Autor Wątek: Cydzikowie  (Przeczytany 9169 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Full Member
    • Rody Grodzieńskie
Cydzikowie
« dnia: Kwiecień 10, 2012, 01:45:47 pm »
Taka metryka dla Cydzików z parafii Wielkie Eysymonty:

7
Okolica Małe
Jodkiewicze
Kazimierz
Cydzik

8 (20) stycznia 1863
Dnia 9 (21) stycznia 1863 roku w Wielkoejsmontowskim Rzymsko-Katolickim kościele parafialnym ochrzczono dziecię płci męskiej imieniem Kazimierz, urodzone w Okolicy Małe Jodkiewicze, tejże parafii dnia 8 (20) stycznia 1863 roku, z urodzonych Ludwika Cydzika i Józefy z Jodkowskich ślubnych małżonków, przez ks. Dominika Malewskiego, proboszcza tejże parafii, z pełnym ceremoniałem przynależnym temuż sakramentowi. Rodzicami chrzestnymi dziecięcia byli urodzeni Adam CydzikMarianna Jodkowska, wdowa.

Offline julros

• Newbie
  • *
Odp: Cydzikowie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 15, 2013, 05:32:42 pm »
Witam serdecznie!

Moja prababcia  ur. 1898  roku Michalina z domu Kołłątaj (nie jestem pewna pisowni) mieszkała w Wielkich Jodkiewiczach, wyszła za mąż za Kazimierza Cydzika, wiem, że był on od niej sporo starszy. Mieli wspólnie dzieci synów  Jana, Antoniego, Franciszka, Bronisława i córkę Wacławę.
Poszukuję jakichkolwiek informacji na temat rodziny. Obecnie żyje już tylko córka Wacława, Jan zaginął w czasie wojny i nie udało się ustalić co się z nim stało. Prababcia Michalina zmarła w 1991 roku w Złotowie.

jeśli uda się ustalić jakiekolwiek fakty będę bardzo wdzięczna.

Julita Żybort

Offline wlamich

• Newbie
  • *
Cydziki
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2014, 07:57:28 pm »
Poszukuję potomków, Cydzików  do wspólnego budowania drzewa genealogicznego, może ktoś  spotkał na swojej  drodze poszukiwań  metryki  wymienionych osób  mój  e-mail: wlamich@op.pl
Cydzik Józef syn Andrzeja lat 57
ż. Petronela Siemaszko lat 51
synowie: Wincenty lat 30
Władysław lat 26
Jan lat 17 (z dopiskiem - w wojsku)
córki: Stanisława lat 22
Józefa lat 15
Helena lat 10

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
Odp: Cydziki
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 23, 2014, 07:11:57 pm »
Witam serdecznie na forum !

W mojej rodzinie mam kilku Cydzików, którzy pochodzą z okolicy Bylczyce w parafii Jeziory.
Dane które Pani podała pochodzą zapewne z jakiegoś spisu kościelnego, w którym roku on się odbył i w jakiej parafii ?

Proponuję Pani zajrzeć do wydawnictwa "Białostocki Dziennik Wojewódzki 1938.01.22 R.18 nr 1" na stronie 28 wymienionych jest wiele osób o nazwisku Cydzik a mieszkających na terenie parafii Jeziory, może odnajdzie się jakiś trop.

http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata?id=13047&dirds=1&tab=1

Dodatkowo przesyłam zdjęcia z mojej zeszłorocznej wizyty m.in. w Cydzikach oraz położonych przy nich  Bylczycach...

https://plus.google.com/photos/114854894540813824500/albums/5944987402803699265?banner=pwa&authkey=CM-q_4CX9_j3LA

Pozdrawiam
Rafał

Offline Cedzik

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 27, 2015, 01:39:39 pm »
Julros, napisałaś "Mieli wspólnie dzieci synów  Jana, Antoniego, Franciszka, Bronisława i córkę Wacławę." Nazywam się Filip Cydzik, mój dziadek ma na imię Antoni, pochodzi spod Grodna (Dokładniej z miejscowości Cydziki), postaram się dowiedzieć coś więcej na temat jego rodziców, rodzeństwa itd. :) napisz do mnie na maila cedzik94@gmail.com

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Full Member
    • Rody Grodzieńskie
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2015, 10:21:08 am »
Witam serdecznie!

Moja prababcia  ur. 1898  roku Michalina z domu Kołłątaj (nie jestem pewna pisowni) mieszkała w Wielkich Jodkiewiczach, wyszła za mąż za Kazimierza Cydzika, wiem, że był on od niej sporo starszy. Mieli wspólnie dzieci synów  Jana, Antoniego, Franciszka, Bronisława i córkę Wacławę.
Poszukuję jakichkolwiek informacji na temat rodziny. Obecnie żyje już tylko córka Wacława, Jan zaginął w czasie wojny i nie udało się ustalić co się z nim stało. Prababcia Michalina zmarła w 1991 roku w Złotowie.

jeśli uda się ustalić jakiekolwiek fakty będę bardzo wdzięczna.

