Zasób Biblioteki Litewskiej Akademii Nauk im. Wróblewskich w Wilnie

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Październik 24, 2012, 07:15:28 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Na taką sygnaturkę wpadłem przeglądając katalog Biblioteki Wróblewskich, ciekawe co to jest, niestety to jest tylko jedna strona  ?

F43-9488   Metricaes eclesiae parochialis Jezierensis anno 1800 mensis mai ad Ultimum Augusti.
Ežeronių (Aziorų) bažnyčios 1800 gegužės-rugpjūčio mėn. krikšto, vedybų ir mirties metrikos.   1800 05-08.   Egzemplioriai ir užsakymai

A. Rybalko

#16
Wydaje mi się, że to kopia metryk z par. Jeziory z 1800 roku, a raczej z części roku od maja do sierpnia - w tym okresie trochę eksperymentowano z księgami, dlatego są posztukowane. Analogiczna kopia znajduje sie w Archiwum Państwowym, a tym samym u mormonów.
Z mojego doświadczenia z kopiami Biblioteki Wróblewskich wynika, że są to kopie "zapasowe", bardzo czyściutkie i pięknie zachowane, jednak czasem brakuje w nich poszczególnych metryk.

Ostatnio zaczął się w te Bibliotece "ruch w interesie", bo po pierwsze pojawiają się nowe, nieznane dotąd roczniki metryk (były zapewne skatalogowane tylko na papierze), a po drugie poszczególne dokumenty są dygitalizowane i można je bez ceregieli ściągnąć. Niech żyje pan dyrektor Narbutas!

Pozdrawiam serdecznie,
Alicja

GZ_Zuk

Znalazłam w bibliotece Wróblewskich księgi z interesujących mnie parafii (dekanat Wołkowski) z lat 1870- 1874, Выписи Метрической книги Волковыской... Jak wygląda zamawianie skanów z tej biblioteki? Nie znam niestety dat i najchętniej przejrzałabym indeksy. A może ktoś się tam wybiera?
Zofia Żukowska

Ala2

E-mail biblioteka@mab.lt
Napisz do nich w języku polskim - są bardzo mili i odpowiadają na e-maile .
                                                               pozdrawiam

GZ_Zuk

Dziękuje za informacje, napisałam i zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Zofia  Zukowska

A. Rybalko

#20
 
Najwyraźniej Biblioteka Wróblewskich w Wilnie dygitalizuje aktualnie posiadane  w zasobie kopie ksiąg grodzieńskich. Przed chwilą znalazłam księgi wypisów metryk z dekanatu Grodno z 1865 oraz 1873.
https://elibrary.mab.lt/handle/1/28319

Księgi dotyczą parafii:
Hoża, Wielkie Eysymonty, Mała Brzostowica, Jeziory, Grodno fara, Grodno Zaniemeńska, Grodno bernardyni, Indura, Kamionka, Krynki, Kwasówka, Łunna, Mosty, Przewałka i Usnarz-Makarowce.

Po kliknięciu na link do księgi trzeba ściągnąć całą księgę (700 MB), tylko w ten sposób można uzyskać wgląd w interesującą parafię.

Teraz musimy uważać na kolejne dygitylizacje. Najcenniejsze są księgi dekanatu Wołkowyskiego, których brak w innych archiwach.