Autor Wątek: Parafie unickie Dekanat Wołkowyski - spis parafii i miejscowości 1828 r.  (Przeczytany 685 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ata

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Karma: +2/-0
Parafie grecko-katolickie (unickie) Dekanatu Wołkowyskiego 1828 r. Wykaz parafii i miejscowości do nich należących.

Wykaz wykonany został na podstawie spisu parafian kościoła grecko – katolickiego (unickiego) -  dekanatu wołkowyskiego z 1828  r.  https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G9G3-1LQC?i=119&cat=1115305
W spisie parafian unickich można znaleźć informacje o rodzinach rzymsko - i grecko -katolickich, ponieważ często występowały rodziny mieszane. W niektórych rodzinach kobiety były obrządku łacińskiego, a mężczyźni byli unitami lub na odwrót.
Podkreślam, że spis dotyczy parafii grecko-katolickich, nie zaś prawosławnych, ponieważ na naszym forum zdarza się, że te wyznania są mylone. Tu link do informacji o unitach i ich prześladowaniu przez cara http://unici.pl/content/view/64.html.


Po myślniku – podana jest informacja o właścicielach miejscowości, o ile była umieszczona w księdze i była czytelna.
Cerkiew sławatycka 1825-1828
wieś Pawłowicze - Józefa Dziekońskiego, wieś Jarutycze - Józefa Dziekońskiego, wieś Chomicze - Ludwiki Korczycowej, wieś Owieczyce -  Ludwiki Korczycowej,  wieś Pieniucha - Rafała Grabowskiego,  wieś Zienkowce - Rafała Grabowskiego, wieś  Zaprudzie - Rafała Grabowskiego, wieś Sławatycze - Rafała Grabowskiego, wieś Piczuki – własność kościoła międzyrzeckiego, wieś Kreczki - kościoła międzyrzeckiego, wieś Klepacze - różnych dziedziców,  dwór Pieniucha - Rafała Grabowskiego, dwór Ułasowszczyzna - Ludwiki Korczycowej, dwór Mazyrkowszczyzna - Józefa Dziekońskiego.

Cerkiew zelzińska 1825-1828
plebania grecko-unicka Zelzin, wieś Zelzin - Jana Bychowca,  wieś Buszniaki - Jana Bychowca, Zeldzin - wieś podcmentarna Ignacego Siehienia,  wieś Zinowicze -   Ignacego Siehienia,  wieś Jaroszewicze -  Ignacego Siehienia, wieś Mozole - Ignacego Siehienia, wieś Zieleniewicze - Ignacego Siehienia, wieś Opicianowicze -Piotra Biśpińka (Bispinga), wieś Kuziewicze - Piotra Biśpińka (zapewne Bispinga), wieś Hołowczyce -  Piotra Biśpinka (Bispinga), wieś Szcypiaki -  Wincentego i  Juliana Kiełczewskich, wieś Bożary - Aleksandra  Bychowca, wieś Rupa - Aleksandra Bychowca.

Cerkiew sedelnicka
wieś Cichlewicze - Karmazynowicza i Branta, wieś Dobrosielce - Karmazynowicza, wieś Nowosiółki - Bispinka (Bispinga), wieś Raczki - Biszpinka (Bispinga), wieś Mielechowicze - Biszpinka (Bispinga) i Korczycowej, wieś Mąciaki - Biszpinka (Bispinga), wieś Sedelniki - Bispinga i Szcygielskiego, wieś Siewoszki - Rowińskiego, wieś Szerki - Wajsa, Kurniewicza i  Złotnickiego, wieś Cierochowicze - Kurniewicza i Złotnickiego, wieś Rudziewicze - wieś Suchodolskiego i Kuleszyny.

Cerkiew podorska
1825-1828
miasteczko Podorsk - dziedziczne Grabowskiego, wieś Hołyszki - Grabowskiego, Wielka Wieś -  Grabowskiego, wieś Koniuchy - Grabowskiego, wieś Dubicze - Grabowskiego, wieś  Hubczyce - wieś Grabowskiego.

