Strzałkowscy poszukiwania.

Zaczęty przez Swonke, Sierpień 31, 2019, 04:53:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Swonke

Dziękuję za przyjęcie do grupy.  Moja rodzina jest zaprzyjaźniona z rodziną Strzałkowskich z Gliwic.  Razem z Piotrem Strzałkowskim od dłuższego już czasu próbujemy powiększyć jego drzewo rodzinne , tworzone przez jego ojca i dziadka , o nowych przodków . Występowanie tego nazwiska na Grodzieńszczyźnie jest tak bardzo popularne i jednocześnie rozległe na sporym obszarze , co powoduje spore trudności w poszukiwaniach.  Piotr jako przedstawiciel rodu, był na Białorusi i prowadził poszukiwania na miejscu. Przywiózł sporo notatek i ciekawych informacji .  Ja natomiast zajmuję się poszukiwaniem metryk dostępnych w internecie.  Bazuję głównie na Family search i Geneteka.pl  . Mam już sporo notatek i przeglądnięty  cały Dekanat Grodzieński (ten ogólnie dostępny ) w okolicy daty urodzenia jednego z przodków . Sprawdziłem też śluby , ale również bez rezultatu.  Może powinienem szukać w innych miejscach niż te które podaje rodzina?.  Tutaj miałbym ogromną prośbę , do poszukiwaczy na forum . Może ktoś natknął , na osoby , o których napiszę poniżej. Pomogłoby mi to w naprowadzeniu na właściwe tory.   Według rodziny przodkowie generalnie pochodzą ze Samostrzelnik.  Wszystkie daty pochodzą z drzewa genealogicznego .  Poszukuję  Józefa Strzałkowskiego ur w 1855 , zmarł  3.03.1913 r w Siedlcach.  Miał żonę Anastazję , Helenę Biernacką ur w 1863r .  Miał też brata Jana ur w 1850 r i siostrę Teresę .   Rodzicami tej trójki byli  Aleksander Strzałkowski i Felicja Głuchowska.  To najstarsze osoby w drzewie , wymienione są w akcie zgonu Józefa . Nie ma tam niestety wzmianki o miejscu urodzenia .  Gdyby ktoś , potrzebował kopię tego aktu , lub jakieś inne informacje z drzewa to mogę je udostępnić i się nimi podzielić.
Na razie chyba tyle. Dziękuję za każde informacje. Pozdrawiam Janek.

Sławomir Olczyk

Szanowny Panie.

Miejsce urodzenia winno być w akcie małżeństwa.

Samostrzelniki to jeden z najlepszych tropów. Parafia Łunna. Ale to nie jedyne miejsce, gdzie zamieszkiwali.

Pozdrawiam serdecznie.

Swonke

Dziękuję za odpowiedź.
Tak to prawda.  Dlatego parafię Łunna przeszukałem (chyba całą) jako pierwszą i wynotowałem wszystkich Strzałkowskich między 1798 a 1864.  Nie ma tam wspomnianego Józefa , oraz ojca Aleksandra.  Sprawdziłem też akty ślubów ,na kilka lat wcześniej przed urodzeniem najstarszego syna. W podobny sposób sprawdziłem też najbardziej prawdopodobne : Wlk. Ejsymonty , Kwasówka , Świsłocz Górną , Jeziory , Grodno , Indura oraz Wołpę , Piaski i Replę z Dekanatu Wołkowyskiego.  Przez moment miałem podejrzenia , że mogę coś znaleźć w Radziwonowiczach - kościół gr. katolicki . To miejsce bardzo blisko Łunnej .  Niestety również bez efektów. Czytam również dużo artykułów i różnych opracowań , takich jak popisy szlachty , historie dworów i folwarków , tam też jest sporo informacji . Wydaje mi się że mój poszukiwany Aleksander wraz z rodziną wybył ze Samostrzelników nieco wcześniej niż podaje rodzina.  Zauważyłem też , że imię Aleksander występuje stosunkowo rzadko .  Na przestrzeni ok 70 lat znalazłem tylko trzech .  Może ktoś natrafił na to imię z forumowych poszukiwaczy?.  Narazie Dziękuję . Pozdrawiam.

