Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 8 9 [10]
91
Urzędnicy / Materiały do spisu dygnitarzy i urzędników państwowych koronnych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A.Markiewicz dnia Wrzesień 19, 2018, 03:41:18 pm »
Materiały do spisu dygnitarzy i urzędników państwowych koronnych zebrane przez Leopolda Czapińskiego
Czapiński, Leopold (1838-1911). Oprac.
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/402338/edition/569819

Materiały do spisu dygnitarzy i urzędników państwowych koronnych zebrane przez Leopolda Czapińskiego
Czapiński, Leopold (1838-1911). Oprac
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/402339/edition/569817

https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/402337#structure
92
Urzędnicy / Materiały do spisu dygnitarzy i urzędników państwowych Wielkiego Księstwa Litews
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A.Markiewicz dnia Wrzesień 19, 2018, 03:40:23 pm »
Materiały do spisu dygnitarzy i urzędników państwowych Wielkiego Księstwa Litewskiego, Inflant i Żmudzi zebrane przez Leopolda Czapińskiego
Czapiński, Leopold (1838-1911)
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/534212/edition/509248
93
Indeksacja parafii Grodzieńskich / Krótkie opisy parafii grodzieńskich - Sokółka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Wrzesień 15, 2018, 02:36:03 pm »
Dane parafii   Sokółka


Oceny dokonano na podstawie indeksów z 6-7 lat: chrztów 1809-1815, ślubów 1810-1815, zgonów 1811-1817.
Brak księgi zgonów 16.11.1809-15.11.1810.

Rocznie   250-350 urodzeń
      70-100 małżeństw
      100-380 zgonów

Uwagi:
a)   Sokółka była w tym okresie drugą po Grodnie parafią według liczby urodzeń, przodowała jednak, niestety, jeśli chodzi o statystykę zgonów. W 1813 roku zmarło w parafii dużo więcej osób (388) niż się urodziło (232) – i nie byli to wcale Francuzi z resztek armii Napoleona. To smutny rekord wśród dotychczas opisanych parafii grodzieńskich.
b)   Wobec tych nieszczęść Sokółka pozostawała parafią bardzo prężną. Jakby w odpowiedzi na wyzwanie kostuchy ludzie zawierali znacznie więcej małżeństw: 104 w 1813, 101 w 1814. Dla porównania w „normalnych” latach 1810-1811 zarejestrowano około 70 ślubów rocznie.
c)   Dzięki temu, że w aktach odnotowano wiek małżonków, dowiadujemy się, w Sokółce mało kto pozostawał samotny. Stawały na ślubnym kobiercu dziewczynki 15-letnie oraz starsze pary, nie mające już szansy na doczekanie się potomstwa. Wdowcy i wdowy wkraczali na rynek małżeński chyba natychmiast po zgonie małżonka. Kobiety radziły sobie bez męża jakby nieco dłużej, ale wdowcy, szczególnie obarczeni dziećmi, żenili się już po 4-6-tygodniowej żałobie.
d)   Sokółka dzierży prym również w kategorii największej liczby ślubów udzielonych jednego dnia: 20 lutego 1814 roku zawarto 21 małżeństw!
e)   Z uwagi na to, że w metrykach nie odznaczano stanu, poza stanem szlacheckim, nie mogę tu przytoczyć żadnej statystyki. Tym bardziej, że sokółczanie wynaleźli nowy stan, oznaczony literką „D.” czyli „dominus, domina”. Czy „pan” był szlachcicem, czy mieszczaninem, czy po prostu nadrabiał miną oraz ubiorem – nie dowiemy się chyba. Jak cię widzą, tak cię piszą – czy aby nie w Sokółce wymyślono to przysłowie?
f)   W Sokółce stacjonowało wojsko rosyjskie. Podobnie jak w innych miastach i miasteczkach współistnienie żołnierzy z miejscową ludnością układało się dobrze. A może nawet doskonale, zważywszy liczne małżeństwa oraz kolejne dzieci, chrzczone jak przystało, po katolicku, mimo obecności kapelana, chyba unity. O kapelanie, wielebnym i szlachetnie urodzonym Janie Kiernozickim, dowiadujemy się z metryki chrztu jego córki Anny w 1815 roku, którą miał z Teofilą Szpakowską.
g)   Kim była szlachetna Salomea Maciejewska? Na pewno mieszkała w Sokółce i musiała być miłą, sympatyczną i pomocną osobą. Inaczej by nie zapraszano jej stale na matkę chrzestną – 27 razy w latach 1809-1815. Cztery chrześniaczki nazwano imieniem Salomea. Przypuszczam, że była położną, jej chrześniacy pochodzili bowiem z najróżniejszych warstw społecznych. Czy tak było na pewno - chyba nigdy się nie dowiemy. Przynajmniej wspomnijmy o niej w tym krótkim opisie Sokółki.
h)   W Sokółce, jako w mieście powiatowym, mieszkało sporo urzędników, którzy też zostawili swój ślad w metrykach. Wymienię kilku dla przykładu. Major wojsk rosyjskich Adolf Wewern, wraz z małżonką o intrygującym imieniu Spes (przestaje być intrygujące, kiedy przetłumaczymy je na rosyjski: Nadzieja albo Nadzieżda). Nieszczęsny major i komisarz ziemski Jan Benkin, którego pierwsza żona Franciszka zmarła w 1797 w Poniemuniu (par. Kwasówka), a dwuletni synek Karol parę dni później; tenże Benkin z drugą małżonką Aleksandrą z domu Łascilin pochował w Sokółce aż czworo dzieci. Ignacy Kozieradzki sekretarz policji powiatu sokólskiego. Piotr Rakowski, również sekretarz policji sokólskiej, właściwie mleko pod nosem, 21 lat, o czym dowiadujemy się z jego metryki ślubu w 1816. Zarządca lasów Antoni Mrozowski. Doktor medycyny Jerzy Wolff oraz chirurg Jan Nensberg, któremu, mimo biegłości w sztuce lekarskiej, zmarło aż dwoje dzieci. Ferdynand Szczygielski, adwokat sądowy powiatów białostockiego i sokólskiego, mieszkający nie wiadomo czemu w Smolanym Mostku. Pozostali prawnicy to sędziowie Zygmunt Bouffał, Wincenty Szyrma, Paweł Kielner i Franciszek Grodzki, a także notariusz ziemski Antoni Zaniewski. Panowie ci wraz z małżonkami stanowili swego rodzaju elitę miasta w owym czasie. Spotykali się, kumali, przepijali do siebie na ślubach, i chrzcinach, ronili łzy na wielu dziecięcych pogrzebach.
i)   Choroby zakaźne zbierały obfite żniwo śmierci zwłaszcza wśród dzieci, podobnie jak i w innych parafiach. Jednak w metrykach zgonów wymieniono wielu, którzy przeżyli wyjątkowo długie życie. Naturalnie o metryki chrztu ich nikt nie pytał, toteż przyjmijmy te dane z lat 1809-1817 z przymrużeniem oka: w przedziale 80-89 lat zmarło 46 osób, w przedziale 90-99 lat – 10 osób, pięciu stulatków. Trzy osoby osiągnęły ponoć 104, 106 i nawet 129 lat!
j)   W Sokółce doskonale rejestrowano zgony małych dzieci, z dużą dokładnością co do dnia. Wiek osób dorosłych podawano również dokładniej niż gdzie indziej: nie 50 czy 60 lat, tylko 53, 67 itd. Sokólczanie byli widać dobrze zorientowani w kalendarzu i czas upływał im mniej abstrakcyjnie.

