PIERWSZY PERIODYK GENEALOGICZNY ZIEMI GRODZIEŃSKIEJ

Zaczęty przez Piotr Paweł CYPLA, Październik 01, 2016, 05:46:50 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotr Paweł CYPLA

ZESZYTY GRODZIEŃSKIE - PIERWSZY PERIODYK GENEALOGICZNY ZIEMI GRODZIEŃSKIEJ

Drodzy forumowicze i miłośnicy grodzieńszczyzny,

Być może zostanę okrzyknięty szaleńcem, a w najlepszym przypadku "porywającym się z motyką na słońce", ale mam pomysł, który moim zdaniem w znaczącym stopniu przyczyni się do popularyzacji tematyki związanej z "grodzieńszczyzną", a więc Ojczyzną przodków wielu z nas udzielających się na tym forum. Proponuję rozpocząć tworzenie cyklicznej (comiesięcznej) publikacji elektronicznej pt.: "ZESZYTY GRODZIEŃSKIE". W publikacji proponuję utrzymywanie stałych rubryk tematycznych, np.:

HISTORIA
PARAFIE GRODZIEŃSZCZYZNY
KOŚCIOŁY GRODZIEŃSZCZYZNY
MIEJSCA ZNANE I ZAPOMNIANE
RODY GRODZIEŃSKIE – SZLACHTA
RODY GRODZIEŃSKIE – WŁOŚCIANIE
URZĘDNICY GRODZIEŃSCY
WIELCY TEJ ZIEMI
METRYKALIA
Z KSIĄG ZIEMSKICH I GRODZKICH
RZECZY DZIWNE I CIEKAWE


W zasadzie tematy działów mówią same za siebie, tak więc wyjaśnianie co tam się powinno umieszczać jest chyba zbędne. Zeszyty będą pozostawały w ścisłym związku z innymi projektami realizowanymi przez rodygrodzienskie.pl tworząc bazę wiedzy o Ojczyźnie naszych przodków. Do współpracy przy redagowaniu kolejnych numerów zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią grodzieńszczyzny. Uważam, że pierwszy numer może się ukazać już w styczniu 2017 roku...

Część materiałów mogących stanowić treść pierwszego numeru znajduje się już (lub znajdzie w najbliższym czasie) w poszczególnych działach naszego portalu http://www.rodygrodzienskie.pl/ - przypominam, że oprócz forum istnieje jeszcze strona internnetowa, na której gromadzimy i udostępniamy fragmenty naszej wiedzy o grodzieńszczyźnie. W zebraniu innych materiałów do pierwszego, jak i kolejnych numerów "Zeszytów Grodzieńskich" liczę na Waszą aktywną pomoc.

Chętnych do współudziału w realizacji tego projektu serdecznie zapraszam. Ewentualne materiały, sugestie, opracowania własne, itp. można zamieszczać w postach tego wątku lub wysyłać bezpośrednio na mój adres mailowy pcypla@o2.pl

Na naszym portalu stworzyłem już zakładkę dotyczącą tego projektu http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=2024

Poniżej przedstawiam projekt okładki.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

heniedz


Piotr Paweł CYPLA

#2
Cytat: heniedz w Październik 02, 2016, 10:14:23 AM
uuuuuuuuuuurrrrrra

Drogi Henryku, jak zwykle niezmiernie cieszy mnie Twój entuzjazm tak celnie wyrażony. Pragnąłbym jednak poznać Twoją opinię, a najchętniej jakieś propozycje związane z treścią pierwszego numeru. Może zechciałbyś pomóc w opracowaniu materiałów np. posiadam przepiękny tekst (pisany w języku polskim) na temat ekonomii grodzieńskiej w latach 1676-1680. Gdybyś zechciał na niego zerknąć i przepisać byłbym niezmiernie rad. Bardzo Cię proszę o pomoc.


Pozdrawiam
Piotr
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Piotr Paweł CYPLA

Materiały znajdziesz pod tym adresem: http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=9423

Zamek grodzieński str. 9-15
Jurydyka zamkowa str. 17-22
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

heniedz

zachęcony do, powiem tak  "ja nie podołam"  ale poczyniem starania by na mój wydatek coś tu wykonać ? ok

wd

Bardzo ciekawa inicjatywa. Nie wiem w jaki sposób mógłbym ją wesprzeć ale bardzo chętnie bym to uczynił.
Pozdrawiam,
WD

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: wd w Październik 04, 2016, 02:39:58 PM
Bardzo ciekawa inicjatywa. Nie wiem w jaki sposób mógłbym ją wesprzeć ale bardzo chętnie bym to uczynił.
Pozdrawiam,
WD

Na wstępie bardzo dziękuję za odpowiedz na mój post. Pyta Pan jak "wesprzeć" - odpowiedz jest bardzo prosta... proszę mi pomóc w opracowywaniu materiałów np. http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=545.msg1833;topicseen#msg1833 lub chociażby przy indeksowaniu ksiąg parafialnych Dekanatu Grodzieńskiego. Będzie to naprawdę nieoceniona pomoc. Proszę napisać coś o sobie, o swoich przodkach i ich związkach z grodzieńszczyzną... być może ciekawy temat sam się narodzi. Może Pan również redagować jeden z działów np. RZECZY DZIWNE I CIEKAWE. Wszystko zależy od Pana chęci i inicjatywy... Możliwości jest naprawdę wiele.

