Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Indeksacja parafii Grodzieńskich / Krótkie opisy parafii grodzieńskich - Szydłowicze
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Dzisiaj o 11:17:09 am »
Dane parafii   Szydłowicze

Oceny dokonano na podstawie indeksów z 5 lat 1797-1801.
Brak ksiąg UMZ: 1800 styczeń-kwiecień.

Rocznie   100-160 urodzeń
      30-50 małżeństw
      50-100 zgonów
Uwagi:
a)   Parafia pod wieloma względami „bliźniacza” w stosunku do parafii Repla: podobnie gęsto zaludniona, miała kilka dworów z utytułowanymi właścicielami, niewiele szlachty drobnej, brak prawdziwego miasteczka jako centrum parafii, ludność przeważnie wyznania katolickiego.
b)   Kogo interesuje rozwój nazwisk na kresach, ten może znaleźć w Szydłowiczach wiele ciekawych przykładów: Adamienia zamienia się w tym okresie w Adamowicza, Łukaszenia – w Łukaszewicza, Leniec - w Lenczewskiego. Bardzo rzadki przypadek nazwiska od imienia niezamężnej matki: Kacierynczyk (Kaciaryna czyli Katarzyna).
c)   Podobnie jak w parafii Repla nazwiska panieńskie matek w Szydłowiczach bywają zdradliwe i zmienne. Podawane było nie zawsze nazwisko rodowe, ale również samo imię ojca kobiety, np. Ihnatówna, Łauruczykówna, Siemionówna.
d)   Dziwna moda podawania długości życia małych dzieci z nieprawdopodobną dokładnością, np. 1 rok 47 tygodni, 1 rok 4 miesiące 9 dni i tak dalej. Mało kto mógł się poszczycić posiadaniem kalendarza, skąd więc ta wiedza?... Przy sprawdzeniu okazuje się, że podana długość życia dzieci mocno różni się od tej prawdziwej. Czyli liczba miesięcy i dni była po prostu wyssana z palca…
e)   Szpital czyli przytułek szydłowicki był dość licznie zaludniony. Zgodnie z intencją fundatorki marszałkowej WXL Aleksandry Wiesiołowskiej miało tu znaleźć schronienie (w jednej izbie) „dziadów trzech i bab tyluż”. Czyli żadnej dyskryminacji płci. Z akt wiadomo, jak się niektórzy pensjonariusze nazywali: Jerzy Zdanowicz, Konstancja Stanisławczykowa, Jakub Bohdanowicz, Katarzyna Sauczyna. Zgodnie z miłym obyczajem, który pielęgnowali na Grodzieńszczyźnie również majętni obywatele, zapraszano żebraków i ubogich na rodziców chrzestnych oraz świadków ślubu. Szczególnie Jerzy Zdanowicz, inaczej zwany Zdanuk, był wręcz rozrywany: 25 razy został kumem (raz - komisarza powiatu wołkowyskiego Tołoczki, a drugi – cześnikowicza różańskiego Dąbrowskiego) i 34 razy – świadkiem ślubu!
f)   We dworze Sznipów zamieszkała para, która brała ślub w trybie nadzwyczajnym w Mścibowie, 19 marca 1797 roku, czyli cześnikowicz Wincenty Dąbrowski i sędzianka Kunegunda Chodakowska. Para okazała się wręcz niesłychanie namiętna. Dzieci przychodziły na świat w krótkich odstępach czasu, zgodnie z niezdrową zasadą „co rok to prorok”: 1798, 1799, 1800, 1801, 1802. Miały wyszukane imiona, jednak nie dano im było ich rozsławić. Kunegunda oddawała dzieci do mamek, ta opieka była widać niewystarczająca, bo dzieci kolejno umierały w pierwszych miesiącach życia…

