Ród Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Październik 14, 2015, 09:47:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Witam,

W Świsłoczy w 1803 roku odbył się ślub Wincenta Bohatyrewicza oraz Petroneli Steckiewicz, która pochodziła z okolicy Kuźmicze.
Świadkiem na ślubie był na 90 % mój pra-pra-pra Dominik Jurowski ur. ok 1780 (Dominik w tym okresie był prawdopodobnie tylko jeden), którego matką była Barbara Bohatyrewicz.
Świadkowie to oprócz wspomnianego Dominika Jurowskiego także Marcin Bohatyrewicz oraz  Mikołaj Pyrski (prawdopodobnie błędnie Perski)
Bardzo możliwe, że to mój przodek (miał wtedy około 23 lat ) był na ślubie swego kuzyna.
Być może Marcin i Wincenty Bohatyrewiczowie ur około 1780 to dwaj bracia, być może ktoś kiedyś w swych poszukiwaniach natrafi na tą linię wtedy mi być może uda się ustalić z jaką linią jestem spokrewniony. Za odnalezienie aktu dziękuję Sławomirowi Olczykowi.

Pozdrawiam
Rafał

Tymoteusz

Dobry wieczór, chciałbym dołączyć do wątku informacje o mojej prababci. Posiadam dane z aktu małżeństwa Szymona Starzyńskiego oraz Marianny z domu Boahatyrewicz.

Szymon Starzyński kawaler krestianin ze wsi Zapole parafii mostowskiej lat 29 syn Pawła i Anny z Cichockich małżonków Starzyńskich
Mloda to Marianna Bohatyrowiczówna panna dworianka ze wsi Jurewicze parafii jeziorskiej lat 24 córka Jana i Pauliny z Domuntów małżonków Bohatyrowiczów
Świadkami na ślubie byli szlachcice Michał i Sebastian Bohatyrowicze oraz szlachcic Piotr Pyrski
Akt nr 35 parafia Jeziory 21 listopada 1878.

W wątku powyżej pojawiają się zarówno Marianna jak i jej rodzice Jan oraz Paulina. 
Marianna to moja 2xprababka. Jestem prawnukiem Bronisława Starzyńskiego.

Pozdrawiam serdecznie,

Tymoteusz Aleksandrowicz


Rafał Jurowski

Witam,

Czyli Marianna miała brata Teodora...i na pewno jest Pan spokrewniony z Jurowskimi :)

"...........Poszukuję potomków  Stefana Bohatyrewicza i jego żony Dominiki Jurowskiej urodzonych jeszcze w XVIII wieku, wiadomo mi, że w latach 30-XIX wieku posiadali oni ziemię w okolicy Żuki oraz Jurewicze i tam zapewne mieszkali.

Para ta miała co najmniej czworo dzieci (1) Magdalenę Bohatyrewicz, która wyszła za mąż za  Wincentego Strupińskiego ślub w 1846 roku, (2) Ignacego Bohatyrewicza, który ożenił się z Magdaleną Tołoczko ślub w 1860, ta para miał troje synów Romualda , Mieczysława oraz Rufina Bohatyrewiczów, (3) Annę oraz (4) Jana który prawodpodobnie był mężem Pauliny Dowmont, mieli syna Teodora..............."

Znam krewnych Teodora Bohatyrewicza, którzy posiadają o nim troche informacji.

Pozdrawiam
Rafał Jurowski


Tadeusz

Witam.
Marianna Bohatyrewicz, która poślubiła Szymona Starzyńskiego z Zapola była siostrą Teodora - mojego pradziadka - po kądzieli.
Tadeusz.

