Parafia Wasiliszki dekanat Radun/Lida

Zaczęty przez Andrzej Gałkowski, Grudzień 24, 2014, 02:17:54 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Andrzej Gałkowski

Tym razem link do biblioteki kresowej dotyczacy parafii Wasiliszki na epaveldas i nie tylko:
http://kresy.genealodzy.pl/gub_wil_87/metryki_wilno.html

Rafał Jurowski

#1
Dziękuję, ciekawe zestawienie. Biblioteka Wróblewskich zeskanowała już część metryk dekanatu brzeskiego...w końcu i grodzieńskie zeskanują, choć kolejność mogłaby być inna  :)

Ryszard Bencko

Witam !

Poszukując danych swoich krewnych , podczas przeglądania zarchiwizowanych dokumentów z Wasiliszek, zwróciło moją uwagę bardzo częste  używanie określenia ,,Krokowskaja wołost". Zarówno to, jak i nazwy innych miejscowości wymieniane w księgach nie bardzo pasowały do tych terenów ( interesowały mnie także dokumenty dot. Żełudka ). Rozpocząłem więc poszukiwania  w internecie , znajdując informacje dotyczące miejscowości ,,Kroki/Kruki" ( lit. Krakės ,obecnie –Kriukai ) , Znajdował się tam dekanat , pod który podlegało 8 kościołów Same Kroki  zlokalizowane były kowieńskim ujeżdzie . Następnie udało mi się w internecie znaleźć stare mapy rosyjskie, na stronie ,,etomiesto"  pochodzące z II połowy  19-go wieku . Odnalazłem na nich Wasiliszki (dekanat Raduń ) oraz .... inne Wasiliszki usytuowane na północ od Kowna i Kroków. Miejscowości wymienione w archiwalnych dokumentach kościelnych , bez trudu zlokalizowałem  w pobliżu  ,,kowieńskich" Wasiliszek ( przy niektórych miejscowościach postawiłem wykrzyknik ) .
Załączam fragmenty obu map , ale nie jestem pewien czy mi to się uda,ponieważ na poglądzie ich nie widzę ?
Z poważaniem,
Ryszard