Cerkiew choroszewicka
wieś Choroszewice, wieś Minicze, folwark Ołtupowo, wieś Kulewicze, wieś Sawonie, folwark Ewimpol - Bułharyna, wieś Derenie, folwark Kmitów, folwark Hładkiego, dwór Kraski - Bułharyna, wieś Kraski, Mironowszczyzna, folwark Bohuszewiczowej, wieś Daszkiewicze, folwark Szadurskiej,  Dworek Bohuszewicza, folwark Sassulicza, wieś Zadworzanie, wieś Poczerniejki, folwark Stefanowicza,  folwark Podbielejski - Krzywickiego, Dwór Choroszewicze - Bułharyna, folwark Trzcińskiego.

Cerkiew nowodworska 1828 r.
miasteczko Nowy Dwór, wieś Mosuszyna.

Cerkiew łyskowska 1825-1828
miasteczko Łysków, wieś Mogilowce - Bychowca, wieś Osoczniki -  Bychowca, wieś Horodysko - Bychowca, wieś Mojsiewicze - Bychowca, wieś Wilianowa - Bychowca, wieś Chaniewicze -  Bychowca i Kasperowicza, wieś Ławrynowicze - Bychowca, wieś Olszewicze - Świeżyńskiego, wieś Czerechowicze -  Świeżyńskiego, wieś Nowiki -  Tołoczki, wieś Sobolki -  Tołoczki,  wieś Kuklicze - Jelskiego i Sawoniewskiego oraz księży bazylianów, wieś Huta - Bychowca, Brzezowe Kładki, zaścianek Dubiwa, wieś Wereszczaki - księży misjonarzy, wieś Hrusk - księży misjonarzy oraz Chodakowskiego i Stankiewicza,  Dwór Mogilowce - Bychowca,  folwark Rozalin - Bychowca, dwór Adamkowo - Bychowca,  Buda Chmielniszcze, Folwark Osów, folwark Aleksandrów - Sikorskiego, folwark Józefpol - Bychowca, Folwark Janopol - Tołoczki, folwark Statkowszczyzna - księży misjonarzy, folwark Łyskowszczyzna, dwór Brygidów - Suchodolskiego, folwark Janów - Bychowca, Folwark Niedzwiedzk - Świeczyńskiego, folwark Chorowszczyzna - Kozierowskiego, folwark Hajki - Kasperowicza, folwark Łubianka - Sawaniewskiej, folwark Kacouby - Jelskiego, folwark Chmieliszcze - Marcinkiewicza, Pustynia Mościsko, Rudnia - Kozierowskiego, folwark Kornedź, folwark Hrusk - Chodakowskiego, Hruskowszczyzna - Stankiewicza, folwark Petropol - Biszpinga (Bispinga).

Cerkiew porozowska
miasto skarbowe Porozów, wieś Bierniki -  Tyszkiewicza, wieś Studzienniki -  Tyszkiewicza, wieś Dzieszkowce - probostwa słonimskiego, wieś Żukowicze - probostwa słonimskiego, wieś Lidziany -  Andrzejkowicza, wieś Nowiczki -  Andrzejkowicza, wieś Telaki - księży franciszkanów łopienickich, wieś Chrustów - Kozłowskiej, wieś Woronicze - Andrzejkowicza, wieś Borowiki - księży franciszkanów łopienickich, wieś Mosuszyn - Kiełczewskiego, wieś Sokolniki - Romera, wieś Kropiwnica -  Zawiszy, wieś Zapolicze - probostwa porozowskiego, wieś Czerepki - Telszewskiego, wieś Kusince - Kalenkiewicza.

