Konstantynowicz z ok.Toloczki i innych niedaleko

Zaczęty przez Pawel Konstantynowicz, Październik 26, 2017, 03:16:33 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pawel Konstantynowicz

-Jan Konstantynowicz (02.05.1907-20.03.1982), Ignacy Konstantynowicz (1902-1987, pozdnej w Lodzi i Wloclawku), Maria zd Konstantynowicz Sipowicz (1903-1982)
= dzieci od:

-Ksawery K.+ Antonina zd Toloczko (1879-1932, prawdopodobnie corka Tomasza i Tekli zd Trzecjak).  U Ksawerego brat Kazimierz (1877-1921)+ Kamila zd Toloczko (ur.ok.1886 w Zapole). Tak ze minimalnie jeszcze jeden brat (nie wiem na imja, zm. okolo 1910-1911)

- po aktu szlubu Kazimerza K. (1877-1921) wiadomo ze rodzicami byli Jan K. +Ewa zd Cydzik.

Prosze o pomocy- kto mog byc ojcem tego Jana K (maza Ewy zd Cydzik)? Nie wystarcze mnie tylko tego zeby zlozyc caly pazzl moich Konstantynowiczow... A tutaj mamy kilka Janow okolo rownego wzrostu.

Wiadomo ustne od rodziny ze u nas w rodzinie byli Pyrscy- ale nie moge identyficowac...

Prosze o zadnej informacii o Konstantynowiczach z okolicy Toloczki i innych. 

paszkon@yandex.ru
Konstantynowicz z ok. Tolloczki
Obuchowicz z ok. Obuchowicze
Mickiewicz ok. Pozyzma
Tubielewicz z ok. Pozyzma

Rafał Jurowski

#1
Witam,

W mojej rodzinie też mam Konstantynowiczów !

Kuzynka mojego pradziadka Apolonia Jurowska wyszła za mąż za Kazimierza Konstantynowicza syna Jana i Stefanii z d. Huszcza.
Rodzina tych Konstantynowiczów pochodziła z Bylczyc.  Jan Konstanynowicz był synem Benedykta i Karoliny z Ejsmontów, urodzonym około 1865 roku.
Po wojnie rodzina mieszkała m.in Grodnie, Białymstoku, Pieckach i Gdańsku.
Matka Kazimierza Konstantynowicza - Stefania Huszcza była także blisko spokrewniona z rodziną Apolonii Jurowskiej.

Pozdrawiam
Rafał

Pawel Konstantynowicz

Dzieki, Rafal!

Ta czesc puzzla (ok.Bylczyce i inne z wyatkiem ok.Toloczek) u mnie  nie calkem:

1) z archowu w Bialymstoku: Amelia-Rufina (1909-zm.25.06.1915 w 6 lat), par.Jeziory, corka Jana Konstantynowicz i Stefanii zd Huscza. To napewno siostra Kazimierza.

2) Franciszek, syn Benedycta, wlascicel dzialki w Bylczycach w 1938, 5.2060 ha. Innych Benedyctow nie wiem w tych naszych okoliczch, to napewno ze Franciszek - brat Kazimierza... ale w 1938? w stalych latach?

3) A jeszcze mamy w Bylczycach  Piotra, syna Piotra... Константинович Петр Петрович, д. Быльчицы, кулак (?): Ф. 2513, опись 1, дело 18, С. 42.

4) Jeszcze zapisano o: Piotr (ale to juz inny Piotr), ur.1886, syn Adama Konstantynowicz i Wiktoryi zd Cydzik, z ok.Bylczyc... Zona tego Piotra- Antonina zd Kisiel (ur.1896) corka Michala Kisel i Julii zd Bohatyrewicz. Brali szlub 20.02.1920. Swiadki na szlubie- Feliks Olendski i F.Jurowski. Tez prawdopodobnie ze ta Antonina Konstantynowiczowa ( zd Kisiel)- wladca dzialek w Bylczyce w 1938- 1,17 ha + 4.41 ha... I prawdobodobnie ze u Piotra- brat Franciszek, bo oni tez w 1938 wladcy w Bylczicach (Piotr syn Adama i Franciszek syn Adama)...