Julita Żybort

Michalina Kołłątajówna, córka Józefa i Katarzyny z Gordziałkowskich, urodziła się w 1898 w okolicy Kuliki. Kazimierz Cydzik urodził się w Wielkich Jodkiewiczach, bodaj w 1885 roku, jako syn Jana i Benigny z Klawów. Ślub wzięli 17.11.1917 roku w Wielkich Eysymonttach. Dzieci ich to Jan ur. 1919, Antoni ur. 1921, Bronisław ur. 1923 i Wacława ur. 1925 (daty w przybliżeniu).

Pozdrawiam serdecznie.

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Full Member
    • Rody Grodzieńskie
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2015, 10:27:25 am »
Julros, napisałaś "Mieli wspólnie dzieci synów  Jana, Antoniego, Franciszka, Bronisława i córkę Wacławę." Nazywam się Filip Cydzik, mój dziadek ma na imię Antoni, pochodzi spod Grodna (Dokładniej z miejscowości Cydziki), postaram się dowiedzieć coś więcej na temat jego rodziców, rodzeństwa itd. :) napisz do mnie na maila cedzik94@gmail.com

Szanowny Panie.

Ta pana linia jest z innej parafii, a dokładnie z okolicy Cydziki, sądząc z tego co pisze. Okolica szlachecka Cydziki była w parafii Jeziory, zaś w parafii Wielkie Eysymontty była wieś o tej nazwie, gdzie Cydzikowie w ogóle nie mieszkali. A Dwór Cydziki, od co najmniej schyłku XVIII wieku pomieszkiwali różni, lecz i tam Cydzików ze świecą trudno się by było doszukać.

Pozdrawiam serdecznie.

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2015, 09:44:32 pm »
Witam,

A co Panu wiadomo o dziadku Antonim ? U mnie w rodzinie też są Cydzikowie potomkowie Aleksandra Cydzika i Magdaleny Denisowicz, ale oni są związani z rodziną Radziwanowskich.

Pozdrawiam
Rafał

Offline Cedzik

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 30, 2015, 01:08:18 am »
A więc tak:
Mój dziadek nazywa się Antoni Cydzik

Rodzeństwo: Edmund Cydzik, Czesława Cydzik, Teresa Cydzik, Jan Cydzik i Bernard lub Benedykt Cydzik

Ojciec: Mateusz Cydzik (a jego brat nazywał się Adolf Cydzik)

Matka: (imienia nie pamiętam) Bylczyńska
Wszyscy pochodzą z miejscowości Cydziki.

Tą rodzinę Cydzików chowano w miejscowości Kaszubińce (?) (Nie jestem pewien pisowni tej miejscowości).

Tyle udało mi się ustalić po rozmowie z dziadkiem Antonim :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2015, 01:11:44 am wysłana przez Cedzik »

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 30, 2015, 03:59:11 pm »
Witam,

Wysłałem zdjęcia cmentarza w Kaszubińcach można znajdzie się tam jakiś bliski krewniak.
Czy przeglądał Pan  "Białostocki Dziennik Wojewódzki 1938.01.22 R.18 nr 1"  pod kątem okolicy Cydziki ?

Pozdrawiam
Rafał

Offline Cedzik

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 30, 2015, 05:13:04 pm »
Przeglądałem zdjęcia, na kilku nie mogę się doczytać imienia ale odnalazłem "Mateusz Cydzik" Podejrzewam, że to ojciec mojego dziadka, myślę, że w przyszłym roku wybiorę się osobiście w tamte okolice zwiedzić miejsca gdzie przebywali 100 lat temu moi przodkowie. :)

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 31, 2015, 06:44:31 pm »
Koniecznie musi Pan jechać ! Ja 2 lata temu byłem w Bylczycach u Albina i Lusi Cydzików - wspaniali ludzie. Pana Albina pomimo podeszłego wieku humor nie opuszcza.
Niestety samej okolicy Cydziki, która jest obok Bylczyc nie eksplorowałem zbyt mocno, ale wyglądała na mocno opustoszałą :( 
Może Pana dziadek pamięta rodzinę Cydzików o przezwisku "Szmul" ? :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2015, 07:47:29 pm wysłana przez Rafał Jurowski »

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 31, 2015, 08:11:33 pm »
Czy o to prawdopodobny grób przodka  ?

Offline Cedzik

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 01, 2015, 12:14:57 pm »
Dokładnie, podejrzewam, że to może być grób ojca Antoniego Cydzik, grób mojego pradziadka :)
Planuję za rok się wybrać tam, chcę poznać moją rodzinę z kresów :)

Jeśli to jest ta Lusia z rodziny mojego dziadka, to coś niesamowitego, aż łezka mi się w oku zakręciła, dziękuję Panu za informacje :)

Co do rodziny o przezwisku "Szmul" spytam o to gdy tylko będę miał okazję :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2015, 12:19:02 pm wysłana przez Cedzik »

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 01, 2015, 08:30:06 pm »
A czy ta Katarzyna jako żona Mateusza Cydzika się zgadza ?
W załączniku przesyłam taką ciekawostkę Akt chrztu z 1845 roku Agnieszki Cydzik córki Kazimierza Cydzika i Agaty z Jurowskich.
Parafia Jeziory okolica Cydziki.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2015, 08:36:56 pm wysłana przez Rafał Jurowski »