Kukulski, Bućko, Budziszewski, Hornowski, Zieliński, Nicewicz

Zaczęty przez katiqq, Październik 21, 2014, 01:48:50 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

katiqq

Dzień dobry.
Poszukuję wszelkich informacji związanych z wymienionymi w temacie nazwiskami. Moi prapradziadkowie Stanisław i Waleria (zd. Met) Kukulscy - informacji szczegółowych brak.
Mój pradziad Walenty Kukulski (ur, 1875 Strawczynek) był kolejarzem i wraz z żoną Heleną (zd. Bućko) mieszkał w Wołkowysku. Natrafiłam na dane, które potwierdzają, że miał on brata Wincentego (ur. 1878 Równe; w 1914 r. powołany do wojska rosyjskiego Armii Imperium Rosyjskiego. Zmarł na suchoty w listopadzie 1917 r., pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim w Moskwie; żonatego z Marią z domu Bućko, córka Mateusza i Teofili (z d. Suszyńska), ur.19.III.1889 r. w Białymstoku. W czasie I wojny światowej wywieziona razem z mężem w głąb Rosji. Zmarła w Moskwie w październiku1915 r. (źródło: http://serwer1348234.home.pl/arch/teksty/zaginieni_cz_II.pdf).
Z innych źródeł (Wykaz osób z akt parafialnych Diecezji Łuckiej Ks. Żurka 1903/50 Równe, Ukraina 1903) wynika, że Walenty i Wincenty mieli braci:
Jana, który w 1903 r. poślubił w Równem Helenę Iwanowską
i Wojciecha, który w 1904 r. poślubił w Równem Mariannę Niwińską.
I to wszystko na temat tej gałęzi przodków.

Natomiast z drugiej strony wiem tyle:
Antoni Zieliński (1870-1928) poślubił nie wiem gdzie Teofilę Budziszewską (1875-1927). Z tego związku pochodzą:
   Stefania Zielińska - moja prababcia, która 22 wrz 1894 urodziła się ponoć w Wysokiem Litewskiem.      
   Waleria Zielińska - prababcia cioteczna, która  urodziła się 27 paź 1896 r. w Wysokiem Litewskiem.
   Jadwiga Zielińska
   Antonina Zielińska    
   Michał Zieliński
   Stanisław Zieliński - zginął w Ostaszkowie.
   
Stefania Zielińska poślubiła Adolfa Antoniego Nicewicz, który był felczerem w Wołkowysku i tamże znajduje się Jego grób.

Poszukuję także informacji dotyczących brata Adolfa Antoniego - Tomasza Nicewicz (1879-1944), który poślubił Honoratę Hornowską (1886-1976).

Byłabym niezmiernie wdzięczna gdyby ktoś zechciał przybliżyć mi nieco gdzie mogę znaleźć dane metrykalne z Kobrynia i Wołkowyska oraz Równego. Może ktoś w swoich poszukiwaniach natknął się na interesujące mnie nazwiska.
Pozdrawiam
Katarzyna        
Pozdrawiam
Katarzyna

katiqq

Witam.
Udało mi się odnaleźć trochę informacji na temat rodziny Hornowskich, więc ponawiam swoją prośbę - może ktoś z forumowiczów w swoich poszukiwaniach trafił na te nazwisko?
Włodzimierz Hornowski syn Hipolita i Teofili  urodził się ok. 1843 r. w kobryńskiej parafii rzym.-katol. w guberni grodzieńskiej. Niestety w jego akcie ślubu nie wskazano miejscowości, więc równie dobrze mógł to być Kobryń lub jakaś mniejsza miejscowość w pobliżu. W 1871 r. w Janowie poślubił Elżbietę Marię Grodzką. Jedna z jego córek urodziła się w Szołuchach k. Zbirogów. Zmarł w 1931 r. w Warszawie.
Rodzeństwo Włodzimierza: Pelagia ur. ok 1842 + Bernard Grodzki; Joanna ur. ok 1843 + Antoni Budziszewski ślub ok. 1861.
Poszukuję wszelkich informacji o Hornowskich i Budziszewskich z okolic Brześcia, Kobrynia, Wysokiego Litewskiego.
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam
Katarzyna
Pozdrawiam
Katarzyna

Rafał Jurowski

#2
Witam,

Jeżeli chodzi o nazwisko Hornowski to natknąłem się na nie wśród potomków jednego Jurowskiego, prawdopodobnie XVII wiecznego stolnika wołkowyskiego. Dokument na którym znaleźli się ci potomkowie to rozrysowane drzewo, odnalazło się ono w Archiwum Historycznym w Kijowie !
Wśród jego potomów znajdują się następujące osoby, daty podane przeze mnie są jedynie orientacyjne...