Te wszystcy K. z Bylczyc musze byc polonczony miedzy soba...

5) Константинович Казимир Иванович, д. Юровичи, заявление на лес для постройки дома, 11.09.1947 г.: Ф. 2513, опись 1, дело 4, С. 9 об. – 10. Moze ten samy Kazimierz, maz Apolonii zd Jurowska, ale juz nie w Bylczycach, a w ok.Jurowicze?

6) Czy Pan Rafal wie rodzicow Karoliny z Eysymontow? U mnie wystepuje jakas Karolina Konstantynowiczowa, corka Warfolomeja (Bartolomej) w rokach 1888 i w 1914- ziemia w ok.Toloczki. A tez mamy Karolina Konstantynowiczowa, corka Michala, w 1914 w Bylczycach 6 dzies.ziemi (maz zmarl do 1914?). Prawdopodobnie ze ta Karolina byla-  corka Michala (Eysymont)...
To chyba o nej tak zapisano:
Константинович Каролина Михайловна, сословие не указано, ок. Быльчицы, владел 6 дес. земли, общая доходность – 16р.41к., окладной сбор на 1914 г. 2р 96 к.:  Ф.304 -1- 34 "Окладная поземельная книга частных владений Жидомлянской вол., 1913-1914 г., 500 л."-Л.90 об. – 91.


(Rafal)>Kuzynka mojego pradziadka Apolonia Jurowska wyszła za mąż za Kazimierza Konstantynowicza syna Jana i Stefanii z d. Huszcza.
Rodzina tych Konstantynowiczów pochodziła z Bylczyc.  Jan Konstanynowicz był synem Benedykta i Karoliny z Ejsmontów, urodzonym około 1865 roku.
Po wojnie rodzina mieszkała m.in Grodnie, Białymstoku, Pieckach i Gdańsku.
Matka Kazimierza Konstantynowicza - Stefania Huszcza była także blisko spokrewniona z rodziną Apolonii Jurowskiej.
paszkon@yandex.ru
Konstantynowicz z ok. Tolloczki
Obuchowicz z ok. Obuchowicze
Mickiewicz ok. Pozyzma
Tubielewicz z ok. Pozyzma

Pawel Konstantynowicz

Dzieki Panu P. Cypla! Napisal do mnie e-mailem:
>Panie Pawle, W załączeniu akt ślubu Nr 18/1877 Adama KONSTANTYNOWICZA (s. Pawła i Krystyny zd. ŚWIOKŁO)...
... i Ewy Konstantynowicz (wdowy po innemu Konstantynowiczu- Janu) zd Cydzik (corka Jerzego Cydzik i Maryanny zd Cydzik)...

Jest to najcenniejsze informacje, ktora wyjaśnia ze 1-m mezem Ewy zd Cydzik byl Jan Konstantynowicz (ur.ok.1832-1833-zm. miedzy 1874 i 1877). Prawdopodobnie ze to byl Jan, syn Jana (ur.1804-1806) i Maryanny Semionowoj Zapolskiej.
To linija Konstantynowiczow z ok.Toloczki, ktora byla opisana wszesnej przes Jolanta Klawe,  Rafala Jurowskiego, P.Cypla... tam ze i Apolonija Lisowska zd.Konstantynowicz (najstarsza polka). Ta linija u mnie zlozona calkem w puzzl do 1560-ch w ok.Toloczki.

A 2-m mezem Ewy byl Adam, syn Pawla i Krystyny zd Swioklo. O to moja linija.  Ojcem tego Pawla (ur.1807-1811) tez wystepuje Pawel.  (wielie Pawlow Konstantynowiczow w naszej linii :) )
I teraz mam wielki problem- bo ten najstarszy Pawel nie pasuje do mojego  puzzla ...
paszkon@yandex.ru
Konstantynowicz z ok. Tolloczki
Obuchowicz z ok. Obuchowicze
Mickiewicz ok. Pozyzma
Tubielewicz z ok. Pozyzma

Pawel Konstantynowicz

mam dodac ze u "mojego" Adama, syna Pawla i Krystyny zd Swioklo byli braty:
- Jan (ur.1831-33). Podobny po wzrostu na tego Jana, pierwszego meza Ewy zd Cydzik... ale z to bylo b niewierogodne...
- Pawel (syn Pawla, wnuk Pawla), ur. 23.10.1845- za udzial w 1863-64 zeslany w Kaluzskuju guberniju (powiazany z pradziadkem Pana Cypla, "chrzestntik"). Mozliwe ze wracal do Grodna, bo tam w 1884-1885 wystepuje Pawel Pawlow Konstantynowicz z zona Natalja.