Tadeusz

Krótki rodowód generała Bronisława Bohatyrewicza.
W roku 1765 na popis wojska do Grodna  parafii Łunnieńskiej przybyło czterech Bohatyrowiczów. Byli to: Paweł, Florian i dwóch Michałów. Wszyscy mieszkali w okolicy Bohatyrewicze choć tego w regestrze nie zaznaczono. Jeden z tych Michałów jest przodkiem Bronisława Bohatyrewicza, późniejszego generała.
1. Michał Bohatyrowicz. Bliższych danych o jego rodzinie brak. Zmarł przed rokiem 1832 gdyż nie został ujęty w spisie szlachty – mieszkańców powiaty grodzieńskiego, który sporządzono właśnie w roku 1832. Miał 3 synów Macieja, Franciszka i Jakuba.
2. Jakub Bohatyrewicz s. Michała ur. około 1782 roku. W roku 1832 miał lat 50. Był on dwukrotnie żonaty. Pierwszą żoną była Marianna z Kulikowskich. Z tego małżeństwa urodziło się siedmioro dzieci. Jedna córka zmarła w wieku niemowlęcym. Po śmierci Marianny Jakub ożenił się ponownie około roku 1840 z Konstancją ze Strzałkowskich. Z tego małżeństwa urodziło się jeszcze dwoje dzieci. Jedno zmarło w młodzieńczym wieku. Najstarszym synem Jakuba był Augustyn (August),
3. August (Augustyn) Bohatyrewicz syn Jakuba i Marianny Kulikowskiej ur. około 1805 roku w okolicy Bohatyrewicze. W 1832 roku miał lat 27 i mieszkał w Grodnie. Tam pracował jako kancelista w Zarządzie Guberni Grodzieńskiej. Mając lat 28, w kościele Farnym w Grodnie, dnia 25 maja 1833 roku  poślubił Mariannę Adamowicz lat 18, córkę Adama i Rozalii z okolicy Grandzicze, par. Grodno – Fara. Z tego małżeństwa urodził się syn Kazimierz.
O innych dzieciach tej rodziny nic nie wiadomo. Mieszkali w Grandziczach lub Grodnie.4. Kazimierz Bohatyrewicz s. Augusta i Marianny Adamowicz. Urodził się 3 marca 1834 roku i mieszkał z rodzicami w Grandziczach lub Grodnie – tego dokładnie nie udało się ustalić. Mając lat 24, dnia 2 lutego 1859 roku, w kościele po Bernardyńskim w Grodnie poślubił Mariannę Kowalicką lat 18, córkę Józefa i Franciszki ze Sparskich. W tej rodzinie było  co najmniej 7 dzieci. Brak dostępu do ksiąg metrykalnych nie pozwala na dokładne ustalenia jak liczna była ta rodzina. Bronisław był z kolei szóstym dzieckiem.
5. Bronisław Bohatyrewicz s. Kazimierza i Marianny Kowalickiej  urodził się 26 lutego 1870 roku w Grandziczach. Po ukończeniu szkół wstąpił do wojska rosyjskiego, a po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego i w roku 1927 awansował do stopnia generała brygady i został przeniesiony w stan spoczynku. Mieszkał z rodziną
w Warszawie. Został zamordowany w kwietniu 1940 roku w Katyniu.


Rafał Jurowski

Witam Panie Tadeuszu !

Gratuluję odkrycia ! Bardzo to ciekawe. Czy to nie jest przypadkiem drugi ślub Marianny Adamowicz ?

Akt ślubu 42/1841 Fara Grodno

Jan Jurowski 25 lat syn Franciszka i Karoliny Bylczyńskiej + Marianna Bohatyrewicz, 29 lat - wdowa, córka Wincenta
Adamowicza i Rozalii Jurowskiej.

Wtedy Jurowscy byliby spokrewnieni z Generałem ? :)

Pozdrawiam
Rafał

Tadeusz

Niestety nie.
Nie zgadza się wiek i imiona rodziców Marianny.
Pozdrawiam
Tadeusz.

Rafał Jurowski

Witam,

Znalazłem jeszcze akt zgonu  Augustyna Bohatyrewicza z 1839 z Fary grodzieńskiej, więcej dzieci już nie było, tylko Kazimierz.

Pozdrawiam
Rafał

Tadeusz

Trochę się pośpieszyłem.
Po dokładnym zapoznaniu się z aktami małżeństwa Augustyna i Jana Jurowskiego doszedłem do wniosku, że rzeczywiście Jan Jurowski poślubił wdowę po Auguście Bohatyrewiczu - ojcu Kazimierza, który był ojcem Bronislawa Bohatyrewicza - późniejszego generała.

