Rewizyjne spisy

Zaczęty przez Albink, Styczeń 08, 2017, 07:40:42 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Albink

W Archiwum Państwowym w Grodnie są tzw. spisy rewizyjne /Ревизские сказки/, jest to potężne źródło wiedzy o naszych przodkach. W wielu przypadkach jest brak ksiąg metrykalnych, szczególnie z XVIII wieku i wstecz. Wspomniane spisy pomagają wyjaśnić wiele rodzinnych zagadek. Być może była już o nich mowa, ale przypomnienie nie zaszkodzi.

http://archives.gov.by/index.php?id=91857
Pozdrawiam
Albin

Albink

W NIAB w Grodnie są rewizyjne spisy z 1795 roku z dekanatu grodzieńskiego z następujących parafii: Brzostowica, Ejsmonty, Kwasówka, Jałówka, miasto Grodno, Repla, Łunna, Kamionka, Hoża, Indura, Krynki, Grodno powiat. Te spisy można znaleźć w: fond 24, opis 7, dieło od 6-20. Dla poważnych genealogów jest to niepowtarzalny zasób danych. Pewnym mankamentem jest fakt, że nie wszystkie miejscowości są ujęte w tych spisach. Trudno zrozumieć, dlaczego jakaś miejscowość jest, a jakiejś nie ma. Musiały być jakieś wytyczne, zasady, ale nie mogę tego rozgryźć.
Są również spisy z innych dekanatów oraz spisy z lat późniejszych, ale to już trzeba na miejscu w archiwum wyszukiwać potrzebne opracowania. Te spisy późniejsze są opracowane w różnych konfiguracjach, np. odnodworcy, szlachta, mieszczanie, leśnicy, wolni, poddani, itp.
Pozdrawiam
Albin

RyszardBencko

Witam !

Rzeczywiście w nich  zawarty jest ogromny zasób informacji nie tylko o przodkach, lecz także – minionych czasach. Od  października  2019 na FamillySearch  sukcesywnie zamieszczane są spisy rewizyjne z guberni wileńskiej ( link poniżej ) :
https://www.familysearch.org/search/catalog/results?count=20&query=%2Btitle%3ARevision%20%2Btitle%3Alists&page=1&language0=Polish
Dostępne są już spisy z roku 1795, 1811 oraz 1816, a mniej więcej dwa tygodnie wstecz – pojawiło się 16-cie pierwszych skanów z 1834 r. Pierwszy z wymienionych wyżej spisów ( 1795 ) - sporządzony został w języku polskim, a kolejne  -   już po rosyjsku.  Spis z 1811 roku zawiera tylko dane dotyczące mężczyzn . Nie wiem czy wspomniane wyżej  fakty dotyczą wszystkich parafii, ale  tak jest w odniesieniu do Różanki, Wiewióki i Zabłocia , którymi to parafiami jestem osobiście  zainteresowany. Na swoje potrzeby z zasobów archiwum LVIA  ( plik PDF liczy stron 59 ) obejmującego zawartość fondu 515 , przekopiowałem wszystko co dotyczyło parafii  lidzkiego dekanatu.
Więcej informacji  dotyczących spisów rewizyjnych  można znaleźć na stronie :  https://genealodzy.pl/forum-genealogiczne-viewtopic-p-499372.phtml 

Pozdrawiam,
Ryszard