Autor Wątek: Parafie unickie dekanat grodzieński - spis parafii i miejscowości 1823-1824 r.  (Przeczytany 218 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ata

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Karma: +2/-0
Parafie grecko-katolickie (unickie) dekanatu grodzieńsskiego 1823-1824 r. Wykaz parafii i miejscowości do nich należących.

Wykaz wykonany został na podstawie spisu parafian kościoła grecko – katolickiego (unickiego)  dekanatu grodzieńskiego z lat 1823-24.
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G9G3-1LXQ?i=459&cat=1116716

Po myślniku podana jest informacja o właścicielach miejscowości, o ile była umieszczona w księdze i była czytelna.

1. Cerkiew wiercieliska:
Wiercieliszki – wieś dziedziczna Swietczynów;  Hołownicze– dziedziczna Swietczynów; Piluki – księcia Lubeckiego; Dworce - skarbowa; Rydziele –  dziedziczna Swietczynów; Kołobyszki - Kandyby; Zabohorniki – dziedziczna Swietczynów; Szczeczynowo (Szczeczynów) - dziedziczna Swietczynów; Kazimierówka - dziedziczna Karmelitów Bosych; Sobolany – skarbowa; Bojary – dziedziczna Glindzicza.

2. Cerkiew jezierska:

miasteczko Jeziory – Michała Walickiego; wieś Łokno – Michała Walickiego; Liszczyce  - Michala Walickiego; Będnarze – Michała Walickiego; Stryjówka (Hryjówka?) -  Michała Walickiego, Strzelce – Michała Walickiego; Łazy- Walickiego; Prut  – Michała  Walickiego; Koniewicze – Michała Walickiego;  Koniewicze – Michała Walickiego; Pyra – Michała Walickiego; Uroczysko – miejscowość mieszkańców Straży Leśnej Skarbowej Michała Walickiego.

3. Cerkiew hubińska:
wieś Hubinka – Idziego Obuchowicza; Masztalerze – wieś skarbowa.

4. Cerkiew hołowacka:
wieś Hołowacze – Hipolita Wołkowyskiego; wieś Zalesianie – dziedziczna Hipolita Wołowyskiego, wieś Koniuchy – dziedziczna Kalickiego; wieś Osoczniki – księżnej Czetwertyńskiej; Uroczysko Chwiękowo Strzelcy – skarbowa.

5. Cerkiew dubieńska:

wieś Dubno – skarbowa; wieś Suchinicze - skarbowa; Zapole - skarbowa; Kniezawodźce – skarbowa; Czarlonka, Zelwiany – dziedziczna Krzywickiego, Tupiczany – skarbowa; Bobry – dziedziczna Muczyńskiego; Ułazy – Eysmontowej - Wojskiej; Zarobiły - skarbowa.

6. Cerkiew radziwonowicka:
Radziwonowicze – Muczyńskiego; Nowosiółki - Muczyńskiego; Sucki – Muczyńskiego; Koziejki – Krzywickiego; Zahorany – Krzywickiego; miasteczko Wola  - dziedziczne Krzywickiego; Żelezki – Krzywickiego; Dubrowlany – dziedziczna Kamieńskiego; Miniewicze – Kamieńskiego; Miesięczniki – dziedziczna Lachnickiego;  Skarbały – wieś dziedziczna Eysymontta; miasteczko Łonna – dziedziczne Czechowskich; wieś Kamięczany – dziedziczna Czechowskich; Żylicze – Czechowskich; Strzelce – Czechowskich.

7. Cerkiew massalańska:
Massalany – dziedziczna  Antoniego Wojczyńskiego, Piaski – Antoniego Wojczyńskiego; Wołtyń – Michała Dziekońskiego; Rymuciewicze – Michała Dziekońskiego; Kojeniowce – Dziekońskiego; Trzeciaki – Morozowskiej; Zdobińce – Mazewskiego, Miesztuny – Mazewskiego.

8. Cerkiew golniewska

wieś Golnie – własność dziedziczna Kajetany z Jelskich Oskierczyny; Wierzchowlany (Wierzchowalnie) – wł. Kajetany Oskierczyny; Kordziki – Antoniego Korsaka oraz Jana Eysymonta, Jana Zalewskiego  i innych.

9. Cerkiew olekszycka:
Olekszyce – wieś dziedziczna Jundziłłówny; Żukiewicze – Jundziłłówny; Nowosiółki – Andrzejkowicza; Kubielniki – Andrzejkowicza; Jarmolicze – Lachnickiego; Pychowczyce – Dziakońskiego.

