Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809

Zaczęty przez Sławomir Olczyk, Sierpień 22, 2012, 12:32:25 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sławomir Olczyk

Rafał Jurowski zdobył fantastyczny dokument. Oto jego treść:

Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz

My niżej podpisani Posesorowie całej okolicy Obuchowicz, czynimy jawno tym naszym dobrowolnym i jednomyślnym dzielczym ugodzonym Dokumentem w tym, iż co my mając część Gaju wspólnego od przodków naszych, dotąd jeszcze nie dzielny, któren umyśliliśmy sobie podzielić na osiem części, szukając tylko w potomne czasy, jak nam też i sukcesorom naszym spokojnego używania w przypadającej w szczególności z nas każdemu schedy. Nie stanowiąc. żaden nas pod żadnym pretekstem sched uczestnictwa wielkości używalnych gruntów ani też szczupłości onych, lecz wszystko zarówno dopuściliśmy do podziału, rozmierzywszy i otrybowawszy, w szczególności każdą część.

   Pierwsza część ma się zaczynać od poletka Rudawek, która przypada na sukcesorów opłacających dymy puste, a ósma kończy się przy Wielkim Gaju to jest – przy Szadzibie Carowskiej.
Od daty zaś zapadłego dokumentu wolny będzie każdy Posesor swoją schedę przypadającą, komu chcąc dać, darować  i wiecznemi czasy zapisać i jako chcąc żonie postąpić ku własnym potrzebom i użytkom, jak nam tak też i sukcesorom naszym, nie czyniąc jeden drugiemu żadnej przeszkody ani też mitręgi w przypadłej schedzie pod penami winy. A jeżeli kto złapanym zostanie przez posesora przy wycięciu na jego schedzie, takowy przestępca  ma zapłacić sztrafę za każdy pień po złotych dwadzieścia. I tak część wyznaczona na dymy puste, zostaje większą od tych, każdej części trzecią częścią.

   W tejże części znajduje się posesorów 14, które mają pomiędzy takową część podzielić na równe schedy, a w szczególności pierwszą schedę ma wziąć od poletka Rudawek JP Tomasz Radziwanowski, drugą Jan Fedorowicz Obuchowicz, trzecią Wincenty Tołoczko, czwartą Marcin Pyrski, piątą Adam Radziwanowski i Jan Iwanowicz Obuchowicz, szóstą i siódmą Franciszkowa Ludwikowiczowa Obuchowiczowa wdowa, ósmą Jan Jerzewicz Obuchowicz, dziewiątą Jan Gilertowicz Obuchowicz, dziesiątą Michał Karpusiewicz [Obuchowicz], jedenastą Tadeusz Parchowski, dwunastą Franciszek Karpusiewicz Obuchowicz, Jan, Józef i Aleksander Pawłowiczowie Obuchowiczowie, trzynastą Konstanty Pawłowicz, Jan Mikołajewicz i Łukasz Józefowicz Obuchowiczowie, czternastą Kazimierz Grobicki, rotmistrz powiatu grodzieńskiego.

   W drugiej części znajduje się posesorów 10, z tych 10 posesorów bierze pierwszą ręką obok leżącą przy schedzie WJ Pana Kazimierza Grobickiego JP Marcin Pyrski, drugą Adam Janowicz Obuchowicz, trzecią Fabian Janowicz Obuchowicz, czwartą Szymon Michałowicz Obuchowicz, piątą Jan Michałowicz Obuchowicz, szóstą Franciszek Michałowicz Obuchowicz, siódmą Franciszek Stanisławowicz Obuchowicz, ósmą Jan Stanisławowicz Obuchowicz, dziewiątą Łukasz Józefowicz Obuchowicz i dziesiątą Jan Fedorowicz Obuchowicz kasjer.

   W trzeciej części znajduje się posesorów 10, z tych 10 bierze pierwszą ręką od części JP Jana Fedorowicza Obuchowicza bierze J. Pan Maciej Fabianowicz Obuchowicz, drugą Jan Iwanowicz Obuchowicz, trzecią Felicjan Janowicz Obuchowicz, czwartą Franciszek Kadusiewicz Obuchowicz, piątą Nikodem Franciszkowicz Obuchowicz, szóstą Jan Mikołajewicz Obuchowicz, siódmą Jan Adamowicz Obuchowicz, ósmą Tomasz Adamowicz Obuchowicz, dziewiątą Wawrzyniec Adamowicz Obuchowicz i dziesiątą Piotr Eysymontt.

