Autor Wątek: Zasób Biblioteki Litewskiej Akademii Nauk im. Wróblewskich w Wilnie  (Przeczytany 10411 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
Odp: Zasób Biblioteki Litewskiej Akademii Nauk im. Wróblewskich w Wilnie
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 15, 2017, 06:37:06 pm »
Na taką sygnaturkę wpadłem przeglądając katalog Biblioteki Wróblewskich, ciekawe co to jest, niestety to jest tylko jedna strona  ?

F43-9488   Metricaes eclesiae parochialis Jezierensis anno 1800 mensis mai ad Ultimum Augusti.
Ežeronių (Aziorų) bažnyčios 1800 gegužės-rugpjūčio mėn. krikšto, vedybų ir mirties metrikos.   1800 05-08.   Egzemplioriai ir užsakymai

Offline A. Rybalko

• Jr. Member
  • **
Odp: Zasób Biblioteki Litewskiej Akademii Nauk im. Wróblewskich w Wilnie
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 15, 2017, 10:55:02 pm »
Wydaje mi się, że to kopia metryk z par. Jeziory z 1800 roku, a raczej z części roku od maja do sierpnia - w tym okresie trochę eksperymentowano z księgami, dlatego są posztukowane. Analogoczna kopia znajduje sie w Archowum Państwowym, a tym samym u mormonów.
Z mojego doświadczenia z kopiami Biblioteki Wróblewskich wynika, że są to kopie "zapasowe", bardzo czyściutkie i pięknie zachowane, jednak czasem brakuje w nich poszczególnych metryk.

Ostatnio zaczął się w te Bibliotece "ruch w interesie", bo po pierwsze pojawiają się nowe, nieznane dotąd roczniki metryk (były zapewne skatalogowane tylko na papierze), a po drugie poszczególne dokumenty są dygitalizowane i można je bez ceregieli ściągnąć. Niech żyje pan dyrektor Narbutas!

Pozdrawiam serdecznie,
Alicja