Dykiert i Sawostianik - okolice Świsłoczy, Rosi, Hajnówki oraz Janowicze

Zaczęty przez DykiertAnna, Styczeń 09, 2024, 12:50:05 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DykiertAnna

Dzień dobry,
od wielu lat próbuję ustalić losy członków mojej rodziny od strony dziadka. Niestety, osoby, które mogłyby rzucić jakieś światło na przeszłość już nie żyją.
Poszukuję rodziców dziadka:
Eugeniusza Dykiert, który według aktu zgonu urodził się w 1907 roku w Świsłoczy, rodzicami jego byli Mikołaj i Paroskiewa oraz jego żony Jadwigi Sawostianik urodzonej w 1905 roku w Janowiczach (parafia Szydłowicze), córki Stanisława i Ewy Marszeniuk. Nie znam daty ich ślubu. Daty urodzenia dzieci sugerują, że miało to miejsce przed 1929 rokiem. Eugeniusz był gajowym. Ich dzieci rodziły się m.in. w Rosi. Ostatnie miejsce ich pobytu przed II WŚ to Nieznany Bór (Hajnówka), gdzie według aktu zgonu urodził się 29(?) lutego 1939 roku mój dziadek Zygmunt. Z dokumentów znalezionych w Związku Sybiraków wynika, że już w listopadzie 1939 roku cała rodzina była na zesłaniu, gdzie spędzili prawie 20 lat (do Polski przybyli z Krasnojarskiego rejonu, ale czy to było jedyne miejsce pobytu na zesłaniu - nie wiem).

Jedyne ślady Dykiertów w tym rejonie, które udało mi się znaleźć, to zapisy o:
-Semen Dykiert (Dikert), syn Mikołaja, ur. w 1894 r. w Świsłoczy,
-Mikołaj Dykiert, syn Mikołaja, ur. w 1894 roku, aresztowany w 1944 r., więziony w Białymstoku; zmarł w 1945 najprawdopodobniej w Ostaszkowie,
-Władysław Dykiert, syn Mikołaja, ur. w 1912 roku, który był podejrzany o znęcanie się nad ludności polską oraz obywatelami narodowości żydowskiej na terenie miasta Roś. W tym przypadku, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że to brat pradziadka, gdyż w rodzinie były przekazy o bracie pradziadka - kolaborancie.
-Piotr Dykiert - mieszkał w Rosi w 1939 roku, według spisu ludności, który znalazłam w Bibliotece Kresowej.

Wszyscy wymienieni wyżej mogliby być braćmi pradziadka.

Z przekazów rodzinnych wiem jeszcze tylko tyle, że Eugeniusz miał siostrę, która podobno w latach 50. była sędzią w Moskwie (ale to tylko przekaz ustny, nie mam nic na potwierdzenie tej informacji - szukając jakiegokolwiek tropu na MyHeritage znalazłam w Rosji Jadwigę Dykiert urodzoną na Białorusi na początku XX wieku, żonę Wasyla Jeżowa z Rosji. Czy to ona?)

W metrykach jedyny ślad nazwiska Dykiert znalazłam w Izabelnie pod koniec lat 60. XIX wieku - zapewne związane z osadnictwem niemieckim na tamtych terenach. Ale czy to właśnie moi przodkowie? Przy braku ciagłości metryk to nie do ustalenia chyba.

Pradziadek był gajowym, szukałam po tej linii, ale nic nie znalazłam (co nie znaczy, że nie ma - tylko może ja nie potrafię dobrze szukać), a wspomnienia z leśniczówki w Nieznanym Borze z początków wojny, które znalazłam w Internecie, nie wymieniają nazwiska Dykiert.

Na białostocczyźnie znalazłam pojedyncze indeksy z nazwiskiem Dykiert. Ale nic nie wskazuje na to, że to moi krewni.

Śladów dotyczących prababci Jadwigi, oprócz tych z aktu zgonu, nie mam żadnych.

Nie mam pomysłów, gdzie szukać informacji. Może ktoś z Państwa, dzięki większemu doświadczeniu w poszukiwaniach na tych terenach będzie mógł mi pomóc, doradzić. A może ktoś z Forumowiczów w trakcie swoich poszukiwań trafił na to nazwisko?

Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam
Anna Dykiert