   W czwartej części znajduje się posesorów 12, z tych 12 pierwszą ręką bierze od części JP Piotra Eysymontta, JP Karol Radziwanowski, drugą Tomasz Konstantynowicz Obuchowicz, trzecią Marcin Cyprianowicz Obuchowicz, czwartą Jan Konstantynowicz Obuchowicz, piątą Bazyli Cidzik, szóstą Mikołaj Horbaczewski, siódmą Adam Franciszkowicz Obuchowicz, ósmą Mateusz Franciszkowicz Obuchowicz, dziewiątą Janowa Ludwikowiczowa Obuchowiczowa wdowa, dziesiątą Mikołaj Jerzewicz Obuchowicz, jedenastą Teofilowa Radziwanowska wdowa i dwunastą Franciszkowa Ludwikowiczowa Obuchowiczowa wdowa.

   W piątej części znajduje się posesorów 10, z tych 10 bierze pierwszą ręką od części Franciszkowej Ludwikowiczowej Obuchowiczowej, JP Tomasz Radziwanowski, drugą Józef Cimochowicz Obuchowicz, trzecią Fabian Kazimierzowicz Obuchowicz, czwartą Mateusz Kazimierzowicz Obuchowicz, piątą Kazimierz Iwanowicz Obuchowicz, szóstą Mikołajowa Karpusiewiczowa Obuchowiczowa wdowa, siódmą Franciszek Karpusiewicz Obuchowicz, ósmą Antoni Michałowicz Obuchowicz, dziewiątą Franciszek Wiktorewicz Obuchowicz i dziesiąty Antoni Wiktorewicz Obuchowicz.

   W szóstej części znajduje się posesorów 10, z tych 10 bierze pierwszą ręką od części JP Antoniego Wiktorewicza Obuchowicza, JP Maciej Lisowski, drugą Kazimierz Lisowski, trzecią Maciej Franciszkowicz Obuchowicz, czwartą Ignacy Franciszkowicz Obuchowicz, piątą Mateuszowa Jurewiczowa Obuchowiczowa, szóstą Michał Jurewicz Obuchowicz, siódmą Franciszek Aleksandrowicz, ósmą Antoni Strupiński, dziewiątą Aleksander Bohatyrewicz i dziesiątą Jan Franciszkowicz Obuchowicz.

   W siódmej części znajduje się posesorów 10, z tych 10 bierze pierwszą ręką od części Jana Franciszkowicza Obuchowicza, JP Bartłomiej Pawłowicz Obuchowicz, drugą Jan Pawłowicz Obuchowicz, trzecią Józef Pawłowicz Obuchowicz, czwartą Aleksander Pawłowicz Obuchowicz, piątą Konstanty Pawłowicz Obuchowicz, szóstą Andrzejowa Bakiejowa Obuchowiczowa, siódmą Wincenty Józefowicz Obuchowicz, ósmą Karolina Kamińska, dziewiątą i dziesiątą Kazimierz Grobicki.

   I na ostatek w ósmej części znajduje się także posesorów 10, z tych 10 bierze pierwszą ręką od części WJP Kazimierza Grobickiego, JP Tadeusz Parchowski, drugą Konstanty Parchowski, trzecią Józef Parchowski, czwartą Andrzej Parchowski, piątą Ignacy Eysymontt, szóstą Władysław Pawłowski, siódmą Wincenty Tołoczko, ósmą Antonina Radziwanowska, dziewiątą Aleksander Ludwikowicz Obuchowicz i dziesiątą Adam Radziwanowski.

   I takowe zawarte punkta pomiędzy nami wyżej w szczególności podziału tegoż Gaju. Najmocniej wyrażamy i to: kto po zawartym takowym dokumencie będzie szukał schedy, a takowego nie było w przytomności więc wtedy nie ma prawa i mieć nie może ani teraz ani w potomne czasy dochodzenia swojej schedy pomiędzy Całą Okolicą tedy tylko może upomnieć się u swoich uczestników trzymających jego Posesję.

   Posesorowie znajdujące się w każdych częściach mają się podzielić pomiędzy sobą na równe schedy lub części jak komu przypada z porządku według opisania w tym dokumencie bez żadnej kłótni i mitręgi pomiędzy sobą.


