Ród Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Październik 14, 2015, 09:47:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Tadeusz

Niestety w moich ostatnich ustaleniach zaistniał błąd. Wymieniony tam Wincenty Bohatyrewicz syn Józefa i Konstancji Poczobut nie należy do rodziny Ignacego z Żukiewiczów. W Genetece napisano, że urodził się w roku 1833 ale w księdze metrykalnej parafii Wielkoeysymontowskiej w roku 1833 jest napisane, ze urodził się on w roku 1815. W tym czasie Józef s. Ignacego był mężem Elżbiety Sarosiek, a po jej śmierci w roku 1819 poślubił Petronelę Strzałkowską.
Tak więc nadal nie wiem z jakiej rodziny i miejscowości był Józef Bohatyrewicz, który poślubił Konstancje Poczobut? Może ktoś pomoże wyjaśnić ten przypadek?
Tadeusz.

Tadeusz

Poszukiwań ciąg dalszy.
W Genetece usiłowałem odnaleźć rodziców tego Józefa Bohatyrewicza, który w roku 1843 poślubił Karolinę Tołoczko. Niestety, mimo przejrzenia, we wszystkich możliwych wariantach w Genetece nie znalazłem Józefa Bohatyrewicza  ani jego żony Konstancji Poczobut. Szukałem w dziale - urodziny, śluby i zgony. I nic nie znalazłem, żadnego tropu. Może ktoś ma wiadomości na temat tej pary? Pomożecie? - pytam jak Gierek!!
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Gordian

Z urodzoną Karoliną Tołoczkówną panną lat 23 z okolicy Wlk. Eysymontty ożenił się urodzony Wincenty (nie Józef!) Bohatyrewicz młodzian lat 28 z okolicy Żukiewicze - oboje z parafii Wlk. Eysymontty. Ślub był 14.11.1843r. Połączył Ks. Michał Siezieniewski.
Rodzice Wincentego: Józef Bohatyrewicz i Konstancja Poczobutt
Rodzice Karoliny: Bernard Tołoczko i Wiktoria Siezieniewska
Świadkowie: Urodzeni Franciszek Bohatyrewicz, Franciszek Banikowski i Jerzy Tołoczko

Według moich ustaleń ojciec Wincentego to Józef Bohatyrewicz syn Ignacego i Krystyny z Antuszewiczów ur. 1788-11-30 w okolicy Żukiewicze. Józef Bohatyrewicz zmarł 1844-02-14 w Żukiewiczach mając 63 lata pozostawił wdowę Petronelę ze Strzałkowskich i dzieci - 2 synów: Franciszek i Wincenty (od Konstancji Poczobuttówny) oraz córka: Rozalia (od Petroneli Strzałkowskiej)
Petronela ze Strzałkowskich Bohatyrewiczowa zmarła w Żukiewiczach 1864-11-26 mając 69 lat jako Petronela ze Strzałkowskich Bartoszewiczowa! (tak to jest odnotowane w KM), wdowa, pozostawiła córkę Rozalię.
O tym że Józef Bohatyrewicz miał 2 synów z wcześniejszego niż z Petronelą małżeństwa przekonywa m.in. zapis w księdze wizyty parafii eysymonttowskiej z 1836 roku gdzie w Żukiewiczach w domu nr 26 zanotowano:

JP Józef Bohatyrewicz                                                        60 [lat]   
  Małżonka Jego Pietrunella                                                        40 [lat]
      Synowie Ich 1go Małżeństwa     Franciszek       23 [lat]   
                                                 2gi Wincenty                     20 [lat]   
        Córka Ich 2giego Małżeństwa Rozalia                                16 [lat]


Na koniec jeszcze informacja iż ojcem Ignacego Bohatyrewicza był Stefan Bohatyrewicz
Pozdrawiam
Gordian

Sławomir Olczyk

Zgadza się.