Cerkiew hornostajewicka 1824-1828
wieś Hornostajewicze -  Ryszarda Andrzejkowicza, dwór Hornostajewicze - Andrzejkowicza, wieś Kowale  - Andrzejkowicza, wieś Leski - Andrzejkowicza (powiat Kobryń), wieś Nowosady -  Andrzejkowicza (powiat Kobryń), wieś Kobuzie - Andrzejkowicza (powiat Kobryń), wieś Zahoranie - Wysockich, wieś Hrusczanie - Wysockich, wieś Puszczyki - starosty Sichenia, wieś Wilejsze -  Zublewiczowej, wieś Kołonna - Heraimowej.

Cerkiew łopienicka
miasteczko Łopienica - Bułharyna, wieś Hryniewicze - Bułharyna, wieś Kamienica - Bułharyna, wieś Mitronie - Bułharyna, wieś Baki - Grzymajły, wieś Jelnowszczyzna - Waltera, wieś Pawłowszczyzna - Halaburtona, wieś Niziany - Waltera,  wieś Maciejowcy - Halaburtona, wieś Ulezły - Halaburtona, Wieś Krywulicze - Sichenia, wieś Machajły - Andrzejkowicza,

Cerkiew izabelińska
miasteczko Izabelin, wieś Bohdzie, wieś Chorożańce, wieś Droiczany, wież Żarnowka, wieś Pasutycze, wieś Zabahonie, Romanowce.

Cerkiew święcicka
wieś Nowosiółki, wieś Wielka, Zadworzańce, Sidorki, Połyianki, dwór Tołoczmany, Gieruciew, Chilmonowce, Zarzecze, Choćkowce, Kobylaki.

Cerkiew połonkowska
wieś Połonka - Slizieniowej, wieś Saki - Slizieniowej, wieś Koziejki - Slizieniowej, wieś Duchy - Slizieniowej, wieś Chańczyce - Ślizieniowej, wieś Nieścierowicze - Slizieniowej, wieś Mańczyce - Slizieniowej, wieś Szelesty - Slizieniowej, wieś Sołowje - Nestorowicza, wieś Werdomicze - Nestorowicza, wieś Pucki - Tyszkiewicza.

Cerkiew mścibowska
miasto Mścibów należące do skarbu monraszego, wieś Dziaków- należąca do skarbu monarszego,  wieś Szuściki, wieś Andrzejewicze, wieś Wilczuki - Tadeusza Jelskiego, Leśniki, Cholewicze, Jutwicz, Montowty, Hniezna.

Cerkiew kuźmicka
wieś Zubowszczyzna -  Niesilowskiej, wieś Sznipowo - Niesilowskiej, wieś Kuropatwy - Niesilowskiej, wieś Kuźmicze - Swietczyna, wieś Zylowce -  Niesilowskiej, wieś Lwówki -Swietczyna, wieś Szulejki - Kołupajły, wieś Zncewicze - Kołupajły, wieś Tereszki - Kołupajły, wieś Butrymy - Swietczyna, wieś Załutczany (Załuczany) - dziedziczna Kaszuby, wieś Połonki - dziedziczna Kaszuby, wieś Żarna - dziedziczna Swietczyna.

Cerkiew starodworzecka
wieś Trumpy -  Andrzejkowicza, wieś Worony - Andrzejkowicza, wieś Koleniki - Andrzejkowicza, okolica Lewoniewicze - Swietczyna, okolica Bergiele - Bergiela, wieś Sedejki - Sapiehy, Dwór Stary Dworzec -  Andrzejkowicza.

Cerkiew radziewicka (gudziewicka)

wieś Suhaki, wieś Struha, wieś Piłki, wieś Marcinowce, wieś Ostrów, wieś Kowale, wieś Nowiki, wieś Radziewicze, wieś Odzwierne, wieś Siemiereńki, wieś Chomicze, wieś Kucharze, wieś Koniustwo, wieś Masztalerze Koniustwo, wieś Nacewicze, wieś Ciniewicze, wieś Kulowszczyzna, wieś Dublany, wieś Poczujki, wieś Hanusowce, wieś Letki.

