Drućiowie z Minkowiec 18

Zaczęty przez maciejb, Sierpień 14, 2017, 07:51:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

maciejb

Witam serdecznie poszukuje informacji o rodzinie Druci czy wiadomo coś w notatkach pana Albina jak pamiętam dużo osób wspomina że pan Albin ma wiele informacji w temacie Minkowiec-parafia odelsk poszukuje jakich kolwiek informacji na temat tej rodziny wiem źe rodzicami Michała są Jan i Paulina ale jak to jest z Michała rodzeństwem wiem że wspomniana jest żona Kazimierza żona Wiktoria w spisie ludności z 1910 dodatkowym pytaniem jest gdzie zmarł Michał i jego rodzeństwo , dodatkowo poszukuje informacji kim są podani Drucie  jaki był ich zawód jeśli jest to w metryce i ciekawi mnie idąc jeszcze wyżej kim są rodzice Jana Drucia byłbym wdzięczny o podanie każdej informacji w temacie danej rodziny
Pozdrawiam Maciej.

Adi-master

Od około 1870 w parafii Odelsk były prowadzone sumariusze roczne, więc wystarczy przejrzeć roczniki i wiele można znaleźć, księgi są w AA, po sumariuszach nazwisko łatwo można odszukać, a ksiądz też często podpowiada przy problemie z tłumaczeniem
pozdrawiam
Adam Zawistowski

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: maciejb w Sierpień 14, 2017, 07:51:53 PM
Witam serdecznie poszukuje informacji o rodzinie Druci czy wiadomo coś w notatkach pana Albina jak pamiętam dużo osób wspomina że pan Albin ma wiele informacji w temacie Minkowiec-parafia odelsk...

Szanowny Panie Macieju,
Faktem jest, że Pan Albin posiada potężną wiedzę na temat parafii odelskiej, usnarskiej i kilku innych. Swoją wiedzę zdobył jednak w trakcie niezliczonych ilości wizyt w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku, czytelni Centrum Historii Rodziny  w Warszawie, AGAD i innych archiwach, a nie w trakcie pisania postów "ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, to niech pomoże". Pomagamy owszem bardzo chętnie, ale zależy nam również na tym aby każdy rodzinny genealog zaczynający swoją przygodę poznał smak i trud pozyskiwania wiedzy w archiwach. Podawanie tej wiedzy "na tacy" to bardzo zły pomysł. Chce Pan dostać wiedzę na tacy, to proszę zamówić odpłatne poszukiwania genealogiczne. O ile jednak chce Pan posiąść wiedzę o swoich przodkach za darmo, to proszę zadać sobie trochę trudu i poszukać samemu. Oczywiście możemy Panu pomóc i doradzić gdzie i jak szukać... ale nikt za Pana tego nie zrobi...

Pozdrawiam
Piotr Paweł Cypla
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

maciejb

no tak :D wiadome że najlepiej jest szukać samemu nie twierdzę tego by ktoś mi to udostępnił na tacy większość dokumentów czyli metryk i nie tylko są w AA w Białymstoku tak jak też te które są w Archiwum Państwowym, co do Drući to cóż tu muszę sam pracować by coś znaleźć, co do rodziny mego ojca mamy informacje do 1730 a jeśli chodzi o rodzinę Drući no niestety nie mamy tak szerokiej wiedzy jak w przypadku rodziny ojca , tu mamy wujka który jest historykiem i od niego mamy informację co do rodziny Drući sam próbuje coś szukać tyle że najgorzej że wszystko jest po rosyjsku ale jakoś trzeba :P , proszę chociaż o odpowiedź skąd pochodzi Małgorzata Orzechowicz druga żona Michała ślub był w Krynkach w 1912 roku , ale nie wiem czy w Kościele prawdopodobnie tak, i najważniejsze skąd pochodzi ta Małgorzata, wiem że siostry Stanisława Drucia są z drugiego małżeństwa ich ojca obecnie planuje odnaleźć potomków rodziny Druć i też znaleźć gdzie jest pochowany Michał Druć Krynki czy Minkowce lub możliwe że Zalesie lub Szczecin tam gdzie wyjechały te córki Michała z drugiego małżeństwa
Pozdrawiam Maciej.

