Kibitel. Kibitka, Kibitlewski

Zaczęty przez lidia1962, Luty 06, 2024, 08:51:34 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lidia1962

Szukam śladów swojej rodziny. Piszę na wszystkich forach i grupach, bo może ktoś, gdzieś, kiedyś natknął się na  nazwisko Kibitka, Kibitel, Kibitlewski. Pierwsze ślady są na Podlasiu. Był to Jan Kibitel, który w 1719 roku ożenił się we wsi Malinówka w parafii Bakałarzewo. Większość rodziny mieszka jednak we wsi Olszanka, w parafii Filipów. I stąd rozprzestrzenia się po Polsce, Ukrainie i USA. Niestety nie wiem, skąd przybyli do Malinówki i Olszanki. Nazwisko wskazuje na pochodzenie z terenów Białorusi, Litwy może Ukrainy. W XVIII wieku, syn Jana, był księdzem w parafii Sumiliszki (1783 r.)dekanat kowieński. Z literatury wiem, że ksiądz, który był na parafii powinien posługiwać się językiem wiernych, co pozwala sądzić, że język litewski wyniósł z domu. Od kuzynów, którzy również szukają, i których poznałam na jednej ze stron związanych z genealogią, wiem, że w ich domu krążyła legenda, że przybyli na Podlasie, bo uciekali przed prześladowaniami.
Może ktoś z Państwa natknął się na te nazwiska? A może naprowadzicie mnie, gdzie mam szukać?