Wymienione w metrykach chrztów miejscowości

Miasto: Sokółka
Dwory: Maczalnia, Sokółka.
Okolice (rodziny): Bilwiny (Kowalski, Rakowski, Złotorzycki) Gieniusze (Gieniusz, Kozłowski), Kundzicze (Kundzicz), Zarachy (Zarachowicz, Snarski), Zaścianek albo Zaścianki (Rachelski, Szydłowski).
Miejscowości: Bachmatówka, Bobrowniki, Bogusze, Brzozowy Hrud, Buksztel, Czarny Lasek, Drahle, Dworzysk, Gnidzin, Hałe, Igryły, Jałówka, Janowszczyzna, Jelenia Góra, Jelina, Kamionka, Kantorówka, Kraśniany, Kurowszczyzna, Kuryły, Lebiedzin, Lipina, Łopienki, Maczalnia, Malawicze (Dolne i Górne), Mićkowa Hać, Milenkiewicze, Ostrówek, Ostrowszczyzna, Pawełki, Pawłowszczyzna, Plebanowce, Podkamionka, Podlebiedzin, Podlipina, Pogibło, Rozedranka, Rudniki, Sierbowce, Słojniki, Smolanka, Smolany Mostek, Sobolewo, Straż, Szudziałowo, Szyszki, Tartak, Wierzchjedlina, Wierzchlesie, Wierzchłowce, Wojnachy, Wroczyńszczyzna, Wysoki Lasek, Zamczysko, Zawistowszczyzna.

Uwaga: w żadnej metryce nie użyto określenia „wieś”, „okolica”, „miasto”.

Duchowieństwo

Proboszcz: Antoni Moczulewski, dziekan sokólski
Wikarowie: Leonard Będziulewski bernardyn, Paweł Iwanicki dominikanin, Kazimierz Kurzyna
Goście duchowni: Hieronim Piasecki (1 chrzest w 1813), dominikanin Ludwik Targoński (2 chrzty w 1815), Kazimierz Kubeszowski prałat i archidiakon okręgu Białostockiego (1 chrzest w 1815).