Piotr Paweł CYPLA

najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że w księgach ślubów parafii odelskiej z lat 1849-1867 nie ma ślubów, w których pan młody nosiłby nazwisko DRUĆ (chyba, że ich nie zauważyłem). Niemniej jednak w latach 60-tych i 70-tych XIX wieku występuje co najmniej 10 zapisów o narodzinach dzieci z poszukiwanym nazwiskiem. Być może jest ich więcej, ale sposób pisania aktów w tym okresie skutecznie zniechęca do poszukiwań. Wśród nich jest również Michał DRUĆ - urodził się 3 X 1874 roku we wsi Minkowce - akt Nr 171/1874 (należy pamiętać, że data zapisana jest wg kalendarza juliańskiego). Co do rodziców Michała - to Jan i Pawlina (to chyba nie to samo co Paulina). Niestety istnieje problem z odczytaniem nazwiska rodowego matki. Moim zdaniem nie jest to SZYMAK (tak jak Pan nadmienia), tylko SZOKOW, SZUKOW - niestety nie znam nazwisk występujących w tej parafii. Na marginesie aktu jest zamieszczona adnotacja o ślubie w 1912 roku z Małgorzatą ORZECHOWICZ w parafii Krynki. Przypuszczam, że stamtąd właśnie Małgorzata pochodziła.

Michał miał na pewno brata o imieniu Paweł - ten urodził się 23 I 1869 roku we wsi Minkowce (akt nr 12/1869). W tym przypadku nazwisko rodowe matki również zapisane jest jako SZUKOW (?)

Wszyscy Druciowie, których udało mi się odnaleźć pochodzili ze wsi Minkowce. Mieszkało tam co najmniej kilka rodzin - Antoni i Franciszka ŻUK (pisana także ŻUKOWSKA), Feliks i Katarzyna ADAMCZYK, Józef i Agata (nazwiska rodowego nie umiem odczytać), Jan i Łucja BOROWSKA (lub BORDOWSKA?), Antoni i Anastazja (WON.......?), Marcin i Magdalena (W......... ?)...

W aktach nie ma wzmianki o wykonywanych profesjach - co najwyżej określany jest status społeczny małżonków. W przypadku wszystkich rodzin DRUĆ są to zawsze "krestianie" - chłopi. Czyimi byli poddanymi - zapewne właścicieli/właściciela Minkowic.

O ile jest Pan zainteresowany badaniem historii poszczególnych rodów to proszę wstąpić do Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich - tam zapewne wspólnie możemy coś zrobić dla wszystkich rodów, a nie tylko jednego konkretnego.

Pozdrawiam
Piotr Paweł Cypla

PS.
w razie jakichkolwiek pytań proszę pisać na maila Stowarzyszenia srgkhg@gmail.com
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Albink

Witam
Wątek dot. Michała Drucia już przerabialiśmy.

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=79.msg2304#msg2304

Mając tyle danych można już spokojnie prowadzić poszukiwania w AA w Białymstoku. Bo np. Pan Piotr przeszukuje księgi z Odelska szukając Druciów /tak chyba będzie poprawnie/ tracąc właściwie swój cenny czas. A Druciowie brali śluby w kilku innych parafiach: Indurze, Usnarzu, Sokółce i Krynkach, a być może jeszcze i w innych parafiach.
Mam duży dystans do internetowych poszukiwaczy przodków, bo tak się składa, że osoba pochodząca nota bene  z Minkowiec prosiła o informacje także o swoich przodkach. Jeździłem kilkakrotnie prawie 100 km do archiwum w celu odnalezienia mu danych, a potem się okazało, że ta osoba mieszka właśnie w Białymstoku niedaleko archiwum. Po takim numerze traci się zaufanie do poszukujących w internecie.
Druga sprawa to styl pisania - maciejb mógłby jednak przyłożyć się do sposobu wyrażania swoich myśli. Nie można w ten sposób traktować swojego języka. Trudno nieraz połapać się o co chodzi w tych prośbach, wątek robi się zagmatwany. Do tego ciekawi mnie, gdzież to maciejb mieszka, ale raczej w Polsce , a być może w Białymstoku? Żartuję.  :D
Jakoś mi się wydaje, że maciejb niezbyt dobrze przeprowadził wywiady z innymi członkami rodziny na temat Michała Drucia. To nie są tak odległe czasy, żeby nie pamiętano gdzie zmarł Michał i jakie były losy jego córek. A Małgorzata Orzechowicz pochodziła z Małych Ejsmontów w parafii Krynki.
Parę informacji dla P. Piotra dot. małżeństw Druciów:
Jan i Paulina Szomko - ślub w Sokółce
Józef i Agata Woronowicz
Jan i Łucja Barcewicz
Marcin i Magdalena Woronowicz
Jan z Pauliną mieli co najmniej 7 dzieci
Propozycja dla maciejb ze strony Pana Piotra powinna być interesująca, najlepiej jeszcze by było, żeby wujek historyk włączył się do naszej dyskusji.

