Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809

Zaczęty przez Sławomir Olczyk, Sierpień 22, 2012, 12:32:25 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

#15
 :'( :-*Dokument Panu udostępniłem przez PICASA. Jak będzie potrzebna lepsza jakość to postaram się kiedyś to profesjonalnie zeskanować. Prawdopodobnie moją pra-pra-pra babka Jurowska była z Obuchowiczów, ale nie mam 100 % pewności.
Obuchowiczów dużo w mojej rodzinie było poprzez związki z rodziną mojej prababki Radziwanowskiej, która pochodziła z Obuchowicz.
Ciekawe czy rodzina tych "Diariuszowych" Obuchowiczów jest spokrewniona z tymi naszymi, tego niestety nie wiem.
W Sankt Petersburgu są jakieś teczki wywodowe rodu Obuchowiczów, Obuchowskich... zdaje się, że jest niewiele teczek dotyczących linii grodzieńskich, jak na ilość Obuchowiczów mieszkających w Obuchowiczach to trochę podejrzane. 

Cytat: Pawel Konstantynowicz w Wrzesień 15, 2014, 04:33:37 PM
Tutaj http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=142.msg190#msg190 
Pan Rafal podawal
Kopia Prawa Okolicy Obuchowicz 1809

A mam nadzeje ze kilka z tych Obuchowiczow mogli by byc moi:

Konstanty Pawlowicz Obuchowicz
Tomasz Konstantynowicz Obuchowicz
Jan Konstantynowicz Obuchowicz

A mysle w taki spososb dla tego ze wiem o swojej rodzine z ok. Obuchowicz:

- moja babcja Janina Obuchowicz
- rodzicy babci Janiny- Julian Obuchowicz (r.1857) + Wiktorya Lisowska (r.1869)
- u Juliana byla siostra Solomeja, wyszla za Grobickiego
- rodzicy Juliana to Feliks (ci Felicijan) Obuchowicz (r.1831, uczestnik powstanja 1863-1864)) i Stefania Toloczko (r.1839).
- rodzicy Feliksa\Felicijana to: Stefan Obuchowicz (r.1799-1802) i Josefa
- ojcec Stefana Obuchowicz to byl Konstanty Obuchowicz (lata niewedomy, ale w 1809 mog by byc stalych lat)

O prawdziwe podobne ze od tego Konstantego naszych Obuchowiczow w okolice zwali" Kastusjuczki". A innych "Wikcjuczki", "Jezuczki" i tak dalej - wszystcy byli Obuchowicze, to trzeba bylo odrozniwac jeden rod od drugiego.

A prosze w tym lisce Pani Anne Sobczak ci wiedomo cos o tej Solomeje Grobickiej z domu Obuchowicze ?

A prosze Pana Rafala ci mozno dostac kopije tego dokumentu i w jaki sposob jak trzeba oplacic?

Ci wiedomo cos o tych moich Obuchowiczach i innych.
Ci byli te powszystcy z ok.Obuchowicze pokrzewnione z rodem Obuchowicz z ok. Lipa pod Nowogrodkiem (te znakomite sejmowe Obuchowicze z diaryuszami i inne)?

Pozdrawiam

Pawel Konstantynowicz
Mahilew, Bialorus

(poszukuje wszystko o
Konstantynowicz z ok.Tolloczki
Obuchowicz z ok.Obuchowicze
Mickiewicz i Tubielewicz z ok.Pozyzma pod Werenewo w Lidzkiem\Oszmianskiem pow.)

Ewa Anna

Cytat: anna sobczak (grobicka) w Wrzesień 16, 2014, 01:13:49 AM
Do pana Pawła Konstantynowicz
Witam
Wygląda na to, że mamy wspólnego przodka Salomeję (Obuchowicz) Grobicką (1863-1941). To moja prababcia.

Kazimierz Grobicki z powyższej Kopii Prawa Okolicy Obuchowicz z 1809 roku to mój prapradziadek. Jego sukcesorem był Jan Grobicki (ur. 1846), brat Anny (Grobickiej) Radziwanowskiej, której potomkiem jest pan Rafał Jurowski. Jan ożenił się z Salomeją Obuchowicz.
Następnym sukcesorem był Dominik Grobicki. Niestety zastrzelono go podczas wojny (1920), więc sukcesorem został jego brat a mój dziadek Witold Grobicki. Witold ożenił się z Teklą Lisowską. Po wojnie w 1952 wywieźli ich wraz z trójką dzieci (Danutą, Ryszardem i Krystyną) z Obuchowicz do Kazachstanu. Do Polski powrócili w 1956 i zamieszkali w Ełku. Ryszard to mój tata.