Wymienione w metrykach chrztów miejscowości

Miasto: brak
Dwory: Bigienie (Tołoczko), Kusino (Radziwonowski), Ostrowczyce (Bronic), Sznipów (Dąbrowski), Szydłowicze (Niewiadomski, Solecki), Zubowszczyzna (Kozłowski, Wierciński).
Okolice: Łukowica (Andrzejkiewicz, Lewoniewski)
Wsie: Azaranki, Bierdziki, Bigienie, Dychniewicze/Dychnowce, Dziewockowce, Gociewicze, Gombiszki, Hołynka, Hurce, Ihnatowce, Janowicze, Kukołki albo Kukiełki, Kuropatwy, Kusino, Menczele, Miełowce albo Miejłowce, Moszny, Niewiarówka, Ostrowczyce, Piatczyce, Pożarki, Pupki, Sielechy, Słowiki, Snopki, Subocze, Sznipów, Szowki, Szydłowicze, Talkowce, Wilczuki, Wiśniewicze, Zancewicze, Zdobkowszczyzna, Zieniewicze, Zubowszczyzna, Żyniowce.
Wymienione w metrykach sąsiednie parafie: Repla, Roś, Mścibów.

Duchowieństwo

Proboszcz: Franciszek Cybulski vice-dziekan wołkowyski
Wikary: Antoni Tyborowski, nazywany również „commendarius”.
Duchowni uniccy: Wojciech Leszczyński par. Kuźmicze, Szymon Rzewuski par. Hornostajewicze
Goście duchowni: Jan Brodowski, wikary par. Mścibów (1 chrzest 1799), Józef Chmielewski komendarz par. Mścibów (1 chrzest 1801).

Uwagi:
a)   Wydaje się, że na plebanii w Szydłowiczach panowała niezmącona harmonia. Pleban Cybulski udzielał przede wszystkim ślubów, ale też wspierał czynnie wikarego Tyborowskiego przy codziennej pracy, jaką było udzielanie chrztów: jedna strona księgi zapisana przez proboszcza, druga - przez wikarego, i tak dalej.
b)   Tyborowski przebywał w tym okresie również krótko w Wielkiej Brzostowicy (jako wikary) i w Hnieźnie.
c)   Parafię wizytował w 1797 roku proboszcz z Repli, Kazimierz Szczukocki. Nie tylko wizytował, ale również sporządził kopię metryk – może pragnął być pożyteczny dla gospodarza. Bardzo szczegółowa metryka pewnego zgonu sugeruje rodzinne konotacje proboszcza. W dworze Sznipów zmarła 3 lipca 1799 Anna Grabska sędzina powiatu wołkowyskiego z domu Szczukocka (stolniczanka powiatu wołkowyskiego) primo voto Dąbrowska (cześnikowa powiatu różańskiego). Miała 56 lat i mogła być młodszą siostrą ks. Kazimierza Szczukockiego (ok. 1736-1805).

2
Dialogi / Odp: Księgi metrykalne_DEKANAT TROKI_Parafia RYKONTY
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Dzisiaj o 11:06:57 am »
Sugeruję, żeby napisać po polsku dobrze przemyślanego maila do parafii w Rykontach:

http://www.vilnensis.lt/parapijos/parapija/49/

Może w ten sposób uda się uzyskać jakieś informacje, przynajmniej co do nowszych ksiąg. Jak wyczytałam w wikiperii, kościół przeszedł ciężkie koleje losu, np. został zdewastowany w 1812, możliwe, że wiele ksiąg zniszczono bezpowrotnie.