Akt nr 16. WE. 14.11.1843. Urodzeni Wincenty Bohatyrewicz, l. 28, s. Józefa i Konstancji z Poczobuttów, urodzony i zamieszkały w okolicy Żukiewicze i Karolina Tołoczko, l. 23, c. Bernarda i Wiktorii z Siezieniewskich, urodzona i zamieszkała w okolicy Wielkie Eysymontty. Świadkowie urodzeni Stanisław Franciszek Bańkowski, Franciszek Bohatyrewicz, Jerzy Tołoczko. Podpisali wszyscy z wyjątkiem młodej. MS.

Pozdrawiam serdecznie.

Tadeusz

Te fakty są mi znane. Ale uwzględniając ostatni wpis pana Jerzego "Gordian " i p. Olczyk ja rodzinę Józefa Bohatyrewicza s. Ignacego z okolicy Żukiewicze w par. Wielkoeysymontowskiej widzę w następującym ksztalcie:
1. Józef bohatyrewicz był trzykrotnie żonaty.

- pierwsze małżenśtwo z Elżbietą Sarosiek w r. 1812. Mieli 2 synów - Jana i franciszka ur. w r. 1813. Elżbieta Sarosiek zmarla w r. 1813 lub na początku 1814 roku
- drugie malżeństwo z Konstancją Poczobut w roku 1814. - nigdzie nie odnotowane. Z tego małżeństwa urodziło się 2 synów. Wincenty ur. w ro 1815. jest to odnotowane w księdze chrztow parafii Wielkoeysymontowskiej w roku 1833. Jest skan w Genetece. i Franciszek ur. chyba w roku 1816 i brak zapisu w Genetece, ale w  dok. z roku 1832  jest odnotowany w Żukiewiczach jako mający lat 19 a w dok. parafialnym z roku 1836 mający lat 20. Być może był jeszcze syn Teodor ur. w r. 1817. Konstancja zmarła w roku 1817 - jest odnotowana w Genetece choć niezbyt śzczegółowo.
- trzecie małżeństwo zawarł w roku 1819 z Petronelą Strzałkowską, jest to udokumentowane w Genetece i innych dokumentach. Dzieci z tej rodzny są znane.
      Są to moje ustalenia na podstawie dokumentów i poszlak. Jeżeli gdzieś popełniłem błąd w tym rozumowaniu to proszę o jego sprostowanie.
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Albink

W genetece jest odnotowany ślub Józefa Bohatyrewicza z Konstancją Jodkowską /inne nazwisko Poczobut/ w 1812 roku. Również w genetece jest zgon Konstancji Bohatyrewicz w 1818 r. Elżbieta z Sarosieków, wspomniana jako pierwsza żona Józefa, zmarła w 1841 roku /również wymieniona w genetece/. Te dane nie bardzo pasują do teorii potrójnego małżeństwa Józefa.
I jeszcze jedna uwaga, moim zdaniem wymieniony tu Józef Bohatyrewicz nie był synem Ignacego i Krystyny. Nie mam dowodów, ale dane ze spisów parafialnych jak i metryki zgonu nie dają podstaw do takiego twierdzenia.
Pozdrawiam
Albin

Tadeusz

Szanowny Panie Albinie.
Nie wiem w jaki sposób Konstancje Jodkowską przemienił w Konstancje Poczobut? Józef Bohatyrewicz s. Ignacego i Krystyny ur. W Żukiewiczach w roku 1788. Jest to odnotowane w Genetece. Zakładam, że w Żukiewiczach na początku XIX wieku mieszkała, w domu nr 26 tylko jedna rodzina Ignacego Bohatyrewicza i Krystyny, która w księgach metrykalnych zapisywana jest 1- beż nazwiska panieńskiego, 1- jako Andruszkiewicz, która w roku 1773 zawarła związek małżeński z Ignacym Bohatyrewiczem i występuje też jako matka kilku dzieci z tej rodziny, 3- jako Antuszewska oraz 4 - jako Antoszewska. Jeżeli było tak jak piszę to w tej rodzinie było 10 dzieci. Wszystkie są odnotowane w Genetece. A może nawet i 11. gdyż wśród zmarłych dwie Marianny, zmarły w latach 1795 i 96. W Genetece, w roku 1812 jest też odnotowany ślub Józefa Bohatyrewicza z Elżbietą Sarosiek i w następnym roku urodziło się ich dziecko. Nie odnalazłem natomiast śladu o ślubie Józefa z Konstancją Poczobut a jedynie jej istnienie jest odnotowane w akcie chrztu z olejów ich syna Wincentego w roku 1833, że urodził się w roku 1815. Taka sama informacja jest zapsana w akcie św roku 1843, w akcie ślubu Wincentego z Karoliną Tołoczko.  Dla mnie nie jest jasne skąd pochodziła Konstancja Poczobut.
T
Pozdrawiam.
Tadeusz.