Pozdrawiam
Albin

maciejb

#6
Cytat: Albink w Sierpień 21, 2017, 08:00:27 PM
Witam
Wątek dot. Michała Drucia już przerabialiśmy.

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=79.msg2304#msg2304

Mając tyle danych można już spokojnie prowadzić poszukiwania w AA w Białymstoku. Bo np. Pan Piotr przeszukuje księgi z Odelska szukając Druciów /tak chyba będzie poprawnie/ tracąc właściwie swój cenny czas. A Druciowie brali śluby w kilku innych parafiach: Indurze, Usnarzu, Sokółce i Krynkach, a być może jeszcze i w innych parafiach.
Mam duży dystans do internetowych poszukiwaczy przodków, bo tak się składa, że osoba pochodząca nota bene  z Minkowiec prosiła o informacje także o swoich przodkach. Jeździłem kilkakrotnie prawie 100 km do archiwum w celu odnalezienia mu danych, a potem się okazało, że ta osoba mieszka właśnie w Białymstoku niedaleko archiwum. Po takim numerze traci się zaufanie do poszukujących w internecie.
Druga sprawa to styl pisania - maciejb mógłby jednak przyłożyć się do sposobu wyrażania swoich myśli. Nie można w ten sposób traktować swojego języka. Trudno nieraz połapać się o co chodzi w tych prośbach, wątek robi się zagmatwany. Do tego ciekawi mnie, gdzież to maciejb mieszka, ale raczej w Polsce , a być może w Białymstoku? Żartuję.  :D
Jakoś mi się wydaje, że maciejb niezbyt dobrze przeprowadził wywiady z innymi członkami rodziny na temat Michała Drucia. To nie są tak odległe czasy, żeby nie pamiętano gdzie zmarł Michał i jakie były losy jego córek. A Małgorzata Orzechowicz pochodziła z Małych Ejsmontów w parafii Krynki.
Parę informacji dla P. Piotra dot. małżeństw Druciów:
Jan i Paulina Szomko - ślub w Sokółce
Józef i Agata Woronowicz
Jan i Łucja Barcewicz
Marcin i Magdalena Woronowicz
Jan z Pauliną mieli co najmniej 7 dzieci
Propozycja dla maciejb ze strony Pana Piotra powinna być interesująca, najlepiej jeszcze by było, żeby wujek historyk włączył się do naszej dyskusji.

Wspomnę mój język polski cóż bywa że pracuje w różnych godzinach i bywa tak że pisze nieskładnie i zrozumiale I palce nie nadążają nad moim pisaniem tu obecnie kończę temat mego niesprawnego języka PL
I przejdę do sedna.