Uwagi:
a)   W kilku rocznikach metryk piszący rezygnuje z podania nazwiska księdza. Dlatego nie wiadomo, czy tę olbrzymią pracę w obszernej parafii wykonywał sam dziekan Moczulewski, czy też robili to pomocnicy.
b)   Pomocników wymieniono z imienia tylko dwóch, w roku 1809 pracę przejęli dwaj zakonnicy Będziulewski i Iwanicki.
c)   Od połowy października 1815 nastał Kazimierz Kurzyna, wikary z prawdziwego zdarzenia, natomiast nazwisko proboszcza pojawia się w metrykach bardzo sporadycznie i od wielkiego dzwonu.
94
Metryka Litewska / Wykaz alumnów, którzy otrzymali święcenia
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ala2 dnia Wrzesień 15, 2018, 12:16:16 am »
Biblioteka Wróblewskich:
Wykaz alumnów, którzy z rąk J.E.Księdza Arcybiskupa Metropolity Wileńskiego otrzymali święcenia / Klierikų šventinimo dokumentai (Vilniaus kunigų seminarijos fondas. F342) /
http://elibrary.mab.lt/handle/1/21104
95
Inne źródła / Odp: Pismo Od Possessorów Okolicy Tołoczki zwaney
« Ostatnia wiadomość wysłana przez klocekoi dnia Wrzesień 14, 2018, 09:46:36 pm »
Według mnie taka analogia jest zbyt daleko idąca. Rozumiem, że przed 2015 rokiem takich rzeczy nie było ? Czy po prostu nikt tego tysiąc razy nie wmawiał masie ?
 Jak dla mnie powyższy post do skasowania. Wówczas mój również. Genealogia wolna od polityki. Być powinna.
96
Inne źródła / Odp: Pismo Od Possessorów Okolicy Tołoczki zwaney
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Albink dnia Wrzesień 14, 2018, 04:48:32 pm »
Od wieków z praworządnością w Polsce jest problem: uleganie Kościołowi, korupcja, łamanie wszelkich norm prawnych, arogancja, itp., co w końcu doprowadziło do upadku Rzeczypospolitej. Wypisz, wymaluj i porównaj obecną sytuację. Pouczająca lektura.
97
Inne źródła / Odp: Pismo Od Possessorów Okolicy Tołoczki zwaney
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rafał Jurowski dnia Wrzesień 14, 2018, 12:02:11 pm »
Witam,

Kilka lat temu dokument ten odnalazłem w katalogu zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Dokument wypożyczono mi na mikrofilmie z którego zrobiłem zdjęcia.
A pod tym linkiem piękne skany ! Dziękuję !

Pozdrawiam
Rafał
98
Inne źródła / Pismo Od Possessorów Okolicy Tołoczki zwaney
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A.Markiewicz dnia Wrzesień 08, 2018, 01:25:03 pm »
Pismo Od Possessorów Okolicy Tołoczki zwaney, i od dalszych Uczestników w Aktoracie piszących się. Przeciwko: Wielebnym JJ. XX. Kamaldulom Wygierskim, oraz Ekonomii J. K. Mci, i Sądowi Kommissarskiemu
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/555435/edition/565235
99
Indeksacja parafii Grodzieńskich / Aktualny stan indeksacji 2018 - 06.09.2018
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Wrzesień 06, 2018, 09:33:59 pm »
Witam serdecznie,

wydało mi się, że sporo więcej czasu minęło. Ale nie – to tylko dwa z górą tygodnie od ostatniego wpisu. Może dlatego, że indeksacja Sokółki więcej nakładu pracy potrzebuje, niż się spodziewałam. Ale kto kiedy stanie u mety – to już rzecz losowa. Dziś z satysfakcją zawiadamiam o już opublikowanych indeksach z Małej Brzostowicy i z Usnarza – obie te parafie znajdują się dziś na Białorusi, tuż za granicą. Natomiast Krynki, aczkolwiek już gotowe z tydzień temu, czekają jeszcze na pojawienie się w genetece. Może to się zdarzyć lada dzień.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Brzostowica Mała (par. unicka)
Śluby 1781-1795   dostępne w portalu genealodzy.pl      T. Urlich

Krynki
Chrzty 1812-1818      dostępne w portalu genealodzy.pl      M. Stasikowski

Usnarz-Makarowce
Chrzty 1811-1820   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski
Śluby 1811-1820   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski
Zgony 1811-1820   dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski


Pozdrawiam serdecznie,

Alicja
100
Autoprezentacje / Odp: Witam, wszystkich. Akta rodziny Markiewiczów
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A.Markiewicz dnia Wrzesień 06, 2018, 11:12:07 am »
Akta rodziny Markiewiczów. T. 1, Akta rodzinne do legitymacji szlachectwa z lat 1731-1861
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/579684/edition/561083

Akta rodziny Markiewiczów. T. 2, Akta osobiste Teodora Markiewicza i jego synów z lat 1802-1896
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/579674/edition/561082
Strony: 1 ... 8 9 [10]