1 Helena Siestrzewitowska  ur. ~ 1700  + ? Hornowski

1.1 Magdalena Hornowska ur. ~ 1725 + ? Bogusławski

1.2 Regina Hornowska ur. ~ 1727

1.3 Antoni Hornowski ur. ~ itp...

1.4 Michał Hornowski

1.5 Jan Hornowski

Może to Pani przodkowie ?
Wiele wskazuje, że rodzina ta była związana z Brześciem i okolicami....

Pozdrawiam
Rafał

katiqq

Bardzo dziękuję za informację. Czy są jakieś szanse na dotarcie do tego dokumentu? Od niedawna posiadam odręczne, stworzone jak mniemam w połowie XIX w. drzewo rodziny Hornowskich (wyłącznie linia męska), ale próbuję metrykalnie dowieść, że istnieją powiązania rodzinne. Niestety metryki z okolic Brześcia są dostępne wybiórczo, więc siłą rzeczy i moja dokumentacja jest wybiórcza. Sprawę komplikuje nieco fakt, że jedna gałąź rodziny pochodziła z Hornowa k. Brześcia (obecnie Pratulin), druga natomiast z Hornowa pod Bielskiem Podlaskim - to nie jest moja gałąź. Czy orientuje się Pan jak dotrzeć do ksiąg sądowych wójewództwa brzeskiego od początku XVI wieku? Poszukuję Dekretu Ziemskiego Brzeskiego z 1568 r. i Prawa Prodażnego Hornowa z 1580 r.
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie jak można dotrzeć do tych dokumentów.
Pozdrawiam
Katarzyna

Rafał Jurowski

#4
Witam,

Część dokumentu dotyczącego rodziny Hornowskich Pani wyślę, choć nie ma tam niestety zbyt wielu informacji.
Czy te dwie gałęzie Hornowskich, o których Pani pisze to zupełnie inne rodziny czy też dwie gałęzie tego samego rodu ?
W Pani przypadku najlepiej dotrzeć do jakichś metryk, czy posiada Pani jakieś wypisy metryk etc. ? Jakim statusem określano wtedy Pani krewnych i kiedy (Dworianin, Odnodworzec etc. ?)
W kolejnym etapie można spórbować przejrzeć teczki z Sankt Petersburga itd.. choć może ich tam nie być ...
Czy sprawdzała Pani indeks Fondu Marszałek Szlachty Grodzieńskiej, który znajduje się na stronie archiwum w Grodnie ?

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

katiqq

Witam.
Trafiłam na artykuł p. Tomasza Jaszczołt, który pisał o Hornowskich. Z informacji, które od Niego otrzymałam wynika, że są to dwie różne rodziny. Na tym etapie ciężko to potwierdzić. Wydawać by się mogło dziwnym, że jedna gałąź panuje w jednym Hornowie, druga gałąź w drugim (późniejszym Pratulinie). Dotarcie do metryk łatwe nie jest przez fakt, że archiwa litewskie publikują te z okolic Brześcia jedynie szczątkowo. Trafiłam na pewien ślad z okolic Kobrynia (te akta nie są publikowane w ogóle), ale archiwum grodzieńskie przesłało mi odpowiedź negatywną. Alegat do aktu ślubu córki Włodzimierza opisuje, że był on szlachcicem, ona sama zaś urodziła się w Szołuchach. Niestety nic innego nie znalazłam, poza kilkorgiem dzieci jego siostry Joanny. Po analizie książki Rozwój wielkiej własności na Podlasiu w XV i XVI wieku / Alina Wawrzyńczyk trafiłam na źródło Akty izdavajemyje Wilenskoju Archeograficzeskoju Kommisseju dla razbora drewnich aktów w Wilne, gdzie odnalazłam dokument dotyczący podziału Hornowa. Wskazane w nim osoby pokrywają się z tymi, które są w drzewie. Autorka także powołała się na dokumenty z rosyjskiej biblioteki historycznej z Petersburga, ale zupełnie nie wiem jak do nich dotrzeć.
Czy mógłby mi Pan wskazać gdzie można przejrzeć indeks fondu, o którym Pan wspomina?
Pozdrawiam
Katarzyna
Pozdrawiam
Katarzyna

Rafał Jurowski

Witam,

Jak był szlachciem (dworjaninem) w końcówce XIX wieku to teczka w SP powinna być.
Odnośnie fondu 92 proszę zajrzeć tu http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=416.0
O którą Bibliotekę w Petersbuegu chodzi, jaką sygnaturę podała autorka ?

