Ród Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Październik 14, 2015, 09:47:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Witam Panie Tadeuszu !

Dziękuję za kontakt.
Czyli rozumiem, że jest Pan spokrewniony z Jurowskimi :) Pana bezpośrednimi przodkami w linii żeńskiej są Stefan Bohatyrewicz i Dominika Jurowska ?  Jeżeli chodzi o Parę Heleny Lisowskiej i Teodora Bohatyrewicza to jest mi ona znana. W dodatku Helena jest wnuczką Marcjanny Lisowskiej z domu Jurowskiej. Czy są znane Panu dalsze losy dzieci Teodora Bohatyrewicza i Heleny Lisowskiej ? Nazwisko Dowmont - sprawa do wyjaśnienia. Rozumiem, że Antonina Bohatyrewicz córka Teodora z pierwszego małżeństwa wyszła za mąż za Lucjana Gajdamowicza? Napiszę do Pana na maila odnośnie szczegółów.

Pozdrawiam
Rafał

Tadeusz

Witam Panie Rafale.
Zgadza się. Jestem bratem Stanisława Bohatyrewicza mieszkającego obecnie w Mikołajkach. Teodor Bohatyrewicz jest moim pradziadkiem ze strony mamy- Zofii Bohatyrewicz z Gajdamowiczów. Jeżeli chodzi o nazwisko matki  Teodora - Dołonto to tak jest zapisane na kopii aktu małżeństwa Teodora z drugą żoną Heleną Lisowską. Ten dokument sporządzono w Kurii Metropolitarnej w Białymstoku na podstawie posiadanych tam akt metrykalnych parafii Jeziory. Ślub odbył się w roku 1884. Posiadam dość dużą wiedzę o dzieciach Teodora z drugiego małżeństwa. Jestem w posiadaniu kopii aktów zgonu Teodora i Heleny Mogę te wiadomości wysłać na adres meilowy. Mój adres: tadeuszbohatyrewicz@op.pl
Pozdrawiam Tadeusz Bohatyrewicz.

Sławomir Olczyk

Witam.

Wydaje mi się, że Petronela z Kulikowskich Domonttowa, żona Klemensa (co najmniej od 1814 roku), wywodziła się z parafii Wielkie Eysymontty, niestety nie natrafiłem na jej metrykę. W Repli też jej nie ma. Drugą żoną Klemensa była Józefa z Siezieniewskich (ślub zawarli w 1826 roku). Z pierwszego małżeństwa mieli syna Antoniego, ur. 1814. Mieszkali w okolicy Samostrzelniki. Siostra Antoniego wyszła za mąż za Teodora Boahatyrewicza.

Pozdrawiam serdecznie.

Rafał Jurowski

#18
Jeszcze takie małżeństwa z lat 40-tych XIX wieku parafii Łunna się kiedyś znalazły:

1. Franciszek Bohatyrewicz + Anna Domont

1.1 Anzelm Bohatyrewicz ur. ~ 1812  + Antonina Bohatyrewicz ur.~1832 córka Franciszka i Anny z Bergielów

1.2 Rozalia Bohatyrewicz + Franciszek Jurowski

Nazwisko Dowmont o którym pisałem to Domont raczej na 99 %. Możliwe, że to ta sama rodzina co Dowmont.

Rafał Jurowski

Cytat: Adrian w Październik 18, 2015, 08:05:32 PM
O przeszłości Bohatyrewiczów vel Bohatyrowiczów i ich siedziby rodowej krótko, ale bardzo ciekawie pisał Józef Jodkowski.

http://www.tnp.org.pl/ZbiorySpecjalne/2012/Jodkowski%20Jozef.%20U%20grobu%20Jana%20i%20Cecylii.%20Grodno%201935.pdf

Wśród moich bliskich była Cezaria Hamulecka (1877-1957), córka Edwarda, która była żoną Juliusza Bohatyrewicza. Ich dziećmi byli Konstanty, Józefa, Antonina i Janina. Rodzina mieszkała w Brzegu i we Wrocławiu.

W książce brakuje strony 12. Stronę tą biblioteka doskanowała, w przyszłym roku ma być wrzucona na stronę. Tymczasem wszystkim niecierpliwym przesyłam to co dostałem z biblioteki. Bardzo ciekawe czy Ci nasi Bohatyrewiczowie faktycznie mają korzenie tatarskie i są spokrewnieni z tym Kniaziem Mortuzem i szachem Meneyrem ?

Pozdrawiam
Rafał


Rafał Jurowski

Może kiedyś się znajdzie jakiś zainteresowany tematem Bohatyrewicz, to będzie na pewno bardzo ciekawe odkrycie. Zresztą przydałoby się przebadać nie tylko Bohatyrewiczów. Siebie bym też przebadał, zobaczymy może wkrótce się uda jak będzie jakaś promocja.

Sławomir Olczyk

Witam.