Pozdrawiam

Do Pani Anny Sobczak
Niestety nie znam dokładnie korzeni mojego męża, wiem tylko, że jego pradziadek Mieczysław pochodził z Obuchowicz. Trudno powiedzieć czy mój mąż jest z Panią spokrewniony. Podejrzewam, że jakaś piąta (lub nawet dziesiąta) woda po kisielu :). Natomiast wiem na pewno, że Pani tata Ryszard i jego rodzeństwo bawiło się w 1951 i 52 w Obuchowiczach z moja teściową Jadwigą Obuchowicz i jej siostrą Leokadią. Mieszkali wówczas u Romana Obuchowicza razem z Mieczysławem. Jadwiga trochę słabo to pamięta, ale obiecała przypomnieć sobie jak najwięcej. Natomiast nazwisko państwa Grobickich często pojawiało się we wspomnieniach jej mamy Zofii. Gdy tylko pojedziemy do Zofii spróbuję zapytać ją o Pani przodków. Zofia z córkami również została wywieziona z Obuchowicz do Kazachstanu w 1952. Na szczęście udało im się przyjechać do Polski i zamieszkali w Olecku.
Pozdrawiam serdecznie Ewa

wojti

Cytat: anna sobczak (grobicka) w Wrzesień 16, 2014, 01:13:49 AM
Szanowna Pani,
1. Obuchowiczów wywieziono do Kazachstanu 18 kwietnia 1952 roku podczas ostatniej masowej wywózki Polaków z Kresów Wschodnich tzw. kułaków - ponad 4.500 ludzi do południowej części Kazachstanu w okolicach Szymkientu d. Czymkientu. Wnuk Pana Ryszarda był w latach 90 tych w Nowym Jorku.
2. Czy ktoś z rodziny Obuchowiczów nie wrócił z Kazachstanu?
3. Byłem w Kazachstanie 3 krotnie 2012/2013/2014 odnalazłem groby mojej rodziny Jabłońskich z Kozłowicz, która tam zginęła śmiercią tragiczną w 1952 w 1953 i 1954 roku. Postawiłem krzyż uporządkowałęm groby. Miejscowość nazywa sie Ilicz obecnie Atakent - pachtaralski rajon. Znajduje się tam około 20 grobów Polaków z lat pięćdziesiątych.
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Płoński


Do pana Pawła Konstantynowicz
Witam
Wygląda na to, że mamy wspólnego przodka Salomeję (Obuchowicz) Grobicką (1863-1941). To moja prababcia.

Kazimierz Grobicki z powyższej Kopii Prawa Okolicy Obuchowicz z 1809 roku to mój prapradziadek. Jego sukcesorem był Jan Grobicki (ur. 1846), brat Anny (Grobickiej) Radziwanowskiej, której potomkiem jest pan Rafał Jurowski. Jan ożenił się z Salomeją Obuchowicz.
Następnym sukcesorem był Dominik Grobicki. Niestety zastrzelono go podczas wojny (1920), więc sukcesorem został jego brat a mój dziadek Witold Grobicki. Witold ożenił się z Teklą Lisowską. Po wojnie w 1952 wywieźli ich wraz z trójką dzieci (Danutą, Ryszardem i Krystyną) z Obuchowicz do Kazachstanu. Do Polski powrócili w 1956 i zamieszkali w Ełku. Ryszard to mój tata.

Pozdrawiam

Rafał Jurowski

#18
Witam Panie Wojciechu,

Wiadomo mi, że z Jurewicz wywózki były już w 1939 - podejrzewam, że w tym okresie i z Obuchowicz były już jakieś deportacje do Kazachstanu.
A propos czy Pana rodzina pochodzi ze Starzyny ? Siostra mojego pra-pra dziadka prawdopodobnie wyszła za mąż za Płońskiego ze Starzyny tutaj więcej szczegółów o tej linii http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=252.msg539#msg539

Pozdrawiam
Rafał

Sławomir Olczyk

Obuchowicze, są moim zdaniem jednego pnia z Obuchowskimi, z tego rejonu. Jestem wręcz przekonany, że w XVII wieku część z nich nosiła nazwisko w wersji spolszczonej i przy nim została. Mówię tu tylko o szlachcie z tej parafii, gdyż okoliczni włościanie też często nosili nazwisko Obuchowskich. Jeszcze w początkach XIX wieku występuje rodzina szlachecka nazwiskiem Obuchowski.

