Szukam informacji nt Stefana Szutkiewicza z Krynek, meza Karoliny z d. Bach.

Zaczęty przez Krzysztof_84, Kwiecień 14, 2017, 04:38:23 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Krzysztof_84

Witam. Szukam jakichkolwiek informacji nt Stefana Szutkiewicza, meza Karoliny z d. Bach. Pradziadek zmarl w Krynkach w 1941 roku. Z opowiadan taty wiem tylko tyle ze tu sie nie urodzil. Na tym konczy sie moja wiedza stad goraca prosba o wszelka pomoc. Chcialbym takze poznac dalszych przodkow ze strony pradziadka.

Arek1975

Stefan i Karolina podobno wzięli ślub w Krynkach w 1919, trzeba więc odnaleźć ten akt w archiwum archidiecezji białostockiej. O miejscu urodzenia informacji może nie być ale chociaż imiona rodziców. Datę podaję za myheritage ale nawet jeśli nie jest prawidłowa to i tak obstawiam, że ślub był w Krynkach, taka tradycja. A Pani Ania z wątku na temat Bachów tu chyba nie zagląda, bo nawet nie zainteresowało jej odnalezienie miejsca ślubu przodków i wątek się urwał

Krzysztof_84

Dziekuje za te informacje. Zawsze to cos wiecej. Czy w archiwach archidiecezjalnych moge poszperac przez internet?

Arek1975

Nie, tu nic online nie będzie. Ale można zamówić skan tego aktu, choć ceny są wysokie. Potem może być łatwiej (przez chwile) bo np. Krynki są na szwa z końcówki wieku XIX czyli potencjalnie akt chrztu Stefana, potem znów dziura on line i to co przed 1864 jest na familysearch

Krzysztof_84

Jej nie pocieszyl mnie Pan. Jak moge zdobyc ten wyciag z ksiag? A moze na plebanii beda jakies dane?

Arek1975

Nie pocieszylem ? A co mają powiedzieć ci, którzy nigdy nie odnajdą metryk przodków, bo one już nie istnieją ? Ma Pan dwie opcje, telefon do archiwum (telefon nie mail) lub poczeka Pan aż do wątku dołączy Pan Albin jeden z największych speców od Krynek i regionu. On miał w swoich zasobach metrykę ślubu jej siostry z 1916, to może i ma z 1919. A Krynki w szwa Pan przeszukal pod katem metryki Stefana ?

Krzysztof_84

Co to jest szwa? Szukalem juz w wielu miejscach ale, nigdzie nie moglem czegokolwiek znalezc.

Arek1975

http://szukajwarchiwach.pl/4/983
Tu jest link, metryki z Krynek z przełomu XIX i XX w.
https://familysearch.org/search/catalog/2325238?availability=Family%20History%20Library
Tu z kolei caly dekanat w tym parafia Krynki do 1864
Ale to na potem, bez tego aktu ślubu nie ruszymy
Nie twierdzę, że akt chrztu Stefana jest w Krynkach ale przeszukać warto zwłaszcza lata 1889-1894, reszte przejrzałem, bo są skorowidze i Szutkiewiczow brak.

Ania_s

Zaglądam, zaglądam. Nie zaglądałam w marcu-kwietniu :) bo organizowałam dzień świadomości autyzmu w moim stowarzyszeniu.

Od razu znalazłam ten chrzest u Bernardynów, tylko nie dałam rady odczytać tam imienia ojca, że też Józef. Z aktu ślubu dopiero :) Nadal nie wiem co tam jest napisane, chociaż i tak mam szczęście bo w szkole załapałam się jeszcze na naukę rosyjskiego.
Moja rodzina dla której zbierałam informacje znalazła  poszukiwane akty małżeństwa dziadków i pradziadków w AA w Białymstoku.

Żeby pouzupełniać tę gałąź drzewa Bachów trzeba poświęcić bardzo dużo czasu, a w między czasie odezwał się ktoś z mojego drzewa i pochłonęły mnie własne poszukiwania.
Ale ostatnio znalazły się aż trzy nowe osoby, szukające w drzewie Bachów, m.in. Pan Krzysztof i choć to nie moja rodzina (chyba mówi się powinowactwo, nawet dalsze niż bliższe) to nie mogę tego tak zostawić.
I wszyscy szukają informacji o Stefanie.
Na akcie urodzenia Karoliny jest adnotacja o jej ślubie 26.11.1919
Pozdrawiam
Ania

Krzysztof_84

Ostatnio otrzymalem informacje mailowo, ze dokumenty dotyczace szlacheckiego rodu Szutkiewiczow (Shutkiewiczow) znajduja sie w ukrainskich archiwach. Okazuje sie, ze pochodzi on z Podola. Moze ktos wybiera sie w najblizszym czasie na Ukraine w celu podobnych poszukiwan? Jesli tak prosze o ewentualna pomoc w moich poszukiwaniach. Sprobuje jeszcze uzyskac sygnatury dokumentow.

Ania_s

Szutkiewicz jest też wymieniony w spisie szlachty zamieszkałej w Wilnie - w 1808
A co z odpisem aktu małżeństwa Karoliny i Stefana z archiwum archidiecezjalnego?
Powinna tam być informacja o rodzicach i miejscu urodzenia.

Albink

W metrykach ślubu w tamtych czasach na terenie Guberni Grodzieńskiej i nawet po pierwszej wojnie światowej zapisywano miejsce aktualnego pobytu nowożeńców, a nie miejsce urodzenia. Jedynym wyjściem jest udanie się do konkretnej parafii /Krynki/ i poproszenie księdza o sprawdzenie zapisów w tzw. księdze protokołów przedślubnych. Tam wpisywano dane bardziej szczegółowe, powinny być i miejsca urodzenia. Jeżeli oczywiście takowe protokoły zachowały się.
Pozdrawiam
Albin

Ania_s

A jednak Szutkiewicze byli w Krynkach, choć poszukiwanego Stefana w szukajwarchiwach nie ma. Trafiłam też na Szutkiewiczów w latach 60-tych i 40-tych XIX w.
W latach 1889 - 1898 znalazłam dwie rodziny:
Kazimierz i Karolina zd. Olchowik
- Karol ur. w 1889 nr 195, str. 11
- Sylwester ur. w 1891 nr 3, str. 96
- Szymon ur. w 1895 nr 189, str. 37
- Jan ur. w 1898 nr 71, str. 141

oraz Michał i Anna zd. Rubaszna
- Emilia ur. w 1890 nr 185, str. 47
- Franciszka ur. w 1893 nr 43, str. 135
- Anastazja ur. w 1896 nr 202, str. 76

Ich ślubów w Krynkach w latach 1887 -1890 nie znalazłam. Należy przyjąć, że odbył się wcześniej lub w innej parafii.
Należy też przejrzeć urodzenia w Krynkach przed wrześniem 1889 r. Być może jedna z tych par to rodzice Stefana.
Pozdrawiam
Ania


Albink

Stefan Szutkiewicz biorąc ślub z Karoliną Bach był wdowcem. Ślubu z pierwszą żoną w parafii rz.-kat. w Krynkach nie ma, podobnie jak zgonu żony. Proponuję przejrzeć śluby z cerkwi prawosławnej w Krynkach, tam czasem występuje nazwisko Szutkiewicz.
Pozdrawiam
Albin