   A jeśli kto z nas ważył się burzyć takowy dokument wtedy składamy sami na siebie i na sukcesorów naszych sztrofu do zapłacenia całego swego majątku jak ruchomego tak i nieruchomego znajdującego się w tejże Okolicy Obuchowiczach.

   My Szlachta przeciw takowego burzyciela mamy wszyscy rękę jeden drugiego stawiać i jakie będą ważone Expensy na to, zarówno expensować, a jeśli któren z nas nie będzie przystępował do takowego Expensu więc i ten utraci swoją schedę mającą w tymże Gaju.

   Na ostatek warujemy i to. Jak Postój od przechodzących wojsk, tak i podwody mamy wszyscy posesorowie zarówno ulegać bez żadnej Excepcji. Do którego dokumentu dzielczego na mocy nam danego od wyż wspomnianych Posesorów Całey Okolicy Obuchowicz własną ręcznie podpisujemy się.


Datt w Okolicy Obuchowicz roku 1809 Februarii 28 dnia.

Kazimierz Grobicki
Bartłomiej Obuchowicz Pawłowicz
Jan Mikołajewicz Obuchowicz
Franciszkowa Ludwikowiczowa Obuchowiczowa
Fabian Janowicz Obuchowicz
Karol Radziwanowski
Aleksander Pawłowicz Obuchowicz


Rafał Jurowski

#1
Witam,

Przede wszystkim dziękuję Ludwiku za doskonałe przepisanie dokumentu !
Czy komuś wiadomo w którym archiwum znajdują tego rodzaju dokumenty jak powyższy, ale dotyczące innych okolic wokół Grodna ?
Może ktoś zna dokładny zespół ?

Pozdrawiam
Rafał

Janusz Radziwonowski

Bardzo dziękuję - dla mnie bomba!
                                                      Janusz Radziwonowski

anna sobczak (grobicka)

Kazimierz Grobicki to mój prapradziadek, więc jest to dla mnie bardzo cenny dokument. Dziękuję bardzo za jego umieszczenie.

Rafał Jurowski

#4
Cieszę się, ten Kazik to zdaje się że także mój praszczur :)

Proszę sobie wyobrazić, że powyższy dokument zakupiłem na Allegro... Nie wiem jakim sposobem trafił właśnie tam.
Należał na pewno do jakiejś rodziny Obuchowiczów, dołączone były do niego także zdjęcia prywatne tej rodziny których już nie kupiłem, teraz żałuję. Może ktoś likwidował mieszkanie  i pozbywał się staroci ? Ile takich dokumentów już trafiło i wkrótce trafi do pieca ? W najlepszym przypadku na aukcje...

Pawel Konstantynowicz

Tutaj http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=142.msg190#msg190 
Pan Rafal podawal
Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809

A mam nadzeje ze kilka z tych Obuchowiczow mogli by byc moi:

Konstanty Pawlowicz Obuchowicz
Tomasz Konstantynowicz Obuchowicz
Jan Konstantynowicz Obuchowicz

A mysle w taki spososb dla tego ze wiem o swojej rodzine z ok. Obuchowicz:

- moja babcja Janina Obuchowicz
- rodzicy babci Janiny- Julian Obuchowicz (r.1857) + Wiktorya Lisowska (r.1869)
- u Juliana byla siostra Solomeja, wyszla za Grobickiego
- rodzicy Juliana to Feliks (ci Felicijan) Obuchowicz (r.1831, uczestnik powstanja 1863-1864)) i Stefania Toloczko (r.1839).
- rodzicy Feliksa\Felicijana to: Stefan Obuchowicz (r.1799-1802) i Josefa
- ojcec Stefana Obuchowicz to byl Konstanty Obuchowicz (lata niewedomy, ale w 1809 mog by byc stalych lat)

O prawdziwe podobne ze od tego Konstantego naszych Obuchowiczow w okolice zwali" Kastusjuczki". A innych "Wikcjuczki", "Jezuczki" i tak dalej - wszystcy byli Obuchowicze, to trzeba bylo odrozniwac jeden rod od drugiego.

A prosze w tym lisce Pani Anne Sobczak ci wiedomo cos o tej Solomeje Grobickiej z domu Obuchowicze ?

A prosze Pana Rafala ci mozno dostac kopije tego dokumentu i w jaki sposob jak trzeba oplacic?