Z drugiej strony - ze względu na bliskość innych parafii (np. Troki są odległe o 9 km), możliwe jest, że uda się Pani  odnaleźć metryki w tych parafiach. To warto sprawdzić z mapą w ręce.
3
Dialogi / Księgi metrykalne_DEKANAT TROKI_Parafia RYKONTY
« Ostatnia wiadomość wysłana przez lupo dnia Październik 18, 2018, 11:56:14 am »
Witam,
Jestem pierwszy raz na forum. Poszukuję ksiąg parafialnych Dekanatu Troki z okresu wcześniejszego niż 1798 r. oraz od 1915 r. Interesuje mnie miejscowość Rykonty, która w 1744 r. należała do Parafii Troki, a w latach późniejszych była filią Parafii Troki. Parafia była prowadzona przez Dominikanów. W archiwach w Krakowie i Białymstoku też nie wiedzą. Kilka dokumentów widniało w katalogu portalu BARIS, jednak portal od kilku lat nie działa. Jeśli ktoś z Państwa wie gdzie znajdują się takie dokumenty, to bardzo o to proszę o pomoc.

Teresa
4
Inne źródła / Odp: Zachowane dokumenty dot. powiatowych marszałków szlachty w archiwach Białorusi
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rafał Jurowski dnia Październik 15, 2018, 11:12:21 am »
Witam,

W pracowni naukowej Archiwum Historycznego w Grodnie znajdują się ponadto inwentarze nazwisk dla zespłów:

Brzeski powiatowy marszałek szlachty - Fond 89  NIABGr

Bielski powiatowy marszałek szlachty - Fond 90 NIABGr

Wołkowyski powiatowy marszałek szlachty - Fond 91 NIABGr

Inwentarz dla zespołu "Powiatowy marszałek szlachty grodzieńskiej - Fond 92 NIABGr" znajduje się na stronie archiwum.

Inwentarze Fondów 89 oraz 90 są niewielkie, zaś inwentarz fondu 91 jest podobnej wielkości jak fondu 92.

Pozdrawiam
Rafał Jurowski
5
Książki i publikacje / Odp: Uchodźcy w tomskiej guberni - Беженцы в Томской губернии
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rafał Jurowski dnia Październik 08, 2018, 08:56:08 am »
Inne listy Bieżeńców

Lista adresów uchodźców.

http://elib.shpl.ru/ru/nodes/46500-vyp-1-ch-1-a-1916
http://elib.shpl.ru/ru/nodes/46501

Lista uchodźców poszukiwanych przez amerykańskich imigrantów. M., 1916.

http://elib.shpl.ru/ru/nodes/46502-vyp-1-1916
http://elib.shpl.ru/ru/nodes/46503-vyp-2-1916

Lista dzieci uchodźców, sierot i rodziców zagubionych: z adresami schronisk. M., 1916.

http://elib.shpl.ru/ru/nodes/14096-vyp-1-yanvar 1916-g-1916
http://elib.shpl.ru/ru/nodes/14105-vyp-2-mart-1916-g-19166
Wspomnienia i impresje / Odp: Przepisy z Grodzieńszczyzny
« Ostatnia wiadomość wysłana przez vnukinga dnia Październik 07, 2018, 02:43:51 pm »
Wspanialy pomysl i wspanialy przepis!
Postaram sie wkrotce dodac przepis na pierozki mojej prababci Weroniki Rogoszko z domu Czepielinda. Robimy je zawsze na Wigilie.
Pozdrawiam serdecznie,

Kinga
7
Wspomnienia i impresje / Przepisy z Grodzieńszczyzny - keks cioci Jadzi
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Październik 07, 2018, 09:06:20 am »
Ciocia Jadzia czyli Jadwiga Jączyńska (1901-1987) z domu Klukowska była ukochaną kuzynką mojej babci. Jako dziewczynki mieszkały nieopodal siebie w Sidrze. Jadzia wyszła dobrze za mąż, jej małżonek piastował stanowisko zarządcy dóbr Czerlona koło Łunny, należących do książąt Druckich-Lubeckich. Po wojnie państwo Jączyńscy znaleźli się w PRL-u. Po wczesnej śmierci męża Jadwiga zamieszkała przy rodzinie brata, który na szczęście zdobył w swoim czasie solidne wykształcenie prawnicze i był w stanie utrzymywać siostrę.