10. Cerkiew łaszańska:

wieś Łasza - Buchowieńskich; plebania laszańska; Suchodolina – Borzęckiego;  Kaleniki – Borzęckiego; Litwinki – Pusłońskiego; Balicze – Pusłowskiego; Kuncowszczyzna – Pusłowskiego, Kowalicze Wielkie -  Pusłowsiego wespół z bojarami, Mohilany – Pusłowskiego, Michalino – Lachnickiego; Bobrowniki – Lachnickiego; Rohacze – Lachnickiego; Bielawo – Lachnickiego; Luckowlany – Lachnickiego; Kruchlik – Lachnickiego;  Żarnówka – Lachnickiego; Odła – Lachnickiego, Suniejki – Lachnickiego; Kowalicze Małe - Lachnickiego; Zarubicze – Lachnickiego; Ogrodniki – Lachnickiego, Doroszewicze – Lachnickiego; Likówka – Aleksiejowej; Baranowo – Aleksiejowej; Kruchlany – barona Lassego; Kozły – Dziekońskiego; Sukowicze - Dziekońskiego; Koniuchy – skarbowa; Żarnówka Królewska- skarbowa; okolica Chlebowicze, okolica Chlistowicze.

11. Cerkiew dereczynkowska:
wieś Ponizany – Kamińskiego; Hledowicze – Czechowskiego; Sczerbowicze – Czechowskiego, Dahałowicze – Buchowieckiego; Chomiki – Posłowskiego; Świsłocz – Posłowskiego; Nieciecze – Posłowskiego; Rudawice – Posłowskiego; Korozicze – Posłowskiego; dwór Świsłocz - Posłowskiego;

12. Cerkiew kopciowska:

wieś Kopciowszczyzna – Wolmera; Byczki – Wolmera; Rywki – Wolmera; Hornica – Lassego (Delasego); Czeszejki (Czaszejki) – Lisowskiego; Czeszejki (Czaszejki)– Jezierskiego; Pototkowo – de Lassego; Sukmienie – de Lassego; Korzeniewicze – de Lassego; Słomianka (Sołomianka) – de Lassego.

13. Cerkiew spasko-komołowska:
wieś Komołowo – księżnej Czetwertyńskiej; Ogrodniki – Czetwertyńskiej; Purzyce – Cztwertyńskiej; Kurpiki – Czetwertyńskiej; Pławy – Czetwertyńskiej; Obuchowo – Czetwertyńskiej; Zahorce – bernardynek grodzieńskich; Sieruki – bernardynek grodzieńskich; Nowosiółki – bernardynek grodzieńskich; Migów – Obuchowicza; Siewków – Swietczyna; Horny – Lassego; Kołpaki – Owczynnikowej; Pieski – Obuchowicza; Wieki – Obuchowicza; Doroszewicze – Lachnickiego.

14. Cerkiew żydomlańska:
Żydomla – Parczewskich; Sawoleszka – Parczewskich; Zawadzicze – Parczewskich; Strupin – Lenkiewiczów, Bylczyńskich, Puciłowskiego; Obuchowo – Czetwertyńskiej;  Kopce – Czetwertyńskiej; Tołoczki – Brzozowskich, Konstantynowiczów, Tołoczki.

15. Cerkiew kryńska:
miasteczko Krynki – Pawła Dywowa i Stowołowa; Żopowicze – Ihnatowicza; Kudrycze – Wiryjona; Liszki – Wiryjona; Petraszewicze – Wiryjona; Siemieniówka – Anzelma Eysymonta; Łapicze – Sokołowa; Saniki – Sokołowa; Żylicze – Sokołowa; Stuszki – Sokołowa; Jemasze – wieś skarbowa; Białohorce – Baranowskich; Kruszyniany - Tatarów; Wielkie Ozierany – skarbowa; Małe Ozierany – Swiczyna; Trejgle – Swiczyna; Łużany – Daszkiewiczowej; Ciumicze – Daszkiewiczowej; Ostapkowszczyzna – Eysymonta; Porzecze – wieś skarbowa;  Geniusze – Wołkowyskiego.