Witam serdecznie , strasznie mi głupio czytając ten post jeśli to prawda że pan przejechał tyle km by dla mnie poszukać informacji z rodzinnej strony mojej mamy , nie wiem co odpowiedzieć, wiadome tu że każdy ma racje wspominając o tym by sam popracować w temacie poszukiwania przodków jak dostaje się wszystko gotowe to psuje całą zabawę czy też hobby, co do wymienionych informacji jestem serdecznie wdzięczny ale bardziej sam powieniem, ogarnąć język rosyjski cóż shh co bym dał by rosyjski był w stopniu zaawansowanym komunikatywnym tak jak mój english 😆, a tak to muszę prosić o pomoc was koledzy👌,w przypadku rodziny Druć nikt nie znał histori rodziny Druć mojej mamy dziadek Stanisław zmarł w wieku 30 lat i nic nie wiedzieliśmy o tamtej rodzine aż do teraz , także nie mamy nikogo kto zna perfekcyjnie język rosyjski i kto pomógł by rozszyfrować język więc trochę korzystam z waszej dobroci ale to nie zawsze przynosi efekt, czy w danych notatkach są informacje kiedy zmarł Michał i jego żona I i II , jak to jest z ich córkami czy w posiadanych notatkach przez pana , panie Albinie są wymienione ich daty urodzenia ostatnio szukałem grobu Stanisławy po mężu Kondratowicz jest to prawdopodobnie rok 1917 czy u pana jest wymienimy ten rok,  tu jeszcze mam prośbę jak to jest z Teofilą skąd pochodzi i też co wiadome  o jej nieślubnym dzieckiem dokładniej córką Eugenią czy są wymienieni jej rodzice prócz Teofili jako matki  i lata życia ów Teofili czy są znane w pańskich notatkach i zaskoczył mnie fakt posiadania 7 dzieci poprzez Jana i Pawdline czy jak jej tam 😜 najlepiej to byłoby bym w końcu się nauczył języka rosyjskiego , No ale jednak przeważa u mnie język angielski, byłbym wdzięczny o podanie imion dzieci Jana i Pawdliny prócz wymienionych Michała , Kazimierza Pawła wedlug pana wypowiedzi rozumiem że dziećmi Jana i Pauliny dodatkowo są cytuje

Paweł  brat Michała
Kazimierz brat Michała
Michał ojciec stasia
Józef który jest mężem   Agaty Woronowicz
Jan który jest mężem  Łucji Barcewicz
Marcin brat wymienionych powyżej osób ? i  mąż Magdaleny Woronowicz czyli dobrze rozumiem , chyba że to jest inna rodzina Druci  która została wymieniona przez osobę powyżej

Pozdrawiam Maciej.

Piotr Paweł CYPLA

Szanowny Panie Macieju,

Widzę, że jednak niespecjalnie wziął Pan sobie do serca i pod rozwagę poprzednie posty - moje i Pana Albina. W dalszym ciągu nie robi Pan nic innego, jak tylko oczekuje materiału "na tacy". Dziwi mnie również Pańska odpowiedz skierowana do Pana Albina - "jeśli to prawda że pan przejechał tyle km by dla mnie poszukać informacji z rodzinnej strony mojej mamy". Nie chcę się wypowiadać w imieniu czyimś, dlatego też pozwolę sobie na własną dygresję. A jak Pan myśli, w jaki sposób można pozyskać wiedzę z ksiąg metrykalnych ukrytych w kazamatach Archidiecezjalnego Archiwum? Część owszem dostępna jest online dzięki dobrodziejstwu jakim jest Family Search... Pozostała część niestety nie jest online, nie rośnie na drzewach, nie można jej kupić na bazarze Różyckiego w Warszawie. Można natomiast zwrócić się do Archiwum AA Białystok o wykonanie odpisów określonych aktów (co kosztuje i to nie mało) lub udać się samodzielnie do Białegostoku i spędzić kilka godzin, dni lub tygodni na poszukiwaniach. Tak właśnie większość z nas czyni. A co do braku znajomości języka rosyjskiego - no cóż... to też wymaga pracy. Trzeba się nauczyć i tyle - wcale nie jest trudniejszy od angielskiego. W przypadku wcześniejszych aktów konieczna jest jeszcze znajomość łaciny... Może brzmi to dosyć niewiarygodnie, ale dla potrzeb odczytywania aktów metrykalnych można to uczynić w kilka, no może kilkanaście dni. Należy tylko zorientować się w układzie aktów (bo były pisane wg określonych schematów) i nauczyć się poszukiwać określonych danych. Oczywiście raczej niezbędna wydaje się znajomość rosyjskiego alfabetu (w przypadku aktów rosyjskich), a w przypadku obydwu wymienianych języków - określonych słów i zwrotów, które cyklicznie powtarzają się we wszystkich aktach. Do tego wszystkiego potrzeba jednak chęci, a tego jak widzę Panu brakuje.

