śluby 1810-1816   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Zgony 1808-1817   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Brak roczników metryk Z: 1809.11.16-1810.11.15

Dekanat Wołkowysk

Mścibów
Chrzty 1797-1801    dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Śluby 1797-1801    dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Zgony 1797-1801    dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Brak roczników metryk UMZ: 1799.09.01-1800.08.31

Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

wd

Indeksacja dostępnych dokumentów z parafii kuźnickiej została zakończona.

Chrzty:
Od 1809 do 1811
Od 1814 do 1840
Od 1842 do 1864
Od 1889 (sierpień) do 1912 (marzec)

Śluby:
Od 1764 do 1806
Od 1809 do 1811
Od 1814 do 1864
Od 1882 (lipiec) do 1912 (czerwiec)

Zgony:
Od 1809 do 1811
Od 1813 (listopad) do 1864
Od 1884 (sierpień) do 1910 (styczeń)

Spis parafialny:
1864 i 1909

Ankiety przedślubne:
Od 1875 (luty) do 1881 (czerwiec)
Od 1887 (czerwiec) do 1887 (sierpień)

Spis ludności z 1786 (tylko miasteczko Kuźnica) - niepełny, głównie nazwiska i imiona głów rodzin.

Zainteresowanych zapraszam do kontaktu przez email.

A. Rybalko

#54
Witam serdecznie,

przerwa nam się zdarzyła tym razem niemała. Ale co nagle to po diable, jak mawiali przodkowie. Uzbierało się zatem trochę więcej informacji i aktualizacji.
Zaraz na początku dziękuję za zamieszczenie w poprzednim poście dokładnych wiadomości o indeksach z Kuźnicy, którymi z satysfakcją uzupełniłam zestawienie ogólne. Szkoda tylko, że póki co nie są dostępne w genetece. Nawet portale bywają nietrwałe, co dopiero mówić o twardych dyskach komputerów. Niedawno odkryłam, że nie istnieje już obrosła tradycją strona pana Janusza Stankiewicza (http://www.stankiewicz.e.pl), gdzie 10 lat temu zamieściłam tysiące indeksów z wileńskiego kościoła św. Jana. Dobrze, że indeksy ocalały w moim komputerze. Teraz muszę się zabrać do przeniesienia ich do formatu geneteki, inaczej nikt już z nich nie skorzysta.
Szydłowicze okazały się tak atrakcyjną parafią, a do tego graniczącą z moją Replą, że – kontynuując pracę Kingi - z rozpędu zindeksowałam też rok 1802. Natomiast Świsłocz tzw. Dolna, jakoś mnie rozczarowała. Dużo się o niej czytało, jako o siedzibie ważnego gimnazjum, a indeksy są nerwowe, fragmentaryczne, mało tu ciągłości i harmonii. Identyczna nazwa położonej niedaleko Grodna Świsłoczy franciszkańskiej sprawiła, że księgi obu parafii zostały ze sobą przemieszane, istny groch z kapustą. Ale przy okazji znalazłam brakującą kartkę z tej już poprzednio indeksowanej parafii, dzięki czemu niedługo zamieszczę niewielkie uzupełnienie.
Kontynuowane są prace przy Suchowoli i Krynkach, szczególnie te ostatnie indeksy rosną bardzo regularnie i niedługo osiągną masę krytyczną do publikacji.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Krynki
Chrzty 1821-1823   w trakcie opracowania   M. Stasikowski


Dekanat Sokółka

Suchowola
Śluby 1851   dostępne w portalu genealodzy.pl   Ewa Witkowska


Dekanat Wołkowysk

Szydłowicze
Chrzty 1800-1802   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Śluby 1800-1802   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko
Zgony 1800-1802   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Rybałko

Świsłocz (Dolna)
Chrzty 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybałko
Śluby 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybałko
Zgony 1797-1801   w trakcie opracowania   A. Rybałko


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja

Albink

Można zwrócić jeszcze uwagę na Klimówkę.
Pozdrawiam
Albin

A. Rybalko

Faktycznie, ta parafia została pominięta w wykazie! Na pewno nie ona jedna. Zaraz nadrabiam to zaniedbanie i proszę o ewentualne zgłoszenia dalszych pominiętych grodzieńskich parafii.
O Klimówce można poczytać tu: https://archibial.pl/parafie/info/96-swietej-trojcy-i-sw-dominika-klimowka/
Jest bogata w szlacheckie okolice, które czasowo podlegały sąsiednim parafiom Odelskowi i Kuźnicy.
Może znajdzie się ktoś zainteresowany indeksowaniem!

Albink

Klimówka jest zindeksowana za lata 1817-1827. Niedużo więc zostało do roboty, końcowy rok to 1832.
Pozdrawiam
Albin

A. Rybalko

A to świetna wiadomość! Zaraz uzupełnię zestawienie.

Ata

#59
W dekanacie Grodno nieujęte są jeszcze w wykazie:
kościół filialny w Rudawie - zamknięty w 1865 r. (filia Brzostowicy Wielkiej),
kościół filialny w Poniemuniu -zamknięty w 1866 r.  (filia Kwasówki),
kościół filialny w Przewałce - zamknięty w 1866 r.. Parafianie z Przewałki po zamknięciu kościoła podlegali pod parafię Hoża.
Czy w filiach  sporządzano oddzielne akty? Możliwe, że tak. Przemawia za tym fakt, że w niewielkiej filii Massalany były prowadzone odrębne księgi  (te zostały już zindeksowane).

W dekanacie grodzieńskim i wołkowyskim było też sporo kaplic, zamkniętych przez władze carskie w latach 1831-1870. 
Z rękopisów raportów o zlikwidowanych w latach 1831-1870  klasztorach, kościołach, filiach i kaplicach, wynika, że  zamknięto następujące kaplice: w dek. grodzieńskim: w Mikielewszczyźnie (w 1867 r.), w Kochanowie (w 1865 r.),  w dekanacie wołkowyskim: kaplicę w Studzieniszkach/Studzienikach należącą do parafii w Porozowie (w 1866 r.).  Jeszcze więcej informacji o  innych kaplicach podano w opracowaniu z 1912 r. "Biskupstwo wileńskie, od jego założenia aż do dni obecnych, zawierające dzieje i prace biskupów i duchowieństwa diecezyji wileńskiej oraz wykaz kościołów, klasztorów, szkół i zakładów dobroczynnych i społecznych"
http://www.kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=27183

Małgorzata
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