Ciocia Jadzia bywała u nas w Wilnie w latach 70tych. Pierwsze kroki kierowała zawsze do Ostrej Bramy. Była osobą bardzo miłą i łagodną. Przywoziła nam w darze nie ciuchy i nie gumę do żucia, a dobrze zapakowany keks. Jego smak należy do tych, które się pamięta przez lata. Od niej mamy ten przepis. Keks ma tę właściwość, że pozostaje świeży tygodniami i smakuje nawet lepiej niż zaraz po upieczeniu.

Przepis to bardzo niemodny (patrz ilość cukru!!!), ale bardzo smaczny. Ze względu na dużą ilość kalorii zaleca się spożywanie cienkich plasterków ciasta. Nie wiem, czy na pewno pochodzi z czasów Czerlony, ale jest to bardzo prawdopodobne.

Keks „Czerlona”

200 g masła
8 jaj
500 g cukru
500 g mąki
Proszek do pieczenia
Łyżka śmietany
Bakalie wg chęci (rodzynki, daktyle, figi, skórka pomarańczowa itd.)

8 białek ubić na tęgą pianę, dodać po trochu cukier i po jednym jednym żółtku, stale ubijając. Następnie dodawać po kawałku zmiękczone w cieple masło, wreszcie łyżkę śmietany i mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia. Na koniec wsypać do masy bakalie.
Formę (a jeszcze lepiej dwie) wysmarować masłem i wysypać sucharkiem. Piec około godziny.

Od siebie dodaję, że o ile w Czerlonie ucierano ten keks ręcznie, to aktualnie możemy się posłużyć mikserem, a keks na pewno nie straci na smaku!
8
Wspomnienia i impresje / Przepisy z Grodzieńszczyzny
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Październik 07, 2018, 09:04:03 am »
Zakładam nowy wątek, choć niewielką mam nadzieję, że nam bardzo urośnie. Ale tematu pominąć nie wypada. Przy okazji wspomnimy tych, którzy na Grodzieńszczyźnie stali przy kuchni i z niebogatego podówczas asortymentu wyczarowywali różne smakołyki.
9
Indeksacja parafii Grodzieńskich / Odp: Aktualny stan indeksacji 2018
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wd dnia Październik 07, 2018, 02:55:16 am »
Indeksacja dostępnych dokumentów z parafii kuźnickiej została zakończona.

Chrzty:
Od 1809 do 1811
Od 1814 do 1840
Od 1842 do 1864
Od 1889 (sierpień) do 1912 (marzec)

Śluby:
Od 1764 do 1806
Od 1809 do 1811
Od 1814 do 1864
Od 1882 (lipiec) do 1912 (czerwiec)

Zgony:
Od 1809 do 1811
Od 1813 (listopad) do 1864
Od 1884 (sierpień) do 1910 (styczeń)

Spis parafialny:
1864 i 1909

Ankiety przedślubne:
Od 1875 (luty) do 1881 (czerwiec)
Od 1887 (czerwiec) do 1887 (sierpień)

Spis ludności z 1786 (tylko miasteczko Kuźnica) - niepełny, głównie nazwiska i imiona głów rodzin.

Zainteresowanych zapraszam do kontaktu przez email.
10
Inne źródła / Papiery Fr., Al., J., F. i Wincentego Jabłońskichz Samsonów
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A.Markiewicz dnia Październik 05, 2018, 10:00:23 am »
Papiery osobiste i majątkowe Franciszka, Aleksandra, Jana, Franciszka (wnuka) i Wincentego Jabłońskich z województwa mińskiego i nowogrodzkiego z lat 1699-1810
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/555360/edition/570524
Jabłoński, Aleksander (fl. 1736)  Jabłoński, Franciszek (ca 1672-ca 1717)  Jabłoński, Franciszek (ca 1729-ca 1807)  Jabłoński, Jan (fl. 1736)  Jabłoński, Wincenty (17..-po 1830) 

patenty wojskowe i na urzedy z wykazem szlachty i jej podpisami
Strony: [1] 2 3 ... 10