16. Cerkiew hołyńska:
miasteczko Hołynka - Potockich, wieś Chomątowce - Potockich, Rudowlany - Potockich; Rudaki - Potockich; Łosiniany - Potockich; Klukowce – probostwa brzostowickiego; Jodycze - Kossakowskiego; Kule - Kossakowskiej; Niepróżnowce - Kossakowskiego; Bobrowniki – Kossakowskiej; Zaścienniki.

17. Cerkiew ciecierowska:
Ciecierówka – Kossakowskiej; Narejki – skarbowa, Jaryłówka – Kamińskiego; Gobiały – Bohuszewicza; Minczuki – dominikanów grodzieńskich.

18. Cerkiew mostowlańska:

wieś Mostowlany – Radowickiego; Skroblaki – Swidczyna; Zaścienniki – skarbowa starostwa  wolpiańskiego; Grzybowce – skarbowa; Zubry – skarbowa; Świsłoczany – skarbowa; Zubki – skarbowa, Straszewo – Krzywickiego; Dublany – Radowickiego; Bursowszczyzna – Wińskiego; Kołosy – Budkiewicza.

19. Cerkiew małobrzostowicka:
wieś Brzostowiczanie – niedziedziczna Wołkowickiego; Brzostowica Mała – Wołkowickiego; dwór Mała Brzostowica – Wołkowickego; Sieńki – dziedziczna Wołkowickiego;  Żukiewicze – Wołkowickiego; wieś Doniłki – Wołkowickiego, Daubienki – Wołkowickiego; Konczany – Wołkowickiego; Chylaki – Wołkowickiego; Kamiąka (Kamionka) – Wołkowickiego; Kowale – Jundziłły; Koleśniki – Jundziłły; Podbohoniki – Jundziłły; Piotrowce – kościoła małobrzostowickiego; Dublany – kościoła wielkobrzostowickiego; okolica Eysymonty – Jakuba Eysymonta; dwór małobrzostowicki – Jundziłły.

20. Cerkiew skidelska:
miasto Skidel – Czetwertyńskiej, Kaszubińce – Bogatki; Huszczyce – Bogatki; Mazanowo – Walickiego; Łaszewicze – Walickiego; Birulicze – Lubeckiego; Niekrasze – Czetwertyńskiej, Suchowlany – Czetwertyńskiej; Chwaty – Czetwertyńskiej; Strzelcy – Łaszkarowa; Rusinowce – Lubeckiego; Bubny – Parczewskich; Ośniki – Parczewskich; Achrymowce – Parczewskich; Prystupicze - Parczewskich; Żołobaty – Parczewskich; Horoszki - Parczewskich; Rewki – Parczewskich; Pieszczanka – Parczewskich; Chwojniany – Kochowskiego; Puzewicze – Kochowskiego; Kouszewo – Kochowskiego; Brzoszkowszczyzna – Dziakońskich; Tarasiuki – Parczewskich; Karaszewo – Czetwertyńskiej; Ryski – Czetwertyńskiej; Bielakowszyzna – Czetwertyńskiej; Hliniany – Czetwertyńskiej; Kotra Szlachecka; domy szklacheckie w Łapiewiczach, Pieszczance i Kotrze Szlacheckiej.

21. Cerkiew wielkobrzostowicka:
miasto Brzostowica Wielka – Ludwiki Kossakowskiej z Potockich; Brzostowiczany – Kossakowskiej; Eminowce – Kossakowskiej; Niewojny – Kossakowskiej; Starzyńce – Kossakowskiej; Liśniewicze – Kossakowskiej; Kowale – Kossakowskiej; Pluskałowce – Kossakowskiej; Szelepki – Kossakowskiej; Lepiosy – Kossakowskiej; Spudzwiły – Jundziły; Kurkieży – Jundziły; Bahdziuki – Jundziły; Kamieńce – Jundziły; Zomojdzie – Jundziły; Parchimowce – Jundziły; Zebry – Kluczewskiego.

22. Cerkiew w Grodnie:
wieś Małachowicze – skarbowa; Olszanka Wielka - skarbowa; Olszanka Mała - skarbowa; Prychodzicze – funduszowa Panien Brygidek Grodzieńskich; Kochanowo - funduszowa Panien Brygidek Grodzieńskich;  Zydowszczyzna -  funduszowa Panien Brygidek Grodzieńskich.