A. Rybalko

Istnieje taka możliwość, że Aleksander został omyłkowo zapisany w metryce chrztu pod innym imieniem. Takie przypadki można z trudem udowodnić. Ale spróbować można.
Jako przykład podaję moją własną prababkę Teodorę rocznik 1867 (wg wszystkich dostępnych spisów i metryki zgonu, a żyła 74 lata). Rodzice mieli kilkoro dzieci, które rodziły się w regularnych odstępach co 2-3 lata, o czym wiem przede wszystkim ze spisów, z jednej metryki ślubu i z niektórych metryk zgonu. Znana jest mi tylko jedna metryka chrztu w tej rodzinie, dotyczy ANNY, rocznik 1866. Pomimo wieloletnich poszukiwań nie udało się znaleźć żadnej metryki chrztu żadnego z dzieci. Przypuszczam, z pewnością 99%, że Anna to późniejsza Teodora. Innej możliwości raczej nie ma.

Sugeruję zatem, żeby zgromadzić w jednym miejscu wszystkie dane, dotyczące wszystkich Strzałkowskich z Grodzieńszczyzny, tak jak zrobiliśmy to z Bohatyrewiczami. Dobrze byłoby, gdyby powstał na forum nowy wątek "Strzałkowscy". Ojciec Aleksandra (a może i sam Aleksander) musiał żyć na początku XIX wieku, kiedy liczba członków poszczególnych rodzin była stosunkowo niewielka. Może analiza potomków poszczególnych mężczyzn Strzałkowskich dałaby nam  - może nie odpowiedź - ale porządną sugestię, która z tych rodzin jest Twoja.
     

Sławomir Olczyk

Szanowny Panie.

Trzeba sprawdzić nie Grodzieńskie, tylko mińskie mazowieckie. To w Mińsku brał ślub ten Pana Aleksander z Felicją w 1845. Mieli synów Jana (1849), Mieczysława (1853) i Macieja (1854). Aleksander mając 38 lat zmarł w w par. Kałuszyn w miejscowości Groszki, pisany synem Joachima i Katarzyny.

Pozdrawiam serdecznie.

Sławomir Olczyk

Cytat: A. Rybalko w Wrzesień 01, 2019, 05:54:31 PM
Sugeruję zatem, żeby zgromadzić w jednym miejscu wszystkie dane, dotyczące wszystkich Strzałkowskich z Grodzieńszczyzny, tak jak zrobiliśmy to z Bohatyrewiczami. Dobrze byłoby, gdyby powstał na forum nowy wątek "Strzałkowscy"

Myślę, że trzeba koniecznie. Ze swojej strony deklaruję Strzałkowskich z par. Wielkie Eysymonty.

Pozdrawiam serdecznie.

Arek1975

Ten poszukiwany Józef jest Maciejem :) - konkretnie ochrzczono go jako Józefa Macieja

Swonke

Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi . Przyznam że rozszerzyło to moje horyzonty , tłumaczy też brak występowania nazwisk związanych z rodziną na danym terenie.   Panie Sławomirze , czy można byłoby ( za sprawą moderatora zapewne ) wyciąć i wkleić moje wpisy z działu " Powitania " , do " Poszukiwania " ?.  Przepraszam , nie chciałbym być posądzony o pójście na łatwiznę ,  zależy mi na kontynuację wątku i udzielonych cennych porad. Już po pierwszym wpisie ,  zorientowałem się że powinienem pisać w innym dziale. Jakoś tak poszło. Oczywiście , jeżeli jest to technicznie nie możliwe  , to jutro napiszę od nowa w odpowiednim miejscu .
Chciałbym ( w odpowiednim już dziale ) opublikować więcej szczegółów dotyczących dzieci Aleksandra. Powinna się tam też znaleźć, córka Teresa.
Panie Arku1975 , czy ten Józef- Maciej to również Mińsk Mazowiecki ?.