Gordian

W znanych mi Reviznych Skazkach z roku 1795 jest odnotowanych 4 Józefów Bohatyrewiczów.
Jeden to wyżej wymieniamy w okolicy Żukiewicze jako 7 letni syn Ignacego i Krystyny Antuszewskiej. Tenże został och. 1788-11-30 a zmarł 1844-02-14 w Żukiewiczach w wieku 63 lat i pozostawił wdowę Petronelę ze Strzałkowskich oraz dzieci - 2 synów: Franciszek i Wincenty (od Konstancji Poczobuttówny) oraz córkę Rozalię (od Petroneli Strzałkowskiej).
Trzej pozostali są odnotowani w okolicy Bohatyrewicze w par. Łunna.
I tak
W domu nr 4 jest Poymak(?) Józef Bohatyrewicz lat 31 (czyli ur. ok. 1764). W skazce nie podano imienia jego ojca.
W domu nr 14 jest Józef Bohatyrewicz lat 11 (czyli ur. ok. 1784). Jest to syn Stanisława i Anieli. Mieli oni jeszcze inne dzieci: Antoniego, Onufrego i Benedyktę.
Wreszcie trzeci Józef zapisany na końcu listy jak sierota pokątnie mieszkający Józef Bohatyrewicz lat 9 (czyli ur. ok. 1789). W skazce nie podano imienia jego ojca.

Jak widać jest 3 Józefów w podobnym wieku więc może z Sarosiekówną ożenił się albo syn Stanisława albo ów sierota?

Pozdrawiam
Gordian

Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że Elżbieta z Sarosieków, która co prawda pochodziła z okolicy Żukiewicze, lecz poślubiła Józefa Bohatyrewicza z innych stron. Ich pierwszy syn rodzi się w par. Indura, w okolicy Hlebowicze. Owszem zmarła w Żukiewiczach, lecz zapewne w domu brata - Ignacego. Przy akcie zgonu podano jako synów Jana i Teodora, co w żaden sposób nie łączy się z osobą Józefa zamieszkałego w Żukiewiczach, gdyż pisana też była wdową.

I nie ma też wątpliwości, że pierwszą żoną Józefa Bohatyrewicza z okolicy Żukiewicze był Konstancja z Poczobutów 1v. Adamowa Jodkowska. To ona była matką jego synów.

A p. Tadeuszowi powiem, że warto czasem zaufać ludziom, którzy od wielu lat zajmują się tym terenem.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.