Pisząc ten post zauważyłem, że wystąpił Pan z prośbą o włączenie do grupy na FB - Rody Grodzieńskie. Zapewne to właściwy krok i myślę, że nie pierwszy z Pana strony. Mam nadzieję, że włączy się Pan w nasze poszukiwania i pracę. W poprzednim poście zaproponowałem Panu członkostwo w Stowarzyszeniu Rodów Grodzieńskich, ale nie dlatego żeby dostał Pan tam wiedzę "na tacy", tylko dlatego żeby włączył się w nasze działania, polegające między innymi na indeksowaniu ksiąg, analizowaniu różnych zbiorów umożliwiających nam odtwarzanie historii rodów grodzieńskich. Zapewne odtwarzana byłaby również historia rodów, które leżą w Pańskim obszarze zainteresowań - o ile wywodziłby się z szeroko pojętej Grodzieńszczyzny. W czasie pracy, którą wykona Pan na rzecz wyższego celu i dla innych. nauczy się Pan zarówno rosyjskiego i łaciny i na pewno zdobędzie szacunek dla pracy genealoga, którego dzisiaj Pan nie posiada, a to tylko dlatego że nie wie Pan na czym ten trud polega...

Z wyrazami szacunku
Piotr Paweł Cypla

Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Albink

Widzę, że jednak się nie zrozumieliśmy. Dlatego mimo wszystko radziłbym zacząć od podstaw w badaniach genealogii rodzinnej. A tą podstawą jest przeprowadzenie wywiadów wśród najbliższych i dalszych krewnych. I poczytać chociaż trochę o zasadach poszukiwań, a nie od razu zaczynać poszukiwania gdzieś od środka i wszystkiego o danej rodzinie. Jest to marnowanie czasu /nie tylko swojego/ i energii. Najlepiej rozpocząć od wywodu przodków i rodowodu własnej rodziny. Dopiero później można zwiększać ilość rodowodów i opracować różne inne gałęzie rodzinne. Strasznie nie lubię udzielać rad innym, ale w tym przypadku wydaje się to konieczne.
Pozdrawiam
Albin

maciejb

Oczywiście podziwiam obu panów z powodu wiedzy jakiej państwo posiadają , zaś co do wymienionej wypowiedzi to w temacie Rodziny Druć żyjące osoby o nazwisku Druć bardzo mało informacji posiadają w temacie tej rodziny cóż pradziadek zmarł w wieku 30 lat  jego żona w 1995 potem dziadek cóż to zostali ci którzy wiedzą tyle co i ja tak jak to oni a w przypadku tej rodziny przyrodniej mego pradziadka są to te Stanisława Kondratowicz i Scholastyka której nazwiska po mężu nieznany wiem tylko gdzie się udały po roku 1912 tak samo jak to w przypadku Michała żyjące osoby nic o nim nie wiedzą, i z tego co pan Albin mówił by przeprowadzić wywiad w najbliższej rodzinie Druć, już był przerabiany dane osoby nic o tej rodzinie nie wiedzą podobnie to gdzie Michał został pochowany a to jest temat tabu obecnie 😱😝 dzisiaj przeszukiwałem cmentarz w Krynkach oczywiście katolicki , otóż niestety Michał nie jest pochowany na cmentarzu katolickim prawdopodobnie prawosławnym lub też pochowany jest w innym mieście obecnie próbuje znaleść kontakt do potomków Michała i Małgorzaty czyli ich prawnuków lub prapra

Wszystkie wypowiedzi wezmę do sb i zacznę naukę języka rosyjskiego💪🏻😊 w końcu trzeba jakoś samemu zacząć szukać przodków
Pozdrawiam Maciej.