Cerkiew dzięciołowicka
wieś dzięciołowicze - Połubińskiego,  dwór Dzięciołowice, wieś Krywonosy - Połubińskiego, wieś Pasynki - Pawenckiego, wieś Milki - Połubińskiego i Kołupajły, wieś Marcianowce - różnych obywateli, wieś Grzybowce - różnych obywateli, wieś Zarzeczany - Połubińskiego.

Cerkiew wołpiańska
miasteczko Wołpa, wieś Połowki, wieś Sorokodzieły - Muczyńskiego, wieś Łazy - starostwa wołpiańskiego, wieś Nemejki, wieś Dubowce - starostwa wołpiańskiego, wieś Starzyna - starostwa wołpiańskiego, wieś Daniłowce - starostwa wołpiańskiego, wieś Rybaki - starostwa wołpiańskiego, wieś Dzieńkowce - starostwa wołpiańskiego, wieś Kulszyce - starostwa wołpiańskiego, wieś Kowale Młynarze - starostwa wołpiańskiego, wieś Kowale - starostwa wołpiańskiego, wieś Kuczyce - Woyskiej Eysmontowej, wieś Sczeczyce, wieś Kosiły - Krzywickiego, wieś Towściki - Muczyńskiego, wieś Ohryzki - Uniwersytetu Cesarskiego Wileńskiego.

Cerkiew roska
miasteczko Roś - dziedziczne Potockiej, wieś Krasna - Potockiej, wieś Karpowce, wieś Nowosiółki - Potockiej, wieś Rybaki - Potockiej, wieś Stankowce - Potockiej, wieś Nowa - Potockiej, wieś Bobłowo - Potockiej, wieś Nowe Jędrychowce (Jendrychowce) - Potockiej, wieś Wiachotnica - Potockiej, wieś Szowki - Potockiej, wieś Dychnowce - Potockiej, wieś Zahory - Potockiej, wieś Pohoranie - Potockiej, wieś Studeniec - Potockiej, wieś Plebanowce - Potockiej, wieś Kuchcicze (?) - Potockiej.


Cerkiew kołątajewska
wieś Kołątaje - dziedziczna Grabowskiej, wieś Skuraty - Ksawerego Grabowskiego, wieś Nowosady - Ksawerego Grabowskiego, wieś Liczyce - Ksawerego Grabowskiego, wieś Nowosiółki -  Olędzkiego, wieś Podrosie - Olędzkiego, wieś Moczulna -  Olędzkiego, wieś Piataki - wieś skarbowa, wieś Szaulicze - wieś skarbowa, dwór Teolin - Grabowskiego.

Cerkiew białawicka

wieś Miżewo -  Dominika Oskierki, wieś Ogrodniki - Dominika Oskierki, wieś Zarudawie - Dominika Oskierki, wieś Dominiszki - Dominika Oskierki, wieś Koledzicze - Dominika Oskierki, wieś Zelwiany - Ksawerego Krzywickiego, wieś Lada - Ksawerego Krzywickiego, wieś Pohraniczna - Ksawerego Krzywickiego, Dwór Elwiany – Ksawerego Krzywickiego.

Cerkiew samojłowicka
wieś Samojłowicze - Dominika Oskierki, wieś Borki - Jana Honuszewskiego, wieś Lichinicze - dziedziczna Żyniewawa(?),  wieś Parfenowicze -Jana Konuszewskiego, wieś Zabłocie -  Jana Czaplejewskiego, wieś Łahnowicze - Pancerwińskiej, wieś Leonowicze -  Pancerwińskiej, wieś Hrycni - własność Władka, wieś Dolne Samojłowicze - księcia Lubeckiego,  wieś Pacewicze - Bułharyna.

Cerkiew pieskowska
miasteczko Pieski - Oskierkowskiego, wieś Nowosiółki - wieś skarbowa, wieś Ossowlany -  Oskierkowskiego, wieś Malkiewicze -  Oskierkowskiego, wieś Siniewicze - Oskierkowskiego, wieś Kurole - Oskierkowskiego, wieś Tury - Oskierkowskiego.

