Prokopowicz ze Spuszy par. Lack następnie Kotra par. Kaszubińce/Jeziory

Zaczęty przez Andrzej Gałkowski, Styczeń 08, 2013, 02:17:37 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Andrzej Gałkowski

#15
Uzyskalem z archiwum w Petersburgu kopię przywileju krola Augusta II Mocnego dla Krzysztofa Prokopowicza Chorązego Petyhorskiego na Łowczego Mscisławskiego. Dan w Warszawie 25 Wrzesnia 1703 roku. Przywilej zostal wpisany do ksiag grodzkich wojewodztwa wilenskiego. Mam pytanie jak dotrzec do oryginalu tego dokumentu z pieczecia Krolewską o ile istnieje?

Sławomir Olczyk

To na pewno 1703?

Ja mam podaną datę o rok późniejszą.

Krzysztof Hieronimowicz Korczyk Prokopowicz h. Groty

25.09.1704.

Źródło: LVIA, F. 391, inw. 1, nr 1046, k. 50v

Pozdrawiam serdecznie.

Andrzej Gałkowski

Witam,
Dzieki za pomoc. Okazalo sie ze pod podanymi referencjami LVIA nie ma tego przywileju jest natomiast wywod Prokopowiczow w ktorym wspomina sie ten przywilej. Fart polega na tym ze to wywod w ktorym wywodzi sie Adam Antoni ur w Iszczolnie w lidzkim powiecie a wiec bardzo blisko mojego Lacka.
Wywodzacy sie jest synem Jozefa i wnukiem Kazimierza z Popisu 1765. Czyli drzewo Kazimierza udalo sie cofnac o 3 pokolenia. Co wiecej pozostale 2 wywody ktorymi dysponuje to ta sama rodzina pochodzaca oryginalnie z powiatu Braslaw.
Pzdr
Andrzej
PS Panie Slawomirze skad mial Pan te referencje?


Cytat: Sławomir Olczyk w Wrzesień 22, 2014, 08:58:40 AM
To na pewno 1703?

Ja mam podaną datę o rok późniejszą.

Krzysztof Hieronimowicz Korczyk Prokopowicz h. Groty

25.09.1704.

Źródło: LVIA, F. 391, inw. 1, nr 1046, k. 50v

Pozdrawiam serdecznie.

Piotr Paweł CYPLA

Panie Andrzeju,
W parafii Jeziory można odnaleźć pewne ślady rodu PROKOPOWICZ - przypuszczam jednak, że więcej informacji odnajdziemy w księgach cerkwi unickiej w Kozłowiczach.

Pierwszy ślad odnajdujemy w parafii Jeziory - w dniu 24 X 1815 roku Marcin PROKOPOWICZ, kawaler z okolicy Starzyna żeni się z Marianną SZYDŁOWICZ, panną. Dopiero w 1821 roku odnajdujemy akt chrztu/urodzenia ich potomka - w dniu 26 VI 1821 roku w Dworze Żydomla rodzi się Anna. Ochrzczona została 27 VI przez ks. Antoniego Bohdanowicza, wikarego cerkwi unickiej w Kozłowiczach. Chrzestnymi byli Buganowski Mikołaj i Konstantynowicz Katarzyna. Zarówno rodzice, jak i chrzestni zapisani jako szlachta.

W dniu 22 XI 1843 roku w parafii Jeziory odnotowano zgon Marii PROKOPOWICZ - mężatki lat 40, zmarłej we wsi Nowosiółki. Pozostawiła męża Marka, syna Eliasza i 4 córki: Annę, Eleonorę, Pelagię i Rozalię. Pochowana została na mogiłkach jezierskich 24 XI 1843 roku. Jako nazwisko rodowe zmarłej podano  "z Szałabobów"... Ciężko ocenić, czy jest to ta sama Marianna. Można jednak założyć, że córki Marianny i Marka (Marcina?) były chrzczone w innej parafii niż jezierska, np. cerkwi unickiej kozłowickiej. Elisza Prokopowicz mógł być przodkiem Pańskich przodków po kądzieli.
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Andrzej Gałkowski

#19
Chcialem goraco podziekowac Tworcom Forum w tym  Rafalowi Jurowskiemu ktorego znam najlepiej i ktory mnie zaprosil swego czasu do udzialu w Forum. Otoz dzieki wpisowi z moim drzewem genealogicznym Prokopowiczow z zascianku Spusza w parafii Lack po 6 latach od tego wpisu odezwal sie do mnie potomek w prostej linii brata stryjecznego mojego Pradziadka Wincentego Prokopowicza o ktorego istnieniu nie wiedzialem. Odnalezienie metryki czy spisu parafialnego jest przyjemne ale odnalezienie rodziny to przyjemnosc do kwadratu. Okazalo sie ze moj kuzyn dysponuje aktem wlasnosci Spuszy! Dodatkowo w mojej linii nazwisko Prokopowicz wygasa na wujku Kazimierzu, ktory dochowal siec dwoch corek. A w tej linii kuzyna sa synowie a wiec rod i nazwisko nie zginie. Na moim przykladzie zachecam do publikowaniu na forum swoich drzew genealogicznych.
Pzdr
AG po kadzieli Prokopowicz
PS Dziekuje tez Rodom Grodzienskim ze przygarneli Lidowszczyzne :)

A.Markiewicz

Prokopowicz Andrzej, kpt.
sygnatura: DE-7881
sygnatura oryginału: 1369
podtytuł CD: Podpis na asekuracji
proweniencja: Lwowska Naukowa Biblioteka im. W. Stefanyka NAN Ukrain. Oddział Rękopisów. Zespół 5 (Autografy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich)
Liczba skanów: 3
http://bazy.oss.wroc.pl/kzc/wyniki_pl.php?AU-000874
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.