Albink

Cytatto gdzie Michał został pochowany a to jest temat tabu obecnie 😱😝 dzisiaj przeszukiwałem cmentarz w Krynkach oczywiście katolicki , otóż niestety Michał nie jest pochowany na cmentarzu katolickim
Jestem ciekaw, jak te poszukiwania przebiegały i skąd ten wniosek, że Michał Druć nie został pochowany na cmentarzu katolickim w Krynkach? Ten cmentarz jest dość spory i w starej jego części dużo grobów jest w bardzo złym stanie, wiele jest anonimowych, pomniki zniszczone w większości, bez napisów. Wśród takich grobów mógł być i Michała, tym bardziej jak nie miał kto nim się opiekować. Trzeba było odwiedzić proboszcza i przedstawić swój problem, może dałoby się coś znaleźć. Przecież nic nie wskazuje, żeby Michał został pochowany w innym miejscu niż Krynki /tam mieszkał, ślub w Krynkach, chrzty dzieci w Krynkach, pogrzeby małych dzieci również w Krynkach, oczywiście w kościele katolickim /.
Pozdrawiam
Albin

maciejb

#11
Poszukując  grobów oczywiście natknąłem się na te bez imienne to fakt że może i tam gdzieś jest pochowany z Małgorzatą ? , spróbuje porozmawiać z proboszczem tutejszej parafi i przedstawić problem, dodatkowo skąd pewność że Michał nie wyjechał z córkami ? , i tu pytanie o pogrzeby małych dzieci kogo dokładnie pan ma na myśli ?, czy Michał i Małgorzata posiadali więcej potomków niż te które my znamy prócz wymienionych scholastyki, i tej co wyszła za Aleksandra Kondratowicza
Pozdrawiam Maciej.

Albink

Mam odnotowane dwa zgony dzieci Michała Drucia w parafii kryńskiej: Marianna z pierwszego małżeństwa zmarła w 1911 roku w wieku 3 lat, jej metryki chrztu nie mam, natomiast w 1915 r zmarła 3-miesięczna Janina z drugiego małżeństwa.
Pozdrawiam
Albin

maciejb

#13
Cytat: Albink w Sierpień 22, 2017, 06:02:30 PM
Mam odnotowane dwa zgony dzieci Michała Drucia w parafii kryńskiej: Marianna z pierwszego małżeństwa zmarła w 1911 roku w wieku 3 lat, jej metryki chrztu nie mam, natomiast w 1915 r zmarła 3-miesięczna Janina z drugiego małżeństwa.
[/q

Widzi pan, jak to jest ma pan dostęp do danych informacji o których nie wiedzą nawet osoby o nazwisku Druć, wspominając wymienione córki i ich rodziców  proponuje pan szukać metryk w archiwum archidiecezji białostockiej dekanat Krynki skoro z tamtąd są wzmianki o ślubie jak i też o zmarłych dzieciach Michała ,  w wolnej chwili podjadę do archiwum dodatkowo mam pytanie  gdzie mam szukać ? aktu urodzenia i zgonu Teofili Druć I żony Michała chodzi mi o to skąd pochodzi Odelsk/Minkowce czy jakieś okoliczne wsi , coś sądzę że rok 1911 ma coś wspólnego ze śmiercią Teofili , dodatkowo ciekawi mnie ta Eugenia Stocka/Druć prawdopodobnie zmarła będąc dzieckiem 😰
Pozdrawiam Maciej.

Ania_s

#14
Znalazłam w parafii Odelsk siostrę Michała - Konstancję. Urodzona 3 marca 1862 r. w Minkowcach (akt nr 48/1862), wpisani rodzice Jan Druć i Paulina Szokow
Pozdrawiam
Ania Sak

Ps. Proponuję zacząć od czegoś łatwiejszego, czyli ksiąg pisanych po polsku.  ;)
Pan Albin znalazł ślub Jana i Pauliny w Sokółce (zapewne przed 1862). Może uda się odnaleźć w księgach parafii Odelsk/Sokółka akty urodzenia Jana i Pauliny, może ich rodzeństwo i śluby rodziców. Zwłaszcza, że księgi z lat 1827-1849 są po polsku. Warto spróbować
https://www.familysearch.org/search/catalog/2572873?availability=Family%20History%20Library