Ci wiedomo cos o tych moich Obuchowiczach i innych.
Ci byli te powszystcy z ok.Obuchowicze pokrzewnione z rodem Obuchowicz z ok. Lipa pod Nowogrodkiem (te znakomite sejmowe Obuchowicze z diaryuszami i inne)?

Pozdrawiam

Pawel Konstantynowicz
Mahilew, Bialorus

(poszukuje wszystko o
Konstantynowicz z ok.Tolloczki
Obuchowicz z ok.Obuchowicze
Mickiewicz i Tubielewicz z ok.Pozyzma pod Werenewo w Lidzkiem\Oszmianskiem pow.)
paszkon@yandex.ru
Konstantynowicz z ok. Tolloczki
Obuchowicz z ok. Obuchowicze
Mickiewicz ok. Pozyzma
Tubielewicz z ok. Pozyzma

anna sobczak (grobicka)

Do pana Pawła Konstantynowicz
Witam
Wygląda na to, że mamy wspólnego przodka Salomeję (Obuchowicz) Grobicką (1863-1941). To moja prababcia.

Kazimierz Grobicki z powyższej Kopii Prawa Okolicy Obuchowicz z 1809 roku to mój prapradziadek. Jego sukcesorem był Jan Grobicki (ur. 1846), brat Anny (Grobickiej) Radziwanowskiej, której potomkiem jest pan Rafał Jurowski. Jan ożenił się z Salomeją Obuchowicz.
Następnym sukcesorem był Dominik Grobicki. Niestety zastrzelono go podczas wojny (1920), więc sukcesorem został jego brat a mój dziadek Witold Grobicki. Witold ożenił się z Teklą Lisowską. Po wojnie w 1952 wywieźli ich wraz z trójką dzieci (Danutą, Ryszardem i Krystyną) z Obuchowicz do Kazachstanu. Do Polski powrócili w 1956 i zamieszkali w Ełku. Ryszard to mój tata.

Pozdrawiam

Sławomir Olczyk

Cytat: anna sobczak (grobicka) w Wrzesień 16, 2014, 01:13:49 AM
Do pana Pawła Konstantynowicz
Witam
Wygląda na to, że mamy wspólnego przodka Salomeję (Obuchowicz) Grobicką (1863-1941). To moja prababcia.

Kazimierz Grobicki z powyższej Kopii Prawa Okolicy Obuchowicz z 1809 roku to mój prapradziadek. Jego sukcesorem był Jan Grobicki (ur. 1846), brat Anny (Grobickiej) Radziwanowskiej, której potomkiem jest pan Rafał Jurowski. Jan ożenił się z Salomeją Obuchowicz.
Następnym sukcesorem był Dominik Grobicki. Niestety zastrzelono go podczas wojny (1920), więc sukcesorem został jego brat a mój dziadek Witold Grobicki. Witold ożenił się z Teklą Lisowską. Po wojnie w 1952 wywieźli ich wraz z trójką dzieci (Danutą, Ryszardem i Krystyną) z Obuchowicz do Kazachstanu. Do Polski powrócili w 1956 i zamieszkali w Ełku. Ryszard to mój tata.

Pozdrawiam

Tego Kazimierza Grobickiego, o którym Pani pisze w 1809 roku jeszcze nie było na świecie. Ten, który występuje w dokumencie, był człowiekiem niemłodym, o czym świadczy urząd rotmistrza, który musiał objąć przed rokiem 1796. Pani Kazimierz zapewne był raczej wnukiem tego z dokumentu.

Pozdrawiam serdecznie.

Pawel Konstantynowicz

Do Pani Anny Sobczak

Dalej po rossysku (prsepraszam bardzo za moj zly Polski :) wszystkich na forumie! )

Otec Solomei byl Feliks Obuchowicz (w drugih mestah napisan kak Felicijan) r.1831-1834- umer w 1924-1925. Uchastnik wosstanija 1863-1864 ( u menja est ego foto s zhenoj i synom Julianom i ego zhenoj), prisoedinil tut, nadejus projdjot.  W 1864 perewedion iz dworjan w mesczane. W 1871 upomjanut s semjej w ispowedalnom spiske Jezerskogo kosciola. W 1871 z zhenoj Stefanijej upomjanut kak mesczanin. Pochoronen w Kaszubincach. Gdie mogila zheny- nie znaju.

Zhena Feliksa to byla Stefanija z domu Tolloczko, r. 1839-1840- umerla neizwestno, no ne ransze 1873.

