Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Wspomnienia i impresje / Odp: powrót z Syberii
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Michalina dnia Marzec 23, 2018, 11:19:35 am »
Moja prababcia była z tych okolic i wiem ,że udało jej się przeżyć na Syberii i wrócić .. muszę się dopytać w rodzinie może coś wiedzą :)
2
Znam rodzinę Szyszłow z Gdańska. Może to jaka dalsza rodzina ? albo zwykły zbieg okoliczności . Ale to nazwisko nie jest tak często spotykane .
3
Rzeczy dziwne i ciekawe / ogłoszenie w 'Życiu Nowogródzkim' z 1927 roku
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ala2 dnia Marzec 23, 2018, 09:13:44 am »
‘Komendant Wojewódzki Policji  Państwowej   przyjmie do służby  w Policji 2 kandydatów ze znajomością języka francuskiego, angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego  do Stołpców'
                                                           pozdrawiam Ala
4
Szukam miejscowości / Odp: Zaścianek Bohatyrewicze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Tadeusz dnia Marzec 22, 2018, 03:39:42 pm »
W opisie P.Piotra Cypla - Baza rodów grodzieńskich. W parafii Jeziory I Etap według stanu z roku 1784 w opisie okolicy Żuki napisano:
 "Okolica JJP Żukiewiczów, Bohatyrewiczów i innej szlachty". Być może tę okolicę nazywano też bohatyrewicze? To tylko mój domysł.
Tadeusz,
5
Szukam miejscowości / Odp: Zaścianek Bohatyrewicze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Tadeusz dnia Marzec 21, 2018, 09:33:18 am »
1. Panie Piotrze.
Całej książki nie czytałem - 200 stron. Ale wydaje mi się, że nie ma tam  szczegółowych opisów - dane bardziej statystyczne przedstawione w porządku historycznym  chronologicznie podzielonym na poszczególne okresy.

2. Pani Anno. Znam takie miejscowości. To Bohatyry - później Bohatery Polne we włości łabeńskiej i Bohatyry - później Bohatery Leśne we włości perstuńskiej. . Wynika to z faktu iż mieszkańcy wsi Bohatery Polne założyli nową osadę i nazwali ją również Bohatyry - później dla odróżnienia nazwane Bohatery Leśne. Dzieliła je odległość 10 wiorst. Wiadomości o nich znajdują sie w "Piscowoj knigie grodnieńskoj ekonomii"...
Ja wcale nie twierdzę, że istniały dwie okolice o nazwie Bohatyrewicze. Widzę tu dwie możliwości:1. To błąd opracowujących tematy, którzy przyporządkowali Bohatyrewicze do skidelszczyzny. 2. Możliwe, że dawniej w pobliżu Skidla, w parafii Jeziory, istniała okolica Bohatyrewicze, która po pewnym czasie zmieniła nazwę na inną, ale pamięć o tym przetrwała i znalzła się w dokumentach..  Ale to tylko moje przypuszczenia - spekulacje.
Tadeusz.
6
Szukam miejscowości / Odp: Zaścianek Bohatyrewicze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Marzec 20, 2018, 10:48:39 pm »
Panie Tadeuszu,

czy zna Pan jakiś dobry powód, dla którego niedaleko siebie leżące dwie miejscowości miałyby się jednakowo nazywać? Jakoś nie mogę takiego powodu się doszukać. Pan uważa, że istniały dwie okolice Bohatyrowicze, mnie się wydaje to dosyć nieprawdopodobne. To chyba dość proste postawienie sprawy.

7
Szukam miejscowości / Odp: Zaścianek Bohatyrewicze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rafał Jurowski dnia Marzec 20, 2018, 09:25:46 pm »
Znalazłem. Książka jest tutaj

http://elib.grsu.by/doc/21936
8
Szukam miejscowości / Odp: Zaścianek Bohatyrewicze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Piotr Paweł CYPLA dnia Marzec 20, 2018, 08:05:27 pm »
W Książce "500 lat historii" wydanej w 2008 roku, na str. 29 istnieje następujący fragment dotyczący roku 1829.
 "Według danych z r. 1829 dymy szlacheckie znajdowały się w sąsiadujących z miasteczkiem (Skidlem) wioskach i zaściankach : Rusinowcach - 7 dymów -15 mężczyzn, Bohatyrewiczach 6 dymów  - 19 mężczyzn, Kotrze, Chocianowiczach i Nieścierowiczach - 11 dymów  i 14 mężczyzn, Huszczycach 2 dymy - 3 mężczyzn.

Z mojego punktu widzenia najbardziej interesują mnie działy w Kotrze (Chocianowiczach i Nieścierowiczach) - z tego miejsca moi przodkowie. Czy w cytowanej książce jest zawarty jakiś szerszy opis o Kotrze i właścicielach wspomnianych 11 dymów? Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Piotr Cypla
9
Szukam miejscowości / Odp: Zaścianek Bohatyrewicze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Tadeusz dnia Marzec 20, 2018, 08:04:30 pm »
Panie Rafale. Tak ta książka jest dostępna on line tylko ja napisałem źle jej tytuł. Powinno byC " Skidel 500 lat historii . Adres do niej jest na forum  - szukam miejscowości - Skidel. Pierwszy adres.
Tadeusz.
10
Szukam miejscowości / Odp: Zaścianek Bohatyrewicze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Tadeusz dnia Marzec 20, 2018, 07:46:45 pm »
Pani Alicjo.  Zagmatwala Pani całkowicie   problem. Nie mogła okolica Bohatyrewicze z lewego brzegu Niemna należeć do parafii Jeziory z wielu względów. Do Łunny było około 15 km - może mniej a do miasteczka Jeziory, które leżało na północ od Skidla a nie jak Pani pisze na południe, było z okolicy Bohatyrewicze chyba ze 60 km - tego dokładnie nie obliczałem. Granica Parafii Jeziory dochodziła do Skidla. Na wschód od Skidla był parafia Kamionka.
Ale wielce prawdopodobne jest to, że wcześniej jakaś miejscowość - sioło w parafii Jeziory nazywano zaściankiem Bohatyrewicze - jak pisze Rafał Jurowski. W książce zawierającej wykaz szlachty powiatu Grodno figurują dwaj Bohatyrewicze o imieniu Aleksander. Być może to któryś z nich.
Tadeusz
Strony: [1] 2 3 ... 10