Pozdrawiam serdecznie.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Władysław IV król mianuje Teodora Obuchowicza podkomorzym mozyrskim
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

#23
Dekret oczywisty w sprawie pomiędzy Oskierkami a Obuchowiczami, 26 II 1763
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=2129&from=&dirids=1&ver_id=2152&lp=1&QI=!72E04E4B970B75FBF83E49904CDD8519-17

Dekret oczywisty w sprawie pomiędzy Oskierkami a Obuchowiczami, 26 II 1763
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=2128&from=&dirids=1&ver_id=2151&lp=1&QI=!${query.QueryId}
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Dekret w sprawie między Józefem Obuchowiczem, Antonim Tuchanowskim a Barbarą Tyzenhauzową i Michałem Kamińskim
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=6379
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Rafał Jurowski

Witam,

W połowie XVIII jakiś pułkownik Michał Tyzenhauz się w okolicy Obuchowicze kręcił, jeszcze ten Kamiński...
Może ten Józef Obuchowicz był z naszych grodzieńskich Obuchowiczów ?

Pozdrawiam
Rafał

A.Markiewicz

Dekret w sprawie między Antonim i Teresą Eperyaszami, Michałem i Marianną Rokickimi, Anną Oskierkową, Kazimierzem Dubowickim, Ludwikiem Terleckim, Janem Judyckim, Jan Oskierko, Joachimem Obuchowiczem, Piotrem Alexandrowiczem
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=6568&from=latest
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Rafał Jurowski

Joachim Obuchowicz stolnik Gostyniński - on chyba z linii tzw. Obuchowiczów pamiętnikarzy :(
Najprawdopodobniej bez związku z tymi z okolicy Obuchowicze  :(

jasieńczyk

#28
Cytat: Pawel Konstantynowicz w Wrzesień 16, 2014, 02:18:33 PM


A mne oczen interesno, esli kto znajet na forume- est li kakaja-to swjaz mezhdu naszymi Obuchowiczami i temi znamenitymi iz ok.Lipa pod Nowogrodkom?

Panie Pawle!
Istnieje pokrewieństwo, nie tylko związek. To rodzina.
Ale to chyba trzeba założyć nowy wątek?

jasieńczyk

Taka gawęda:
Niezwykłą postacią jest Jerzy Obuchowicz, ur 1803 lub 1804. Był synem Ksawerego Obuchowicza (1766-po 1823) i NN Pawlikowskiej, horodniczanki Mińskiej. Jerzy miał długie życie (przeżył 113 lat), był 2 razy żonaty. Jego grób znajduje się na cmentarzu w Jeziorach. Na grobie jest błędna data śmierci (w wyniku nieczytelności starych napisów i niewiedzy tego, który napisy odnawiał - chwała mu za odnowienie), powinna być 1916 lub 1917r. Jerzy Był zesłańcem na Syberię (bez katorgi), po 25 latach zesłania powrócił jako ponad 60-letni mężczyzna w rodzinne strony. Nie mógł niestety osiąść w Lipie, obowiązywał carski zakaz, więc pobierając pieniądze od córki z pierwszego małżeństwa, dziedziczki Lipy po stryju Aleksandrze (1794-1850), zaczął kupować ziemię na Grodzieńszczyźnie i tam osiadł. Ożenił się po raz drugi z Elżbietą Maksiel i miał z nią troje dzieci: Ksawerego (1859-1920) żonatego z Marią z Kurcewiczów, Michała (ur po 1860) i Jana (1868-1935) żonatego z Bronisławą z Olędzkich. W tym czasie istniała już na Grodzieńszczyźnie liczna grupa ludzi o nazwisku Obuchowicz.
Dlaczego po powrocie z zesłania wybrał się na Grodzieńszczyznę? Dlaczego w pobliże Obuchowicz? U szczytu swej zamożności i potęgi politycznej rodzina Obuchowiczów miała przecież posiadłości w różnych miejscach, np. ogromne obszary w okręgu kobryńskim. Czemu nie tam? Z jakichś przyczyn Jerzy wybrał Jeziory. Silnie podejrzewam, że z powodów pokrewieństwa z Obuchowiczami.
Pokrewieństwo potwierdzał wnuk Jerzego, Jan (1902-1989), zam. w Orechwiczach, po 1958 repatriant osiadły na Mazurach, ale on również nie był w stanie powiedzieć kto i kiedy.
Ciekawostka taka, jak ktoś się interesuje. :>