- a byla i starsza siostra Konstancija (ur.1829-1833) zd Konstantynowicz- za Josefa Horbaczeskiego. Ich corka Eleonora Horbaczewska- za Jana Toloczko (ur.23.10.1846), syna Michala Toloczko i Konstancii zd Trzecjak. Na szlubie 20/02/1873 u Jana Toloczko i Eleonory zd Horbaczewska swiadkem byl Kazimierz Konstantynowicz ("dworjanin").

Mam nadzeje ze ten Kazimierz Konstantynowicz byl z rodziny Konstancii zd Konstantynowicz Horbaczewskiej... z linii Pawala Pawlowa Konstantynowicza (meza Krystyny zd Swioklo)

paszkon@yandex.ru
Konstantynowicz z ok. Tolloczki
Obuchowicz z ok. Obuchowicze
Mickiewicz ok. Pozyzma
Tubielewicz z ok. Pozyzma

Rafał Jurowski

#5
Witaj, 

Dodaję kolejnego puzzla. Właśnie rozmawiałem z moim krewnym Jurowskim z Białegostku, którego wujem był Adam Konstantynowicz syn Aleksandra i Jadwigi z Obuchowiczów. Adam pochodził z Tołoczek i miał chyba brata Edwarda. Jego żoną była Franciszka Obuchowicz córka Adama i Aleksandry z Obuchowiczów, jej siostrą była Maria Jurowska z d. Obuchowicz.

Pozdrawiam
Rafał

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: Rafał Jurowski w Październik 31, 2017, 07:54:35 PM
Witaj, Dodaję kolejnego puzzla. Właśnie rozmawiałem z moim krewnym Jurowskim z Białegostku, którego wujem był Adam Konstantynowicz syn Aleksandra i Jadwigi z Obuchowiczów. Adam pochodził z Tołoczek i miał chyba brata Edwarda. Jego żoną była Franciszka Obuchowicz córka Adama i Aleksandry z Obuchowiczów, jej siostrą była Maria Jurowska z d. Obuchowicz. Pozdrawiam Rafał

Aleksander KONSTANTYNOWICZ ur. ok. 1876 roku był synem Józefa i Julii zd. JUROWSKA. Z Jadwigą OBUCHOWICZ c. Adama i Eleonory zd. EYSYMONT ożenił się w 1906 roku w parafii Kaszubińce.
Józef (ojciec Aleksandra) urodził się 17 XI 1840 roku w Tołoczkach - był synem Jana i Marianny zd. ZAPOLSKA. W 1866 roku w parafii Jeziory ożenił się z Julią JUROWSKĄ c. Ignacego i Anny zd. KMIEŃSKA (KAMIŃSKA?).
Jan (ojciec Józefa) urodził się w 1809 roku i był synem Ignacego i Elżbiety zd. EYSYMONT. W 1831 roku w parafii Jeziory ożenił się z Marianną ZAPOLSKĄ c. Szymona i Konstancji zd. TOŁOCZKO...
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Rafał Jurowski

A ja dorzucam "Groby rodziny Konstantynowicz na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza w Katowicach" zdjęcia zrobione dziś !

https://photos.app.goo.gl/KDxYfJqtAT8KztXi1

Pozdrawiam
Rafał

Pawel Konstantynowicz

Aleksander KONSTANTYNOWICZ syn Josefa (moze ten samy):
- w 1932- w "reestre izmenenija zemli posle wydelenija na chutora\folwarki"
- w 1938 w Toloczkach dzialka No.140= 19,520 ha + No.76= 5.181 ha
- w 1947 w Toloczkach (хутор\folwarek) 9,60 ha
- w 1949-1951 "czlen kolchoza im.Kotowskogo"

Josef syn Jana (moze ten samy):
- w 1913-1914 "meszczanin" w ok. Toloczki, 2 dzes.ziemi... w drugich zapisach 6,5 dzies.

