Grodno: Kiesiel, Korowczyk, Bałtrukiewicz, Boboryk

Zaczęty przez Głobińska_Anna, Luty 03, 2015, 06:48:29 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Głobińska_Anna

Dzień dobry!
Poszukuję wiedzy o swoich przodkach z Grodna.

Moi Dziadkowie Anna  Kiesiel i Józef Bałtrukiewicz pochodzili z Grodna. Zawarli małżeństwo w 1924 r. w Grodnie. Mieszkali w wynajętym mieszkaniu na ulicy Mostowej. Dom, w którym mieszkali w 1941 r. spłonął od bomby. Schronili się wówczas u rodziny na ul. Grandzickiej.

Anna Kiesiel  urodziła  się w  1905 r. w Grodnie.
Jej rodzice to:  Anna Korowczyk  ( 1879 -1945)   i Adam Kiesiel ( 1870-1934).
Babcia uczyła się w Grodnie krawiectwa.

Dziadkowie Anna Korowczyk  i Adam Kiesiel oprócz mojej Babci mieli:
- córkę Jadwigę , która wyszła za mąż za Stefana Rogulskiego (nie jestem pewna pisowni nazwiska),
- córkę Franciszkę, która wyszła za mąż za Józefa Humienny,
- córkę Marię, która wyszła za mąż za Józefa Kołban,
- syna Franciszka, który ożenił się ze Stanisławą,
- syna Aleksandra – zaginął w młodości,
- syna Bronisława – zmarł w dzieciństwie.
Rodzina Jadwigi i Franciszki została na Białorusi.

Moja prababcia Anna Korowczyk była córką Anieli i Adama Korowczyk.
Adam Korowczyk wiele lat przebywał w Ameryce. Po powrocie zmarł w Grodnie.
Za przysyłane pieniądze rodzina zbudowała dom (dwa domy?) na ul. Grandzickej.

Dziadek Józef  Bałtrukiewicz urodził się w 1901 r. w Grodnie.
Jego rodzice to Józef Bałtrukiewicz  i Maria Boboryk (lub Bobryk).

Niedawno dowiedziałam się, że dziadek był nieślubnym dzieckiem, więc nie wiem co jest zapisane  w oryginalnych dokumentach. Dziadek  nie miał rodzeństwa.
Podobno  dziadek Józef Bałtrukiewicz pochodził z zamożnej rodziny, która  posiadała majątek ziemski, gdzie moja Mama jeździła na wakacje.
Dziadek pracował jako woźny w różnych szkołach. W niektórych dokumentach potwierdzających jego pracę było: Bołtrukiewicz.

Pradziadek Józef Bałtrukiewicz zmarł przedwcześnie, ale nie wiem kiedy.
Prababcia mieszkała potem  z rodziną syna. Mama pamięta z wczesnego dzieciństwa jak ciężko chorowała i zmarła (sądzę, że mogło to być w początku lat 30.).
Prababcia Maria Boboryk po śmierci męża mieszkała z moimi dziadkami, też umarła przed wojną w Grodnie.

Za wszelkie informacje z góry dziękuję.
Ania Głobińska
ania.glob@wp.pl

klocekoi

Witam. Odpowiem ogólnikowo.
Bałtrukiewicze w zasadzie pochodzili z terenów powiatu lidzkiego (do 1929). Jest ich tam dość sporo. Na cmentarzu w Mikielewszczyźnie (pow. Mostowski) jest grób Bałtrukiewiczów, który wskazuje, iż nie była to rodzina biedna. To samo wychodzi z opowiadania Pana Profesora Michała Białko, którego matka była Z Bałtrukiewiczów (gdzieś z Lidczyzny). Opowiadanie jest dostępne na internecie.
Co zaś tyczy się Bobryków. Bo raczej ta forma jest prawidłowa. Również jest to nazwisko, które występuje na terenie powiatu Lidzkiego (do 1929).  Raczej w niewielkiej ilości. Czasem pisali się również Bobrycki. Sam widziałem takie przypadki. Bobryccy występują na cmentarzu w Różance Pacowskiej.
Tak jak na wstępie napisałem. Tylko ogólniki.

Pozdrawiam
Krzysztof Gruchacz

Albink

Witam
Józef Bałtrukiewicz ur. 20.01.1901 r w majątku Nowa Kwasówka par. Kwasówka, syn Marii Bałtrukiewicz nieślubny.
Anna Kiesiel ur. 14.07.1905 r w Ćwikliczach parafii Franciszkańskiej.
Pozdrawiam
Albin