Rafał Jurowski

A Jan Jurowski miał brata Józefa Jurowskiego, który był mężem siostry mojego pra-pra dziadka Piotra Jurowskiego. Pewnie na imprezach rodzinnych się wszyscy spotykali ! :) Pozostaje na razie zagadką z której rodziny Jurowskich pochodziła Rozalia Jurowska żona Wincenta Adamowicza ? W tym czasie była jeszcze jedna Rozalia, który wyszła za mąż za Franciszka Bohatyrewicza i oni także byli związani z Grandziczami.

Tadeusz

Małe sprostowanie do rodowodu generała.
Na podstawie otrzymanych od pana Jerzego materiałów, któremu w tym miejscu dziękuje, należy nanieść następującą poprawkę w rodowodzie generała:
Ten Michał zmarł przed rokiem 1795. W jego rodzinie nie było syna Macieja.
Pozdrawiam.
Tadeusz Bohatyrewicz.

lizkath

Witam!
Moj pra pra dziadek mial na imie Jozef Kowalicki (1834-1885), byl synem Jozefa Kowalickiego (1800-1853) i Franciszki (ok. 1800-1863) z domu Snarskich (Sparskich ?). Mysle, ze moj pra pra dziadek Jozef byl bratem Marianny z Kowalickich.

Tadeusz

1. Szukam wiadomości o Bohatyrewiczach z Kotry. Mężczyźni byli wyznania prawosławnego i nie ma o nch wzmanki w księgach matrykalnych par. Jeziory.
2. Szukam wiadomości o Tadeuszu Bohatyrewiczu z Pieszczanki. Wywodził się ze szlachectwa w roku 1819-20 i . na jego dokumenty powoływał się Stefan Bohatyrewicz z okolicy Jurewicze - chyba jego stryjeczny brat. Na wzmiankę o Tadeuszu Bohatyrewiczu natrafiłem w gazecie wileńskiej z roku 1814, w której opisano uczniów II klasy Gimnazjum w Świsłoczy ale nie wiem czy to ten Tadeusz. Według ustaleń był on synem Stanisława i miał syna Józefa. Bliższych danych brak.
Tadeusz.

Tadeusz

Szukam wiadomości o Stanisławie Bohatyrewiczu z okolicy Orechwicze. W roku 1792 podpisał on Laudum sejmiku grodzieńskiej szlachty popierające uchwalenie Konstytucji 3-Maja. Być może był on synem Mateusza z okolicy Żuki a jego synem był wspomniany wyżej Tadeusz z Pieszczanki. Niestety nic więcej o nim nie wiem.
Tadeusz.

Rafał Jurowski

Witam,

Odnośnie prawosławnych Bohatyrewiczów to znam taką prawosławną parę  Aleksander Jurowski i Anna Bohatyrewicz, jej pierwszym mężem był Julian Tołłoczko.
Bardzo możliwe, że istnieje jakiś związek ? Ślub pewnie gdzieś w końcówce XIX wieku może w kotrzańskiej cerkwii ? Niestety gdzie są prawosławne księgi z tego okresu ? Syn Aleksandra - Mikołaj Jurowski mieszkał w Kaszubińcach.

Pozdrawiam
Rafał

Cytat: Tadeusz w Styczeń 29, 2018, 03:23:47 PM
1. Szukam wiadomości o Bohatyrewiczach z Kotry. Mężczyźni byli wyznania prawosławnego i nie ma o nch wzmanki w księgach matrykalnych par. Jeziory.
2. Szukam wiadomości o Tadeuszu Bohatyrewiczu z Pieszczanki. Wywodził się ze szlachectwa w roku 1819-20 i . na jego dokumenty powoływał się Stefan Bohatyrewicz z okolicy Jurewicze - chyba jego stryjeczny brat. Na wzmiankę o Tadeuszu Bohatyrewiczu natrafiłem w gazecie wileńskiej z roku 1814, w której opisano uczniów II klasy Gimnazjum w Świsłoczy ale nie wiem czy to ten Tadeusz. Według ustaleń był on synem Stanisława i miał syna Józefa. Bliższych danych brak.
Tadeusz.