U Feliksa i Stefanii byli deti:
- Julian Obuchowicz (moj praded)
- Solomeja Grobicka (Pani Anny prababcja)
- Kamia-Kazimira, r. 1870- umerla w polugodowalom wozraste ot gorjachki, pohoronena w Kaszubincach (tam byla kaplica)
- Nikolaj Obuchowicz (r. okolo 1870, a toczno ne znaju)

U Feliksa Obuchowicz byla sestra Josefata (r.1830)

Roditeli Feliksa i Josefaty: Stefan Obuchowicz (r.1799-1802- um. posle 1864) i Josefata (ne znaju s kakogo doma).
Stefan podtwerzhden w dworjanstwe 17.10.1817 opedelenijem GDDS. Rodilsja i zhyl bezwyezdno w ok.Obuchowicze, wladel tam 10 desjatin zemli. Zapisan 07.12.1864 w czislie dworjan, perewedennych w podatnuju kategoriju mesczan.

Otec Stefana byl Konstanty Obuchowicz. A eto najstarszy, kotorogo znaju.

Wsech naszych Obuchowiczej w okolice w 20 weke zazywali kliczkoj "Kastusjuczki". A dumaju, czto eto po etomu Konstantinu. Mozhet, byli u nego bratja ili dwojurodnye po imenam Josef, Stanislaw, Wiktor, potomu czto znaju czto byli jesczio takie kliczki: "Stasjuczki", "Jezuczki", "Wikcjuczki". No eto tolko moi takie predpolozhenija.

A mne oczen interesno, esli kto znajet na forume- est li kakaja-to swjaz mezhdu naszymi Obuchowiczami i temi znamenitymi iz ok.Lipa pod Nowogrodkom?
paszkon@yandex.ru
Konstantynowicz z ok. Tolloczki
Obuchowicz z ok. Obuchowicze
Mickiewicz ok. Pozyzma
Tubielewicz z ok. Pozyzma

anna sobczak (grobicka)

witam
Rzeczywiście tak jest. Dziękuję za podpowiedź. Nie znam się na terminach wojskowych (ale już wiem kto to był rotmistrz) poza tym zmylił mnie fakt, że w mojej rodzinie mężczyźni późno się żenili.
Wyżej wymieniony przeze mnie Kazimierz Grobicki był synem Leona Grobickiego a wnukiem Kazimierza Macieja Grobickiego. Czyli ten ostatni to mój prapraprapradziadek i to najwyraźniej on jest wymieniony w powyższej kopii.

Do Pana Pawła: dziękuję za informacje o naszych wspólnych przodkach.
Pozdrawiam

Sławomir Olczyk

#10
A czy Jan nie był czasami dwuimienny?

Pozdrawiam serdecznie.

PS.
Leon był ożeniony z Franciszką z Obuchowiczów - jeśli mnie pamięć nie myli.

Sławomir Olczyk


Sławomir Olczyk

Panie Pawle.

Warto by było dotrzeć do aktów parafii unickiej w Żydomli. Tam mogą znajdować się akty Pana Przodków. Jeziory w początkach XIX wieku były nieco unikane przez tamtejszą szlachtę.

Pozdrawiam serdecznie.

anna sobczak (grobicka)

witam
Do pana Sławomira
Pradziadka Jana znam tylko z jednego imienia, ale być może miał dwa. Mój tata miał dwa.
Nie znałam imienia żony Leona. Dziękuję więc za wszelkie informacje dotyczące mojej rodziny. Dopiero zaczynam "odkrywać" jej bogatą historię.
Pozdrawiam

Pawel Konstantynowicz

Do Pana Slawomira i innych

Dzieki, to moze naprawde trzeba jescze szukac i po uniatam tez ... Czytalem historycow ktore pisali ze Obuchowiczowie byli prawoslawny w 15-16 wiekach.

A mam jescze takie pytanie: Obuchowicz i Obuchowski w okolicach Obuchowicze, Obuchowo i innych. Ci to moze byc ze wszystcy pochodzo od jednego zrodla? Jak bylo napisane- od Iwaszki Obucha w koncu 15-poczontku 16 w.
paszkon@yandex.ru
Konstantynowicz z ok. Tolloczki
Obuchowicz z ok. Obuchowicze
Mickiewicz ok. Pozyzma
Tubielewicz z ok. Pozyzma