Burniewo

Zaczęty przez Sławomir Olczyk, Maj 16, 2012, 07:32:19 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sławomir Olczyk

Dawana okolica Burniewo jest położona nieopodal Repli i Wielkich Eysymontów. Jest najstarszym znanym miejscem związanym z rodem Eysymontów. Wzmiankowane w roku 1539 jako dziedzictwo braci Maćka i Nowickiego Jurewiczów Eisimontowiczów (bracia są wymienieni także w Popisie Wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego z 1528 roku). To stąd pochodził Franciszek Eysymont, podczaszy miński, a także jego brat Dominik, zasłużeni w wojnach z Moskwą. Wedle tradycji to stąd wywodziła się Maria, która znalazła Cudowny Obrazek Matki Boskiej Eysymontowskiej, który umieszczono w nowo erygowanym kościele w Wielkich Eysymontach w latach 60. XVII wieku. Tutaj żył też Bartłomiej Eysymontt - oboźny grodzieński. Z Burniewem był też związany majątek Karasiowszczyzna, z której pochodził Aleksander Eysymontt, znany uczestnik Powstania Styczniowego. Spotykamy tu w XIX wieku również Siemaszków, Siezieniewskich i Bohdanowiczów.

Jeśli ktoś ma informacje dotyczące tego miejsca, prosimy o informacje.

Strelnikoff

Dzień dobry!

W Burniewie (w XIX stuleciu: Burniewo-Nowiki, folwark Burniewo, okolica szlachecka Burniewo), włość Bohorodycka,  urodził się mój prapradziadek - Mikołaj Bartoszewicz (w 1859-1861, najprawdopodobniej w 1860 r.). Dzisiaj to się wreszcie wyjaśniło ostatecznie. Jego ojciec, również Mikołaj, był powstańcem styczniowym (zginął).
Niestety nie mam pewności do której parafii należało Burniewo. Proszę uprzejmie o podpowiedź.

Mam też drugie pytanie. Tutaj: http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=256.0;topicseen (Księga ślubów z lat 1813-1826 parafii Wielkie Eysymontty ) w roku 1823 wymieniony jest Bartoszewicz Józef (wpis 201). Czy na podstawie posiadanych przez Pana dokumentów można prześledzić los tego małżeństwa? Z kim się pobrał, jaki statut miał, czy miał synów, a wśród nich Mikołaja?

Pozdrawiam serdecznie,

Dmitrij Strelnikoff.