Autor Wątek: Powojenne losy Kresowiaków z Ziemi Grodzieńskiej  (Przeczytany 3403 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Gorczyca

• Newbie
  • *
Powojenne losy Kresowiaków z Ziemi Grodzieńskiej
« dnia: Styczeń 20, 2016, 05:30:10 pm »
Zachęcam do zapoznania się z artykułem Walentego Jabłońskiego urodzonego w Kozłowiczach o powojennych deportacjach z grodzieńszczyzny do Kazachstanu:
http://pth.uwb.edu.pl/biuletyn/bhp8.pdf

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
Odp: Powojenne losy Kresowiaków z Ziemi Grodzieńskiej
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 20, 2016, 09:17:35 pm »
Witam,

Dziękuję za ten link !
Bardzo dobrze, że są ludzie z tych naszych ukochanych stron, którzy zapisują swoje losy.
Z Panem Walentym Jabłońskim miałem już okazję kilkakrotnie rozmawiać.
Jeżeli ktoś byłby zainteresowany kontaktem  to proszę dać znać.

Wierzę, że wspomnień okolic Grodna jest więcej, zapewne wiele z nich jest schowanych w szufladzie jednak mam nadzieję, że w pewnym momencie autorzy albo już ich potomkowie pokażą je szerszej publiczności.

Pozdrawiam
Rafał
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2016, 08:57:15 am wysłana przez Rafał Jurowski »

Offline Piotr Paweł CYPLA

• Global Moderator
  • Full Member
    • strona genealogiczna
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 21, 2016, 03:14:20 pm »
Walenty JABŁOŃSKI urodził się 15 XII 1932 roku w Kozłowiczach i był synem Józefa i Amelii z domu SIPOWICZ.  Amelia (matka Walentego) urodziła się około 1905 roku w Tołoczkach, zmarła w Polsce (w Białymstoku?). Józef (ojciec Walentego) zmarł 19 XI 1953 roku w Kazachstanie (po powrocie z Syberii). Walenty miał jeszcze troje lub czworo rodzeństwa. Młodszy brat Leopold (1933-1952) zmarł na zesłaniu w Kazachstanie. Tam też zmarła siostra Stanisława (1937-1954). Miał jeszcze siostrę Teresę (również była w Kazachstanie) i ponoć Reginę (zmarłą prawdopodobnie we wczesnym dzieciństwie).

Dziadkami Walentego ze strony matki byli Władysław SIPOWICZ i Magdalena z domu CYPLA (brali ślub w parafii Jeziory w 1899 roku - poszukuję tego aktu). Magdalena była najprawdopodobniej rodzoną siostrą mojego dziadka Stanisława. Urodziła się po 1871 roku i ochrzczona została najprawdopodobniej w parafii  Jeziory (poszukuję tego aktu). O ile moje założenia są słuszne była córką Aleksandra CYPLA i Franciszki z domu ŁOZOWIECKA (brali ślub w parafii Jeziory w 1871 roku - poszukuję tego aktu), a wnuczką Aleksandra i Joanny zd. HRYNCEWICZ małżonków CYPLA i Jerzego i Magdaleny zd. JUROWSKA małżonków ŁOZOWICKICH.

W Internecie dostępne są nie tylko spisane wspomnienia Pana Walentego, ale także kilka nagranych jego wypowiedzi, opisujących zesłanie:

https://www.sybir.com.pl/pl/ahm/view/siberian_id:201

Do Pana Rafała JUROWSKIEGO - o ile posiada Pan jakieś namiary na Pana Walentego będę wdzięczny za ich udostępnienie - jakby nie patrzeć to mój krewny 6 stopnia (mieliśmy wspólnego pradziadka).

Pozdrawiam
Piotr Paweł CYPLA
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 21, 2016, 06:49:18 pm »
Piotr Cypla napisał:
" Walenty Jabłoński .... Miał jeszcze siostrę Teresę (również była w Kazachstanie) i ponoć Reginę (zmarłą prawdopodobnie we wczesnym dzieciństwie)."
 Regina Jabłońska nie zmarła jako dziecko. Była ona żoną Władysława Eysymonta, jednego z trojga dzieci Konstantego Eysymonta (ur. ok. 1882 r.) i Heleny z d. Kalenkiewicz.

• Global Moderator
  • Full Member
    • strona genealogiczna
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 21, 2016, 08:24:29 pm »
"Regina Jabłońska nie zmarła jako dziecko. Była ona żoną Władysława Eysymonta, jednego z trojga dzieci Konstantego Eysymonta (ur. ok. 1882 r.) i Heleny z d. Kalenkiewicz.

Panie Krzysztofie, z powyższego wynika, że Helena EYSMONT zd. KALENKIEWICZ była rodzoną siostrą Walerii (ur. 1875 w Jurewiczach, zm. 1972 w Olsztynie) - żony Bolesława TOŁŁOCZKO (TOŁOCZKO) syna Tomasza i Tekli zd. TRZECIAK. Bolesław i Waleria do co najmniej 1926 roku mieszkali w okolicy Zapole. W 1946 roku Waleria z rodziną Wincentego (syna) osiedla się pod Olsztynem. Zupełnie nic nie wiem o rodzicach Bolesława - Tomaszu i Tekli.   
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 21, 2016, 09:59:59 pm »
W wątku:" Tołłoczkowie " Jolanta Klawe przedstawiła potomków Tomasza Tołłoczko i Tekli z d. Trzeciak, a ja niewiele ponad to mogę dodać.

Offline Rafał Jurowski

• Administrator
  • Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 23, 2016, 01:18:20 pm »

Do Pana Rafała JUROWSKIEGO - o ile posiada Pan jakieś namiary na Pana Walentego będę wdzięczny za ich udostępnienie - jakby nie patrzeć to mój krewny 6 stopnia (mieliśmy wspólnego pradziadka).

Pozdrawiam
Piotr Paweł CYPLA

Witam,

Numer telefonu przesłałem Panu na maila.

Pozdrawiam
Rafał

• Global Moderator
  • Full Member
    • strona genealogiczna
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2016, 11:06:41 pm »

Witam, Numer telefonu przesłałem Panu na maila. Pozdrawiam Rafał

Panie Rafale dziękuję bardzo. Odbyłem z Panem Walentym prawie 1,5 godzinną rozmowę. Zamierzamy na wiosnę się spotkać w Białymstoku. Cały czas nie mogę wyjść z podziwu odnośnie pamięci starszych ludzi. Pan Walenty z głowy sypał datami, nazwami i nazwiskami. Wiązał fakty tak logicznie, że chwilami miałem wrażenie, że słucham jakiegoś słuchowiska radiowego... Niesamowita pamięć i niesamowity człowiek. Być może po wiosennym spotkaniu będzie możliwość szczegółowego opisania rodzinnych stron Pana Walentego, czyli Kozłowicz. Z tego co mi powiedział wynika, że przez lata spisywał historię poszczególnych rodzin zamieszkujących Kozłowicze, a także historię okolic szlacheckich leżących w kozłowickiej parafii w dwudziestoleciu międzywojennym.