Krzywonosowszczyna (Jachowszczyna) - Złobowszczyzna parafia Wołpa, Repla

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Luty 10, 2018, 03:36:19 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Witajcie!

Kilka dni temu z Biblioteki Uniwersytetu Wileńskiego otrzymałem dokument z pierwszej połowy XVII wieku. Dotyczy on skargi księdza Stefana Bobkowskiego, proboszcza wołpieńskiego na stolnika wołkowyskiego Mikołaja Janowicza Jurowskiego oraz jego żonę Hannę Stanisławowną Kurcz o to, że stolnik oraz jego żona nie płacą dziesięciny ze swoich dóbr, które posiadają po rodzicach. W dokumencie tym są wymienione nazwy tych majątności Krzywonosowszczyzna zwana później Jachowszczyną. Istnieje też dopisek że dokument dotyczy sporu o dobra Złobowszczyzna.

Miejscowość Złowobszczyznę odnalazłem bez problemu, znajduje się obecnie na terenie parafii Repla. Jednak miescowości które zapewne wschodziły w skład Złobowszczyzny nie potrafię odnaleźc w żadnym źródle internetowym. Może ktoś z Państwa spotkał kiedyś nazwy Krzywonosowszczyna (Jachowszczyna) na terenie parafii Wołpa oraz Repla ? Będę wdzięczny za informacje !

Drugie pytanie czy na tych terenach majątek posiadała kiedyś rodzina Kurczów ?

Pozdrawiam
Rafał

A. Rybalko

Podczas indeksacji Wołpy 1797-1801 natknęłam się na dwór Jackowszczyzna oraz wieś Krzywonosy. Natomiast Złobowszczyzna należała do dóbr Repla. Nigdy zdarzyło mi sIę zauważyć w metrykach tych parafii nazwisk Jurowski i Kurcz. Natomiast w parafii Usnarz leży wieś Kurczowce - może to jest jakiś ślad pani jejmości?

Arek1975

Jest jeszcze Jackowszczyzna w parafii Roś, leży między miejscowościami Roś i Wołpa, wg bazy Kami.net

A. Rybalko

To chyba ta sama...

W słowniku geograficznym są jeszcze inne, ale chyba chodzi o tę, co między Rosią i Wołpą:
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XV_cz.1/623

Na tej samej stronie słownika wymienione jest Jackowo - chutor w dobrach Złobowszczyzna.

I jeszcze jeden link: http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XIV/791
Tu mamy zarówno Złobowce, należące do Rosi, jak i Jackowo, należące do Złobowszczyzny.

I bądź tu mądry...

Rafał Jurowski

Bardzo dzikękuję ! Może ten hutor Jackowo najbardziej będzie pasował ?

A. Rybalko

Jakoś wątpię... Póki co nie znalazłam tego chutoru w metrykach, może to "nowszy wynalezek". Nie zapominajmy, że Słownik geograficzny opisuje miejscowości istniejące w końcu XIX wieku.
Są jeszcze dwie alternatywy: albo w chutorze nikt się nie rodził i nie umierał, albo znajdował się poza parafiami Repla i Wołpa. Rosi jeszcze nie znam.


Kolosowski

Witam! Pochodze ze wsi Olhowo (parafia Repla) i meszkam w Rosi (parafia Ros). W 2 km od Olhowo byl chutor Jackowszyna (tam teraz nikt nie meszka) i dalej 1 km na wschud wes Krywonosowcy.