Albink


Panie Tadeuszu
Broni Pan swojej hipotezy, to dobrze. Ale spójrzmy na fakty, a nie domysły.
Cytat: Tadeusz w Luty 20, 2021, 07:49:13 PM
Szanowny Panie Albinie.
Nie wiem w jaki sposób Konstancje Jodkowską przemienił w Konstancje Poczobut? Nie odnalazłem natomiast śladu o ślubie Józefa z Konstancją Poczobut
Pozdrawiam.
Tadeusz.
Pisałem, że w 1812 roku Józef Bohatyrewicz wziął ślub z Konstancją Jodkowską. Była to wdowa z domu Poczobut. Tak to "przemieniłem" Jodkowską w Poczobutównę. To jest odpowiedź na dwie powyższe wątpliwości. Skąd się wzięła Konstancja Jodkowska zd. Poczobut? Otóż w 1800 r w parafii Usnarz ślub bierze Adam Jodkowski z Konstancją Poczobutówną z Petelczyc z par. usnarskiej.  Adam Jodkowski umiera w 1811 r w Żukiewiczach, a Konstancja wychodzi za mąż za Józefa Bohatyrewicza. Konstancja z kolei umiera w 1818 r w Żukiewiczach. Józef Bohatyrewicz bierze wtedy ślub z Petronelą Strzałkowską w 1819 roku. Ten Józef umiera w 1844 roku, Petronela w 1864r, oboje w Żukiewiczach. To są fakty.
Natomiast sprawą do rozstrzygnięcia jest ustalenie, o którego Józefa Bohatyrewicza tu chodzi? Nie sądzę, żeby to był syn Ignacego i Krystyny, chociaż nie można tego wykluczyć. To nie jest akurat moja "działka" do rozpracowania, na ten wątek zajrzałem tylko z ciekawości i takie wyciągnąłem wnioski. Osoby tym zainteresowane powinny poszperać w dokumentach, bo na podstawie samej geneteki i domysłów nie dojdą do prawdy.
Pozdrawiam
Albin

Gordian

Panie Albinie!
Gratuluję czujności! na "nieswoim terenie". Rzeczywiście Józef o którym mówimy nie musi być synem Ignacego. Z Konstancją a potem z Petronelą mógł się ożenić inny niż "Ignacowy" Józef Bohatyrewicz. Dotychczas pomijałem w rozważaniach uznając za błąd w metrykach treść zapisu przy zgonie żony Ignacego Bohatyrewicza - Krystyny z Antuszewiczów/Antuszewskich.
Zmarła ona 1828-02-16 w Żukiewiczach i jak zapisano miała 75 lat. Zapisano ją jako Krystynę z Antusewiczów Bohatyrewiczową wdowę po Ignacym Bohatyrewiczu która pozostawiła 3 córki: Elżbietę, Bogumiłę i Anielę.
Jak widać brakuje wzmianki o synu Józefie.
Ale zwracam też uwagę iż najpewniej to córka Ignacego Elżbieta Bohatyrewiczowna panna z Żukiewicz dn. 1816-06-18 w Eysymonttach wzięła ślub z Andrzejem Poczobuttem młodzianem z okolicy Poczobutty w parafii Indura, bo innej takiej w Żukiewiczach nie było. Więc pewien "kierunek na okolicę Poczobutty" u potomków Ignacego był.

Pozdrawiam
Gordian

Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Moim zdaniem ks. Siezieniewski nie pominąłby syna w akcie zgonu Krystyny. Widać inne dzieci nie żyły. Elżbieta wyszła za mąż za Andrzeja Poczobuta, Bogumiła za Sebastiana Sarosieka, a Aniela za Antoniego Cydzika.

Co do omawianego Józefa, to przybył z zewnątrz parafii. Konstancja była młodą wdową z dziećmi, w tym synem Janem Jodkowskim i potrzebowała kogoś, kto jej pomoże prowadzić gospodarstwo. Istnieje dokument NIABG F.92, d. 258, k. 180v-181, gdzie ten właśnie Józef jest wymieniany jako syn Tadeusza, z żoną Petronelą, synami Franciszkiem i Wincentym oraz z córką Rozalią. Ta ostatnia poślubiła najpierw Antoniego Zaniewskiego, a następnie Józefa Cydzika. Jej dzieci z Antonim Zaniewskim co najmniej po roku 1853 zamieszkały w Żukiewiczach, co potwierdza spis z 1861 roku.

Pozdrawiam Państwa serdecznie.