Cerkiew szczarzeńska
wieś Przewóz -  Franciszka Sapiehy,  wieś Czarlonka -Franciszka Sapiehy, wieś Robołowicze - Franciszka Sapiehy, wieś Zamiszcze - Konstantego Otromęckiego, , wieś Dancy - Franciszka Sapiehy, wieś Howczowo - Franciszka Sapiehy, wieś Bojarie (Bojanie?) - Franciszka Sapiehy, wieś Zadworie - Franciszka Sapiehy,  wieś Kiszczanka  - Franciszka Sapiehy, wieś Serwazy - Franciszka Sapiehy, wieś Kozibór  -  Franciszka Sapiehy, wieś Wielka Wola  - Franciszka Sapiehy, wieś Zajaworka - Mikolaja Radziwiła, wieś Kapcie (Hapcie?) - Franciszka Sapiehy, wieś Mała Wola - Franciszka Sapiehy, Wieś Łupacze - Franciszka Sapiehy, wieś Zliże, wieś Puzacze.

Cerkiew zelwiańska
miasto Zelwa - księcia Sapiehy,  wieś Chełstów - księcia Sapiehy i probostwa rzymsko-katolickiego, wieś  Janowszczyzna -  Adama Biśpinka (Bispinga), wieś Konna - Piostra Bipinka (Bispinga), wieć Borodzicze - księcia Sapiehy, wieś Krzywokonna - księcia Sapiehy, wieś Horna - księcia Sapiehy, wieś Nowosiółki - księcia Sapiehy, wieś Ławrynowicze - księcia Sapiehy, wieś Berezki (Berczki?) -  księcia Sapiehy, wieś Zblany - księcia Sapiehy i funduszu cerkwki zelwieńskiej, wieś Brodna - księcia Sapiehy, wieś Woronicze -  księcia Sapiehy, wieś Płetenicze, wieś Dołhopolicze - księcia Sapiehy, wieś Bibiki - księcia Sapiehy.

Cerkiew iwaszkiewicka
miasteczko Iwaszkiewicze - Walerian Osromęckiego, wieś Rościewicze - Walerian Osromęckiego, wieś Koszele - wlasność Walerian Osromęckiego, wieś Patryiewicze - Rafała
Grabowskiego, wieś Bezwodna - Salomei Szyrminy, wieś Zadworze - Salomei Szyrminy, wieś Klepacze - wieś skarbowa, Moszki, 


« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2016, 11:24:08 am wysłana przez Ata »
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ

Offline vnukinga

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 53
  • Karma: +0/-0
Odp: Parafie unickie Dekanat Wołkowyski - spis parafii i miejscowości 1828 r.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 06, 2016, 02:53:45 pm »
Wspaniale zestawienie.
Dziekuje bardzo!
Pozdrawiam serdecznie,
Kinga
Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dogil (Dagiel),Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dogil/Dogiel (przed 1795)

Offline Piotr Paweł CYPLA

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 167
  • Karma: +3/-1
    • strona genealogiczna
Odp: Parafie unickie Dekanat Wołkowyski - spis parafii i miejscowości 1828 r.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 06, 2016, 05:15:56 pm »
Ata

Faktycznie porządny kawał genealogicznej pracy. Chciałbym zamieścić ten opis na naszym portalu w dziale poświęconym cerkwi unickiej - ukazało się już opracowanie cerkwi żydomlańskiej, a w przygotowaniu jezierska i kozłowicka - czy mógłbym?

Pozdrawiam
Piotr
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Offline Ata

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Karma: +2/-0
Odp: Parafie unickie Dekanat Wołkowyski - spis parafii i miejscowości 1828 r.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 06, 2016, 11:49:34 pm »
Panie Piotrze,
jak najbardziej można wykorzystać opis na portalu. Cieszę się, że okazał się przydatny.
Pozdrawiam
Małgorzata
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