Pozdrawiam
Rafał

katiqq

Witam.
W książce przypis oznaczono R.I.B. Ze spisu źródeł odczytać można tylko tyle " Russkaja Istoriczeskaja Bibliotieka, Petersburg 1900 i nast.".
Spis, o którym Pan wspomina z fondu 92 nie zawiera nazwiska Hornowski. Ale dotyczy on Grodna, a nie Brześcia.
Autorzy drzewa spisanego jak przypuszczam w I poł. XIX w. wskazują, że jedyne dokumenty, które potwierdzają ich pochodzenie to:. Dekret Ziemski Brzeski 2.08.1568, Dekret Warszawski 1571, Prawo Przedażne Hornowa 2.07.1580, przy czym sami wspominają, że wcześniejsze dokumenty "przez różne rewolucye zniszczały".
Pozdrawiam
Katarzyna

Rafał Jurowski

Zapomniałem, że w gubernii były powiaty :)

Czyli dla Pani jest fond 89 - Brzeski powiatowy marszałek szlachty [Брестский уездный предводитель дворянства]

http://fk.archives.gov.by/fond/22705/

Niestety indeksów zdaje się, że nie ma....:(

Pozdrawiam
Rafał

Rafał Jurowski

Witam,

W Archiwum AGAD w zespole nr 391 (zbiór z Muzeum Narodowego) pod sygnaturą 295 znajduje się list Stanisława Augusta, króla Polskiego do Hornowskiego /Szambelana/ z zapewnienien swoich względów 21.XI.1790 Warszawa.

Może warto się listowi przyjrzeć ? :)

Pozdrawiam
Rafał

katiqq

Witam.
Dziękuję za podpowiedź. Przyjrzę się temu dokumentowi.
Pozdrawiam
Katarzyna

Rafał Jurowski

#11
Witam,

W Herbarzu Szlachty Białoruskiej Tom 4 znajduje się wywód rodu Hornowskich.
W wywodzie tym widnieją prawdopodobnie poszukiwani przeze mnie Hornowscy (Jan, Michał, Antoni) synowie Dominika oraz 2 pokolenia wyżej jakiś Hipolit syn Wincenta i wnuk jednego z synów Dominika ! :) Zapewne wszyscy z Hornowa. Może Pani Hornowscy pochodzą z linii spokrewnionej z Jurowskimi ? :)

Pozdrawiam
Rafał

elen

Dzień dobry
Przypadkiem trafiłam na to forum poszukując jakichś informacji o Antonim Hornowskim. Dopiero niedawno znalazłam jedną z gałęzi od dawna poszukiwanej rodziny i dalej próbuję drążyć :) wpadłam na ślad Hornowskich we wsi Sokule parafii Biała Podlaska. Antoni urodził się ok 1730 r ale raczej nie w tych rejonach, aktu ślubu z Agnieszką Popławską też tu nie znalazłam, dopiero ich dzieci tu się rodziły (Wojciech i Bartłomiej)
Nie wiem czy to Ci sami Hornowscy o których tu toczy się dyskusja i nie wiem gdzie mogłabym skierować dalsze kroki...

W swoim drzewie mam też nazwisko Nicewicz o którym wspomina Pani Katarzyna. Są to jednak zupełnie inne rejony - Kowel na Wołyniu - i inny wiek, chociaż Wiktoria Nicewicz raczej się tu nie urodziła (ok 1750) Brała ślub w 1775 w Kowlu i tam zmarła. Nic o niej nie wiem...
Może dzięki Waszym podpowiedziom uda mi się czegoś więcej dowiedzieć?
Pozdrawiam serdecznie
Ela

Rafał Jurowski

#13
Dzień dobry,

Też nie wiem czy to ta sama galąź, ale warto próbować, w końcu coś się znajdzie...przed nami nikt się nie ukryje :)

A propos dziś na facebook-owej grupie genealodzy.pl udostępniono taki tytuł "Regestra thelonei aquatici Wladislaviensis : saeculi XVI"

http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata?id=7660&from=publication

To listy osób, których zboże było spławiane Wisłą, znalazł się tam jeden Hornowski z XVI wieku w woj. brzeskiego

Pozdrawiam
Rafał

elen

Czasem można na coś ciekawego trafić zupełnym przypadkiem :) No nic, będę drążyć. Może z czasem uda się znaleźć jakieś "twarde" dowody.
Pozdrawiam serdecznie
Ela