Adam syn Aleksandra:
- w 1941-1951 "czlen kolchoza im.Kotowskogo"
- po 1947 w Toloczkach (хутор\folwarek) ~10 ha


paszkon@yandex.ru
Konstantynowicz z ok. Tolloczki
Obuchowicz z ok. Obuchowicze
Mickiewicz ok. Pozyzma
Tubielewicz z ok. Pozyzma

Pawel Konstantynowicz

Panie Piotrze Cypla dokladnie podal cala linija az do Ignacija Konstantynowicz (+Elzbieta Eysymont).
Dodam:
U tego Ignacija +Elzbiety dzieci:

- Jan (+Maryanna Zapolska)
- Kazimierz (ur1824-zm nie wsczesnjej 1830-34, mozliwe ze do 1842), po rewyzijam 1842 i 1854 jego juz nie mamy
- Hanna (ur 1827- zm. >1832-34)
- Adam (ur.1832- zm>1854). Po rewyzijam 1842 i 1854 zyje z bratem Janem. Podawal na szlachetstwo w 1854 razem z bratem Janem.

Ignacy byl synem Antona.  U Ignacego tez brat Foma (Tomasz), w 1834 na szlachetstwo nie podawal (moze juz nie zyl). U tego omasza syn Jan (ur.1810- w 1834 nie zonaty, podawal w 1834 na szlachetstwo razem z wujkem Ignacym i jego dziecmi)

Anton- prawdopodobnie (bo innych nie mamy w te lata) byl synem Jana (ur.10.05.1751 czy 1754 - drenne widac, czrest w Komotowo). Tez braty Kazimierz, Andrzej. Wszystcy zapisany jako szlachta w 6-u czesc rodoslownoj ksiagi 30.07.1817.

Jan- syn Josefa y Krystyny zd Cydzik ... itak dalej do 1560-ch o czym juz bylo mowiono

paszkon@yandex.ru
Konstantynowicz z ok. Tolloczki
Obuchowicz z ok. Obuchowicze
Mickiewicz ok. Pozyzma
Tubielewicz z ok. Pozyzma

Pawel Konstantynowicz

Cytat: Rafał Jurowski w Październik 31, 2017, 07:54:35 PM
Witaj, 

(Pafal:) Adam pochodził z Tołoczek i miał chyba brata Edwarda.
Czy moze byc tak, ze to ten Edward ktorego nazwisko (kliczka) w Toloczkach byla "Sabaka"? a nie wiem dla czego tak bylo (moje Konstantynowiczy to byli "Majsak").

Ale ja tak mysle ze ten Edward byl nie bratem Adama, ale wujem Adama. U Josefa i Julii Jurowskjei byli jeszcze dzieci (oproc Aleksandra): Jan-Josef (ur.1868-zm. >1878), Edward (ur.28.08.1879, ja tak mysle ze ten byl "Sabaka" w Toloczkach i zyl jeszcze w 1950ch), Bronislaw.

Bronislaw zonaty na Pelagii zd Bylczynska.

Od Bronislawa w Katowicach- syny Feliks (+Walerija Trzecjak), Waclaw (+Maria Bekesz), Boleslaw (biezdetny, ur.1914-zm1939). Ta linija podana u Rozalii Klawe. I te foto- z cmientarzu Pana Rafala.

Od Jana (syna Josefa + Julii Jurowskiej) + Aniela zd Lisowska:
- Stanislaw
-Leokadia
- Apolonia-Julia Lisowska (najstarsza polka)
paszkon@yandex.ru
Konstantynowicz z ok. Tolloczki
Obuchowicz z ok. Obuchowicze
Mickiewicz ok. Pozyzma
Tubielewicz z ok. Pozyzma

Piotr Paweł CYPLA

Od pewnego czasu staramy się rozwikłać zagadki związane z rodem Konstantynowiczów herbu Lis. Jedna z linii tego rodu od co najmniej drugiej połowy XVIII wieku zamieszkiwała w parafii Jeziory w okolicach Tołoczki, Bylczyce, Obuchowicze – z tej linii wywodzi się Paweł Konstantynowicz. Jedną z większych niewiadomych był do tej pory Jan Konstantynowicz i Ewa Konstantynowicz z domu Cydzik, żyjący w drugiej połowie XIX wieku w okolicy Tołoczki. Zapewne Pan Paweł się ucieszy, ponieważ po części udało się rozwikłać kilka zagadek...