Pozdrawiam
Piotr Paweł CYPLA
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

wd

Jakie są moje związki z Grodzieńszczyzną? Wszyscy przodkowie pochodzą z Zachodniej Grodzieńszczyzny. Ponieważ wolę pozostawać na tym forum anonimowy nie napiszę tutaj jak się nazywali...
Mam trochę materiałów dotyczących wspomnianej Zachodniej Grodzieńszczyzny. Cżęść z nich jest opracowana, część jest "w trakcie". Zgłoszę się z konkretami za kilka tygodni - pod koniec października. A w międzyczasie spróbuję za chwilę wysłać Panu próbkę.

heniedz

Cytat: Piotr Paweł CYPLA w Październik 02, 2016, 10:42:08 AM
Materiały znajdziesz pod tym adresem: http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=9423

Zamek grodzieński str. 9-15
Jurydyka zamkowa str. 17-22

mój skromny udzialik w tym dziele / strony do 22/ ma być dostępny za około 10 dni/ max/  i natychmiast go podam tu do udostępnienia, proszę o cierpliwość dla mnie z szacunkiem hn

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: heniedz w Październik 10, 2016, 10:34:17 AM
Cytat: Piotr Paweł CYPLA w Październik 02, 2016, 10:42:08 AM
Materiały znajdziesz pod tym adresem: http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/doccontent?id=9423

Zamek grodzieński str. 9-15
Jurydyka zamkowa str. 17-22

mój skromny udzialik w tym dziele / strony do 22/ ma być dostępny za około 10 dni/ max/  i natychmiast go podam tu do udostępnienia, proszę o cierpliwość dla mnie z szacunkiem hn

Szanowny Henryku cieszę się bardzo. Wiedziałem, że podołasz!!!

pozdrawiam
Piotr
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

heniedz


heniedz


heniedz

tekst i info od archiwisty: Przepisując zachowywałem oryginalną ortografię z całą jej niekonsekwencją i niespójności - skryba na przestrzeni dwóch stron potrafi ten sam wyraz zapisać zupełnie inaczej - tyczy się to też dość dowolnego użycia liter wielkich. W okrągłych nawiasach w kilku miejscach dodałem własne uzupełnienia dla większej czytelności -  w razie potrzeby łatwo je usunąć, zaś w nawiasach kwadratowych umieściłem fragmenty trudne do odcyfrowania, takie których nie jestem pewien. Nie udało mi się odczytać dwóch słów - na stronie 17 (15 w numeracji manuskryptu, której używałem też przepisując tekst) w zdaniu "...ktory w gorze lezy, az do Chalup, y Fiedora Rybaka [nieczytelne]" oraz na stronie 21(19) w zdaniu "...powinności Zamkowych y ciezarow Mieyskich na S(.) Marcin d[nieczytelne]". Można by poprosić kogoś żeby spojrzał na te wyrazy świeżym okiem.

Elżbieta Dawidowicz


Sławomir Olczyk

Witam Kochani.

Ponieważ to jest niejako moje dziecko, toteż pierwotna nazwa brzmi "Złota Księga Rodzin Grodzieńskich".  W każdej części będzie miejsce na monografie rodzin, na materiały źródłowe i naukowe, na artykuły o dziejach Grodzieńszczyzny i nie tylko, na odpowiedzi dotyczące regionu, recenzje prac naukowych, Bibliografię Grodzieńską, promocję inicjatyw dotyczących szeroko rozumianej historii Rusi Czarnej itd. Ta rzecz, w mojej koncepcji, ma być w wersji drukowanej. Myślę, że każdy tom liczyć będzie 200-250 stron. Znajdzie się tu miejsce na monografie zarówno rodów szlacheckich jak i wszelkich innych. Mnie zależy na odbudowie dziejów całej Społeczności Grodzieńskiej na przestrzeni tych wielu stuleci, do których mamy źródła historyczne. Nie chcę by pominięto ani rodów chłopskich - soli tej ziemi, Żydów o korzeniach chazarskich, Tatarów, mieszczan o różnej prowinencji,  rzemieślników i cechmistrzów rozproszonych po całym powiecie, a także Cyganów, o których obecności powiadają metryki. Słowem wszystkich.

Myśląc o Grodzieńszczyżnie, mam ją rzeczywiście tutaj jako priorytet, lecz przecież nie można zapominać o jej bezpośrednich związkach z innymi powiatami i ziemiami, nie tylko Wielkiego Księstwa Litewskiego, lecz i Korony i Prus, Inflant czy Moskwy. Tu będzie miejsce na wszystkie te wątki. Również na polemiki.

Myślę, że ta inicjatywa dobrze się wpisze w kontekst prac zamieszczanych w "Palimpsacie Grodzieńskim", Herold Litherlandzie" czy "Zeszytach Białostockich".

Wierzę, że pozyskamy licznych sojuszników tej inicjatywy, a zwłaszcza Uniwersytetu Podlaskiego im. Giedroycia, Uniwersytetu Grodzieńskiego im. Kupały, a także przyjaciół z Uniwersytetu Mińskiego, Instytutu Historii PAN, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wierzę też, że możemy w tej mierze liczyć na poparcie instytucji państwowych Białorusi.

Ta inicjatywa jest prekursorska, o tyle, że ma odbudować historię dziejów całej Społeczności Grodzieńskiej. Nazbyt przez lata lekceważonej w historiografii.

Uwierzcie mi kochani - warto.

Ludwik Olczyk, Łódź 31.10.2016