23. Cerkiew w Jałówce:

miasto Jałówka – skarbowe; wieś Budy – skarbowa; wieś Bahniuki – skarbowa; wieś Bądary – skarbowa; Rybaki – skarbowa; Suszcza – skarbowa; Kruhtylasek – skarbowa; Maciejkowa Góra – skarbowa, Odnoga – skarbowa, Juszków Hrud – skarbowa; Kolesna – skarbowa; Supruny – skarbowa; Biędziucha – skarbowa; Lasoty – skarbowa; Łuianka – skarbowa; Tajnica Mała – skarbowa, Tajnica Większa – skarbowa; Rudonia – skarbowa; Bachrowszczyzna -  skarbowa; Wiejki – skarbowa; Ciwoniuki – skarbowa; Podozierany – skarbowa, Bałtryki – skarbowa; Zaleszany – skarbowa; Szymki – skarbowa; Nowady – skarbowa; Dreczuny – skarbowa; Leonowicze – skarbowa; Ryboty – skarbowa; Auruki? (Sturuki?) - skarbowa; Kądralki – przedmieście skarbowe; Dziebele – przedmieście skarbowe; Krasna – wieś Radowickiego; Stoki – Laskowskiego; Hanczary – Krzyżanowskiego; Łukowicze – Budkiewicza; Ranowszczyzna – Laskowskiego; Kieturyki – Oszmieńca.

24. Cerkiew dobrowolska:
wieś Dobrowola – Tyszkiewicza; Niezbodzicze – Tyszkiewicza; Kaczki – Tyszkiewicza; Hrynki Małe – Tyszkiewicza; Hrynki Wielkie – Tyszkiewicza; Romanowce – Tyszkiewicza; Kołonna – Tyszkiewicza; Rudnia – Tyszkiewicza; Michałki – Tyszkiewicza.

25. Cerkiew jatwiska:

wieś Lichosielce (Lichozielce?)– wieś lenna Jacka Laskowskiego; Hłuszki - Jacka Laskowskiego; Bezwodniki – Jacka Laskowskiego; dwór i miasteczko Jatwisk; wieś Oszywki?; dwór Jakuszówka? – Piotra Radowickiego;

26. Cerkiew świsłocka:
miasto Świsłocz – Tadeusza Tyszkiewicza; wieś Roszki - Tadeusza Tyszkiewicza; Raniewicze - Tadeusza Tyszkiewicza, Hrycki - Tadeusza Tyszkiewicza ; Zańki - Ślizniowej; Ogrodniki - Tadeusza Tyszkiewicza;  Hańczary - Budkiewiczowej; Pacuje - Budkiewiczowej; Prazniki - Tyszkiewicza; Juszkiewicze - Tyszkiewicza;  Łoszewicze - Horajnowej; Jaskułdy - Forsewicza; Dworczany – Michała Bułharyna; Kowale- Tyszkiewicza; Michałki - Tyszkiewicza; Rudawka – Stanisława Bołharyna; Dudzicze – Stanisława Bołharyna.

27. Cerkiew klepacka:
wieś Klepacze – Tadeusza Tyszkiewicza; Hrycewicze – Tyszkiewicza; Pawluszki – Tyszkiewicza; Dziewiątki – Tyszkiewicza.

28. Cerkiew lewszowska:

wieś Czaplice – Aleksandra Oleńskiego; Syrojezki – Oleńskiego; Zarzechie - Oleńskiego; Horbacze – Oleńskiego; Kozahowka – Wołkowyskiego; Jatołty - Stanisława Milkiewicza; Mieńki – Stefana Radowickiego; Kwatery – wieś księży kanoników regularnych krzemienickich; Zylicze – skarbowa; Miżewicze.

29. Cerkiew kozłowicka:

wieś Toboła – Swietczyna, Skołubowo – Swietczyna; okolice Eysymonty- Józefa Jurewicza; okolica Olenicze – Stanisława Siemaszki; okolica Kozłowicze – Stanisława i Antoniego Jodłuckich, Józefa i Anny Lisowskich.

30. Cerkiew czerlońska:

wieś Czerlona – Lubeckiego; Charcica – Lubeckiego; Ławna – Lubeckiego; Chaniewicze – Borzeńskiego; Soroczyce – Borzeńskiego; Kozakowce – funduszowa księży bazylianów klasztoru czerlońskiego; Mikłaszowce - funduszowa księży bazylianów klasztoru czerlońskiego; Liski - funduszowa księży bazylianów klasztoru czerlońskiego; Grobelka – Politańskiego.

Pozdrawiam Ata
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2017, 09:12:47 pm wysłana przez Ata »
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