Jan Konstantynowicz urodził się 7 IV 1834 roku w Tołoczkach. Ochrzczony został w unickiej cerkwi w Żydomli, ale w obrządku rzymsko-katolickim. Był synem Pawła i Krystyny z domu Świokło. Miał dziesięcioro rodzeństwa, którego w tym miejscu nie ma chyba sensu wymieniać – dla dalszej opowieści istotny wydaje się młodszy brat Adam urodzony około 1847 roku. Jan w dniu 12 XI 1855 roku w parafialnym kościele w Jeziorach ożenił się z starszą o 8 lat Józefą z domu Ejsmont pochodzącą również z okolicy Tołoczki, córką Michała i Konstancji Zapolskiej (akt Nr 16/1855). W małżeństwie tym narodziły się trzy córki: Elżbieta (? – żyła w 1866), Cezarea (1858-1866) i Stefania (1860-1864). W spisie wiernych parafii Jeziory z 1857 roku Jan i Józefa wymieniani są jeszcze jako bezdzietne małżeństwo zamieszkałe w okolicy Tołoczki przy matce Jan (wdowie) i z dwoma braćmi Jana – 13 letnim Pawłem i 11 letnim Adamem.

Małżeństwo trwało zaledwie 10 lat – Józefa zmarła 16 X 1865 roku (akt Nr 70/1865) – w akcie wymieniono dwie z trzech córek – Elżbietę i żyjącą jeszcze Cezaree. Zaledwie trzy miesiące po śmierci pierwszej żony Jan ożenił się powtórnie. W dniu 23 I 1866 roku w parafialnym kościele w Jeziorach poślubił pannę Ewę Cydzik z okolicy Cydziki, córkę Jerzego i Karoliny z domu Cydzik (akt Nr 1/1866). Ewa urodziła się 25 XI 1845 roku (akt Nr 113/1845). Pierworodnym dzieckiem w tym małżeństwie była córka Maria urodzona 4 III 1867 roku w okolicy Tołoczki (akt Nr 45/1867). Niewyjaśniona pozostaje kwestia dwóch kolejnych potomków – Ksawerego i Kazimierza – nie odnaleziono jeszcze ich aktów chrztu/urodzenia.

Nie jest wiadome kiedy urodził się Ksawery i czy był synem pierwszej, czy drugiej żony Jana. Żoną Ksawerego była Antonina z domu Tołoczko, o której też więcej nic nie wiadomo. Mieli córkę Marię urodzoną około 1904 roku, która 22 II 1927 roku w parafii Kaszubińce wyszła za Bronisława Sipowicza syna Władysława i Magdaleny z domu Cypla (akt Nr 3/1927). Obydwoje pochowani są na cmentarzu w Żydomli.

Kazimierz Konstantynowicz syn Jana ożenił się w parafii Jeziory w dniu 10 VII 1907 roku z Kamilą  z domu Tołoczko - z wówczas 21-letnią panną, córką Antoniego i Marianny z domu Lisowska. W akcie zapisano, że Kazimierz w chwili ślubu miał 31 lat – na tej podstawie można założyć, że urodził się około 1876 roku. Był prawdopodobnie ostatnim potomkiem Jana i Ewy z domu Cydzik... Jan zmarł przed XI 1877 roku – powyższe przypuszczenie wynika, z faktu ślubu jego żony Ewy. W dniu 25 XI 1877 roku w parafii w Jeziorach jako 32-letnia wdowa poślubiła Adama Konstantynowicza, 30-letniego kawalera z okolicy Tołoczki, syna Pawła i Krystyny z domu Świokło (akt Nr 18/1877). Poślubiła więc rodzonego brata swojego męża.




Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)