Tadeusz

Szanowni Panowie.
Uwzględniając wszystkie Wasze sugestie i podawane informację uważam że:
Rodzin tego Józefa syna Tadeusza to oddzielna rodzina mieszkająca w Żukiewiczach. Znalazłem dokument z roku 1832 w którym dokładnie pisze że ]ózef  Bohatyrewicz s. Tadeusza lat 47 z żoną Petronelą synami Franciszkiem i Wincentym oraz z córką Rozalią lat 12 mieszkali w Żukiewiczach, mieli 2 dziesięciny ziemi i z tego się utrzymywali.
  Natomiast pozostaje aktualne pytanie co do dalszych losów Józefa syna Ignacego. I na tym zamierzam teraz się skupić.
Pozdrawiam
Tadeusz.

Tadeusz

Nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi dotyczących Józefa Bohatyrewicza, kóry w roku 1812 zamieszkał w Żukiewiczach par. Wielkoeysymontowskiej uważam że;
- Józef Bohatyrewicz syn Tadeusza był wyznania unickiego i stąd brak materiałów dotyczących urodzin jego pierwsych synów Franciszka i ur. w r. 1813 i Wincentego ur. w r. 1815.. Kolejne dzieci z drugiego małżeństwa były chrzczone w kościele katolickim.
- Ten Józef urodził się zapewne w Pieszczance lub Kotrze gdzie mieszkało wielu wyznawców - unitów. Jego ojciec Tadeusz mieszkał w Pieszczance i był bratem Stefana Bohatyrewicza syna Mateusza, mieszkającego w Jurewiczach. Brat Stefana - Piotr mieszkał w Żukach i początkowo też był wyznania unickiego. Za tym przemawia zapis w księdze szlachty grodzieńskiej, w której stwierdzono, że Stefan Bohatyrewicz ubiegając się o potwierdzenie szlachectwa powoływał się na dokumenty wywodowi przedstawione przez mieszkającego w Pieszczance stryjecznego brata Tadeusza Tadeusza.
- konsekwencją tych ustaleń jest domysł, że Mateusz Bohatyrewicz, który przechodzi w dokumentach z XVIII wieku jako mieszkaniec okolicy Żuki i Kotra był bratem Stanisława, którego synem był Tadeusz - ojciec przedmiotowego Józefa.
- Brak w Genetece zapisów dotyczących urodzenia, małżeństwa i zgonu Tadeusza wynika z faktu iż brak dostępu do odpowiednich aktów metrykalnych parafii unickich. W przypadku małżeństw mieszanych mężczyźni zachowywali wyznanie unickie a kobiety katolickie.
- z powyższych ustaleń wynika, że ten Józef Bohatyrewicz, który najpierw poślubił wdowę Konstancję Poczobut 1.v. Jodkowską a potem ożenił się z Petronelą Strzałkowską to daleki mój krewny - po kądzieli.
- Nadal poszukuję wiadomości o losach Józefa Bohatyrewicza s. Ignacego z okolicy Żukiewicze par. Wielkonieszawska.
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Sławomir Olczyk

Cytat: Tadeusz w Luty 26, 2021, 10:24:50 AM
Nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi dotyczących Józefa Bohatyrewicza, kóry w roku 1812 zamieszkał w Żukiewiczach par. Wielkoeysymontowskiej uważam że;
- Józef Bohatyrewicz syn Tadeusza był wyznania unickiego i stąd brak materiałów dotyczących urodzin jego pierwsych synów Franciszka i ur. w r. 1813 i Wincentego ur. w r. 1815.. Kolejne dzieci z drugiego małżeństwa były chrzczone w kościele katolickim.

Panie Tadeuszu.

Tylko, że ów Franciszek urodził się w Żukiewiczach 4.10.1813 i dnia następnego był ochrzczony w kościele w Wielkich Eysymontach. Tutaj skan: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS93-H9VC-W?i=34&cat=1046939, stąd teza o tej unickości jest raczej ryzykowna w tym przypadku.

Warto samemu czasem posprawdzać, gdyż indeksy robią ludzie i popełniają błędy. Do tego ekstrakty z lat 1802-1818 są często niepełne.

Pozdrawiam Pana serdecznie.