Pozdrawiam serdecznie Janek.

Sławomir Olczyk

Ponieważ ostatnio zaczęto pytać o różnych Strzałkowskich otwieram ten wątek.

wd

Dołączę tu i moją cegiełkę...

Strzałkowskich znajdziemy również w dawnej okolicy Puciłki, parafii kundzińskiej. Nazwiska "najdawniejszych" występują w popisie wojska grodzieńskiego z 1765 roku:

Imć pan Hilary Strzałkowski na koniu karym z szablą.
Imć pan Jerzy Strzałkowski na koniu płowym z szablą.

W wieku XIX było ich tam znacznie więcej.

Ja jestem potomkiem tego ostatniego.

Arek1975

Nie, ten Maciej (Józef-Maciej) to Kałuszyn. Proszę zajrzeć do geneteki, są tam inne dzieci Aleksandra: Jan, Maciej, Mieczysław

A.Markiewicz

Papiery rodzinno-majątkowe
sygnatura: DE-8078
sygnatura oryginału: 659
podtytuł CD: Stanisława Strzałkowskiego
rok / wiek: 1801-1841
proweniencja: Lwowska Naukowa Biblioteka im. W. Stefanyka NAN Ukrain. Oddział Rękopisów. Zespół (fond) 141 (Zbiór Aleksandra Czołowskiego - Dział II)
Liczba skanów: 68

http://bazy.oss.wroc.pl/kzc/wyniki_pl.php?RL-004805
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

#12
Zapis dekretu w sprawie między Fryderykiem Saturgusem a Karolem Strzałkowskim
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=5843&from=&dirids=1&ver_id=5873&lp=1&QI=!28CC3D84ECFF91EBBF1BE1832A7ED809-1

Dekret w sprawie między Piotrem Antonim Strzałkowskim a Józefem Teklą Katarzyną Strzałkowskimi
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=6928&from=&dirids=1&ver_id=6959&lp=2&QI=!28CC3D84ECFF91EBBF1BE1832A7ED809-1

Dekret w sprawie między Tomaszem Kolendą, Piotrem Strzałkowskim, Ignacym Moniuszko
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=6520&from=&dirids=1&ver_id=6550&lp=4&QI=!28CC3D84ECFF91EBBF1BE1832A7ED809-1

Swichowski Pilwieckiemu cedit
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=11683&from=&dirids=1&ver_id=11721&lp=1&QI=!${query.QueryId}
    Marcin Swichowski, Elżbieta Strzałkowska, Jan Strzałkowski, Albert Boguski, Adam Boguski, Kacper Żakowski, Jan Pilwiecki, Dorota Pilwiecka, Piotr Paweł Mniszek, Wieńczysław Pilwiecki, Zofia Strzałkowska,

Pozdrawiam AM
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

#13
Mowa Jasnie Wielmoznego Jmci Pana Franciszka Strzałkowskiego, Posła Woiewodztwa Sandomierskiego Od Prześwietnych Stanow Seymuiących do Examinu Kommissyi Edukacyiney Delegowanego przy Relacyi z tegoż Examinu, Miana
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/567414/edition/591115

Mowa Jasnie Wielmoznego Jmci Pana Franciszka Strzałkowskiego, Posła Woiewodztwa Sandomierskiego Od Prześwietnych Stanow Seymuiących do Examinu Kommissyi Edukacyiney Delegowanego przy Relacyi z tegoż Examinu, Miana
https://polona.pl/item/mowa-jasnie-wielmoznego-jmci-pana-franciszka-strzalkowskiego-posla-woiewodztwa,ODc2MDQ1NjA/#info:metadata
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Mowa Jaśnie Wielmożnego Franciszka Strzałkowskiego Kommis. Ciwilno-Woysk. Ziemi Kamienieckiey Woiewodztwa Podolskiego Na Seymikach W Kamiencu Dnia 17. Mca Listopada Roku 1790. Miana
http://rcin.org.pl/dlibra/doccontent?id=21970
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.