Warto zwrócić, że zapis w AVAK-u XVII, s. 40 uznaje się wiarygodność złożonego dokumentu, który powiada, że Pankrat Bohatyrewicz zakupił ziemię od Domny Maniakowiczowej i jej synów jeszcze za czasów Aleksandra Jagiellończyka, co tę transakcję lokuje w latach 1506-1515.  Stąd możemy uznać, iż ów Pankrat urodził się najpóźniej w roku 1490. Wydaje się też, na podstawie kontekstu dokumentów, iż pierwotnie ta rodzina przebywała na pograniczu Podlasia i Grodzieńszczyzny. Trudno jednak o pewność gdyż przesłanką jest ówczesna miejscowość Dubowo (Dubów), może chodzić wszak nie o późniejszą wieś opodal Sokółki, lecz o tę która była znajdowała się w ówczesnej Włości Kotrzańskiej. Ta ostatnia jest zdecydowanie bliżej późniejszej sadyby rodu, a do tego tam też częściej można zetknąć się z Kurjanowiczami, którzy są wymieniani w dokumentach.

Z drugiej strony imiona tych praszczurów Bohatyrewiczów bardziej kojarzą się z Koroną niż Litwą, choćby Pankrat czy Artiuch. Może warto zajrzeć do Popisu z roku 1528 i sprawdzić, czy występowali i gdzie.

Tak czy inaczej możemy tylko stwierdzić, że w roku 1539 występują bracia Artiuch i Hawryło, oraz synowie Pankrata - Pacuta, Paniuta, Iwaszko i Suprun już mieniący się nazwiskiem Bohatyrewicz.

To tyle z poligonu.

Pozdrawiam serdecznie.



Sławomir Olczyk

Witam.

Sprawdziłem ten Popis z 1528 roku. Paszko Bohatyrewicz, bojar nie mający poddanych z Powiatu Lidzkiego (ML 523, k. 33v.) oraz Mortuza Bohatyrewicz, samoczetwierd', w grupie innych Tatarów, Powiatu Nowogrodzkiego (tamże, k. 123).

A moim zdaniem warto poszukać po imionach tych wymienionych w dokumentach z AVAK-u XVII...

Pozdrawiam serdecznie.

Rafał Jurowski

#24
Witam,

Dla wygody umieszczam odnośnik do wszystkich (chyba) tomów AVAK
http://www.runivers.ru/lib/book3036/
W tomie XVII faktycznie trochę ich jest, w tomie VII trochę więcej.

Pozdrawiam
Rafał

Tadeusz

Uważam, że należy krytycznie spojrzeć na przyporządkowywanie Bohatyrewiczow do pochodzenia tatarskiego. W pomiarze włócznej starostwa grodzieńskiego nie zanotowano istnienia okolicy Bohatyrewicze. natomiast odnotowano istnienie dwóch miejscowości Bohatyry na obrzeży puszczy augustowskiej. Ponadto w książce księdza prawosławnego - Grzegorza Sosny pt. Zapomniane dziedzictwo ( jest w internecie) zanotowano istnienie włościan o nazwisku Bohatyrewicze, którzy  mieli prawo wchodu do puszczy już w XV wieku, czyli wcześniej niż wzmianka o Tatarze Mortuzie Bohatyrewiczu. Moim żdaniem Gniazda rodowego należ szukać właśnie w tych miejscowościach i tam właśnie.
Tadeusz.

MiStaZmy

General brigadier Bronislaw Bohatyrewicz h. Ostoja był - wg moich danych - żonaty z Heleną Pokubiat. Niestety nie znam dotąd roku ślubu.

Biographical Summaries of Notable People
edytowane  w USA

podaje następujące dane na temat Gen. Bronisława Bohatyrewicza

Bronisław Bohatyrewicz, Narodziny:   24 lut 1870  Grodno, Śmierć:   1940  Katyn, Nationality:   Poland




------------------------------------------------
Biographical Summaries of Notable People
(2 532 232 rekordów)
This collection contains biographical summary descriptions and associated data about millions of famous and notable people from around the world. Living and deceased persons including actors, musicians, authors, inventors, artists, and politicians are detailed.

Rafał Jurowski

Witam,

Trochę powyżej znajduje się wypis metryki genearała, wynika z niego że urodził się w okolicy Grandzicze obok Grodna.

Pozdrawiam
Rafał

MiStaZmy

Witam,

Dziękuję, niezwłocznie doczytałem i już wykorzystałem.

Wydaje mi się ciekawe i dotąd nie wspominane, że ma miejsce odnotowanie w amerykańskiej bazie danych osób zasłużonych wraz z krótką - może zbyt lakoniczną - notką biograficzną.

Popieram gorąco pomysł zgromadzenia możliwie bogatego zbioru informacji biograficznych. Był prawdopodobnie najstarszym rangą męczennikiem Katynia

Pozdrawiam

Sławomir Olczyk

Witam.

Ta Paulina była Domonttówna z domu. Ur. 14.01.1821 roku, córka Klemensa i Petroneli. Jej mąż Jan był od niej starszy o 7 lat, jak wynika ze spisów parafialnych. Wywodziła się z okolicy Samostrzelniki w par. Łunna. Co do jej nazwiska rodowego nie ma najmniejszych wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie.